Politika
Gura li nas Amerika u SUKOB S RUSIJOM

Šta stoji iza 50-ak miliona dolara vrijedne vojne pomoći koju Amerika šalje Bosni i Hercegovini i da li bi nas to moglo gurnuti u sukob sa Rusijom – tema je koja je otvorena nakon što je američki predsjednik Džo Bajden odobrio dvije milijarde dolara dugoročnog stranog vojnog finansiranja (FMF) za 19 država.
I ako u Bosni i Hercegovini nema jedinstvenog stava oko toga da li ćemo se pridružiti NATO ili ne, za Ameriku dileme nema BiH je već dio te vojne alijanse, svidjelo joj se to ili ne. Bar tako se može iščitati iz najnovije odluke američkog predsjednika, koju je objelodanio i Kongresu.
Bajdenova administracija je, naime, najavila da će osigurati milijardu dolara dugoročnog stranog vojnog finansiranja Ukrajini, te još milijardu dolara za ukupno 18 drugih zemalja, uključujući članice NATO i regionalne bezbjednosne partnere, “koji su u opasnosti od ruske agresije”.

Među tim državama je i Bosna i Hercegovina. A od zemalja u regionu jedino je izostavljena Srbija.
Nakon što američki Kongres odobri ovu odluku, oko milijardu dolara tako će biti podijeljeno između Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Kosova, Albanije, Bugarske, Češke, Estonije, Gruzije, Grčke, Letonije, Litvanije, Moldavije, Poljske, Rumunije i Slovačke.
Po toj računici, svaka od navedenih država trebala bi dobiti oko 55 miliona dolara pomoći.
To će pomoći tim zemljama da odvrate i odbrane se od novih prijetnji njihovom suverenitetu i teritorijalnom integritetu jačanjem njihove vojne integracije sa NATO i suprotstavljanjem ruskom uticaju i agresiji – navodi se u saopštenju iz Stejt Departmenta.
Strano vojno finansiranje ili FMF, naime, omogućava primaocima da kupe odbrambenu opremu američke proizvodnje, često u zavisnosti od njihovih specifičnih potreba.
Vojnopolitički analitičar iz Beograda, Aleksandar Radić, ističe da je riječ o jednostavnoj igri američke administracije, koja na ovaj način pokušava da primora zemlje da isporuče svoje naoružanje Ukrajini.
On pojašnjava da ukrajinska vojska ne može na brzinu da ovlada vojnom tehnikom i naoružanjem zapadnog porijekla, jer su se obučavali na sovjetskom ili ruskom naoružanju.
S druge strane, zapadne zemlje imaju ograničene rezerve, jer dugo vremena nisu ulagale u svoje vojske već su novac trošile za druge stvari.
– Zapad daje onoliko koliko njihove vojske procijene. Ukrajincima ponestaje tehnike i naoružanja koji su njima bliska i kroz koje su ovladali obukom, a sve navedene države kojima je SAD sada odobrio vojnu pomoć posjeduju upravo naoružanje sovjetskog i ruskog, odnosno istočnog porijekla – ističe Radić za Srpskainfo.
Dodaje da je SAD već pozvala države da šalju naoružanje Ukrajini, a zauzvrat će dobiti obeštećenje u vidu povećanja američke vojne pomoći.
Drugim riječima, kako pojašnjava Radić, zemlje koje posjeduju sovjetsko, rusko i slično naoružanje, trebalo bi da ga pošalju Ukrajini, a zauzvrat dobijaju američku vojnu pomoć, pa će moći da kupe odbrambenu opremu američke proizvodnje.
To su, kako dodaje on, već učinile neke zemlje poput Sjeverne Makedonije, Hrvatske i još neke.
Radić kaže da je i Bosna i Hercegovina dio tog mehanizma, ali da još nije slala vojnu pomoć Ukrajini, jer je to jako ozbiljno i politički senzibilno pitanje.
– Činjenica je da Oružane snage BiH imaju dosta tehničkih sredstava koje su istočnog porijekla i u slučaju kada bi ta sredstva dali Ukrajini onda bi dobili veliku američku vojnu pomoć kao kompenzaciju za to. To je sad američki potez kojim pokušavaju da primoraju zemlje da daju naoružanje Ukrajini – ističe Radić.
Na pitanje da li Amerika već računa BiH kao članicu NATO i svojom teritorijom, Radić ističe da je to činjenica bez obzira na mišljenje dijela građana i političara.
– Predstavnici Republike Srpske su ranije prihvatili odluke koje vode Bosnu i Hercegovinu ka NATO. S druge strane, činjenica je da je Bosna i Hercegovina okružena članicama NATO. Ni Bosna i Hercegovina, ali ni Srbija, ne mogu da postupaju radikalno drugačije u odnosu na poteze NATO i Evropske unije, iz razloga jer se nalaze u njihovom okruženju. Gotovo sve zemlje Evropske unije su članice NATO – objašnjava Radić.
Dodaje da Bosna i Hercegovina i Srbija teže da uđu u EU, pa se samim tim i od ove dvije države traži da poštuju zajedničku spoljnu i bezbjednosnu politiku Evropske unije.
– Tu smo, zapravo, dovedeni u situaciju da nemamo baš mnogo prostora za manevar. Dati naoružanje Ukrajini znači svrstavanje na jednu stranu, a to je već političko pitanje. To je faktički uplitanje Bosne i Hercegovine u sukob s Rusijom. Ako dajete oružje jednoj strani, vi onda podržavate tu stranu i niste više neutralni – zaključuje Radić.
Politika
AMNEZIJA? Bivši ambasador BiH se NE SJEĆA gdje je nestalo 1,2 miliona evra?!

Najmanje 1,2 miliona evra koje su vlasti Kuvajta donirale Ambasadi BiH u toj zemlji misteriozno je nestalo.
Donirani novac je, prema dokumentaciji u posjedu portala Istraga.ba, nestajao u periodu od jula 2017. do kraja 2023. godine.
U pitanju su sredstva koja je Kuvajt donirao Ambasadi BiH još od 1994. godine. Sve do 2017. novac je stizao preko bankovnog računa, ali je tada, odlukom tadašnjeg ambasadora Mehmeda Halilovića (danas savjetnik ministra Rame Isaka), donacija počela da se prima u gotovini. Od tada se gubi svaki trag novcu.
O svemu ovome postoje zapisnici u Ministarstvu spoljnih poslova BiH i u Predsjedništvu BiH. Tužilaštvo BiH je otvorilo istragu. A evo šta je dosad otkrio ovaj portal.
Od septembra 2023. ambasador BiH u Kuvajtu je Nusret Čančar. Prema njegovom izvještaju od 21. marta 2024, Ambasada BiH u Kuvajtu zatečena je u katastrofalnom stanju. Telefoni su bili isključeni zbog neplaćenih računa, a ukupan dug iznosio je oko 4677 evra. Ambasador Čančar je obavijestio Ministarstvo spoljnih poslova BiH o situaciji, ali mu je rečeno da “Ministarstvo neće plaćati te račune jer su zastarjeli i ne postoji potpuna dokumentacija”, prenosi Istraga
“Rečeno mi je da preko Ministarstva spoljnih poslova Kuvajta uložim žalbu, što sam i učinio. Tek 26. decembra 2023. godine, uz nekoliko pismenih intervencija, dobio sam sastanak kod pomoćnika ministra za konzularna pitanja”, naveo je u svom izvještaju ambasador Čančar.
A onda – šok.
“Službenik MVP Kuvajta mi je rekao “da se čudi što nismo platili te račune kad smo to mogli učiniti više puta iz sredstava koje MVP Kuvajta donira Ambasadi radi pomoći njenom radu”. Bilo mi je neprijatno”, napisao je ambasador Čančar.
Nakon sastanka, Ambasada BiH zvanično traži pregled svih donacija iz posljednjih deset godina. Umjesto odgovora, ambasador dobija poziv iz Ministarstva spoljnih poslova Kuvajta. Sastanak je zakazan za 5. februar.
“U blagajni Ministarstva spoljnih poslova Kuvajta me dočekuje nižerangirani službenik po imenu Fuad Al Šamari, sa još jednim kolegom koji se nije predstavio. Poslije kurtoazne dobrodošlice obavještavaju me da su pripremili dvije posljednje tranše pomoći za Ambasadu BiH u iznosu od 30 hiljada kuvajtskih dinara, što je po tadašnjem kursu iznosilo oko 90 hiljada evra. Vidno iznenađen, pitam povodom čega, a oni mi kažu da je to redovna dotacija Ministarstva – 5000 kuvajtskih dinara mjesečno za oktobar, novembar, decembar 2023. i januar, februar, mart 2024”, naveo je ambasador Čančar.
Nakon identifikacije, tražili su da potpiše potvrdu o prijemu. Očekivao je ček.
“Ali jedan od njih donosi kesu s logom MVP Kuvajta i stavlja u nju dva paketa gotovine… Pokazuju mi novčanice bankarski upakovane u apoenima od po 10 kuvajtskih dinara i kažu – to je to”, prepričao je ambasador.
Sa tim novcem Čančar se vraća u ambasadu i polaže doniranih 90 hiljada evra na njen račun. Postoji i dokaz o tome.
Ubrzo potom dolazi do još jedne čudne situacije – prvi sekretar ambasade BiH u Kuvajtu, Bojan Jožanc, iznenada daje otkaz i napušta ambasadu, odnosno Ministarstvo spoljnih poslova BiH. Ambasador Čančar tada počinje da pretražuje arhivu. Većina dokumentacije je uništena ili oštećena, ali pronalazi jedan ključni dokument.
“Ambasada BiH upućuje srdačne pozdrave Ministarstvu spoljnih poslova Države Kuvajt i ima čast da vas obavijesti da je prvi sekretar Ambasade BiH, Bojan Jožanc, ovlašten da prima novčana sredstva namijenjena Ambasadi BiH od strane MVP Države Kuvajt”, navedeno je u dopisu koji je 11. jula 2017. godine Ministarstvu spoljnih poslova Kuvajta poslao tadašnji ambasador Mehmed Halilović.
Od jula 2017. do kraja 2023. godine, Ambasada BiH u Kuvajtu je mjesečno primala 15 hiljada evra u kešu. U Ambasadi ne postoji nijedan trag da je taj novac ikada položen na račun ili iskorišćen za potrebe ambasade. U tom periodu ambasadori BiH u Kuvajtu bili su Mehmed Halilović i Sanjin Halimović.
Prije njih, ambasador BiH u Kuvajtu bio je Senahid Bristrić. On je u razgovoru za Istragu potvrdio da je Kuvajt od uspostavljanja ambasade 1994. godine donirao sredstva BiH.
“Taj novac je uvijek bio polagan ili uplaćivan na račun ambasade i korišćen za službene potrebe. Sjećam se da me je, kad je postao ambasador, zvao Mehmed Halilović i pitao šta sam ja radio sa tim novcem. Objasnio sam mu da se koristio za rad ambasade, a on mi je rekao da su mu Kuvajćani rekli kako taj novac pripada ambasadoru. Ne znam s kim je razgovarao, ali znam da je taj novac uvijek pripadao ambasadi”, rekao je Bristrić.
S druge strane, Halilović tvrdi da o novcu nije pričao sa Bristrićem. Na pitanje ko mu je dao odobrenje da potpiše akt kojim se traži da donacije budu primane u kešu, kaže da se – “ne sjeća”.
“Gdje su pare?”, pitamo bivšeg ambasadora Halilovića.
“Ne znam. Nisam ja uzimao. Bio sam tu kratko, nekih 7-8 mjeseci. Ne sjećam se šta se dešavalo”, odgovorio je Halilović.
Kasnije je poslao poruku u kojoj piše: “Poštovani, ne sjećam se da sam bilo šta potpisao”.
Aktuelni ambasador Nusret Čančar o svemu je obavijestio i istražne organe. SIPA je 6. decembra prošle godine dostavila Ambasadi BiH u Kuvajtu obavještenje da ambasador, prilikom dolaska u BiH, da izjavu u vezi s “dugogodišnjim otuđivanjem novca iz Ambasade u Kuvajtu”.
Istovremeno, Ministarstvo spoljnih poslova BiH formiralo je tročlanu komisiju koja je otišla u Kuvajt da ispita sve navode. U zapisniku komisije (Đorđe Latinović, Mile Sadžak i Amir Čorbo) stoji da je ambasador Čančar naveo da je Ambasada BiH 11. jula 2017. godine poslala dopis Ministarstvu, kojim se odobrava preuzimanje donacija. U tom trenutku ambasador je bio Mehmed Halilović.
Politika
ŠULIĆ IMA NOVOSTI! Srpska vraća turističke vaučere!

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić izjavio je danas da će ove godine na raspolaganju biti oko 20.000 vaučera za domaće turiste i oko 10.000 će se rasporediti prema agencijama koje dovode strane goste.
“Radićemo u dvije etape, prva etapa vaučera će biti krajem maja do kraja juna, a druga od 10, 15. septembra do 15. novembra. Na taj način želimo da pomognemo i sektoru turizma koji iz godine u godinu bilježi dobre pokazatelje i rast broja gostiju”, rekao je Šulić novinarima u Gradišci.
Šulić je naveo da će taj dio projekta moći koristiti i građani Federacije BiH, Srbije, Hrvatske, cijele Evrope i svijeta.
Ministar je napomenuo da se danas sastao sa predsjedikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i srpskim članom i predsjedavajućom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović i da su razgovarali o turističkoj ponudi.
“Predsjednik Dodik je podržao inicijativu da se vrate vaučeri u Republiku Srpsku, ali da se ide sa novim korakom prema agencijama koje dovode strane turiste da i njima omogućimo određene subvencije”, rekao je Šulić.
Politika
STANIVUKOVIĆ “Korak po korak, glas po glas, čovjek po čovjek – jačamo Republiku Srpsku”

Večeras je u Brodu održan sastanak Regionalnog odbora izborne jedinice 4 PDP-a, kojem su prisustvovali predstavnici stranke iz Dervente, Broda, Modriče i Vukosavlja. Sastanak je protekao u radnoj atmosferi, s fokusom na predstojeće izbore, jačanje opštinskih odbora i kreiranje zajedničke strategije.
Predsjednik Partije demokratskog progresa, Draško Stanivuković, poručio je da se na terenu osjeća sve veća energija za promjene.
– Korak po korak, glas po glas, čovjek po čovjek – jačamo. 💪🏻 Večeras smo u Brodu održali sastanak Regionalnog odbora izborne jedinice 4. Razgovarali smo otvoreno i iskreno o planovima, aktivnostima i viziji koju zajedno gradimo. Derventa. Brod. Modriča. Vukosavlje. Svako od ovih mjesta nosi svoju priču, svoju snagu i ljude koji zaslužuju bolju, pravedniju i snažniju Republiku Srpsku. Upravo s njima, u zajedništvu i povjerenju, kreiramo korake koji vode ka promjenama. U vrijeme kada mnogi gube nadu, mi je vraćamo. Sve što radimo, radimo za narod! – izjavio je Stanivuković.
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika2 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
TOLIKO O TOME: Kristijan Šmit u Srpskoj, čuva ga i policija Srpske
-
Svijet3 dana ago
TRAMP IGRA OPASNU IGRU “Teheran mora da odustane od nuklearnog oružja”
-
Politika2 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Politika1 dan ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Banjaluka3 dana ago
PRAZNIČNI DANI: Kako će raditi prodavnice i institucije za Vaskrs i 1. maj