Connect with us

Politika

Hrvatska republikanska stranka crta nove karte

Hrvatska republikanska stranka (HRS) je u svojoj predizbornoj kampanji iznijela prijedlog administrativno-teritorijalnog prekomponovanja Federacije Bosne i Hercegovine.

Na svojoj zvaničnoj Facebook stranici HRS je objavio kartu, kako su naveli, administrativno-teritorijalnog izgleda Bosne i Hercegovine, ali se na karti vidi da se radi o prekomponovanju samo Federacije BiH.

Prema ovom prijedlogu Federacija BiH bi se sastojala od dva kantona i Distrikta Federacije BiH. Jedan kanton bi nosio naziv “Županija Posavsko-Herceg-Bosanska” i u njegov sastav bi ušli Kanton 10. Zapadnohercegovački kanton, Posavski kanton, dijelovi Hercegovačko-neretvanskog kantona, Srednobosanskog kantona i Zeničko-dobojskog kantona.

Drugi kanton prema planu HRS-a je “Bosansko-Podrinjski-Krajiški” i sastojao bi se od Unsko-sanskog kantona, Sarajevskog, Bosansko-podrinjskog, Tuzlanskog kantona, Zeničko-dobojskog kantona bez Žepča i Usore te dijelova Srednjobosanskog kantona.

Posebna jedinica bi bili “Distrikti Federacije Bosne i Hercegovine”, a prema karti to bi bili Mostar, Prozor i Travnik.

U objavi nisu navedeni načini kako bi se došlo do prekomponovanja ili detaljniji podaci o funkcionisanju bilo kojeg od ovih kantona ili distrikta. Također, jasno je da ovakav prijedlog ne bi dobio podršku nijedne probosanske stranke.

Hrvatska republikanska stranka nije jedina koja se bavi prijedlozima teritorijalnog izgleda Bosne i Hercegovine. Lider HDZ-a Dragan Čović je rekao da će HNS pokrenuti korake za teritorijalnu izmjenu BiH ukoliko ne dođe do izmjena Izbornog zakona BiH po njegovoj želji.

Treba podsjetiti da HRS od juna prošle godine nije član Hrvatskog narodnog sabora, nevladine organizacije koja okuplja dio stranaka sa hrvatskim predznakom u Bosni i Hercegovini, a na čijem je čelu Dragan Čović.

Politika

SVE SU PROĆERDALI! Božović iznio teške optužbe na račun vrha RS „Nisu zaštitili narod i Republiku!“

Propuštene su mnoge prilike u rukovođenju Republikom Srpskom i donošene pogrešne odluke,  rekao je načelnik opštine Istočna Ilidža, Marinko Božović. On je to izjavio u Srbcu, nakon promocije knjige profesora dokotora Milana Blagojevića, pravnog stručnjaka.

On je to izjavio u Srbcu, nakon promocije knjige profesora dokotora Milana Blagojevića, pravnog stručnjaka.

“Danas sam na poziv grupe građana prisustvovao predavanju profesora doktora Milana Blagojevića univerzitetskog profesora ustavnog prava na temu položaja Republike Srpske u okviru BiH, ustavnih promjena i svega onoga što je dovelo da se Republika Srpska danas nalazi u situaciji u kojoj se nalazi”, rekao je Božović i dodao:

“Propoštene su mnoge prilike. U određenim odlukama koje su donošene, najodgovorniji ljudi koji su obavljali funkcije u ime Republike Srpske u BiH nisu zaštitili interese Srpske.

Profesor nas je svojim predavanjem na te stvari upozorio, odnosno isključivo pričao o onome šta se dešavalo i kakve su pogrešne odluke donošene”.

(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Politika

SVE JE BILO SAMO CIRKUS ZA NAROD! Tenzijama krili šta su PRODALI AMERIKANCIMA – brutalna istina o mandatu Cvijanovićeve!

Uskoro se navršavaju četiri godine trenutnog sastava predsjedništva Bosne i Hercegovine koji čine Željka Cvijanović, Željko Komšić i Denis Bećirović. Da li je član član Predsjedništva iz Republike Srpske pokazala novu i drugačiju energiju ili su i ove godine prošle u sukobima i politikanstvu?

Kada je 2022. godine fotelju srpskog člana Predsjedništva BiH umjesto Dodika zauzela Željka Cvijanović, poručila je da zna kako funkcioniše ova institucija i da se problemi mogu prevazići dogovorom.

Međutim, uskoro se krenulo starom praksom: napuštanje sjednica, blokade, međusobne optužbe, pa je tako Cvijanvićeva nedavno pokrenula veto zbog Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.

Parlament Republike Srpske je podržao veto, a Cvijanovićeva je tada poručila da Komšić i Bećirović ne odustaju od nametanja i preglasavanja.

“Ja sam izabrana na teritoriji Republike Srpske. To je skoro pola teritorije Bosne i Hercegovine. Moja ustavna obaveza je da štitim interese Republike Srpske i ne pada mi na pamet da me mogu obavezivati druga dva člana niti bilo ko drugi sem Ustava i Narodne skupštine šta ću ja raditi u Predsjedništvu”, poručila je Cvijanovićeva početkom jula ove godine.

Iz opozicije su tada poručili da Cvijanovićeva nastavlja Dodikovu praksu dizanja tenzija u izbornoj godini, jer je u januaru Cvijanovićeva propustila priliku da pokrene veto za istu Komisiju. Kada vlast nema šta da ponudi biračima, kaže politikolog Tanja Topić, tenzije i sukobi su stari provjeren recept.

“Podizanje političkih tenzija i temperatura jer se nalazimo u izbornoj godini, a to onda znači da se taj pritisak pojačava, da međusobni napadi i uvrede na račun onih drugih bivaju pojačani, a da se pri tome vi nastojite prikazati kao jedina brana i zaštitnik sopstvenih nacionalnih interesa”, kaže Topićeva.

Marinko Božović iz SDS-a kaže da postoji još jedno veoma sporno djelovanje Cvijanovićeve na ovoj funkciji, a koje nije povezano za Predsjedništvom, nego sa vrhom SNSD-a i lobiranjem.

“Da ćemo vjerovatno nešto kasnije saznati šta je sve u stvari založeno kada su u pitanju interesi Republike Srpske u raznim odlascima u Sjedinjene Američke Države i lobiranje i davanje određenih stvari vezanih za interese Republike Srpske da bi se skinule sankcije jednoj osobi, a generalno kada je u pitanju priča i ono što bi trebalo da radi srpski član Predsjedništva dovedeno je opet na istu platformu koja se zove dizanje tenzija, povlačenje vitalnih nacionalnih interesa odnosno veta i onda srbovanje u Narodnoj skupštini Republike Srpske”, kaže Božović.

U opoziciji podsjećaju i na 2014. godinu i aferu dva papka, kada se pojavio audio snimak na kojem Cvijanovićeva, tadašnja premijerka Republike Srpske praktično kupuje podršku dvojice poslanika.

Cvijanovićeva nikada nije odgovarala za ovu aferu ni pred pravosuđem, a ni politički jer je njena karijera u SNSD-u godinama u usponu. Od tada je masovno krenula i pojava ove vrste političke korupcije koja je u brojnim slučajevima SNSD održavala na vlasti.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

„RADIMO, NE STAJEMO!“ Nebojša Drinić poslao moćnu poruku “PSS spremno ulazi u borbu od TREBINJA DO NOVOG GRADA” (VIDEO)

Pokret sigurna Srpska (PSS) nastavlja intenzivne aktivnosti na terenu širom Republike Srpske. U Bijeljini je održan operativni sastanak sa šefovima izbornih štabova na kojem su analizirani dosadašnji rezultati i definisani naredni koraci.

Nakon sastanka, prisutnima i javnosti obratio se generalni sekretar PSS-a, Nebojša Drinić, koji je istakao važnost terenskog rada i organizacije.

„U Bijeljini smo održali operativni sastanak sa šefovima izbornih štabova. Detaljno smo analizirali do sada realizovane aktivnosti u svakoj izbornoj jedinici – od Trebinja do Novog Grada, odnosno u svim opštinskim i gradskim odborima. Naš uspjeh zavisi isključivo od nas, naše organizacije, posvećenosti i truda. Zato nastavljamo još snažnije, odgovornije i predanije, jer samo ozbiljnim radom i prisustvom na terenu možemo ostvariti rezultat. Radimo, ne stajemo!“ — poručio je Drinić.

Glavne poruke sa sastanka u Bijeljini:
Potpuna pokrivenost terena: Analiziran rad svih opštinskih i gradskih odbora od Trebinja do Novog Grada.

Fokus na organizaciji: Naglašeno da su posvećenost, trud i odgovornost ključni faktori za ostvarivanje vrhunskog rezultata.

Nastavak aktivnosti: PSS nastavlja sa intenzivnim radom na terenu bez pauze.

Nastavi čitati

Aktuelno