Connect with us

Društvo

IMATE DEVETORO DJECE? Sad je prilika za JOŠ JEDNO! Opština u BiH daje 10.000 KM za DESETO DIJETE

Opštinsko vijeće Prozor-Rama na redovnoj sjednici održanoj u utorak donijelo je Odluku o utvrđivanju prava i dodjele jednokratne novčane pomoći za novorođeno dijete u 2023. godini.

Visina jednokratne novčane pomoći iz ove Odluke iznosi 1.000 maraka za prvo novorođeno dijete, javlja Ramski vjesnik.

Za drugo novorođeno dijete novčana naknada iznosi 1.500 maraka, a 2.000 maraka za treće i svako sljedeće novorođeno dijete.

Za deseto novorođeno dijete u ovoj godini slijedi naknada od 10.000 maraka.

Opštinsko vijeće donijelo je i Odluku o novčanoj naknadi za djecu upisanu u prvi razred osnovnih škola u ovoj opštini u iznosu od 400 maraka po upisanom djetetu.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Spremite kišobrane, temperatura do 16 STEPENI

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH)Ž se očekuje promjenljivo oblačno vrijeme uz povremenu slabu kišu ili pljuskove i temperaturu vazduha do 16 Celzijusovih stepeni.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno i hladnije, a oko rijeka i po kotlinama ponegdje magla. Na istoku će biti slaba kiša ponegdje, a u višim predjelima slab snijeg. Na jugu i zapadu biće suvo uz kraće sunčane periode, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a na planinama na zapadu ponegdje jak.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od nula do pet, na jugu do osam, u višim predjelima od minus tri, a dnevna od osam na istoku do 16 na jugu i zapadu, u višim predjelima od tri Celzijusova stepena.

Srna

Nastavi čitati

Društvo

RODITELJSTVO JE U KRIZI: Autoriteta je sve manje, a zdrave porodične temelje zamijenili su novac i karijera

Roditeljstvo je danas u krizi jer se roditelji sve manje snalaze, a zdrava porodica se temelji na ljubavi i postavljenim jasnim pravilima i granicama kod djece, izjavila je psiholog Mladenka Milanović.

Mladenovićeva, iz Centra za zaštitu mentalnog zdravlja dobojskog Doma zdravlja, rekla je da se u zdravoj funkcionalnoj porodici autoritet gradi na poštovanju, a ne strahu.

Ona je naglasila da su prve godine života veoma važne u razvoju ličnosti djeteta i da bez jasno definisanih i postavljenih pravila može doći do problema tokom odrastanja i u ponašanju usljed nedostatka poštovanja i gubitka autoriteta roditelja.

“Roditelji se nalaze između onoga kako su oni učili, što je vezano za tradicionalne norme, i društvenih promjena i tehnoloških uticaja”, rekla je Milanovićeva novinarima tokom radionice za članove dobojskog Udruženja porodica sa troje i više djece “Ponos”.

Ukazujući na iskustva iz prakse, Milanovićeva je navela da su se isprofilisala tri stila roditeljstva, prvi je liberalna porodica zaokupljena sticanjem novca i karijerom, u kojima se novac daje djeci kao kompenzacija za nedostatak svakodnevne porodične okupljenosti, koja je najznačajni faktor prevencije od pojave rizičnih ponašanja.

Drugi stil je hiperprotektivna porodica gdje djeca vode glavnu riječ tražeći da se ispunjavaju sve njihove želje, što ih pretvara u osobe sklone manipulacijama.

Kao treći stil roditeljstva, Milanovićeva je navela razorene porodice u kojima su djeca prisiljena da se sama bore tokom odrastanja, što kod njih proizvodi emotivne posljedice i uvodi u rizične poremećaje i ponašanja.

Predsjednik Udruženja “Ponos” Marina Protić ocijenila je korisnim radionice o mentalnom zdravlju porodice s obzirom na to da se roditelji svakodnevno suočavaju sa brojnim izazovima.

Silvana Mićanović, majka troje djece, smatra da nije izgubila autoritet kao roditelj uprkos tome što je blaga i popustljiva i što se prilikom donošenja odluka rukovodi osjećajima, a ne očekivanjima i savjetima sredine.

Dragana Marić je istakla da se razgovorom bori da joj djeca ne skrenu sa pravog puta ili dohvate lošeg društva, a kao najveći izazov je navela internet i velika dostupnost sadržaja koji on omogućava.

Nastavi čitati

Društvo

EVO KAO SU ZAPOSLENI U INSTITUCIJAMA SRPSKE pokvarili prosječnu ocjenu! Ni truda ni zalaganja

Službenici i namještenici u Republici Srpskoj blago su nazadovali u radu i zalaganju ako je suditi prema ocjenama njihovih šefova, a samo jedan radnik u 45 republičkih institucija dobio je jedinicu.

Navedeno je to u izvještaju o sprovedenom ocjenjivanju državnih službenika i namještenika zaposlenih u republičkim organima uprave Republike Srpske za prvo polugodište 2023. koji je objavila Agencija za državnu upravu. Šefovi su ocjenjivali rad i zalaganje 5.337 radnika u 45 republičkih institucija.

– Prosječna ocjena u radu službenika i namještenika iznosi 3,57. Taj prosjek bilježi blagi pad u odnosu na godinu ranije, kada je prosječna ocjena iznosila 3,80 – stoji u izvještaju.

Ocjenu “ne zadovoljava” dobio je svega jedan zaposleni od ukupnog broja ocijenjenih, a riječ je o radniku Ministarstva porodice, omladine i sporta.

Kod imena 85 službenika i namještenika upisana je ocjena “zadovoljava”.

– Najviše radnika, i to njih 2.729, dobilo je ocjenu “ističe se”, dok je nešto manje zaposlenih, tačnije njih 2.522 dobilo najveću ocjenu, odnosno kraj njihovih imena upisano je da se “naročito ističu” – navodi se u izvještaju Agencije za državnu upravu RS.

U istom izvještaju stoji i da je u prvom polugodištu prošle godine u višu kategoriju radnog mjesta napredovalo pet zaposlenih.

– Sporno je da li upisane ocjene pokazuju pravo stanje efikasnosti u javnoj upravi, ali je jasno da tako rad službenika i namještenika vide njihovi pretpostavljeni. Vjerovatno pojedini upisuju i veće ocjene da se ne bi zamjerali radnicima. Sve je to relativno – kazao je “Glasu Srpske” vršilac dužnosti direktora Agencije za državnu upravu Aleksandar Radeta.

* ne zadovoljava – 1

* zadovoljava – 85

* ističe se – 2.729

* naročito se ističe – 2.522

Ako dođe do usvajanja novog zakona o državnim službenicima, naglašava Radeta, ocjenjivanje službenika i namještenika biće mnogo realnije.

– Radna grupa je završila taj zakon, odnosno napisala ga onako kako misli da treba. Ne znam da li će se on uskoro naći na dnevnom redu Vlade. Potrebno je obezbijediti i sredstva za sprovođenje svih predloženih rješenja. Nadležni će procijeniti kada je najbolji trenutak za donošenje novog zakona o državnim službenicima – poručio je Radeta.

Naglasio je da, ako uporedimo našu upravu sa administracijama u Evropi, onda ona i nije tako loša.

– Narod misli da je uprava lošija nego što jeste. Mnogi misle da je javna uprava i ono što nije, jer iznose razne primjedbe koje u principu nemaju nikakve veze sa ovim službenicima i namještenicima koje ocjenjuju njihovi pretpostavljeni. Primjedbe građana se obično odnose na rad zaposlenih u lokalnim zajednicama ili javnim ustanovama – naveo je Radeta.

Kada je riječ o zaposlenom koji je ocijenjen ocjenom “ne zadovoljava”, Radeta navodi da taj radnik može da snosi određene sankcije, kao što je smanjenje plate u određenom procentu nekoliko mjeseci.

– Ako taj radnik dobije drugu negativnu ocjenu zaredom, može ostati bez posla – zaključio je Radeta.

Motivacija

U Agenciji za državnu upravu RS navode da je svrha ocjenjivanja zaposlenih u republičkim organima uprave motivisanje službenika, odnosno namještenika da konstantno unapređuju svoja znanja i iskustva.

– Istovremeno, ocjenjivanje stvara preduslov za poboljšanje i unapređenje rada republičke uprave u cjelini – navode u Agenciji za državnu upravu.

Nastavi čitati

Aktuelno