Connect with us

Biznis

INOVACIJE U PRIVREDI RS: Najviše ih ima tamo gdje je najviše novca

U periodu 2020 – 2022. godine, 15,7% preduzeća u RS sprovelo je bar jednu inovativnu aktivnosti, dok 84,3% preduzeća uopšte nije sprovodilo inovativne aktivnosti. Najviše inovacija u sektoru finansija i osiguranja.

Inovacije se smatraju glavnim pokretačen razvoja i u ekonomskom smislu predstavljaju razvoj i primjenu ideja i tehnologija kojima se poboljšavaju robe i usluge ili efikasnost njihove proizvodnje.

Republički zavod za statistiku RS objavio je podatke o inovativnim aktivnostima preduzeća u periodu 2020 – 2022. godine dobijene na osnovu sprovedenog dvogodišnjeg Istraživanja o inovativnim aktivnostima preduzeća u Republici Srpskoj. Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 1 241 preduzeća.

Dobijenu su podaci obuhvataju sve razvojne, finansijske i komercijalne aktivnosti koje provodi preduzeće, a koje su namijenjene inovaciji ili za rezultat imaju inovaciju.

Inovastivnost u BiH u odnosu na prosjek EU
Izvještaj Evropske komisije o stepenu inovativnosti država u Evropi ove godine pokazao je da je u Srbiji stepen inovativnosti na 63,2 posto prosjeka EU, u Crnoj Gori iznosi 47 posto prosjeka Unije, a u Bosni i Hercegovini iznosi 36,2 posto prosjeka EU.

U periodu 2020 – 2022. godine, 15,7% preduzeća sprovelo je bar jednu od navedenih inovativnih aktivnosti, dok 84,3% preduzeća uopšte nije sprovodilo inovativne aktivnosti. Najveći broj preduzeća sproveo je aktivnosti u vezi sa inovacijama proizvoda i poslovnog procesa.

Inovacija proizvoda je novi ili poboljšani proizvod (roba ili usluga) koja se značajno razlikuje od prethodnih proizvoda ili usluga preduzeća, a koja je implementirana na tržištu. U periodu 2020 – 2022. godine, 8,9% preduzeća uvelo je inovaciju proizvoda, 12,7% preduzeća uvelo je inovaciju poslovnog procesa.

U inovacijama prednjače velika preduzeća (sa 250 i više zaposlenih) sa 37,7 odsto od ukupnog procenta, pa srednja preduzeća (od 50 do 250 radnika) sa 23,7 procenata, dok je 12,3 odsto inovativno aktivnih preduzeća iz grupe malih preduzeća (10–49 zaposlenih).

“Najviše su inovativno aktivna bila preduzeća koja pripadaju području Finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja, njih 48,2%. Od ukupnog broja preduzeća koja nisu provodila inovativne aktivnosti u periodu 2020-2022, 68,2% preduzeća navelo je da nije bilo potrebe za inovativnim aktivnostima. Nedostatak resursa (npr. finasija, kvalifikovanog osoblja, materijala) spriječio je 19,2% preduzeća da se bavi inovativnim aktivnostima, dok 12,6% preduzeća nije provodilo inovatine aktivnosti iz drugih razloga, kao što su strateški razlozi, drugi prioriteti, previsoko rizici, mali očekivani prinosi i slično”, navodi se u statistici Republičkog zavoda za statistiku.

Biznis

I NJIH STIGLI DUGOVI! „Prijedorputevi“ traže na berzi četiri miliona KM

Preduzeće „Prijedorputevi“ ide u prvu emisiju dugoročnih obveznica kojom planira da se na berzi zaduži četiri miliona KM, a novac će, između ostalog, iskoristiti i za vraćanje duga prema Investiciono – razvojnoj banci RS.

U javnom pozivu investitorima navedeno je da preduzeće u vlasništvu Igora Čorokala, emituje 4.000 obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 1.000 KM.

Dospijeće emisije je sedam godina od dana upisa emisije u Centralni registar hartija od vrijednosti, a investitorima se nudi kamata od 5,5 odsto na godišnjem nivou.

„Sredstva dobijena prodajom obveznica koristiće se za redovno poslovanje emitenta. Cilj emisije je refinansiranje dospjelog duga prema Fondu za razvoj i zapošljavanje RS u iznosu glavnice od 1,96 miliona KM te pripadajućih troškova kamate obveznicama sa dužim rokom dospjeća, diverzifikacija izvora finansiranja te prikupljanje sredstava za investicije u novu, moderniju opremu čime će se povećati produktivnost društva i tržišni udio“, navodi se u javnom pozivu.

Upis i uplata obveznica počinje 19. maja i trajaće mjesec dana, do 19. juna.

Emisija će se smatrati uspješnom ako se proda najmanje 60 odsto od ukupnog broja ponuđenih obveznica.

Garant emisije je povezano preduzeće „Kozaraputevi“.
Capital

Nastavi čitati

Biznis

BiH NUDI CARINE OD 0%: Trampu stiže ponuda koja mijenja trgovinsku igru

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara priprema nacrt verziju ugovora o slobodnoj trgovini između BiH i SAD, koji podrazumijeva da carina na proizvode bude nula odsto, izjavio je resorni ministar Staša Košarac.

Košarac je rekao nakon sjednice Savjeta ministara da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa dobilo pozitivno mišljenje Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kao i Kancelarije za zakonodavstvo, te da se nada da će se odluka o ovome donositi na narednoj sjednici Savjeta ministara.

On smatra da bi ovaj korak bio veoma značajan i za investicioni ciklus u BiH, pogotovo jer bi zemlje koje nemaju ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD, poslovale preko BiH, prenosi Indikator ba.

Pokušavamo da obezbijedimo da proizvodi koji iz BiH ne budu u carinskom režimu 35 odsto prilikom izvoza u SAD. Smatramo da bi bilo najisplativije za ekonomiju Republike Srpske i Federacije BiH da obezbijedimo ovu vrstu odnosa o slobodnoj trgovini – rekao je Košarac novinarima.

On je dodao da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, po usvajanju ove odluke, nadležno za dijalog sa SAD.

– Nadležni sektor u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa već priprema prvu draft verziju ugovora o trgovinskim odnosima sa SAD kako bismo ponudili trajno nula odsto carinske stope za proizvode iz SAD, kao i proizvode proizvedene u BiH – rekao je Košarac.

Prema njegovim riječima, odluka o ovom pitanju mogla bi da bude donesena početkom jula, prenosi Biznis.ba.

Nastavi čitati

Biznis

U OPASNOSTI 1.000 RADNIH MJESTA: Opel zatvorio jedna od NAJSTARIJIH FABRIKA automobila na svijetu

Zatvoren je pogon kompanije Vauxhall za proizvodnju vozila u Lutonu nakon 120 godina proizvodnje.

Stellantis je najavio premještanje proizvodnje električnih kombija u drugu tvornicu, a sada je proizvodnja u Lutonu završena.

Nakon 120 godina proizvodnje vozila u Lutonu, proizvodnja je zatvorena. Fabrika Vauxhall u Velikoj Britaniji (kod nas marka poznata kao Opel) više neće proizvoditi vozila, izvještava BBC.

Fabrika u Lutonu bila je jedna od najstarijih fabrika automobila na svijetu koja je još uvijek u funkciji.

U novembru je automobilska grupa Stellantis najavila da će premjestiti proizvodnju električnih kombija u drugu fabriku. Sada je proizvodnja u Lutonu gotova. Umjesto toga, proizvođač automobila investiraće u fabriku Ellesmere u Portu. Kao rezultat zaustavljanja proizvodnje, 1000 radnih mjesta je upitno.

Opel je počeo proizvoditi automobile 1903. godine, a fabriku je izgradio u Lutonu 1905. godine. Proizvodnja ličnih automobila završila je 2002. godine, ali proizvodnja poslovnih vozila nastavila se do prošlog petka, kada je proizveden posljednji Vivaro, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Aktuelno