Connect with us

Region

ISTINA KOJU VAM NE GOVORE: Da li vas mogu IZBACITI S POSLA zbog izlaska na proteste?

U Srbiji već pola godine traju protesti kojima se pridružuje sve više ljudi. Ali, postoje i oni koji bi se pridružili ali se plaše za svoju egzistenciju. Tačnije, plaše se da će izgubiti posao.

Da li poslodavac smije da vas otpusti zato što idete na proteste? Na ovo pitanje odgovorio je pravnik Milan Predojević na sajtu Infostud, a mi prenosimo njegove riječi.

Na početku je veoma važno istaći da poslodavac ne može da otpusti zaposlenog mimo razloga koji je zakonom utvrđen. Takođe, poslodavac obavezno mora da sprovede odgovarajući otkazni postupak. Svaki prestanak radnog odnosa mimo razloga i/ili mimo procedure utvrđene zakonom, sam po sebi je protivzakonit. U eventualnom sudskom postupku po tužbi zaposlenog, sud bi zaposlenog vratio na rad i obavezao poslodavca da naknadi izgubljenu zaradu i sve troškove sudskog postupka.

Šta je zakonom predviđen razlog za otkaz?

Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog i njegovo ponašanje i to:

ako ne ostvaruje rezultate rada ili nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;

ako je pravosnažno osuđen za krivično djelo na radu ili u vezi sa radom;

ako se ne vrati na rad kod poslodavca u roku od 15 dana od dana isteka roka mirovanja radnog odnosa, odnosno neplaćenog odsustva.

Poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom koji svojom krivicom učini povredu radne obaveze, i to:
ako nesavesno ili nemarno izvršava radne obaveze;

ako zloupotrijebi položaj ili prekorači ovlašćenja;

ako necelishodno i neodgovorno koristi sredstva rada;

ako ne koristi ili nenamjenski koristi obezbijeđena sredstva ili opremu za ličnu zaštitu na radu;

ako učini drugu povredu radne obaveze utvrđenu opštim aktom, odnosno ugovorom o radu.

Na šta se u nekim situacijama može pozvati poslodavac?
Prema Zakonu o radu poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom koji ne poštuje radnu disciplinu, i to:

ako neopravdano odbije da obavlja poslove i izvršava naloge poslodavca u skladu sa zakonom;

ako ne dostavi potvrdu o privremenoj spriječenosti za rad najkasnije u roku od tri dana;

ako zloupotrijebi pravo na odsustvo zbog privremene spriječenosti za rad (ako je namjerno ili upotrebom alkohola ili psihoaktivnih supstanci prouzrokovao privremenu spriječenost za rad; ako je namjerno sprečavao ozdravljenje; ako se bez opravdanog razloga ne podvrgne liječenju; ako se bez opravdanog razloga ne javi izabranom ljekaru ili ljekarskoj komisiji; ako se za vrijeme privremene spriječenosti za rad bavi privrednom ili drugom aktivnošću kojom ostvaruje prihode; ako bez dozvole izabranog ljekara ili ljekarske komisije Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje otputuje iz mjesta prebivališta, odnosno boravišta; ako prima naknadu zarade po drugim propisima ili ako zloupotrijebi pravo na korišćenje odsustvovanja sa rada zbog privremene spriječenosti za rad na neki drugi način)

zbog dolaska na rad pod dejstvom alkohola ili drugih opojnih sredstava, odnosno upotrebe alkohola ili drugih opojnih sredstava u toku radnog vremena, koje ima ili može da ima uticaj na obavljanje posla;

ako je dao netačne podatke koji su bili odlučujući za zasnivanje radnog odnosa;

ako zaposleni koji radi na poslovima sa povećanim rizikom, na kojima je kao poseban uslov za rad utvrđena posebna zdravstvena sposobnost, odbije da bude podvrgnut ocjeni zdravstvene sposobnosti;

ako ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom poslodavca, odnosno ako je njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod poslodavca.

Posljednja tačka daje mogućnost poslodavcu da svojim opštim aktom ili ugovorom o radu koji potpisuje sa zaposlenim, utvrdi sve ono što se u radu kod poslodavca može pojaviti kao povreda radne obaveze ili discipline. Važno je naglasiti da ako određena konkretna povreda radne obaveze ili radne discipline nije unaprijed propisana opštim aktom ili inkorporisana u ugovor o radu, ona ne može da bude osnov za otkaz zaposlenom.

Postupak prije prestanka radnog odnosa ili izricanja druge (blaže) mjere Sam postupak utvrđivanja odgovornosti za povredu radne discipline (tzv. disciplinski postupak) nije precizno utvrđen zakonskim odredbama. Međutim, članovima 180. i 181. Zakona o radu propisan je u određenoj mjeri postupak koji poslodavac mora da poštuje prije nego što izrekne mjeru prestanka radnog odnosa ili izricanja druge blaže mjere.

Članom 180. propisano je da je poslodavac dužan da prije otkaza ugovora o radu u slučaju povrede radne obaveze ili radne discipline zaposlenog pisanim putem upozori na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu i da mu ostavi rok od najmanje osam dana da se izjasni na navode iz upozorenja. U samom upozorenju poslodavac je dužan da navede osnov za davanje otkaza, činjenice i dokaze koji ukazuju na to da su se stekli uslovi za otkaz i rok za davanje odgovora na izjašnjenje.

Zabrana diskriminacije zaposlenog po osnovu ličnog uvjerenja

U uskoj vezi sa pitanjem iz naslova jeste i zakonska zabrana diskriminacije zaposlenih. Naime, a to je jako bitno i za davanje odgovora na pitanje iz naslova, Zakonom o radu zabranjena je diskriminacija lica koja traže zaposlenje, kao i zaposlenih, s obzirom na političko ili drugo uvjerenje, članstvo u političkim organizacijama, sindikatima ili neko drugo lično svojstvo.

Diskriminacija, u smislu ovog zakona, jeste svako postupanje kojim se lice koje traži zaposlenje, kao i zaposleni, stavlja u nepovoljniji položaj u odnosu na druga lica u istoj ili sličnoj situaciji i to isključivo, zbog određenog svojstva, statusa, opredjeljenja ili uvjerenja koja smo pobrojali.

U slučajevima diskriminacije lice koje traži zaposlenje, kao i zaposleni, može da pokrene pred nadležnim sudom postupak za naknadu štete od poslodavca, u skladu sa zakonom.

Otkaz zbog protestovanja jeste vrsta diskriminacije Polazeći od citiranih zakonskih odredbi, može se reći da bi pokretanje disciplinskog postupka protiv zaposlenog samo zbog toga što učestvuje u mirnim demonstracijama, kojim učešćem izražava svoj stav po nekom društvenom pitanju, svakako bilo nezakonito.

Takvo ponašanje zaposlenog, ako bi mu/joj se stavilo na teret, ne predstavlja povredu radne discipline.

Odredbom člana 179. stav 3. tačka 8. Zakona o radu propisano je da poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom koji ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom poslodavca, odnosno ako je njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod poslodavca. Aktima poslodavca i ugovorom o radu, te kolektivnim ugovorom i kodeksom poslovne etike poslodavca, mogu se propisati pravila ponašanja zaposlenih. Između ostalog, i da zaposleni ne mogu se služiti prijetnjama, zastrašivanjem ili nasiljem na poslu, da se ne mogu ponašati prema drugima agresivno, prijeteći, zlobno, uvredljivo i slično.

Međutim, navedenim aktima ne može se propisati ponašanje van radnog vremena i prostora jer takvo ponašanje zaposlenog nema apsolutno nikakve veze sa obavljanjem posla. Naročito bi bilo nemoguće propisati ponašanje zaposlenog van radnog vremena kojim bi mu se zabranilo iskazivanje političkih uvjerenja, stavova po određenim društvenim pitanjima i slično. To bi, kao što smo do sada mogli zaključiti, predstavljalo diskriminaciju zaposlenog po osnovu ličnog uvjerenja. Ne govorimo o situaciji ako bi se zaposleni na protestima ponašao protivzakonito – kada bi njegovo ponašanje moglo da ima elemente krivičnog djela ili prekršaja javnog reda i mira. Zaposleni bi tada odgovarao pred zakonom, ali ne i kod poslodavca, jer to ponašanje nije u vremensko-prostornoj vezi sa obavljanjem posla kod poslodavca (teško je zamisliti da bi na protestima mogao da učini krivično djelo u vezi sa radom, koje je osnov za otkaz).

Prema tome, u konkretnom slučaju, nema mjesta primjeni otkaznog razloga, obzirom da opis povrede radne discipline (učešće na uličnim protestima/demonstracijama), ne može biti sadržan u opštem aktu poslodavca kao ponašanje koje predstavlja otkazni razlog. Nesumnjiva je činjenica da se takav događaj dešava van radnog vremena i radnog prostora poslodavca, bez ometanja radnog procesa, pa se ponašanje tužioca ne može cijeniti sa aspekta ponašanja ispoljenog u vezi sa radom i radnom disciplinom propisanom aktom poslodavca. Takođe bi predstavljalo akt diskriminacije, prenosi Infostud.

Region

MISTERIOZAN POMOR STOKE U HRVATSKOJ! Za deset dana ostao bez 11 krava

Mještani sela u blizini Vrlike, u Hrvatskoj, uznemireni su nakon što su na pašnjacima planine Svilaje pronađene desetine uginulih krava.

Sumnje i strah od zarazne bolesti ili trovanja sve su veći, dok zvanične institucije još uvijek ne daju konačne odgovore.

Prema informacijama koje su dospjele u javnost, riječ je o stoci sa područja Radinja, na izlazu iz Gornjih Maovica. Zadruga Hrvatski krški pašnjaci objavila je alarmantni apel na društvenim mrežama, navodeći da je pod Svilajom uginulo više desetina grla, navodno čak oko 50 krava. “Ko se ne bi bojao? U posljednjih deset dana ostao sam bez jedanaest krava, dvanaestu smo jutros našli mrtvu. Pet ih je uginulo u jednom danu. Ne znamo šta se dešava. Neki spominju trovanje, drugi ne isključuju neku zaraznu bolest”, kaže stočar Nikola, jedan od pogođenih mještana.

Zabrinjava i to što stoka ne strada samo jednom domaćinstvu, već i na drugim mjestima sa istog područja. Kako tvrdi Nikola, osim njegovih sinova, i drugi čobani ostaju bez stoke gotovo svakodnevno. Kamioni firme “Agroproteinka” redovno dolaze da preuzmu leševe i obave njihovo neškodljivo uklanjanje.

“Bojim se da ćemo ostati bez svega. Veterinari ćute, lovci isto. Dobili smo zabranu prodaje teladi, što je u redu, niko normalan ne bi prodavao životinju bez mišljenja struke. Ali niko ništa konkretno ne preduzima, a krave nam svakodnevno ginu”, apeluje Nikola.

Kontaktirani su i nadležni, ali se Ministarstvo poljoprivrede još se nije oglasilo, a iz Državnog inspektorata stigla je zvanična potvrda da su uzeti uzorci i da su sprovedene analize.

“Veterinarska inspekcija Državnog inspektorata sprovela je nadzor i uzela uzorke uginulih krava radi ispitivanja eventualne zarazne bolesti. Na osnovu rezultata analiza, utvrđeno je da se ne radi o zaraznoj bolesti”, navode iz Inspektorata za 24sata.hr.

Takođe dodaju da su o slučaju obavijestili Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno nadležnu policijsku upravu.

I dok se čeka više informacija i konkretni koraci nadležnih, stočari iz podnožja Svilaje strahuju da bi bez hitne reakcije mogli ostati bez cjelokupnog stada.

Nastavi čitati

Region

“PREVARENI SMO!” Grlić Radman “Hrvati NE BI POTPISALI DEJTON da su znali da neće biti ravnopravni”

Hrvatski ministar inostranih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je da politički lideri u BiH trebaju da izmijene Izborni zakon s ciljem obezbjeđivanja ravnopravnosti Hrvata, naglasivši da bez tog načela hrvatska strana nikada ne bi potpisala Dejtonski sporazum.

Grlić Radman je naveo da je namjera Dejtonskog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH, bila da obezbijedi ravnopravnost tri konstitutivna naroda i onemogućiti dominaciju bilo kojeg od njih.

“Da su Hrvati tada znali da se načela Dejtonskog sporazuma neće primjenjivati u praksi, nikada ne bi potpisali taj sporazum zato što sada nisu ravnopravni”, rekao je Grlić Radman na Dubrovnik forumu.
Moderator panela novinar FAZ-a Mihael Martens pitao je Grlić Radmana o koncertu Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu sa fokusom na izvođenje pjesme “Bojna Čavoglave” koja sadrži ustaški poklič “Za dom spremni!”.

Grlić Radman je rekao da je potrebno “razlikovati korištenje pokliča zavisno od konteksta”, odnosno da ga treba osuditi u kontekstu Drugog svjetskog rata i ratnih zločina koje je počinila NDH-a, prenose hrvatski mediji.

On tvrdi da je potpuno različito koristiti taj poklič u kontekstu devedesetih godina i proteklog rata, te odbacio teze o fašizmu na koncertu Tompsona kao potpuno suprotstavljene realnosti.
Linker
Hrvatski evroparlamentarac Davor Ivo Stier uporedio je korištenje ustaškog pokliča “Za dom spremni!” u kontekstu proteklog rata sa pokličem “Slava Ukrajini” koji se koristi u Ukrajini tokom rata protiv Rusije

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ SE OBRUŠIO NA OPTUŽBE BEĆIROVIĆA: “Ovo neće stati na lažima”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović proizvodi mržnju prema Srbiji i da laže da je Srbija izvela napad u Srebrenici i da za to postoji presuda.

Vučić je istakao da laž jedna drugu sustiže i da će nastaviti da ih ponavljaju.

-Valjda će jednom doći i neko pametan ko će hteti da rešavamo ozbiljne probleme -rekao je Vučić.

Predsjednik Srbije je naveo da Bećirović ima izuzetno antisrpske stavove, te da je zastrašujuća njegova teza koju je iznio u svojim knjigama o navodna četiri genocida koja su Srbi počinili nad muslimanima od Prvog srpskog ustanka.

On je istakao da bošnjački političari u Sarajevu imaju jedan dodatni kompleks i da im smeta Srbija koja ne da Republiku Srpsku.

-Sve Bećirovićeve optužbe koje je izrekao na skupu u Potočarima tiču se Srbije. Prvi razlog je što ne mogu svojim biračima da opravdaju da ne mogu da izađu na kraj sa, pod znacima navoda, malenom i slabašnom Republikom Srpskom- rekao je Vučić za TV “Informer”.

Vučić kaže da oni govore da je vrijeme za drugo poluvrijeme, dok on bježi od toga i neće nikakve sukobe.

-Međutim, oni proizvode mržnju prema Srbiji. Bećirović laže otvoreno da je Srbija izvela napad u Srebrenici, laže da za to postoji presuda. Oni neće stati sa lažima- rekao je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno