Svijet
HERSON JE PRAVNO DIO RUSIJE, TU NE MOŽE BITI NIKAKVIH PROMJENA! KREMLJ: Izlazak iz grada nije poniženje za nas!

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da povlačenje ruske vojske iz Hersona nije poniženje.
Na pitanje novinara da li u Kremlju smatraju da je izlazak ruske vojske iz Hersona ponižavajući, on je odgovorio:
„Ne, ne.“
Peskov je podsjetio da je Hersonska oblast subjekat Ruske Federacije, taj status je potvrđen i ne može biti nikakvih izmjena.
„To je subjekt Rusije Federacije. Zakonodavno je taj status potvrđen, određen. Tu ne može biti nikakvih promena“, rekao je Peskov na pitanje da li Rusija nastavlja da tretira Hersonsku oblast kao svoju teritoriju i da li će i pravno definisati status oblasti sa desne strane Dnjepra.
Komentarišići negativne ocjene nekih analitičara povodom odluke o povlačenju vojske on je rekao da stručnjaka ima puno i mnogo različitih mišljenja, ali da se specijalna operacija nastavlja.
„Ima raznih eksperata, ima onih koji govore kao vi, drugih koji govore nešto drugo, ne bismo komentarisali sada ni jedne ni druge, specijalna operacija se nastavlja“, rekao je on.
Prema njegovim riječima, moguće je ostvariti ciljeve specijalne operacije pregovorima, ali oni sada nisu mogući zbog stava ukrajinske strane.
On je dodao da će Rusija okončati specijalnu operaciju kada svi ciljevi budu ostvareni.
Kurir.rs/Sputnjik
Svijet
ORBAN O SAMITU EU U DANSKOJ: Čeka nas borba u kavezu

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da očekuje “borbu u kavezu” na neformalnom samitu EU u Kopenhagenu jer drugi evropski lideri stalno vrše pritisak na Mađarsku zbog Ukrajine.
– Danas odlazim u Kopenhagen. Treba ostati priseban. Čeka nas opasan samit EU. Biće to borba u kavezu – napisao je Orban na društvenoj mreži Fejsbuk.
Mađarski premijer je podsjetio na izjave Ursule fon der Lajen, predsjednika Evropske komisije, poljskog premijera Donalda Tuska i švedskog premijera Ulfa Kristersona o tome da je EU navodno u ratu i da je potrebno povećati pritisak na Mađarsku da podrži Ukrajinu i njeno članstvo u EU.
– Mađarska realnost je da se u susjedstvu ne vodi naš rat. Ne postoji evropsko jedinstvo po pitanju članstva Ukrajine u EU, a bez nas je to nemoguće. Mađari neće slati novac Ukrajini. Dok god Mađarska ima nacionalnu vladu, definitivno ne – primijetio je Orban.
Lideri EU održavaju neformalan sastanak u Kopenhagenu u srijedu. Dnevni red, između ostalog, uključuje jačanje sankcija protiv Rusije i odgovor Brisela na navodne povrede vazdušnog prostora EU.
Prije samita EU u junu, Orban je rekao da se tamo ne može donijeti pravno obavezujuća odluka o evropskim integracijama Ukrajine jer Mađarska ne podržava pristupanje Kijeva EU i ovo pitanje mora biti riješeno jednoglasno. Takođe je objavio rezultate mađarske ankete o pristupanju Ukrajine EU, prema kojima je 95 odsto učesnika, više od dva miliona ljudi, glasalo protiv evropskih integracija Kijeva.
Svijet
OPSADNO STANJE U MINHENU: Oktoberfest zatvoren poslije krvavog jutra

Minhen je jutros potresla eksplozija i pucnjava u kojoj je najmanje jedna osoba izgubila život, a druga ranjena. Zbog mogućih povezanih incidenata i straha od novih napada, vlasti su odlučile da zatvore Oktoberfest.
Zbog eksplozije i pucnjave u Minhenu, vlasti su odlučile da danas zatvore Oktoberfest.
“Trenutno istražuјemo sve mogućnosti. Ispituјu se moguće veze sa drugim lokaciјama u Minhenu, uključuјući i Terezienvize. Zbog toga se zatvara Oktoberfest”, saopšteno je iz policije.
Podsjetimo, jedna osoba je ubijena, a druga ranjena u pucnjavi i eksplozijama u sjevernom Minhenu, gdje je od ranih jutarnjih sati u toku velika policijska i vatrogasna operacija, saopštila je lokalna policija. Incident se dogodio u Ulici Lerhenauer, a na mjestu događaja su specijalne jedinice i stručnjaci za deaktiviranje bombi.
Pronađeno јe tijelo muškarca. Prema pisanju Bilda, muškarac јe vjerovatno postavio eksploziv u kuću svoјih roditelja, zapalio јe, a zatim sebi oduzeo život. Navodno јe on prethodno viđen kako nosi ranac. Postoji mogućnost da je јoš јednu bombu negdje postavio.
Svijet
Rusija preuzima predsjedavanje Savjetom bezbjednosti UN: U FOKUSU DEJTON

Od 1. oktobra Rusija preuzima na mjesec dana predsjedavanje Savjetom bezjbednosti UN, zamijenivši na tom mjestu Јužnu Koreju.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da će se Rusija tokom svog predsjedavanja fokusirati na razmatranje “sprovođenja Dejtonskog sporazuma”.
– To je veoma aktuelno, jer je situacija tamo kritična. Cilj je njegovo urušavanje, ugrožavanje prava srpskog naroda – rekao je Lavrov na konferenciji za novinare nakon učešća na nedjelji visokog nivoa 80. sesije Generalne skupštine UN.
Pored toga, 24. oktobra ruska strana planira da sazove specijalnu sjednicu na kojoj će biti razmotreno sprovođenje Povelje UN.
Lavrov je istakao da će sjednica biti održana “sa ciljem analize i, po mogućstvu, praktičnog zaključka o tome kako da se dalje razvija UN”, prenosi Sputnjik.
Predsjedavanje Savjetom bezbjednosti UN obavljaju članice naizmjenično, a svaki predsjednik je na ovoj poziciji tokom jednog mjeseca.
-
Politika21 sat ago
Dodik prijeti “Suprotstaviću se SARAJEVSKOJ ČARŠIJI, NEĆU JOJ DOZVOLITI DA DIŠE”
-
Svijet2 dana ago
ZELENSKI ODUŠEVLJEN! Ukrajina i SAD zaključuju “MEGA-SPORAZUM” o isporuci oružja!
-
Politika2 dana ago
“ODLUKA NIJE BILA TEŠKA!” Dodik i zvanično priznao da više nije predsjednik Republike Srpske!
-
Svijet2 dana ago
NOĆAŠNJI NAPAD SAMO UVOD? Ukrajina dobila zeleno svjetlo za američke projektile dometa 300 km
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ O MILANU TEPIĆU “Njegovo ime upisano je ZLATNIM SLOVIMA u vječnost”
-
Politika2 dana ago
STEVANDIĆ OBJAVIO SLIKU! Dokument potvrđuje da je Dodik predložio Minića za mandatara!
-
Politika2 dana ago
VULIĆEVA NE ODUSTAJE “Dodik je simbol naše borbe za slobodu”
-
Društvo1 dan ago
OBJAVLJENO NA NJEGOVOM BLOGU: Preminuo je bloger SLOBODAN VASKOVIĆ