Connect with us

Banjaluka

ISTORIJSKI KORACI: Banjaluka do sada uložila 3 miliona u udžbenike

Počela je isporuka besplatnih udžbenika za osnovce od petog do devetog razreda u Banjaluci, čiju nabavku finansira grad već drugu godinu zaredom. Prva na spisku za isporuku je bila Osnovna škola Aleksa Šantić, a prema već utvrđenom spisku, plan je da od danas do 26. avgusta budu predati udžbenici svim školama, koje će dalje organizovati raspodjelu roditeljima i đacima.

„Želim da izrazim dobrodošlicu i izrazim zadovoljstvo što ste upravo našu školu odabrali za početak jedne ovako velike i značajne akcije. Ne mora svaki početak biti težak. Na opšte zadovoljstvo svih, već drugu godinu zaredom realizujemo ovu divnu aktivnost.“ , rekla je Svjetlana Radusin, direktor OŠ “Aleksa Šantić, Banjaluka.

“Mi smo se odlučili da napravimo manifestaciju „Veliki početak“, koja treba da bude svojevrsan praznik, kraj mjeseca avgusta i početak septembra kada slavi cijela Banjaluka i kada pokušavamo da vratimo osmijeh na lica naših mališana.“ 03:01 – 03:43 „Imaćemo cjelodnevni program koji podrazumijeva edukaciju djece o saobraćaju. Zatim pomoć djeci iz određenih ugroženih kategorija, poput romskih učenika. Imaćemo i koncert grupe Mama Vox, te našeg Sergeja Pajića.“, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika BL za društvene djelatnosti.

Sve će biti zapečaćeno velikim koncertom Bijelog dugmeta. Iz Gradske uprave podsjećaju i da su u ovoj godini uložili 600 hiljada maraka u 20 osnovnih škola, kako bi sve bilo spremno za početak nove školske godine.

 “Ja ću izdvojiti samo neke škole koje su dobile pomoć od grada. „Stanko Rakita“ smo zamijenili dotrajale cijevi u iznosu od 90 hiljada maraka. U „Milan Rakić“ je zamijenjena stolarija i saniran krov u iznosu od preko 260 hiljada maraka. Uložili smo i u „Ivan Goran Kovačić“ preko 200 hiljada.“ , rekla je Tanja Vukomanović, savjetnika gradonačelnika BL za medije.

 “Ove godine preko jedan milion biće uloženo u rekonstrukciju i obnovu osnovnih škola. Mi gradimo novu školu, vrijednosti gotovo 5 miliona, u Adi, i imamo sve šanse da ove godine počnemo drugu školu na Paprikovcu. Više od 20 godina nije izgrađena nijedna škola, a mi ove godine gradimo dvije. I imamo plan i za Miloš Crnjanski i za Aleksa Šantić za proširenje kapaciteta.“ , poručio je Draško Stanivuković.

Gradonačelnik Banjaluke je poručio da ne želi da se bavi pojedinačnim izjavama drugih gradonačelnika inačelnika kako Banjaluka daje drugima polovne knjige, te da je izuzetno ponosan na akciju prikupljanja udžbenika u Banjaluci, kako bi osnovci iz drugih opština i gradova dobili besplatne knjige.

(BN Foto: GU)

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ U PAVLOVCU: Nova svetinja uzdiže duh i identitet našeg naroda

Još jedna svetinja, još jedan hram koji će krasiti naš grad. Danas sam prisustvovao osvećenju novoizgrađene crkve Svetog Velikomučenika Pantelejmona na Pavlovcu, koje je služio Njegovo Visokopreosveštenstvo mitropolit banjalučki Jefrem – čovjek koji se, zaista, imao rašta roditi.

Rekao je ovo gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i dodao da je g. Jefrem obnovio i izgradio više stotina svetinja, crkvi i crkvenih objekata, a u ovom trenutku gradi i obnavlja njih čak 60.

Hvala mu za duhovno i kulturno nasljeđe koje ostavlja iza sebe, na ponos svih nas. Mi nastavljamo podržavati svaku parohiju, svaku svetinju, svako mjesto gdje se sabiraju dobri ljudi i iskrene molitve, jer upravo je to najvrijednije nasljeđe koje možemo ostaviti budućim pokoljenjima – zaključio je on.

Nastavi čitati

Banjaluka

DAMJAN VRAČAR predgrupa Ceci Ražnatović na SPEKTAKLU NA KASTELU!

Mladi pjevač i bivši učesnik popularnog muzičkog takmičenja Zvezde Granda, Damjan Vračar, nastupiće kao predgrupa svojoj mentorki Svetlani Ceci Ražnatović na velikom koncertu zakazanom za 26. jul na tvrđavi Kastel u Banjaluci.

“Sa scene Zvezda Granda do mog grada i Kastela! Biti predgrupa ženi od koje si učio se ne dešava svaki dan, a još kad nastupaš u svom gradu… znate već, biće ludilo!” – izjavio je Damjan povodom ovog važnog nastupa.

Koncert će otvoriti tačno u 18:00 časova, a publiku očekuje energičan i emotivan performans mladog izvođača koji je tokom takmičenja osvojio simpatije gledalaca i publike širom regiona.

Ovaj nastup predstavlja krunu dosadašnje karijere talentovanog muzičara i još jednu potvrdu da domaća muzička scena ima sjajnu budućnost.

Vidimo se na Kastelu!

Nastavi čitati

Banjaluka

VELIKI DAN ZA PAVLOVAC: Osveštan hram Svetog Pantelejmona – stub vjere, jezika i tradicije!

Osveštanjem hrama Svetog velikomučenika Pantelejmona u Pavlovcu, koje je predvodio mitropolit banjalučki gospodin Jefrem, ovaj kraj je dobio novu duhovnu i narodnu svetinju – stub nacionalnog identiteta i okupljanja.

Povodom ovog događaja, oglasio se Nebojša Drinić, generalni sekretar PDP-a i šef Kluba odbornika ove stranke u Skupštini grada Banjaluka, istakavši da je riječ o velikom danu za Pavlovac i cijeli srpski narod.

– Ova svetinja predstavlja mjesto gdje će se narod okupljati, čuvati naše običaje, jezik, vjeru i istoriju. Naša dužnost je da gradimo društvo na temeljima tradicije i duhovnosti, jer se snaga jednog naroda mjeri njegovom sposobnošću da čuva ono što jeste – poručio je Drinić.

Dodao je da PDP ostaje posvećen ulaganju u vrijednosti koje povezuju narod, jer samo tako možemo graditi stabilnu i ponosnu Republiku Srpsku.

Međutim, upozorio je i na učestale napade na svetinje SPC u Federaciji BiH, uključujući i posljednji incident u Tuzli.

– Svaki napad na svetinju je napad na suživot i ljudsko dostojanstvo i mora biti jasno osuđen. Očekujemo da se ovakva nedjela konačno zaustave. Mi nastavljamo dalje – i vjerom, i djelima – zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Aktuelno