Politika
HOĆE LI NAROD VJEROVATI? Šta se krije iza najave o prodaji narodnih obveznica
Ministar finansija Zora Vidović rekla je da Republika Srpska od 1. marta počinje s izdavanjem narodnih obveznica, uz pojašnjenje da će svi građani moći te obveznice da kupuju.
Taj projekat je završen prije dvije godine. Mi nismo htjeli da uđemo u to dok god smo imali problema sa finansiranjem. Da se ne kaže evo ih, nemaju para, sada će uzeti od naroda i neće vratiti, rekla je Zora Vidović, gostujući u programu RTRS.
Vlada Srpske, u kojoj funkciju ministra finansija obavlja Zora Vidović, podsjećamo, odrekla se ogromnih novčanih sredstava pa su potraživanja IRB RS, koja su označili kao „nenaplativa“, ponudili na prodaju.
Tako je, na primjer, advokat Miloš Stevanović iz Bijeljine potraživanja od 180 miliona KM kupio za samo 32 miliona KM. To znači da se Vlada Republike Srpske odrekla i niz vodu pustila najmanje 148 miliona narodnog novca.
Da zlo bude još veće, Miloš Stevanović je rekao da nije imao nikakvih problema sa naplatom dugovanja. Advokat Stevanović je inače, ranije za Srpskainfo istakao da je tačno da se dugovanja ubrzano naplaćuju, otkako ih je preuzela njegova “Standard prva”, ali da je to rezultat rada ljudi u njegovoj advokatskoj kancelariji.
– To su sve dobro kolaterizovani krediti, gdje ima dosta hipoteka, ličnih mjenica, povezanih lica, koji su dužni jedni drugima. Tako mi prilično brzo možemo da privedeno kraju ove sporove koji se vode već godinama– rekao je Stevanović.
Naveo je, između ostalog, i primjer zvorničke „Energolinije“, firme povezane sa “Aluminom” i kredita IRB RS zbog kojeg je godinama vođen sudski postupak protiv bivšeg premijera Srpske, Aleksandra Džombića.
– I taj smo kredit uspjeli da naplatimo – poručio je Stevanović.
Dakle, Vlada Republike Srpske je poklonila potraživanja IRB RS u iznosu od 148 miliona, a sad traže novac od građana i to kroz emitovanje narodnih obveznica.
Postavlja se pitanja da li građani imaju povjerenje da svoju ušteđevinu povjere onima koji 180 miliona duga prodaju za mizernih 30 miliona? Zbog toga smo provjerili raspoloženje naroda i pitali neke od građana, koji su, uglavnom, pokazivali nepovjerenje.
Jovanka S. iz Banjaluke tvrdi da ne vjeruje da bi se u ovakvoj BiH uradilo bilo šta što ide u korist naroda.
– Sve je isto, pljačkaju se građani i tako će biti sve dok se ne dignemo i ne izađemo na ulice. Pitam se ko je lud da kupi obveznice od ove Vlade, posebno kad vidim ko su ljudi koji vode Vladu. Da su sposobni imali bi javna preduzeća koja bi zarađivala i punila budžet. Sve je opljačkano, ostalo je još samo da se isprazne džepovi građana – smatra Jovanka.
Dodik jedno, Zora Vidović drugo “Srpska raspolaže sa novcem, ali se ne može transferisati na račune”
Risto R. kaže da je ekonomista i da je slušao ministarku i njeno izlaganje, ali je i on, kako navodi, skeptičan po pitanju bilo čega.
– Mislim da ni sama ministarka ne vjeruje u ono što priča. Istina je da Republika Srpska nema novca, a sve ostale priče o nekom prosperitetu i finansijskoj stabilnosti su bajka za djecu. Nas ekonomiste je teško prevariti. Mislim da je toga svjesna i ministarka –tvrdi Risto, koji kaže da je veći dio radnog vijeka proveo u bankama.
Zoran B. je arhitekta i kaže za Srpskainfo da sigurno neće dati svoj novac Vladi.
– Da mi nije djece i da ne šalju iz inostranstva, ne znam kako bi preživjeli. Uspio sam nešto uštediti i sad da to dam onima koji su nas doveli na prosjački štap? To mogu samo budale. Samo budale mogu da vjeruju ovoj vlasti – poručio je Zoran.
Ekonomista Svetlana Cenić, komentarišući ideju ministra finansija Republike Srpske o izdavanju narodnih obveznica, za Srpskainfo kaže da navedeni prijedlog ne predviđa neki uspjeh.
– Novac koji drže u bankama građani bi mogli investirati u nešto drugo, jer prvenstveno nemaju povjerenja u Vladu Republike Srpske. Ova Vlada je davno izgubila povjerenje građana uništivši banke i uništivši sva javna preduzeća. Ko će im sada vjerovati da će te obveznice uopšte uspjeti? Ja prva ne bih. Da imam ne znam koliko para, ne bih odvojila ništa za to, jer mislim da je to propast – kaže Cenićeva za naš portal.
Nakon toliko propalih projekata i para koje su imali, dodaje ona, aktuelna vlast u Srpskoj pokazala se kao pravi “ekspert” za uništavanje svega što je vrijedno.
– Njima je “Lutrija” bila u minusu. Njima se “Šume Republike Srpske” raspadaju. Sad neko treba da im vjeruje u te obveznice?! To je potez očajnika i hajde da igramo na patriotizam. Daj da vidimo koliko će Dodikova djeca i rodbina da kupe tih obveznica – pita Cenićeva.
Predsjednica Narodnog fronta i profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, Jelena Trivić, za Srpskainfo kaže da ideja o narodnim obveznicama kao takva nije loša i da je ne treba osuđivati na propast u startu, ali da tu ima mnogo “ali”.
– Prvo, Vlada je stvorila utisak da banke i druge finansijske institucije nisu zainteresovane za kupovinu obveznica, a razlog je nepovjerenje u Vladu. Onda idemo ka tome da je samom najavom narodnih obveznica Vlada to nepovjerenje produbila, jer šalje poruku: “Narode, spasite vi budžet” – kaže ona.
Ideja narodnih obveznica, dodaje Trivićeva, bila bi dobra da nije ovako loš kontekst u kojem se sve ovo plasira.
– Još jedno pitanje je ko će kupovati obveznice, to jest, koji dio naroda ima raspoloživih sredstava. Prosječna plata pokriva pola sindikalne potrošačke korpe. Raspoloživih sredstava dijela građana ima, to smo čuli kada se prijetilo bankama, a evo, sad ćemo vidjeti da li su ljudi u uslovima kada to banke nisu, zbog nepovjerenja, raspoloženi da ulažu u narodne obveznice i tako kreditiraju Vladu – ističe Trivićeva, prenosi Srpskainfo.
Politika
CRNI ALARM ZA EKONOMIJU! BiH i Irak ruku pod ruku – stigli smo na ozloglašeni popis Moneyvala!
Na plenarnoj sjednici Akcionog plana Radne grupe za finansijsko djelovanje protiv pranja novca (FATF) u Parizu, međunarodnog nadzornog tijela Savjeta Evrope za praćenje pranja novca i finansiranja terorizma, prošle sedmice je donesena odluka o stavljanju Bosne i Hercegovine i Iraka na popis zemalja pod pojačanim nadzorom, tzv. sivu listu Moneyvala.
Bosna i Hercegovina je tako označena kao nesigurna zemlja za investiranje s potencijalnim problemima pri transakcijama.
Bosna i Hercegovina se na sivoj listi već nalazila od 2015. do 2018. godine, kao država koja ima ozbiljne nedostatke u sistemu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, ali radi na njihovom otklanjanju.
Raport otkriva da će BiH najvjerovatnije ostati na sivoj listi u naredne dvije i po godine, a dobila je 13 uslova preporuka koje treba završiti.
BiH nije usvojila dva ključna zakona da izbjegne sivu listu.
Radi se o Nacrtu zakona o dopuni Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i Nacrtu zakona o oduzimanju i upravljanju imovinom stečenom krivičnim djelom.
Jedno od spornih pitanja koje se BiH obavezala, a nikada nije riješila jeste registar stvarnih vlasnika u FBiH, koji je takođe bio ključan za otklanjanje nedostatka iz izvještaja Komiteta eksperata za evaluaciju mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Ali, ovdje je zanimljivo ko se sve nalazi na kažnjeničkoj listi FATF-a.
Na sivoj listi nalaze se ukupno 22 države.
To su Angola, Bolivija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kamerun, Obala Slonovače, Demokratska Republika Kongo, Haiti, Irak, Kenija, Kuvajt, Laos, Liban, Monako, Nepal, Papua Nova Gvineja, Južni Sudan, Sirija, Venecuela, Vijetnam, Djevičanska ostrva te Jemen.
Kada je u pitanju BiH, posljednja evaluacija Moneyvala bila je u martu 2025. godine.
Zabrinjavajuće je, a što se navodi i na stranici FATF-a kada je u pitanju procjena Moneyvala.
Navedeno je da je mogući period evaluacija na licu mjesta tek za pet godina, tačnije u oktobru 2031. godine.
Da stvar bude gora, moguća plenarna diskusija o BiH planirana je tek u maju 2032. godine.
Navodi se da ovi datumi i dalje mogu biti promijenjeni.
(Raport)
Politika
“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
Gradski odbor SNSD-a ponovo pokušava da obmane građane Banjaluke plasiranjem netačnih informacija o funkcionisanju sistema vodosnabdijevanja, poručili su iz Pokreta Sigurna Srpska.
Generalni sekretar PSS-a Nebojša Drinić istakao je da je riječ o svjesnom pokušaju skretanja pažnje sa problema koje je upravo prethodna vlast ostavila iza sebe.
„Da li se u Gradskom odboru SNSD-a prave naivni ili zaista ne razumiju kako funkcionišu sistemi vodosnabdijevanja? Odgovor je jednostavan – svjesno pokušavaju da obmanu građane. Teško je drugačije objasniti njihove tvrdnje, jer se kružni tokovi, parkovi i zelene površine u Banjaluci ne zalijevaju pitkom vodom, već vodom iz rijeke Vrbas. Zato je ovo još jedan pokušaj stvaranja lažne slike i prebacivanja odgovornosti za probleme koji su se godinama gomilali“, rekao je Drinić.
On je naglasio da bi SNSD prije svega trebalo da odgovori građanima na pitanja o vlastitim propustima kada je riječ o izgradnji i planiranju vodovodne infrastrukture.
„Bilo bi dobro da građanima objasne kako su to oni riješili pitanje vodosnabdijevanja platoa Manjače, kada su upravo zbog njihovih propusta ostali problemi koje danas rješavamo. Plato Manjače godinama je imao poteškoće zbog rezervoara nedovoljnog kapaciteta, zbog čega je kroz proširenje sistema bilo neophodno uložiti dodatna dva miliona maraka kako bi se obezbijedile dovoljne količine vode“, naveo je Drinić.
Posebno je ukazao i na probleme sa vodovodnom mrežom u Potkozarju.
„Građani Potkozarja zaslužuju odgovor zašto su ugrađivane cijevi manjeg prečnika od potrebnog, zbog čega sistem nije mogao da obezbijedi dovoljan protok vode do krajnjih korisnika. To nisu problemi koji su nastali preko noći. To su posljedice godina lošeg planiranja, neodgovornog upravljanja i odluka koje danas plaćaju građani“, poručio je Drinić.
Iz PSS-a ističu da je nevjerovatno da oni koji su ostavili neriješene infrastrukturne probleme danas pokušavaju da drže lekcije onima koji rade na njihovom rješavanju, te dodaju da građani najbolje znaju ko je probleme stvarao, a ko ih danas sistemski otklanja.
Politika
USTAVNI SUD PREISPITUJE ŠMITOV KRIVIČNI ZAKON! Šta ovo znači za Milorada Dodika?
Ustavni sud Bosne i Hercegovine će 2. i 3. jula održati 172. plenarnu sjednicu na kojoj će razmatrati izmjene Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo visoki predstavnik Kristijan Šmit.
Na stranici Ustavnog suda se navodi da će ova institucija razmatrati zahtjev Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske za ocjenu ustavnosti člana 203a. Krivičnog zakona BiH, kao i samostalnog člana 4. Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH.
Radi se, naime, o izmjenama kojima je uvedeno krivično djelo “Neizvršavanje odluka visokog predstavnika”.
Na osnovu ovih izmjena kasnije je osuđen predsjednik SNSD-a Milorad Dodik na godinu dana zatvora i zabranu političkog djelovanja od šest godina, a zatim je uklonjen s pozicije predsjednika Republike Srpske.
Po sili zakona ne može obavljati ni poziciju predsjednika SNSD-a, ali je Sud u Banjaluci odbio da ga izbriše iz registra.
“Zahtjev „Kluba poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Narodnoj skupštini Republike Srpske“ za ocjenu ustavnosti člana 203a. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, kao i samostalnog člana 4. Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik Bosne i Hercegovine“ broj 47/23), navodi se u zahtjevu.
(Raport) Foto: Ustavni sud BiH
-
Društvo2 dana agoPUTUJETE U EU? Od 1. jula vas na granici čekaju nova pravila
-
Hronika3 dana agoTEŠKE POVREDE NAKON NESREĆE: U UKC RS zbrinuta tri strana državljana, dvoje u kritičnom stanju!
-
Politika2 dana agoDRINIĆ NAKON TRAGEDIJE KOD BANJALUKE: Tri života su izgubljena, a milioni odlaze na kamere i stubove! (FOTO)
-
Politika3 dana agoKOJIĆ UZVRATIO DODIKU: “Pala se sjetite samo pred izbore, a obećanja godinama ostaju mrtvo slovo na papiru!”
-
Hronika2 dana agoPOVRIJEĐENI RUSKI DRŽAVLJANI I DIJETE: Novi detalji teške nesreće kod Banjaluke
-
Hronika2 dana agoVELIKA POLICIJSKA AKCIJA NA TARI: Kažnjeno šest državljana BiH, otkriveni brojni prekršaji!
-
Politika1 dan agoDOK PRIČAJU O ŠMITU, PROŠLOST IH SUSTIŽE: SNSD godinama sprovodio odluke visokih predstavnika
-
Svijet1 dan agoPOSLIJE ZAHTJEVA TRAMPA: Erdogan dao zeleno svjetlo za otvaranje pravoslavne bogoslovije
