Connect with us

Društvo

Ivanjdan – dan kada se beru ljekovite trave i pletu vijenci od cvijeća

U završnici Petropavlovskog posta proslavlja se jedan od tri najvažnija rođendana u Crkvi – rođenje svetog Jovana – Proroka, Preteče i Krstitelja Gospodnjeg. Rođenju ovog svetitelja posvećen je današnji veliki praznik – Ivanjdan.

Nijedan svetitelj nema toliko puta spomen u godini – obilježava se rođenje, usjekovanje, sabor, tri obretenja Svetog Jovana čije se ime vezuje za krštenje Isusa Hrista na rijeci Jordanu i sve događaje koji su tog dana označili početak Novog zavjeta i propovijedi hrišćanske vjere.

Srbi ga posebno poštuju i kao zaštitnika dvije vrlo važne ustanove – kumstva i pobratimstva.

Narodno praznovanje Ivanjdana potiče iz predhrišćanskog perioda, od ratarskog kulta u kojem se slavi sunce kada u vrijeme ljetnje dugodnevice isijava najveću snagu, kao i početak žetve.

Ivanjdan je u narodu poznat i kao “djevojački praznik” zbog brojnih običaja i rituala koji su posvećeni ženskom rodu.

Vijenci od ivanjskog cvijeća, pjesma djevojaka, kićenje kuće za zdravlje ukućana, samo su neki od običaja koji prate Ivanjdan.

Ponegdje je običaj i da se kroz vijence od upletene „jovanove trave“ na Ivanjdan provlače žene koje nemaju djecu, a žele ih, piše RTS.

U nekim krajevima postoji vjerovanje i da djevojke koje nisu udate danas treba da u saksiji posade malo žita koje će pogledati 12. jula, na Petrovdan. Ukoliko su klice kao prstenovi, to znači da će se na jesen sigurno udati.

Takođe, rasprostranjeno je mišljenje da se na današnji dan može vidjeti lik budućeg bračnog partnera – suđenika.Uposljednji zalogaj doručka treba huknuti i sačuvati ga do večeri, a onda zajedno sa ogledalcem i malo ivera staviti pod jastuk da bi se u snu pojavio lik.

Među nizom živopisnih običaja vezanih za taj dan posebno mjesto ima branje ljekovitih trava i pletenje vjenaca od ivanjskog cveća, praćeno pjesmom devojaka.

U predvečerje toga dana, u mnogim slovenskim krajevima palile su se po brdima ivanjske vatre (kresovi) oko kojih se igralo i pjevalo.

Prema običajnom kalendaru, tri dana pre i tri dana poslije praznika, ne ulazi se u vinograd.

Kaže se da tih sedam dana vinograd najviše napreduje, jer ga čuva Sveti Jovan. Praznik uvijek pada u vreme Petropavlovskog posta, pa se ovog dana ne mrsi.

Društvo

EKOLOŠKA KATASTROFA NA POMOLU! Crveni mulj iz „Nove Alumine“ završio u Sapni!

Predstavnici Gradske uprave Zvornik obavijestili su nadležne institucije, uključujući ekološkog inspektora i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske da je određena količina crvenog mulja iz fabrike “Nova Alumina” dospjela u rijeku Sapnu.

Očekuje se da će nadležni organi, postupajući u skladu sa važećim zakonskim propisima, utvrditi uzrok incidenta, kao i stepen pričinjene štete po životnu sredinu, saopšteno je iz zvorničke Gradske uprave.

U saopštenju se navodi da se određena količina crvenog mulja tokom noći prelila u rijeku Sapnu usljed pucanja dihtunga na jednom od ventila u cjevovodu fabrike “Nova Alumina”.

Iz ove fabrike saopštili su da su, po uočavanju izlivanja mulja, hitno zaustavili curenje i počeli sanaciju kvara na cjevovodu.

Na terenu su i pripadnici Ribočuvarske službe koji će izvršiti procjenu štete nanesene ribljem fondu u Sapni.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Veoma toplo, temperature do 39

U srijedu, 2. jula 2025. godine, u Bosni i Hercegovini očekuje se pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme.

Vjetar će biti slab, uglavnom istočnog i sjeveroistočnog smjera.

Jutarnje temperature zraka kretaće se većinom između 12 i 18°C, dok će na jugu zemlje biti i do 24°C.

Najviše dnevne temperature biće između 31 i 36°C, a u Hercegovini lokalno i do 39°C.

Građanima se preporučuje oprez zbog visokih temperatura, posebno u najtoplijem dijelu dana.

Nastavi čitati

Društvo

DOBRO SE INFORMIŠITE: U ovim situacijama IMATE PRAVO NA POVRAT PARA za pregled ili lijek koji ste platili

Kad zdravstvena ustanova naplati uslugu koju finansira obavezno zdravstveno osiguranje, pacijent ima pravo na refundaciju troškova.

To su saopštili iz FZO Srpske, naglasivši da je Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju precizirano u kojim slučajevima se može odobriti refundacija troškova zdravstvene zaštite.

– Osigurano lice ima pravo na refundaciju troškova zdravstvene zaštite u RS koju je platio vlastitim sredstvima ili koju je platio član njegove porodice, u slučaju kada zdravstvena ustanova naplati zdravstvenu uslugu koju finansira obavezno zdravstveno osiguranje ili kada naplati participaciju osiguraniku koji je oslobođen plaćanja ove obaveze. Takođe, pravo na refundaciju moguće je i kada zdravstvena ustanova koja ima ugovor sa FZO RS ne raspolaže sanitetskim materijalom ili medicinskim sredstvom koje se ugrađuje u dijelove tijela, a koje bi trebalo da obezbijedi, pa ih osiguranik sam kupi – objašnjavaju u FZO.

Pravo na refundaciju postoji i u slučaju kada medicinsko sredstvo koje se nalazi na listi nije bilo dostupno u zdravstvenoj ustanovi koja ima ugovor sa Fondom.

– Kada je riječ o lijekovima osiguranik ima mogućnost da podnese zahtjev za refundaciju kada se zdravstvena ustanova koja ima ugovor sa FZO RS pismeno izjasni da nije raspolagala lijekom koji se nalazi na listama koje finansira Fond, kako u domovima zdravlja, tako i na bolničkoj ili listi citotoksičnih, bioloških i pratećih lijekova. Mogućnost refundacije postoji i kada konzilijum bolnice sa kojom FZO ima ugovor da pismenu preporuku za primjenu lijeka koji se ne nalazi na listama lijekova koje finansira FZO RS, ili kada se lijek koji se nalazi na Listi lijekova, a koji se izdaju na recept, nije dostupan u apotekama koje imaju ugovor sa FZO RS – kažu u ovom fondu.

Objašnjavaju da je neophodno da se uz zahtjev za refundaciju troškova priloži i kopija medicinske dokumentacije iz koje se vidi da je neka usluga ili lijek preporučen.

Takođe, potrebno je priložiti originalan račun (dokaz o plaćanju na ime osiguranika sa specifikacijom – nota račun, priznanica…), fiskalni račun, fotokopiju kartice tekućeg računa kod nadležne banke, te ponijeti zdravstvenu karticu na uvid – poručuju iz FZO.

Zahtjev za refundaciju se može podnijeti u roku od godinu dana od kada je osiguranik platio neku zdravstvenu uslugu ili lijek. Refundacija se odobrava osiguranom licu pod uslovom da je uplatilac doprinosa izmirio sve dospjele obaveze.

Nastavi čitati

Aktuelno