Connect with us

Svijet

HRONOLOGIJA UNIŠTENJA Kako bi izgledao nuklearni rat između Amerike i Rusije (VIDEO)

Simulacija nuklearnog rata, koju su razvili istraživači povezani sa Programom nauke i globalne bezbjednosti Univerziteta Prinston (SGS), pokazuje šta bi se dogodilo u slučaju nuklearnog sukoba između Rusije i NATO, piše Njuzvik.

Riječ je o četvorominutnom audiovizuelnom komadu pod nazivom „Plan A“, koji je prvobitno predstavljen 2017. godine, a od 2019. može se pogledati na Jutjubu.

Interesovanje za ovu užasnu simulaciju, nakon prvobitne fascinacije koju je izazvala, ubrzo je splasnulo. Ali nakon ruske invazije na Ukrajinu i njenih zagonetnih prijetnji nuklearnim arsenalom, video je pogledalo više od milion ljudi.

Кoliko možemo da zaključimo, ovo je najozbiljnija nuklearna kriza od kraja Hladnog rata. Iako je rizik od nuklearnog rata još uvijek kategorisan kao nizak, kriza poput ove sa kojom se trenutno suočavamo često dovodi do pogrešne komunikacije. Sve može da se pogorša činjenicom da postoji vrlo malo aktivnih linija komunikacije između Rusije i SAD/NATO – rekao je za Njuzvik Aleks Glejzer, jedan od kreatora Plana A i vanredni profesor na Prinstonu.

Ali čak i prije ukrajinske krize, Rusija i Sjedinjene Države su polako napuštale dugogodišnje sporazume o kontroli nuklearnog naoružanja, počele su da razvijaju nove vrste nuklearnog oružja i proširile niz okolnosti u kojima se to oružje moglo koristiti.

Plan A pokazuje kako bi lokalizovana nuklearna razmjena mogla brzo da eskalira u globalnu katastrofu. Scenario predstavljen u prilogu zasnovan je na dostupnim dokazima.

– Naš tim je koristio nezavisne procjene trenutnih položaja američkih i ruskih snaga, planova nuklearnog rata i ciljeva nuklearnog oružja. Simulacija je takođe podržana skupovima podataka o trenutno raspoređenom nuklearnom oružju, snazi oružja i mogućim ciljevima za određeno oružje, kao što je kao i borbeni red, procjenjuje koje oružje ide na koje mete. Naravno, nismo imali pristup povjerljivim podacima i često smo koristili ‘jednostavna’ pravila prilikom procjene ciljeva – objasnio je Glaser.

Broj smrtnih slučajeva utvrđen je korišćenjem podataka iz NUКEMAP, onlajn alata koji je razvio Aleks Velerštajn sa Tehnološkog instituta Stivens.

– Procjenjuje se da bi u prvih nekoliko sati sukoba bilo više od 90 miliona mrtvih i povrijeđenih. Stvarni broj poginulih bi bio mnogo veći zbog smrtnih slučajeva izazvanih kolapsom medicinskih sistema, kao i nuklearnim padavinama i drugim dugoročnim efektima, uključujući moguću globalnu nuklearnu zimu – objasnio je Glaser.

Hronologija uništenja
Simulacija počinje u kontekstu konvencionalnog sukoba – Rusija lansira nuklearnu raketu iz baze u blizini grada Кalinjingrada. NATO tada uzvraća vazdušnim napadom nuklearnim oružjem.

Nuklearna razmena ubrzano eskalira u Evropi gde Rusi lansiraju 300 bojevih glava da unište baze NATO-a i zaustave napredovanje savezničkih trupa.

Pošto je veći dio Evrope uništen, NATO lansira oko 600 bojevih glava iz američkih raketa sa kopna i podmornica na ruske nuklearne snage. Prije nego što njeni sistemi naoružanja budu uništeni, Rusija ispaljuje rakete iz drumskih vozila i podmornica.

U završnoj fazi sukoba, i Rusija i NATO gađaju 30 najnaseljenijih gradova i ekonomskih centara svojih protivnika – lansirajući 5 do 10 nuklearnih bojevih glava (u zavisnosti od populacije) na svaku metu.

– Ako nuklearni rat počne, biće veoma teško spriječiti da on preraste u sveopšti nuklearni rat – rekao je Glejzer.

Moguće je i da nuklearna razmjena ostane “ograničena”, odnosno da druga strana odstupi ili odgovori samo konvencionalnim oružjem, ali bi se u tom slučaju sigurno stvorio nepodnošljiv pritisak na donosioce odluka da “odgovore na isti način”, prenosi Jutarnji list.

– Posljedice nuklearnog rata za život na Zemlji bile bi nezamislive. Ne bih ni želio da spekulišem koliko će dugo čovječanstvu biti potrebno da se oporavi od toga – zaključio je Glejzer i upozorio na studiju koja je pokazala da bi pet milijardi ljudi umrlo u slučaju nuklearnog sukoba između SAD i Rusije.

Svijet

POŽARI BJESNE ŠIROM GRADA, ODJEKUJU EKSPLOZIJE: Rusi zasuli Kijev dronovima i projektilima (VIDEO)

Jedan dron je pogodio posljednji sprat stambene zgrade u Solomjanskom okrugu na zapadnoj obali Dnjepra.

Rusija je u subotu, u ranim jutarnjim satima, dronovima i projektilima napala glavni ukrajinski grad Kijev, izazvavši požare širom grada, uz najmanje dvoje povrijeđenih, saopštili su gradski zvaničnici. Jedan dron je pogodio posljednji sprat stambene zgrade u Solomjanskom okrugu na zapadnoj obali Dnjepra, rekao je gradonačelnik Vitalij Kličko.

Požari širom Kijeva
Požar je izbio na dva sprata stambene zgrade u Dnjeprovskom okrugu, rekao je načelnik vojne uprave grada Kijeva Timur Tkačenko, dok su dva požara izbila u zapadnom dijelu grada.

Dijelovi dronova su padali u nekoliko naselja. Jedinice protivvazdušne odbrane odgovorile su na napad, rekao je Kličko. Svjedoci su prijavili veliki broj dronova koji su letjeli iznad Kijeva i snažne eksplozije koje su potresla grad, navodi Rojters.

Nastavi čitati

Svijet

CRNI MAJ ZA FRANCUSKU! Građani strepe za finansije, veliki pad poverenja u EKONOMIJU

Raspoloženje potrošača u Francuskoj se pogoršalo u maju, a zabrinutost zbog sopstvene finansijske situacije i budućnosti je u porastu, pokazuju danas objavljeni podaci francuskog Nacionalnog instituta za statistiku i ekonomska istraživanja (Insee).

Vrijednost indikatora koji mjeri sentiment francuskih domaćinstava je pala sa aprilskih 91 poena na 88 poena u maju, što je značajno ispod dugoročnog prosjeka od 100 poena.

Domaćinstva su takođe bila manje sklona velikim kupovinama, a zabrinutost zbog nezaposlenosti je naglo skočila, dostigavši najviši nivo od maja 2015. godine, navodi Figaro, prenosi Tanjug.

Stopa nezaposlenosti u Francuskoj blago je porasla sa 7,3 odsto u posljednja tri mjeseca prošle godine na 7,4 odsto u prvom kvartalu 2025, saopštio je Insee prošle nedjelje.

Ekonomski sentiment na početku godine nije pomogao smanjenju nezaposlenosti u Francuskoj, posebno nakon carina američkog predsjednika Donalda Trampa koje su u velikoj mjeri poremetile globalnu privredu i dovele do gubitka povjerenja među investitorima i kompanijama, naveo je francuski list.

Nastavi čitati

Svijet

NJUJORK I LONDON NEDODIRLJIVI! Ali pravi šok tek dolazi, evo ko je IZBACIO Tokio s vrha!

U vremenu kada svijet puca po šavovima – zbog ratova, kriza i neizvjesnosti – jedan poredak ostaje važniji nego ikad: koji su gradovi najjači, najstabilniji i najpoželjniji za život i rad?

Odgovor donosi nova lista 1.000 najvažnijih svjetskih gradova koju je sastavio tim analitičara iz kompanije Oxford Economics, ocjenjujući ih kroz pet ključnih kategorija: ekonomija, ljudski kapital, kvalitet života, ekologija i upravljanje.

Top 10 gradova svijeta za 2025:
Njujork (SAD)

London (Velika Britanija)

Pariz (Francuska)

San Hoze (SAD)

Sijetl (SAD)

Melburn (Australija)

Sidnej (Australija) [novi ulazak]

Boston (SAD) [novi ulazak]

Tokio (Japan)

San Francisko (SAD)

Zašto baš ovi gradovi?
Njujork i London i dalje drže vrh. Ne samo da su svjetski finansijski centri, već i mjesta gdje se stvaraju ideje, obrazuju najbolji kadrovi i donose ključne odluke. Ovi gradovi su pravi motori planete.

Pariz je ove godine prestigao Silicijumsku dolinu i zasjeo na treće mjesto. Francuska prijestonica ima ogroman BDP i fokus na uslužni sektor. San Hoze i dalje briljira zahvaljujući tehnološkim gigantima poput Apple-a, Google-a i Mete – ali je pao na četvrto mjesto, prenosi Kurir.

Sijetl, dom Amazona, Microsofta i Boinga, ima odličnu kombinaciju tehnologije, avio-industrije i maloprodaje. Zahvaljujući tome, zauzeo je petu poziciju.

Sidnej i Boston – nova imena među elitom
Po prvi put među deset najboljih našli su se Sidnej i Boston. Sidnej je skočio na listi zbog izvanrednog kvaliteta života i poboljšanja ekoloških standarda. Boston, s druge strane, ima jaku ekonomiju, prestižne univerzitete (Harvard, MIT) i sve je popularniji kod globalnih kompanija.

Ko ide gore, a ko pada?
Stručnjaci iz Oxford Economics navode da su se gradovi iz Indije, Indonezije i Velike Britanije značajno popravili ove godine, dok su japanski, kanadski i brazilski gradovi zabilježili pad.

Gradovi budućnosti: Osam arhetipova
Analiza ide korak dalje i grupiše gradove prema njihovim karakteristikama u osam kategorija: globalni lideri, regionalni centri, kulturne prijestonice, održivi gradovi, industrijski centri, naslijeđeni gradovi, rastući megagradovi i zvijezde u usponu.

Svaka grupa ima svoje izazove i prednosti:

Globalni lideri (poput Njujorka i Londona) najbolje mogu da iskoriste potencijal vještačke inteligencije, ali se suočavaju sa sve većom nejednakošću.

Rastući megagradovi (u Aziji i Africi) imaju ogroman potencijal za razvoj ljudskog kapitala, ali se bore sa prebrzom urbanizacijom.

Kako se mjeri atraktivnost jednog grada?

Oxford Economics Global Cities Index uzima u obzir:

Koliko grad doprinosi globalnoj ekonomiji

Koliko je obrazovan i produktivan njegov narod

Kako se u njemu živi – zdravstvo, stanovanje, bezbednost

Koliko brine o okolini

Kako se njime upravlja – transparentnost, efikasnost, stabilnost

Nastavi čitati

Aktuelno