Svijet
IRAN PRVI PUT UPOTREBIO SUPERSONIČNU RAKETU: Kreće se 5 puta brže od zvuka, evo kakve sve projektile imaju

Iranska vojska je saopštila da je prvi put koristila hipersoničnu raketu.
Iran je izveo najveći napad na Izrael do sada, ispalivši sinoć oko 180 balističkih projektila, od kojih je većinu navodno presrela protivraketna odbrana Izraela, Sjedinjenih Američkih Država i Jordana. Vazdušni napad, daleko ozbiljniji od sličnog napada u aprilu, intenzivirao je regionalni sukob na Bliskom istoku.
CNN pruža analizu iranskih balističkih projektila i sposobnosti odbrambenih sistema koje koriste izraelske i druge snage u regionu.
Iran ima više od 3.000 balističkih projektila
Teheran ima hiljade balističkih i krstarećih projektila različitog dometa, prema izvještaju Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) Projekta za opasnost od raketa tačan broj raketa nije poznat, ali je general američkog vazduhoplovstva Kenet Mekenzi rekao Kongresu 2023 da Iran ima više od 3.000 balističkih projektila.
Putanja balističkih projektila putuju oko granica Zemljine atmosfere, pre nego što se nosivi teret bojeve glave odvoji od rakete koja ga nosi i strmoglavi se nazad u atmosferu na svom cilju. Stručnjaci za oružje koji su analizirali snimke društvenih mreža sa lica mjesta rekli su za CNN da je Iran koristio varijante balističke rakete Šahab-3 u posljednjem napadu na Izrael.
Osnova je Šahab-3
Šahab-3 je osnova za sve iranske balističke rakete srednjeg dometa na tečno gorivo, kaže Patrik Senft, koordinator istraživanja u Službi za istraživanje naoružanja (ARES). Projekat raketne prijetnje objašnjava da je Šahab-3 ušao u službu 2003. godine, može da nosi bojevu glavu od 760 do 1.200 kilograma i da može da se ispaljuje iz mobilnih lansera kao i iz silosa.
Iran Voč kaže da najnovije varijante projektila Šahab-3, projektila Ghadr i Emad, imaju preciznost od 300 metara oko svojih predviđenih ciljeva. Iranski mediji javili su da je Teheran u napadima koristio novu raketu Fatah-1. Teheran opisuje Fatah-1 kao hipersoničnu raketu – što znači da putuje brzinom od pet maha, ili pet puta većom brzinom od zvuka (6.100 kilometara na sat).
Šta je Fatah-1?
Ali analitičari ističu da skoro sve balističke rakete dostižu hipersoničnu brzinu tokom svojih putanja. Izraz “hipersonično” se često koristi za označavanje onoga što se naziva hipersonična klizna vozila i hipersonične krstareće rakete, visoko napredno oružje koje može manevrisati hipersoničnim brzinama unutar Zemljine atmosfere. Takvo oružje je izuzetno teško oboriti.
🚨⚡️The Iranian attack reportedly destroyed a number of F-35 Stealth Fighter Jets in Nevatim air base & F-15s in another base, could be Hatzerim.
These warplanes are bombing Gaza and Lebanon on a daily basis, Iran took out a number of them. pic.twitter.com/Tl3iPkgY3c
— MenchOsint (@MenchOsint) October 1, 2024
Fatah-1 nije ni jedno ni drugo, kaže Fabijan Hinc, istraživač na Međunarodnom institutu za strateške studije, koji je pisao o ovoj temi prošle godine. Hinc kaže da izgleda da Fatah-1 ima bojevu glavu na “projektilu za manevrisanje”, što mu omogućava da izvrši prilagođavanja kako bi izbjegao raketnu odbranu tokom dela svog poniranja do cilja.
Međutim, ova karakteristika bi značila da su neke prethodne iranske rakete poboljšane, tvrdi Hinc. Ali analitičari su skeptični prema mogućnosti da je Iran prvi put upotrebio novu raketu u utorak uveče.
“To je jedna od njihovih najnovijih balističkih projektila i imaju mnogo da izgube ako je koriste. Izrael može dobiti predstavu o njihovim mogućnostima. Takođe postoji šansa da to neće uspjeti, što Izraelu daje još bolji uvid. Iranci dobijaju besplatnu propagandu i ništa ne rizikuju govoreći da je projektil upotrebljen”, rekao je Trevor Ball, bivši američki vojni stručnjak za eksploziv.
Izrael ima Gvozdenu kupolu
Izrael koristi niz sistema za blokiranje napada od raznih pretnji, od balističkih projektila sa putanjama izvan atmosfere do niskoletećih krstarećih projektila i raketa. Mnogo pažnje je posvećeno njegovom visoko efikasnom sistemu Gvozdena kupola, koji se koristi za borbu protiv nadolazećih raketa i artiljerijskog oružja.
Međutim, Gvozdena kupola predstavlja donji nivo izraelskog protivraketnog odbrambenog sistema i nije sistem koji bi se koristio za suprotstavljanje balističkim projektilima lansiranim u utorak uveče, saopštila je Organizacija za protivraketnu odbranu (IMDO). Sljedeća stepenica na ljestvici protivraketne odbrane je Davidova praćka, koja štiti od prijetnji kratkog i srednjeg dometa, navodi IMDO.
Davidova praćka je zajednički projekat izraelskog naprednog odbrambenog sistema RAFAEL i američkog odbrambenog giganta Raitheon, koji koristi kinetičke presretače Stunner i SkiCeptor za uništavanje ciljeva udaljenih do 450 kilometara.
Moćni odbrambeni sistemi strelica
Iznad Davidove praćke su izraelski sistemi Arrow 2 i Arrow 3, razvijeni u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama. Arrow 2 koristi fragmentacione bojeve glave za uništavanje dolazećih balističkih projektila u njihovoj završnoj fazi – dok uranjaju prema svojim ciljevima – u gornjoj atmosferi.
Arrow 2 ima domet od 80 kilometara i maksimalnu visinu od 50 kilometara i smatra se poboljšanom verzijom američkog Patriot sistema koji je Izrael takođe nekada koristio. Arrow 3 koristi tehnologiju hit-to-kill da presreće dolazeće balističke rakete u svemiru, prije nego što ponovo uđu u atmosferu na putu ka svojim ciljevima.
Tokom napada u utorak uveče, američka vojska je ispalila najmanje 12 protivraketnih odbrambenih sredstava na nadolazeće iranske rakete. Američki odgovor je stigao od mornaričkih razarača sa vođenim projektilima USS Cole i USS Bulkeley koji djeluju u istočnom Mediteranu, rekao je portparol Pentagona, general-major Pat Rajder.
Amerikanci imaju sisteme Aegis
Pentagon nije precizirao presretače koji se koriste, ali su američki razarači opremljeni odbrambenim sistemom od balističkih raketa Aegis, sa projektilima presretačima koji mogu da pogode i unište dolazeće balističke rakete u srednjoj ili krajnjoj fazi.
Jordanske vazdušne snage su takođe presrele iranske rakete u utorak uveče, rekao je jordanski zvaničnik, ali nije naveo detalje.
Tokom iranskog napada na Izrael u aprilu, izraelski i američki ratni avioni oborili su veliki broj projektila. Ali Iran je taj napad izveo uglavnom sporijim dronovima, koje je mnogo lakše presresti od balističkih bojevih glava koje vertikalno padaju na ciljeve u Izraelu.
Svijet
MASOVNI OTKAZI u američkim državnim službama

Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa počela je da otpušta osoblje u američkim zdravstvenim agencijama, uključujući Centre za kontrolu i prevenciju bolesti, Upravu za hranu i lijekove /FDA/ i Nacionalni institut za zdravlje, navodi Rojters pozivajući se na dobro upućene izvore.
Ovo je, pojašnjava, početak realizacije plana o otpuštanju 10.000 zaposlenih u tim službama.
Među otpuštenima su članovi uprave ovih agencija, a neki od njih su sami podnijeli ostavke.
Zaposleni u FDA kažu da je pojedine obavještenje o otkazu sačekalo na ulazu u zgradu, dok su drugi obaviješteni elektronskom poštom.
Svijet
UPLAŠILI SE TRAMPOVIH PRIJETNJI? Indija traži alternativu za rusku naftu

Indijske kompanije počele su da traže alternative za snabdjevanje sirovom naftom iz Rusije kako bi smanjile svoje oslanjanje na njih nakon najave američkog predsjednika Donalda Trampa da će uvesti sekundarne sankcije ruskoj nafti zbog remećenja ukrajinskog mirovnog sporazuma, prenosi Blumberg, pozivajući se na neimenovane izvore.
Prema izvorima upoznatim sa situacijom, državne kompanije “Bharat Petroleum Corp.” i “Hindustan Petroleum Corp.” traže dodatne zalihe u maju iz regiona kao što su Bliski istok, Sjeverno more i Mediteran.
Trampove riječi su takođe dovele do porasta cijena referentnih fjučersa: na primjer, fjučersi za američki WTI (West Tekas Intermediate) porasli su za 3,1 odsto, što je bio najveći rast u skoro 11 nedjelja, navodi američka agencija.
Slična situacija se razvila nakon što je prethodna američka administracija u januaru uvela “najznačajnije” sankcije ruskom energetskom sektoru.
Prošlog mjeseca su i državne i privatne rafinerije bile uvjerene u svoju sposobnost da prime svu rusku naftu “nakon kratkog prekida izazvanog pooštravanjem sankcija Vašingtona”.
Poslije januarskog paketa sankcija protiv ruske nafte i gasa, Rojters je prenio da će ograničenja natjerati Indiju i Kinu da traže alternative ruskim snabdjevanjima na Bliskom istoku, u Africi i Americi.
Istovremeno, posljednjih godina, snabdjevanje ruskom naftom pomoglo je da se smanji zavisnost Indije od uvoza sa Bliskog istoka i Afrike.
Tako je od aprila 2024. do marta 2025. Rusija pretekla UAE i postala najveći dobavljač nafte u Indiji tokom godine njen udio je porastao sa 14 na 57 odsto.
Indija se nije pridružila sankcijama koje zapadne zemlje uvode Rusiji.
Indijske kompanije suočavaju se sa ograničenjima SAD i EU zbog navoda o umiješanosti u zaobilaženje sankcija Rusiji.
Nakon što su najavile veliki paket ograničenja za ruski energetski sektor, SAD su zahtjevale da Indija istovari naftu iz ruskih tankera do 27. februara.
Ograničenja su tada pogodila, posebno, Gasprom njeft i Surgutneftegaz i više od 180 tankera koje Vašington smatra “flotom u senci“ Rusije.
Nju Delhi je pristao da odbije istovar tankera koji su pod američkim sankcijama, prenosi Tanjug.
Svijet
DRAMATIČNO NA ISLANDU! Dva jaka zemljotresa nakon erupcije vulkana (VIDEO)

Dva jaka zemljotresa jačine 5,3 i 4,7 stepena po Rihteru pogodili su danas Island.
Meteorološka agencija Islanda danas je saopštila da je u blizini Rejkjavika pod zemljom počela erupcija vulkanske magme, ali da je trenutno nema na površini.
– Za sada magma nije stigla na površinu, ali će vjerovatno doći do erupcije – navodi se u saopštenju.
Pored podzemne erupcije magme, ovo područje takođe je pogodilo više od 100 malih zemljotresa.
Lokalna policija je saopštila da je evakuisana obližnja luksuzna banja “Plava laguna”, kao i ribarski grad Grindavik, u kojem se nalazi oko 40 kuća, prenosi AP.
Meteorološka agencija je saopštila da je zapremina magme ispod vulkana Svartsengi na najvišem nivou od serije erupcija u decembru 2023.
– Akumulacija magme se nastavlja, ali je stopa podizanja usporila posljednjih nedelja – saopštila je agencija.
Seizmička aktivnost se postepeno povećavala posljednjih nedjelja, što ukazuje da pritisak na mjestu erupcije raste, navodi se na sajtu agencije. Island, poznat kao “zemlja leda i vatre” zbog brojnih glečera i vulkana, suočio se sa 10 erupcija južno od Rejkjavika od 2021. godine, a ovo bi mogla da postane 11. erupcija u toj oblasti.
Za sada nema značajnog širenja pepela u stratosferu, zbog čega nije došlo do prekida vazdušnog saobraćaja.
-
Politika3 dana ago
MAZALICA NAPADA OPOZICIJU “Oni su najveći neprijatelj odluka koje smo donijeli”
-
Politika3 dana ago
“SNSD je kriv za stanje u Prijedoru”
-
Hronika3 dana ago
HOROR U SARAJEVU! Muškarac udario trudnicu jer ga je slučajno snimila (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud
-
Politika3 dana ago
DRINIĆ OSUDIO POLITIČKE PRITISKE! “SNSD se miješa u rad UDRUŽENJA PENZIONERA BANJALUKE”
-
Uncategorized3 dana ago
DODIK O POSJETI IZRAELU “Bilo je vrlo uspješno”
-
Svijet3 dana ago
DRAMATIČNO U ISTANBULU! Protesti opozicije premješteni na periferiju, DA NE SMETAJU TURISTIMA!
-
Svijet17 sati ago
IZRAEL BOBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje