Connect with us

Banjaluka

Gradska RAZVOJNA AGENCIJA predstavila projekat pod nazivom „MISTIČNI DUNAV“

Gradska razvojna agencija Banje Luke je organizovala događaj na kojem je predstavljen projekat pod nazivom „Mystical Danube – „Mistični Dunav“ (Puni naziv projekta; „Zelena, mistična Dunavska pripovjedačka ruta – Transnacionalna valorizacija prirodnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa u cilju socijalno – ekonomskog razvoja ruralnih dijelova Dunavske regije“).

Tim povodom održane su i prve radionice sa ciljnim grupama a u okviru implementacije prve projektne aktivnosti pod nazivom „Mapiranje i sakupljanje prirodnog nasljeđa i za njega vezanog nematerijalnog kulturnog nasljeđa u ruralnim i manje posjećenim područjima ” i koja se provode u okviru specifičnog cilja 1 ovog projekta.

-Projekat „Mistični Dunav“ je sufinasiran od strane INTERREG programa za dunavsku regiju 2021- 2027, a Gradska razvojna agencija Banje Luke je jedan od 10 projektnih partnera koji dolaze iz 9 zemalja dunavske regije (Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Slovačka, Mađarska, Bugarska, Rumunija). Ukupna vrijednost projekta je više od 1.974.034,48 eura od čega je Evropska unija sufinansiranje u iznosu od 1.579.227,58 EUR, dok je za projektne aktivnosti koje provodi Agencija planiran budžet u iznosu od 150.615,00 eura – navedeno je u saopštenju Gradske razvojne agencije.

Dodaju kako je planirani period provođenja projekta od 1. januara 2024. do 30. juna 2026. godine.

-Prioritetni cilj Programa je socijalno – ekonomski razvoj kroz kulturu, nasljeđe i turizam, a osnovni cilj projekta je razvoj zajedničkog koordinisanog transnacionalnog pristupa za valorizaciju prirodnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa kao alata za razvoj turizma u ruralnim i manje posjećenim mjestima Dunavskog regiona. Planirani rezultati projekta su sljedeći: zajednička strategija za valorizaciju prirodnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa u ruralnim i manje posjećenim područjima, 10 akcionih planova za razvoj održivih turističkih proizvoda i usluga na pilot lokacijama svake partnerske zemlje, intenzivirana saradnja 23 partnerske organizacije, priprema i testiranje nove tematske rute na 10 pilot lokacija, te razvoj i promocija „Zelene i mistične dunavske pripovjedačke rute“ bazirane na akcionim planovima kao i razvoj aplikacije “Zelena mistične Dunavske pripovjedačke rute” koja će prikazivati projektne lokacije i njihove pripadajuće turističke usluge i proizvode u svih 9 zemalja u kojima se projekat provodi – dodaju u saopštenju.

Poručuju i to kako će navedena ruta predstaviti održive turističke proizvode i usluge u zajednici kao i lokalne priče, običaje, legende i znanja i u tu svrhu će mobilisati lokalnu zajednicu i njene ranjive kategorije kako bi se razvile nove turističke usluge.

Projekat je podržan od strane INTERREG programa za Dunavsku regiju, sufinansiranog od strane Evropske unije.

Banjaluka

TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala  je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.

– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:

S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.

-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.

– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.

– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.

– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.

Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.

Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.

-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.

Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.

-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno