Connect with us

Politika

HASANOVIĆ POTPISAO ODLUKU: CIK-u odobreno 24 miliona KM

Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH potpisao je nalog za isplatu 24 miliona KM sredstava Centralnoj izbornoj komisij BiH za provođenje Opštih izbora.

Ovaj nalog, Hasanović je potpisao nakon što je istekao rok u kojem je to trebao uraditi Srđan Amidžić, minsitar finansija i trezora.

“Dok je Srđan Amidžić šutio, odugovlačio i odbijao da odobri sredstva za provođenje izobra po zahtjevu Centralna izborna komisija BiH, ja sam preuzeo odgovornost i osigurao da građani BiH mogu izaći na izbore. To je suština politike, ili štitiš državu ili je blokiraš. Sredine nema”, napisao je na svom Facebook profilu Hasanović.

Sa 24 miliona KM upotpunjen je kompletan proces finansiranja izbora koji bi ove godine mogli koštati više od 100 miliona KM s obzirom da se uvode nove tehnologije, odnosno uređaji za biometrijsku identifikaciju biračak i skeniranje glasačkih listića.

Politika

DIPLOMATSKI SKANDAL! Bećirović pokušao da obmane i UNESKO

Ne samo da je Denis Bećirović pokušao da obmane Komisiju, upućivanjem odluke o imenovanju novih članova koja je, zbog veta srpskog člana Predsjedništva pravno ništavna, nego je prije toga obmanuo i UNESKO, od kog je, navodno, dobio prijedlog za dva međunarodna člana, izvještava RTRS.

Zloupotrebljavajući poziciju predsjedavajućeg Predsjedništva, Bećirović je u aprilu, bez znanja druga dva člana, od generalnog direktora Uneska zatražio da nominuje dva međunarodna člana Komisije. UNESKO je to, međutim, odbio, sve dok ne dobije garancije da Komisija više neće izlaziti iz okvira svojih nadležnosti, znajući da su se u prethodnim godinama, između ostalog, bavili čak i poslovima planiranja i građenja. Bećirović, ponovo bez znanja druga dva člana Predsjedništva, šalje tražene garancije 1. juna, čime je grubo obmanuo ovu međunarodnu organizaciju, kaže srpski član Predsjedništva, Željka Cvijanović.

– Bez obzira na sva nastojanja i zloupotrebe, Bećirović nikada nije ostvario interakciju sa generalnim direktorom UNESKO-a, što potvrđuje činjenica da je, mimo odredbi propisanih Aneksom 8, prijedlog međunarodnih članova, umjesto od generalnog direktora UNESKO-a, dostavljen od strane šefa lokalne kancelarije za BiH – rekla je Cvijanović.

To se jasno vidi iz dopisa koji je stigao u Predsjedništvo, a u kom prijedlog da novi članovi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika budu Italijan Frančesko Bandarin i Kenijac Džordž Okelo Abungu, potpisuje Siniša Šešum, šef kancelarije UNESKA u BiH. Bilo kako bilo, ovo je diplomatski skandal, kaže ambasador i šef Misije BiH pri Evropskoj uniji Obrad Kesić, jer je riječ o miješanju u unutrašnja pitanja BiH.

– To sada ostvara pitanje uloge UNESKA. Ko je ovlastio da se to pisamo pošalje u Predsjedništvo? Da li su centrala UNESK-a i generalni direktor uopšte bili upoznati sa tim pismom? Ako nisu, onda treba da ta organizacija izvrši istragu i preduzme adekvatne mjere prema osobama koje se prekršile neka od osnovnih diplomatskih pravila – istakao je ambasador i šef Misije BiH pri Evropskoj uniji Obrad Kesić.

Bećirovićev udar na mir

Informacije o Bećirovićevoj privatnoj prepisci sa šefom UNESKA, bez usaglašenog stava s ostalim članovima Predsjedništva, Srpska je dobila direktno iz sjedišta ove organizacije u Parizu, a ne od Bećirovića, što je samo još jedno u nizu kršenja Ustava, smatraju pravnici.

– I na ovom primjeru pokazalo se da upravo oni koji najviše uzimaju ime BiH u usta, hvaleći se da su patriote, a da su svi ostali njeni neprijatelji, zapravo ne rade ništa drugo nego brukaju BiH na svakom mjestu, poništavaju njenu državnost i ono malo suvereniteta koji ima – istakao je pravnik Ognjen Tadić.

Sve ovo je još jedna potvrda da postupak nije sproveden u skladu s procedurama i najvažnije pitanje sada je – do koje mjere je Bećirović spreman da nastavi sa urušavanjem ustavnog poretka BiH, kažu pravnici, a zvaničnici Srpske poručuju da imaju spreman odgovor na sve takve pokušaje.

Nastavi čitati

Politika

KO ĆE ODGOVARATI ZA EKOCID? Nakon presude za Bukovu Kosu, ministarstva stjerana uz zid!

Presudom Vrhovnog suda Republike Srpske poništena je koncesija za rudnik na Bukovoj Kosi. Od samog početka građani, mještani i stručna javnost ukazivali su na brojne nepravilnosti i upozoravali na posljedice ovog projekta.

Poručila je ovo poslanik PDP-a u NSRS Maja Dragojević Stojić i postavila nekoliko pitanja:

-Ko će odgovarati za nezakonito dodijeljenu koncesiju? Ko će nadoknaditi štetu nastalu životnoj sredini i privatnoj imovini? I ko će preuzeti odgovornost za zdravlje građana koji su godinama trpjeli posljedice?

Smatra da je vrijeme da nadležne institucije, Ministarstvo energetike i rudarstva, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, kao i Komisija za koncesije Republike Srpske, ponude jasne odgovore i utvrde odgovornost.

-Građani imaju pravo na istinu, pravnu sigurnost i zdravu životnu sredinu-istakla je Dragojević Stojić

Nastavi čitati

Politika

MILIONSKA KORUPCIJA UOČI IZBORA? SNSD i HDZ nudili 50 miliona KM strancima da kupe kontrolu nad skenerima!

Gostujući u emisiji “Izazovi” BN televizije, poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tomica Stojanović, rekao je da ima saznanja o pokušaju SNSD-a i HDZ-a da i na narednim izborima naprave izborni inžinjering. “Prema mojim informacijama, a moglo se i čuti, da je od strane SNSD-a i HDZ-a ponuđeno 50 miliona maraka stranoj firmi koja je trebalo da distribuira skenere i čitače na prostor Republike Srpske prije izbora.

Nudili su, ali nisu uspjeli. Ljudi su im rekli “Vi ste za nas statistička greška i ne želimo da svoje reference, ispravne i kvelitetne, prljamo sa dva imena”.

“Potpuno sam siguran da će kroz ove izbore najveći gubitnici biti SNSD i HDZ. Upravo ova informacija, koja je dostupna mnogim ljudima, ide u prilog priči da oni broje glasove i da njima ubjedljivo najviše smetaju skeneri”, smatra Stojanović.

“Ja sam potpuno siguran da će oni pokušavati sve da učine, bilo koji “marifetluk”, međutim, ne može se kod svakoga nešto takvo učiniti. Neko će se prodati, neko neće”, kaže Stojanović.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno