Connect with us

Društvo

HTJELI SU ZATAŠKATI Oglasila se profesorica iz Bijeljine KOJU JE OŠAMARIO RODITELJ

Iako je javnost uznemirena nakon incidenta u kojem je roditelj išamarao profesoricu Oliveru Krsmanović u Srednjoj poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini, ni nekoliko dana nakon ovog nemilog događaja nema konkretnih prijedloga kako da se ovo više ne dešava.

S druge strane, javnost upire prst u medije zašto ne objave ime nasilnika, optužujući ih da ga štite, no objavljivanjem imena napadača bilo bi ugroženo pravo njegove kćerke, odnosno maloljetnog djeteta.

Jasno je da je većina medija saznala o kome se radi, ali zbog zaštite djeteta i Konvencije o zaštiti integriteta djeteta, koju su mediji obavezni da poštuju, stoga je zaštićeno.

Takođe, nedavno je u Banjaluci otac jednog učenika fizički napao drugog učenika ispred osnovne škole, gdje mediji iz istih razloga nisu otkrivali identitet napadača.

Slučaj iz Banjaluke je okarakterisan kao krivično djelo i izvještaj je predat Okružnom tužilaštvu na dalje postupanje, dok je slučaj iz Bijeljine okvalifikovan kao prekršaj.

Profesorica Olivera Krsmanović, koja je pretrpjela nasilje, ističe za “Nezavisne novine” da je otac učenice koja pohađa ovu školu upao u zbornicu, gdje je ona stajala sa koleginicom.

“Bila sam okrenuta leđima prema vratima kada je ovaj roditelj uletio kao tajfun u zbornicu i upitao ima li Olivere Krsmanović, na šta sam ja odgovorila da sam to ja, da bi mi on nakon toga udario dva krvnička šamara. Nakon čega mi je rekao čiji je otac i upitao me: ‘Koliko ti misliš moje dijete vraćati'”, kazala je Krsmanovićeva.

Dodala je da ova učenica vanredno pohađa Medicinsku školu, gdje ona drži konsultacije iz anatomije.

“Razlog zbog čega je mene taj roditelj udario je to što sam njegovu kćerku vratila sa testa”, kazala je Krsmanovićeva i dodala da ova učenica na konsultacije ne dolazi redovno.

Dodala je da je, kada ju je udario, krenuo da izađe iz škole i, kako je rekla, u tom momentu je naišao pomoćnik direktora škole, kojem je upućivao razne psovke.

“Policiju sam pozvala ja, jer se niko od kolega nije sjetio da to uradi, oni su došli za minut, a taj dan školskog policajca nije bilo”, pojasnila je Krsmanovićeva.

Kako je rekla, mišljenja je da je ni rukovodstvo škole, ali ni sam Aktiv direktora ove regije nije zaštitio na pravi način.

“Mene niko od njih nije lično nazvao, do dana današnjeg niko iz Ministarstva prosvjete i kulture Srpske nije mi se obratio, niti da upita kako sam”, pojasnila je Krsmanovićeva.

Kako je rekla, nakon napada u zbornici je bio jedan kolega koji je ljekar i koji, kako kaže, nije prišao da upita kako se osjeća poslije svega.

“Ima čestitih ljudi koji su prišli, ali ima i ovih drugih koji pokušavaju da zataškaju da se ovaj slučaj uopšte desio u školi”, ističe Krsmanovićeva.

Kako je rekla, nakon ovog incidenta ona na posao dolazi redovno, te je dodala da je neke kolege čak pokušavaju ignorisati.

Biljana Zarić, direktorica škole, kratko je za “Nezavisne novine” rekla da će oni poslati saopštenje o daljim aktivnostima o ovom slučaju.

Duško Đurić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola Semberije, kazao je da oni planiraju da “u narednom periodu održe sastanak sa policijom” kako bi se obezbijedili sigurni uslovi prosvjetim radnicima u vršenju poslova.

“Mi smatramo da je to problem koji treba rješavati da se ovakve stvari više ne dešavaju, a imenima neka se bave nadležni za to”, kazao je Đurić.

Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske, kazao je da Sindikat dogovara aktivnosti koje u narednom periodu planira preduzeti.

“Krajnje je vrijeme da počinioci ovakvih gnusnih dešavanja budu kažnjeni i svi moraju pružiti podršku povrijeđenoj koleginici jer se postavlja pitanje ko je sljedeći”, kazao je Gnjatić.

Pravnik Milko Grmuša ističe za “Nezavisne novine” da će podnijeti prijedlog izmjena Krivičnog zakonika kojim će napad na nastavnike i profesore biti tretiran kao napad na službeno lice.

“Napadi na naše prosvjetne radnike prevršili su svaku mjeru. Roditelji koji nisu znali vaspitati svoju djecu idu korak dalje u urušavanju društva i sprovode silu nad nastavnicima i profesorima, ovo ludilo mora biti zaustavljeno”, kazao je Grmuša.

Iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske najoštrije osuđuju incident koji se dogodio u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi Bijeljina kada je roditelj učenice ove škole fizički napao nastavnika ove škole.

“Ovakav vid nepoštovanja i nasilja prema prosvjetnim radnicima je neprihvatljiv i mora biti adekvatno sankcionisan. Ministarstvo ovim putem izražava solidarnost i podršku napadnutoj profesorici, kao i svim prosvjetnim radnicima u Republici Srpskoj, te se obavezuje da će nastaviti raditi na stvaranju sigurnog i dostojanstvenog okruženja za rad u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama u Republici Srpskoj, insistirajući na nultoj toleranciji na svaki vid nasilja”, saopšteno je iz Ministarstva.

Dodali su da bezbjednost učenika i zaposlenih u školama mora biti apsolutni prioritet, a svaki dan proveden u školi prevashodno treba da pruža osjećaj sigurnosti, kako učenicima, tako i svim zaposlenim u školi.

Napominju da je Ministarstvo prosvjete i kulture, u skladu sa nadležnošću, a radi bržeg i efikasnijeg djelovanja na nastali problem i što jasnijeg uvida u bezbjednosnu situaciju u školi, zatražilo od Republičkog pedagoškog zavoda da hitno izvrši stručno-pedagoški nadzor u ovoj bijeljinskoj srednjoj školi.

Ministarstvo će, zajedno sa drugim nadležnim institucijama, nastaviti da prati ovaj slučaj i postupiće u skladu sa svim raspoloživim mehanizmima kako bi se osiguralo da svi prosvjetni radnici budu zaštićeni i da se slični incidenti ubuduće ne dešavaju u našim školama.

Društvo

CIJENE RASTU, GRAĐANI ĆUTE I PLAĆAJU! Prijedor NAJSKUPLJI grad u Srpskoj!

Rast cijena već duže vrijeme potresa tržište Republike Srpske, a osim što idu ka gore, one i variraju od mjesta do mjesta.

Analizirali smo cijene nekoliko istih proizvoda i usluga u Banjaluci, Bijeljini, Prijedoru i Trebinju kako bismo vidjeli za šta su i gdje su građani lani izdvajali najviše para, prenose Nezavisne.

Cijene namirnica
Za hranu su građani najviše izdvajali u Prijedoru, a najmanje u Trebinju.

Tako su svi oni u čijim su se korpama našli kilogram bijelog pšeničnog brašna, kilogram bijelog hljeba, isto toliko junetine s kostima, ali i svinjetina bez kostiju, kao i svježa piletina, te ulje, jabuke i paradajz u Banjaluci za to izdvajali ukupno 44,93 KM, u Bijeljini 47,49 KM, u Prijedoru 48,98 KM, a u Trebinju 44,16 KM.

Pojedinačno gledano, brašno je po cijeni od 1,8 KM bilo najskuplje u Prijedoru, a hljeb sa cijenom od 3,74 KM u Banjaluci. Junetina s kostima po cijeni od 14,49 KM i svinjetina bez kostiju po cijeni od 13,03 KM najskuplje su bile u Bijeljini, dok je svježa piletina sa cijenom od 6,68 KM najskuplje plaćana u Trebinju. Ulje sa cijenom od 3,25 KM bilo je najskuplje u Banjaluci, a Prijedor je dominirao sa cijenama jabuka i paradajza, za šta se trebalo izdvojiti 2,38 KM, odnosno 3,92 KM.
Cijene odjeće

Da bi kupili jaknu, muškarci su u Banjaluci izdvajali 148,40 KM, u Bijeljini 106, 78 KM, u Prijedoru 115,11 KM, a u Trebinju najviše, i to 191,56 KM.

S druge strane, žene u Banjaluci su za kaput iz novčanika morale izvaditi 221,66 KM, u Bijeljini 341,20 KM, dok je u Prijedoru za kaput bilo potrebno dati 181,24 KM. U Trebinju je ženski kaput u prosjeku koštao 284,86 KM. Takođe, muška košulja najskuplja je bila u Banjaluci, i to 84 KM, a najjeftinija u Prijedoru 52,87 KM. Žene su za suknju morale izdvojiti najviše u Trebinju, i to 79,91 KM, a najmanje u Prijedoru 58,88 KM.

Ogrjev i klima-uređaj

Oni koji su se tokom zimskih dana grijali na drva za metar kubni su izdvajali od 100 do 140 KM. Najjeftinija drva su bila u najjužnijem gradu Srpske, i to 100 KM, zatim u Prijedoru 102,38 KM, dok su u Banjaluci bila 114,86 KM i Prijedoru 138,33 KM.

S druge strane, ko se tokom zimskih dana grijao na struju, a ljeti tražio spas od vrućina, za klima-uređaj je morao izdvojiti od 732 do 1.000 KM.

Klima je u najjeftinija bila u Prijedoru, i to 732 KM, u Banjaluci 859 KM, u Bijeljini 891 KM, a u Trebinju 1.001 KM.

Opremanje stana

Ni opremanje stana ili kupovina nekih od potrebnih uređaja i stvari nisu bili jeftini.

Za kupovinu trpezarijskog stola, bračnog kreveta, tepiha, jorgana, frižidera sa zamrzivačem i mašine za veš građani su u Banjaluci trebali da izdvoje 2.636,54 KM, u Bijeljini 2.846,07 KM, u Prijedoru 2.968 KM, a u Trebinju 3.130,71 KM. Trpezarijski sto i bračni krevet bili su najskuplji u Trebinju i za njih su građani morali izdvojiti oko 700, odnosno 1.000 KM. Jorgan, frižider sa zamrzivačem i mašina za veš najskuplji su bili u Prijedoru, a tepih u Bijeljini.

Cijene u apotekama

Odlazak u apoteku i kupovina antibiotika, sirupa za kašalj, vitamina i sedativa najviše je koštala u Bijeljini, gdje su navedeni proizvodi ukupno koštali 18,38 KM. Isti proizvodi u Prijedoru su koštali 17,82 KM, u Trebinju 17,47 KM, a u Banjaluci 16,02 KM. Za antibiotike su najviše izdvajali građani Bijeljine, i to 4,48 KM, kao i za sirup za kašalj i vitamine, čije su cijene iznosile 10,57, odnosno 1,54 KM. Sedativi su bili najskuplji u Prijedoru i koštali su 3,80 KM.

Cijene u restoranima

Svi koji su poželjeli pojesti picu u Banjaluci za taj užitak morali su izdvojiti 11,37 KM, u Bijeljini 9,27 KM, u Prijedoru 12,45 KM, a u Trebinju 10 KM. Šnicla s prilogom u Banjaluci je bila najskuplja i koštala je 20,11 KM, a zatim u Trebinju 17,01 KM. Niža cijena bila je u Bijeljini i Prijedoru, odnosno 12,99 KM i 14,84 KM. Svi koji su htjeli zasladiti, komad torte u Banjaluci plaćali su 6,12 KM, dok je cijena niža u drugim gradovima. U Bijeljini je 3,72 KM, u Trebinju 3,5 KM, a u Prijedoru 3,16 KM. Pivo je bilo najskuplje u Trebinju, i to 3,27 KM, a zatim u Banjaluci 3,02 KM. U Bijeljini je 2,73 KM, a u Prijedoru 2,5 KM. S druge strane, šoljica kafe bila je najjeftinija u Bijeljini, i to 1,84 KM, dok su najskuplje užitak plaćali Banjalučani po cijeni od 2,32 KM.

Cijene goriva

Tokom 2023. godine prosječna cijena dizela u Banjaluci i Trebinju bila je 2,69 KM. Za fening manje u Prijedoru, a 2,61 KM u Bijeljini. Motorni benzin 95 oktana u Trebinju je koštao 2,67 KM, Bijeljini 2,55 KM, dok je u Banjaluci i Prijedoru 2,6 KM.
BL-portal

Nastavi čitati

Društvo

ZA SUTRA UPALJEN METEOALARM! Izdato upozorenje za građane Srpske

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje za petak zbog naglih vremenskih promjena koje se očekuju u Republici Srpskoj.

-U petak, 20.decembra očekuje se vjetrovito vrijeme uz jaču kišu koja će već tokom jutra preći u snijeg na planinama, a tokom dana u većini predjela osim na jugu –saopštio je RHMZ.

Očekuju se, dodaju, udari vjetra od 30 do 60 kilometara na čas, u višim predjelima na zapadu i u Hercegovini udari vjetra do 80 kilometara na čas, ponegdje na planinama i preko 90 kilometara na čas.

-Na sjeveroistoku (Semberija i Posavina) duvaće slabiji vjetar, uglavnom oko 30-50 kilometara na sat – navodi se u upozorenju RHMZ.

Očekuje se od 20 do 40 milimetara padavina, na istoku manja količina padavina uglavnom do 10 milimetara.

-Doći će do formiranja snježnog pokrivača. U nižim predjelima se očekuje uglavnom do pet centimetara snijega, na krajnjem sjeveru bez snježnog pokrivača. U brdsko-planinskim predjelima biće od 15 do 25 centimetara novog snijega. U brdsko-planinskim predjelima jak vjetar uz snježne padavine će stvarati mećave i snježne nanose – zaključuje RHMZ.

Nastavi čitati

Društvo

NAJTEŽE ŠTO RODITELJ MOŽE DOČEKATI! Majka sama podizala djecu, ONI JE DANAS ZABORAVILI!

Kako izgleda stisak ruke i lijepa riječ onih koje je rodila, zaboravila je Radojka Petrović. Kad je neko pita gdje su joj djeca, ne može da sakrije suze.

Za neke ne znam ni gdje su. Neće ni da se jave, kroz suze progovara Radojka.

Teška mladost i borba da djecu nakon razvoda izvede na pravi put, donijeli su joj još težu starost. I ruke kojima je prehranila porodicu izdale su je, pa više ne može da radi.
“Odem u grad i prosim u zadnje vrijeme, jer ne mogu da radim”, kazala je ona.

– Boli što dosađujem porodici koja je u teškoj situaciji. Iako je to moja sestra, to je tuđa kuća.

Radojka o sebi i svom zdravlju brine sama. No, njenu bol ne može da izliječi ljekar. Ni želje nisu velike, a upućene su deci.

– Makar taj telefonski poziv i da se sastanemo da progovorimo. Drugo ne tražim poručuje ona.

Radojki bi jedan poziv uljepšao dan, ali i mnogim roditeljima, da znaju da o njima misle oni kojima su život posvetili, a to je najmanje što možemo da učinimo, piše RTCG.

Nastavi čitati

Aktuelno