Connect with us

Politika

ISCRPLJUJUĆI DNEVNI RED i na kraju smjene SNSD-ovaca

Ne mogu vam reći šta ćemo uraditi, ali mogu reći da sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine neće biti održana onako kako je planirala osovina zla Dodik -Čović, kratko je Faktoru odgovorio delegat Zlatko Miletić (Za nove generacije).
Sjednica Doma naroda zakazana je za idući četvrtak. Na dnevnom redu je 56 tačaka, što je zaista rijetko viđena situacija. Pred delegatima će se naći niz izvještaja i informacija od kojih neki datiraju čak iz 2022. i 2023. godine, uključujući neka imenovanja kao i međunarodne sporazume, a čini se da je na dnevni red predloženo i sve ono što nisu završili prošle godine, računajući i neka imenovanja.
Tek nakon ovog iscrpnog dnevnog reda, kao pretposljednja i posljednja tačka našle su se smjene SNSD-ovaca: Nikole Špirića s pozicije člana kolegija Doma naroda, koji je i zakazao sjednicu, te Staše Košarca kao ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i Srđana Amidžića kao ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine.
No zato su među prve dvije tačke stavljene one za koje je zainteresiran HDZ, na čijem je čelu Dragan Čović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda.
Radi se o izmjenama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine kojim se omogućuje isplata plaća u kešu onima kojima je blokiran račun. Ovo je predložio HDZ-ov Marinko Čavara, zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma, kojem je blokiran račun i već godinu ne prima plaću jer je na crnoj listi SAD-a.
Tu je i izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine po mjeri HDZ-a.
Šefik Džaferović (SDA), predsjedavajući Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda u Domu naroda, istakao je da se ovakvom sjednicom očigledno nastavlja s kršenjem Poslovnika o radu Doma naroda.
– Prošli put smo insistirali da se završi 11. hitna sjednica pa onda da počne 12. sjednica. I dalje insistiramo da se poštuje Poslovnik, da se poredaju tačke kako treba, da prvo idu smjene pa onda ostale sa hitnih sjednica pa onda sve drugo. Jedino je tako moguće, po Poslovniku. Nećemo dozvoliti da se vrijeđa Poslovnik, naša inteligencija. Predsjedavajući će to morati prihvatiti, i kolegij. Imat ćemo sjednicu kluba prije sjednice. Ništa se nije promijenilo u odnosu na prošli put – kratko je kazao Džaferović na pitanje šta da očekujemo u četvrtak.
Parlament
Ademović o prekidu sjednice Doma naroda BiH: Špirić koristi svoju poziciju i ne dozvoljava smjene SNSD-ovaca
A prošli put, 4. aprila, svih pet delegata iz Kluba bošnjačkog naroda te Miletić iz Kluba delegata hrvatskog naroda napustili su sjednicu Doma naroda te je ona prekinuta usljed nedostatka kvoruma. Razlog napuštanja je bio taj što prvo nije završena ranija hitna sjednica od 2. aprila koja je prekinuta jer su je napustili delegati iz SNSD-a pa se nije moglo glasati o smjenama Špirića, Amidžića i Košarca.
Osim ovih smjena i HDZ-ovih zakona, na “bogat” dnevni red sjednice planirane za 24. april uvršteno je još nekoliko zakona.
Tu je prošlogodišnji Miletićev prijedlog izmjena Zakona o finansiranju političkih stranaka kojim se predviđa ukidanje finasniranja stranaka iz budžeta, zatim prošlogodišnji prijedlog delegata Želimira Neškovića (SDS) za dopune Zakona o porezu na dodanu vrijednost kojim se uvodi nulta stopa PDV-a na osnovne namirnice, kao i izmjene Zakona o sigurnosti saobraćaja na putevima kojim NiP-ova zastupnica Mia Karamehić Abazović predlaže kažnjavanje vozača za nečitke tablice.
Tu su i izmjene Krivičnog zakona BiH koje je predložio predsjadavajući Zastupičkog doma Denis Zvizdić po kojim se kazna zatvora od godinu ne bi mogla u svakom slučaju zamijeniti novčanom.
Na dnevnom redu su i izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, koje su predložili zastupnici Trojke, a kojim se povećavaju plaće vojnika, policajaca i namještenika u državnim institucijama.
Faktor.ba

Politika

ARBITRAŽNA MAFIJA RAZOTKRIVENA? Radulović UDARIO na režim: “Vile niču u Portorožu, Viadukt je čista PLJAČKA!”

Tužilaštvo BiH prioritetno treba da rasvijetli slučaj Viadukt jer je i pticama na grani jasno da je riječ o organizovanom kriminalu međunarodnog karaktera. Indikativno je da u jeku afere niču vile u Portorožu gdje je i sjedište Viadukta i da je čitav arbitražni postupak vođen tako da se izgubi – ocijenio je predsjednik GO SDS i vd predsjednika Jovica Radulović povodom informacija da je pregovore u ime Viadukta vodio Damjan Belić koji se dovodi u vezu sa režimom u Srpskoj.

Svi propusti koji su se dešavali u arbitražnom postupku, smatra Radulović, ukazuju na to da na sceni imamo arbitražnu mafiju pod pokroviteljstvom vlasti.

– Činjenica je da je Vlada Republike Srpske insistirala da arbitražu ne vodi Pravobranilaštvo BiH nego pravna kancelarija koju oni izaberu i da ti pravni zastupnici nisu našli za potrebno da odu u Vašington kako bi prisustvovali pretresu. Oni koji su odbili poravnanje od milion KM, svojim nesavjesnim radom nanijeli su ogromnu štetu i trebalo bi da je nadoknade iz svojih džepova – ističe Radulović.

On podsjeća da nad Republikom Srpskom visi 2,2 milijardi KM arbitraža.

– Ako se dozvoli da nekažnjeno prođe afera Viadukt bojim se da će po istom receptu proći i ostale arbitraže jer je jasno da su arbitražni procesi model osmišljenog izvlačenja i pljačkanja novca građana Republike Srpske. Narod Srpske zaslužuje vlast koja će brinuti o državi i narodu, a ne onu koja isključivo brine o svojim džepovima – poručio je Radulović.

Nastavi čitati

Politika

“SAD JE SVIMA SVE JASNO!” Borenović o prebacivanju novca iz Centralne banke za “Vijadukt”

Dan nakon odluke Kristijana Šmita, koga RS ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, a odlukom kojom je definisan način isplate duga iz arbitražnog spora “Viaduct protiv BiH”, Centralna banka BiH izvršila je transfer potrebnih sredstava. Ovo je komentarisao poslanik PDP-a u Predstavničkom domu PS BiH Branislav Borenović.

-Sve jasno, licemjerni i lažljivi SNSD.Odmah dan (18.07.) nakon Šmitove odluke (17.07.) koju smo svi sa nevjericom dočekali, Dodikov ministar finansija Srđan Amidžić je poletio sa zahtjevom da Centralna banka BiH otvori poseban račun za uplatu sredstava za Viadukt- istalao je Borenović i dodao:

-To pokazuje da je ova otimačina 120 miliona tajno dogovorena između Dodika i Šmita, a egzekutor je Amidžić, dobro poznato muljatorsko i pohlepno lice. Zašto ćutite SNSD-ovci i gdje je policijska i pravosudna istraga, hoće li Amidžić biti priveden?

Nastavi čitati

Politika

MMF poručio vlastima u SRPSKOJ: Ako hoćete kredit, morate provesti fiskalnu konsolidaciju

Oba BH entiteta imaju potrebu za zaduživanjem na međunarodnom tržištu, zaključeno je u izvještaju MMF-a nakon analize i razgovora sa predstavnicima vlasti u BiH. Da li ćemo posegnuti za kreditom MMF-a, za koji je neophodno ispuniti određene zahtjeve i provesti reforme, ili ćemo se zadužiti na stranim berzama i kod komercijalnih banaka stavljajući pod hipoteku prirodne resurse i javna preduzeća?

Ako hoćete kredit morate provesti fiskalnu konsolidaciju, odnosno povećati budžetske prihode a smanjiti rashode, jasno je poručeno iz MMF-a.

,,Oni predlažu da se racionalnije izdvajaju sredstava za plate budžetskih korisnika, odnosno da se taj iznos smanji. Da se provode ciljane socijalne politike. Da se povede računa o javnim investicijama i projektima koji se finsiraju”, pojašnjava profesor ekonomisije Milenko Stanić i dodaje da MMF smatra da u BiH postoji rizik od rasta cijena, prije svega hrane i energetike.

On predviđa da bi moglo doći dio smanjenja doznaka iz inostranstva što će uticati na smanjenje potrošnje i smanjenje privrednih aktivnosti.

MMF zahtjeva i da se održi nezavisnost Centralne banke BiH, da se stabilizuju poltičke prilike u zemlji te da se ozbiljnije krene sa borbom protiv korupcije.

,,Ako smanjimo nivo korupcije možemo da ušdedimo nekoliko stotina hiljada, po nekim proračunima čak i milijardu maraka, kroz sredstava koja trošimo za javne nabavke i usluge”, smatra profesor ekonomije Predrag Mlinarević.

On dodaje da MMF zahtjeva borbu protiv korupcije kako bi Bih bila sposobna da vraća kredit a mi trevbali da budemo zaintersovani jer bi na taj način ušdejeli toliko novca da možda ne bi smo imali potrebu za stalnim dizanjem kredita.

– Nažalost oba entiteta moraju da dižu kredite ako žele da prežive i održe kakav takav socijalni mir u zemlji. To je jasno naznačeno i u izvještaju MMF-a.

 

Nastavi čitati

Aktuelno