Connect with us

Region

Hrvati brutalno napali strane radnike, NEĆE U PRITVOR

Iako je splitsko tužilaštvo tražilo istražni zatvor za trojicu maloljetnika i jednog mlađeg punoljetnika koji su u petak napali strane radnike u Splitu, sud je trojicu od njih pustio na slobodu uz mjere opreza.

Četvrtom od njih, kako stoji na stranicama Opštinskog državnog tužilaštva, predstoji ročište na kojem će se odlučiti o istražnom zatvoru. Oni su, prema dostupnim informacijama, kamenjem gađali dostavljača iz Indije. Jedan od njih, 16-godišnjak, fizički je napao dostavljača udarajući ga šakama po glavi i nogama po tijelu, zbog čega je žrtva zadobila lakše tjelesne povrede.

Istog dana 16-godišnjak i 18-godišnjak napali su dostavljača iz Nepala. Udarali su ga metalnim šipkama i pritom mu oštetili moped i mobilni uređaj. Žrtva je zadobila tešku tjelesnu povredu – lom ruke.

“Index” je razgovarao s napadnutim Nepalcem. On je rekao da su mu u blizini stana u koji je trebao dostaviti hranu prišla dvojica mladića i napala ga bez riječi.

“Udarali su me metalnim palicama po desnoj strani tijela”, naglasio je napadnuti radnik. Vlasnik agregatorske firme kaže da su napadači ciljali glavu, ali da je radnik, srećom, imao kacigu na glavi, koja je sad razbijena.

Dodao je da radnik ima hematome po tijelu i da mu je ruka u gipsu. Oštećen je i skuter kojim se koristi. Kako je izvijestila policija, u petak naveče u Splitu su zabilježena četiri napada na strane radnike.

Policija je odgovorila kako je utvrđeno postojanje osnovane sumnje da su ova četvorica mladića napade počinila zbog mržnje prema osobi druge rasne pripadnosti i drugog nacionalnog porijekla. Mediji su kontaktiralu Županijski sud. Zanimalo ih je zašto su maloljetnici pušteni da se brane sa slobode.

Sud je odgovorio “da istražni zatvor nije kaznenopravna sankcija, već jedna od Zakonom propisanih procesnih mjera osiguranja prisutnosti okrivljenika u postupku”.

Sud se očigledno poziva na Zakon o kaznenom postupku, prema kojem se pritvor određuje za, u najčešćem broju slučajeva, opasnost od bijega, ponavljanja djela ili uticaja na svjedoke. Sud očito smatra da takvo nešto nije moguće.

“Odlukom o istražnom zatvoru (ili nekom od drugih procesnih mjera) se ne smije prejudicirati krivica okrivljenika jer o krivici odlučuje isključivo raspravni sud na temelju dokaza koji će se izvesti na raspravi”, odgovorili su.

Navode kako je Zakonom o kaznenom postupku propisano da sud i druga državna tijela pri odlučivanju o mjerama osiguranja prisutnosti okrivljenika i drugim mjerama opreza po službenoj dužnosti moraju paziti da se ne primjenjuje teža mjera ako se ista svrha može postići blažom mjerom.

“Zakonom o sudovima za mlade propisano je da će se prema maloljetniku istražni zatvor odrediti samo kao krajnja mjera, u razmjeri prema težini kaznenog djela i očekivanoj sankciji, u najkraćem nužnom trajanju i samo ako njegovu svrhu nije moguće postići primjenom mjera opreza, privremenog smještaja ili istražnim zatvorom u domu”, navode

Portparol suda navodi kako je u ovom slučaju sudija istrage procijenio da za ostvarenje svrhe istražnog zatvora u odnosu na maloljetne okrivljenike nije nužna primjena istražnog zatvora kao najtežeg oblika procesne prisile.

Zato su im određene blaže mjere u vidu privremenog stavljanja pod nadzor Hrvatskog zavoda za socijalni rad (u odnosu na dvojicu), odnosno privremenog smještaja u ustanovu socijalne njege – Centar za pružanje usluga u zajednici u Splitu (za jednog).

“Ovakvom odlukom, dakle, ne utiče se unaprijed na odluku suda o tome jesu li maloljetni okrivljenici počinili ova kaznena djela ili nisu, kao ni na odluku o izboru vrste i visine maloljetničke sankcije”, zaključio je Županijski sud u Splitu, prenosi “Index”.

Region

VUČIĆ PONOVO KOMENTARISAO upotrebu zvučnog oružja

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da, za razliku od najvećeg broja drugih zemalja, protiv demonstranata u Srbiji nikada nikakva sila nije upotrijebljena, kao ni bilo kakvo akustično ili zvučno oružje.

Poslije razgovora sa ministrom spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske Dejvidom Lamijem u Vili Mir, Vučić je rekao da ne želi da komentariše proteste i demonstracije u Velikoj Britaniji poštujući suverenitet te zemlje i istakao da je Srbija pokazala kako se čuva demokratija.

– to se tiče naših protesta i političkih prilika u Srbiji, veoma sam srećan i sa ponosom mogu da kažem da, za razliku od najvećeg broja zemalja i Evropske unije i širom sveta, u Srbiji nikakva sila protiv demonstranata koji svakodnevno krše zakon nikada nije upotrebljena, da smo slušali brojne izmišljotine o upotrebi akustičnog oružja ili zvučnog oružja, a nikada nije upotrebljeno i mi smo sigurni da i vaša tajna služba i svi ostali imaju precizne podatke o tome – rekao je Vučić.

On je istakao da je ponosan na činjenicu da je „Srbija pokazala kako se demokratija čuva, kako se zrelošću i strpljenjem čuvaju mir i stabilnost u zemlji“ i rekao da će Srbija nastaviti tako da se ponaša.
– Sigurni smo da će i Velika Britanija i mnoge druge zemlje s ponosom moći da slede primer Srbije u budućnosti, da bez ikakvog nasilja, bez ikakve primene sile se tako odnose prema onima koji demonstriraju protiv njihovih vlada ili recimo, kada upadaju u BBC, da se na isti način odnose kao što se mi odnosimo prema demonstrantima koji upadaju ovde u javni servis, odnosno Radio-televiziju Srbije- naveo je Vučić.

Istakao je da je za Srbiju od izuzetnog značaja saradnja sa Velikom Britanijom i da je poseta Lamija od vanrednog značaja za Srbiju.

Tanjug

Nastavi čitati

Region

ISTRAGA TRAJE! Bivša ministarka saslušana u vezi sa padom nadstrešnice

Bivša ministarka Zorana Mihajlović saslušana je juče u prostorijama SBPOK, a po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal.

Kako Nova saznaje, Mihajlovićeva je saslušana u svojstvu građanina, povodom slučaja pada nadstrešnice na novosadskoj Željezničkoj stanici.

Nastavi čitati

Region

VLADA SRBIJE DONIJELA ODLUKU: Zajedničko obilježavanje Dana pobjede sa Rusijom

Vlada Srbije u tehničkom mandatu usvojila je danas Odluku o obrazovanju Radne grupe za obilježavanje 80. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu, čiji će zadatak biti da realizuje zajedničko obilježavanje Srbije i Rusije tog značajnog datuma.

Dan pobjede se slavi 9. maja, na dan kada je 1945. godine godine sovjetski maršal Georgij Žukov u ime saveznika ratifikovao sporazum o njemačkoj kapitulaciji, koji je dan ranije u ime nacističke Njemačke potpisao nemački feldmaršal Vilhelm Kajtel.

Nastavi čitati

Aktuelno