Connect with us

Svijet

IZGLEDA KAO POPRILIČNO NEPRIJATAN SUSRET! Objavljen snimak razgovora Zelenskog i Orbana

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski imao je kratak, ali naizgled intenzivan razgovor, s čovjekom koji prijeti da će blokirati aspiracije Ukrajine za EU, premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.

On se s Orbanom sastao u nedjelju na inauguraciji novog predsjednika Argentine. Samo profesionalni čitaoci s usana mogli bi shvatiti šta je rečeno između predsjednika Zelenskog i čovjeka koji se smatra “lošim dečkom” EU.

Njihov razgovor dolazi uoči onoga što bi mogla biti ključna sedmica za ukrajinske ratne napore. Predsjednik Zelenski otputovat će u utorak u Vašington dok pokušava spasiti paket američke odbrambene pomoći vrijedan 60 milijardi dolara.

Američki predsjednik Džo Bajden poziva zakonodavce da odobre sredstva, ali u sve se umiješala domaća, stranačka politika.

Ovo će biti druga posjeta ukrajinskog lidera Bijeloj kući od početka invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine – prethodna je bila u septembru prošle godine.

Paket je trenutno u zastoju u Kongresu, suočavajući se s odbijanjem republikanaca koji tvrde da bi više novca trebalo ići na domaću sigurnost na granici SAD-Meksiko.

Očekuje se da će predsjednik Zelenski razgovarati i sa Majkom Džonsonom, novim predsjednikom Predstavničkog doma republikanaca, tokom posjete Vašingtonu.

Lideri EU će se u četvrtak okupiti u Briselu gdje je plan, u najmanju ruku, da se da zeleno svjetlo za početak formalnih pregovora o “pristupu” Ukrajine.

To je sljedeći korak na veoma dugoj ljestvici ka punopravnom članstvu u EU, iako nema garancija za uspjeh. Paket finansijske pomoći od 50 milijardi evra, u zajmovima i grantovima, takođe je trebao biti potpisan.

Međutim, Viktor Orban je zaprijetio da će izbaciti oba dokumenta iz kolosijeka, izazvavši frustraciju u glavnim gradovima EU i bijes u Kijevu.

Kritičari Orbana ga nazivaju “glasnikom” Vladimira Putina, budući da je održao veze s ruskim predsjednikom uprkos odluci Moskve da pokrene invaziju na Ukrajinu.

Uprkos tome što je klimao glavom kroz niz uzastopnih paketa sankcija Moskvi, Orban se takođe izjasnio protiv slanja više novca i oružja Ukrajini.

On tvrdi da šefovi EU “guraju” pridruživanje Ukrajine “u grlo” i pozvao je na “stratešku raspravu” o cjelokupnom pristupu bloka. Orban je čak opisao potencijalnog novog člana EU kao “jednu od najkorumpiranijih zemalja na svijetu”.

To je optužba koja izaziva bijes u Kijevu, s obzirom na to da je Orban optužen da je nadgledao demokratsko nazadovanje u svojoj zemlji. Neki vjeruju da mađarski lider koristi Ukrajinu kao pregovaračku moć, kako bi pokušao izvući više novca iz EU.

Treba reći i to da postoje zemlje EU, osim Mađarske, koje imaju rezerve prema širenju bloka. Ali prema jednom briselskom diplomati, Budimpešta je ta koja za sada stoji sama u održavanju diskusija.

Svijet

CRNI MAJ ZA FRANCUSKU! Građani strepe za finansije, veliki pad poverenja u EKONOMIJU

Raspoloženje potrošača u Francuskoj se pogoršalo u maju, a zabrinutost zbog sopstvene finansijske situacije i budućnosti je u porastu, pokazuju danas objavljeni podaci francuskog Nacionalnog instituta za statistiku i ekonomska istraživanja (Insee).

Vrijednost indikatora koji mjeri sentiment francuskih domaćinstava je pala sa aprilskih 91 poena na 88 poena u maju, što je značajno ispod dugoročnog prosjeka od 100 poena.

Domaćinstva su takođe bila manje sklona velikim kupovinama, a zabrinutost zbog nezaposlenosti je naglo skočila, dostigavši najviši nivo od maja 2015. godine, navodi Figaro, prenosi Tanjug.

Stopa nezaposlenosti u Francuskoj blago je porasla sa 7,3 odsto u posljednja tri mjeseca prošle godine na 7,4 odsto u prvom kvartalu 2025, saopštio je Insee prošle nedjelje.

Ekonomski sentiment na početku godine nije pomogao smanjenju nezaposlenosti u Francuskoj, posebno nakon carina američkog predsjednika Donalda Trampa koje su u velikoj mjeri poremetile globalnu privredu i dovele do gubitka povjerenja među investitorima i kompanijama, naveo je francuski list.

Nastavi čitati

Svijet

NJUJORK I LONDON NEDODIRLJIVI! Ali pravi šok tek dolazi, evo ko je IZBACIO Tokio s vrha!

U vremenu kada svijet puca po šavovima – zbog ratova, kriza i neizvjesnosti – jedan poredak ostaje važniji nego ikad: koji su gradovi najjači, najstabilniji i najpoželjniji za život i rad?

Odgovor donosi nova lista 1.000 najvažnijih svjetskih gradova koju je sastavio tim analitičara iz kompanije Oxford Economics, ocjenjujući ih kroz pet ključnih kategorija: ekonomija, ljudski kapital, kvalitet života, ekologija i upravljanje.

Top 10 gradova svijeta za 2025:
Njujork (SAD)

London (Velika Britanija)

Pariz (Francuska)

San Hoze (SAD)

Sijetl (SAD)

Melburn (Australija)

Sidnej (Australija) [novi ulazak]

Boston (SAD) [novi ulazak]

Tokio (Japan)

San Francisko (SAD)

Zašto baš ovi gradovi?
Njujork i London i dalje drže vrh. Ne samo da su svjetski finansijski centri, već i mjesta gdje se stvaraju ideje, obrazuju najbolji kadrovi i donose ključne odluke. Ovi gradovi su pravi motori planete.

Pariz je ove godine prestigao Silicijumsku dolinu i zasjeo na treće mjesto. Francuska prijestonica ima ogroman BDP i fokus na uslužni sektor. San Hoze i dalje briljira zahvaljujući tehnološkim gigantima poput Apple-a, Google-a i Mete – ali je pao na četvrto mjesto, prenosi Kurir.

Sijetl, dom Amazona, Microsofta i Boinga, ima odličnu kombinaciju tehnologije, avio-industrije i maloprodaje. Zahvaljujući tome, zauzeo je petu poziciju.

Sidnej i Boston – nova imena među elitom
Po prvi put među deset najboljih našli su se Sidnej i Boston. Sidnej je skočio na listi zbog izvanrednog kvaliteta života i poboljšanja ekoloških standarda. Boston, s druge strane, ima jaku ekonomiju, prestižne univerzitete (Harvard, MIT) i sve je popularniji kod globalnih kompanija.

Ko ide gore, a ko pada?
Stručnjaci iz Oxford Economics navode da su se gradovi iz Indije, Indonezije i Velike Britanije značajno popravili ove godine, dok su japanski, kanadski i brazilski gradovi zabilježili pad.

Gradovi budućnosti: Osam arhetipova
Analiza ide korak dalje i grupiše gradove prema njihovim karakteristikama u osam kategorija: globalni lideri, regionalni centri, kulturne prijestonice, održivi gradovi, industrijski centri, naslijeđeni gradovi, rastući megagradovi i zvijezde u usponu.

Svaka grupa ima svoje izazove i prednosti:

Globalni lideri (poput Njujorka i Londona) najbolje mogu da iskoriste potencijal vještačke inteligencije, ali se suočavaju sa sve većom nejednakošću.

Rastući megagradovi (u Aziji i Africi) imaju ogroman potencijal za razvoj ljudskog kapitala, ali se bore sa prebrzom urbanizacijom.

Kako se mjeri atraktivnost jednog grada?

Oxford Economics Global Cities Index uzima u obzir:

Koliko grad doprinosi globalnoj ekonomiji

Koliko je obrazovan i produktivan njegov narod

Kako se u njemu živi – zdravstvo, stanovanje, bezbednost

Koliko brine o okolini

Kako se njime upravlja – transparentnost, efikasnost, stabilnost

Nastavi čitati

Svijet

HOROR! Napad nožem u Hamburgu: Žena na glavnoj željezničkoj stanici izbola 17 ljudi

Na glavnoj željezničkoj stanici u Hamburgu večeras je došlo do napada nožem, izvještava BILD.

Najmanje sedamnaest osoba je povrijeđeno, a savezna policija zbog napada je uhapsila ženu staru 39 godina, prenosi Index.

Zbog napada je u potpunosti obustavljen željeznički saobraćaj na glavnoj stanici. Incident se dogodio između perona 13 i 14, a tragovi krvi na podu svjedoče o brutalnosti napada.

U početku se govorilo o osam povrijeđenih, ali je policija kasnije precizirala da su tri osobe u životnoj opasnosti, tri teže povrijeđene, dok šest ima lakše tjelesne povrede. Najnovije informacije govore da je ukupno sedamnaest ljudi povrijeđeno, a četvoro se nalazi u kritičnom stanju. Prema saznanjima lista BILD, neki od povrijeđenih zbrinuti su unutar vozova.

 

Nastavi čitati

Aktuelno