Connect with us

Društvo

IZGUBILI BROJNA PRAVA KOJA SU IMALI: Novi zakon OTEŽAO život oboljelima od RIJETKIH BOLESTI u Republici Srpskoj

Oboljeli od rijetkih bolesti u Republici Srpskoj nezadovoljni su novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju koji je usvojen prošle godine i koji im je, kako tvrde, oduzeo brojna prava koja su ranije imali.

Biljana Kotur, predsjednica Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske za Modno kaže da je ova populacija sve što je dobila u ranijem periodu, prethodnim izmjenama ovog zakona, sada izgubila.

“Prije stupanja na snagu ovog zakona u 2023. godini (1. januara) oboljelima od rijetkih bolesti, koji imaju Legitimaciju Centra za rijetke bolesti RS, refundirani susvi lijekovi i medicinska sredstva koja su navedena na nalazu specijaliste kao obavezna za liječenje. Time je država u potpunostisnosila troškove liječenja ovih pacijenata”, rekla je Koturova.

Problem je, međutim, nastao stupanjem na snagu novog Zakona o zdravstvenom osiguranjukada je mogućnost refundacije ukinuta.

“Fond zdravstvenog osiguranja (FZO RS) je naknadno, u ovoj godini, uvažio naše prijedloge za stavljanje na listu određenih lijekova za rijetke bolesti u svrhu prevazilaženja ovog problema, ali za dosta toga su rekli da ne možemo ni pokrenuti inicijativu da bude uvršteno na listu A Fonda”, kaže Koturova.

Zašto je to tako?
Iz Fonda su im taksativno navedeni brojni razlozi. Jedan je taj što vitamini i suplementi koje oboljeli od rijetkih bolesti koriste kao redovnu terapiju imaju režim izdavanja bez recepta i time ne ispunjavaju uslov za stavljanje na listu.

Razlog je i što “postoji isti lijek pod drugim nazivom na listi A, ili je predloženi lijek je u obliku ampule i prima se u bolničkim uslovima i nema režim izdavanja na recept”.

U FZO kažu i da registrovani lijekovi po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju “mogu na listu za drugu indikaciju samo ako zahtjev podnese nosilac dozvole za stavljanje lijeka u promet, ali u praksi nosioci dozvola ne ulaze u procedure iz mnogo drugih razloga koji se tiču same izmjene registracije lijeka”.

Lijek ne može na A listu Fonda i kada se već refundira na teret UKC na osnovu konzilijarnog mišljenja. Međutim, Koturova naglašava da 95% pacijenata nisu uspjeli dobiti konzilijarno mišljenje, nego samo oni koji ga imaju od ranije, čime su pacijenti u neravnopravnom položaju.

“Konzilijarno mišljenje ne mogu dobiti jer bi u tom slučaju refundacija išla na teret UKC RS, za šta nisu predviđena sredstva ni mogućnosti, prema informacijama koje smo mi dobili”, objašnjava Koturova.

Ona navodi da je, osim lijekova, slična situacija i sa medicinskim sredstvima, gdje pacijenti dobijaju odbijenice pod odgovorom da se ne refundiraju rezervni dijelovi, a ranije su se refundirali.

“Da bi bilo razumljivo, navešćemo na primjeru kanile, gdje na listi Fonda stoji ‘kanila plastična ili metalna’, ali ovi teški pacijenti koriste silikonske kanile. Ovo su pitanja koja se nisu mogla rješavati javnim nabavkama jer je mali broj pacijenata, a oni koriste različite vrste medicinskih sredstava. Ranije je to rješavano putem refundacija, a sada se pacijenti snalaze sami”, kaže Koturova.

Kao drugi primjer navodi da su oboljeli od bulozne epidermolize (djeca leptiri, kojih u Srpskoj ima 12), izgubili mogućnost refundacije gaza i potrošnog materijala, a ranije im se refundiralo oko 700 KM mjesečno po pacijentu, ali je nakon apela Fond zdravstvenog osiguranja upravo danas (pročitajte OVDJE) riješio ovo pitanje, kojim će se ipak finansirati set neophodnih medicinskih sredstava.

Koturova priznaje da je Savez za rijetke bolesti bio prisutan na javnoj raspravi u NSRS kada se razmatrao ovaj Zakon, ali se desilo da su rijetke bolesti izbrisane iz još nekih bitnih tačaka Nacrta, pa su se fokusirali da ukažu na te tačke.

“Željeli smo da to vratimo prije usvajanja Zakona, pa stavci za refundacije nismo pridavali mnogo pažnje, jer smo vidjeli da je ipak predviđena mogućnost refundacije uz konzilijarno mišljenje bolnice i išli smo sa punim povjerenjem, da su institucije međusobno samo drugačije uredile ovu refundaciju. Nismo znali da će biti nemoguće izvući se iz tog birokratskog vrtloga”, tvrdi Koturova.

Naglasila je da su od osnivanja Saveza 2015. zaista imali podršku institucija te da su svake godine uspijevali pomjeriti prava pacijenata korak ili dva naprijed.

“Ovo je prvi put da smo vraćeni nazad i da pokušavamo vratiti ono što smo imali. Stoga ćemo ove godine ići u Incijativu za izmjenu ovog zakona, da nam se prizna refundacija po osnovu Legitimacije rijetke bolesti i nalaza specijaliste, jer smatramo da su rijetke bolesti u odnosu na ostale specifične zbog malog broja pacijenata, specifičnosti svakog oboljelog i toga da i dalje dosta toga moraju sami kupovati u inostranstvu jer takvi lijekovi i medicinska sredstva nisu ni dostupni u BiH”, kaže predsjednica ovog saveza.

Ono što dodatno opterećuje porodice oboljelih od rijetkih bolesti jesu komplikovane procedure iz domena socijalne zaštite, a koje bi se, kako navodi Koturova, mogle riješiti bez dodatnih sredstava i novca, a odnose se na komplikovane procedure reobnove prava. Problem bi se, prema njenim riječima, mogao riješiti adekvatnom organizacijom, automatizacijom, međusobnim povezivanjem institucija, te malo širom slikom od one koju imaju oni koji propisuju te komplikovane procedure.

“Takođe, pravo roditelj-njegovatelj bi se moglo adekvatnije urediti, jer su trenutno mnogi ostali bez tog prava ili ga nikada nisu ni mogli ostvariti, jer je njihova doživotna bolest označena kao „privremena“ od strane Centara za socijalni rad ili zbog toga što se osposobljavanjem smatra bilo kakvo pohađanje nastave, pa čak i kad je ona u specijalnim školama i centrima, bez obzira što ta djeca neće nikada biti samostalna zbog same vrste bolesti ili stanja”, kaže Koturova.

Prema podacima Centra za rijetke bolesti RS, registrovano je više od 800 oboljelih iz cijele Republike Srpske sa više od 200 različitih dijagnoza od kojih su otprilike 65 odsto djeca, a ostalo odrasli pacijenti.

Društvo

“PALE” NOVČANE I ZATVORSKE KAZNE! Velika presuda u slučaju lažnih diploma u BiH

U predmetu o prodaji falsifikovanih diploma na privatnim univerzitetima i akciji “Klaster”, pred Sudom Bosne i Hercegovine razmatran je sporazum o priznanju krivice. Sud je optuženima izrekao zatvorske kazne, a pravnim licima određene su i novčane kazne.

Zbog udruživanja radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebe službenog položaja, nedopuštene trgovine i krivotvorenja isprava Mirko Tufegdžija i Vaso Pajić osuđeni su na jedinstvenu kaznu zatvora od dvije godine. Sud BiH izrekao je uslovnu kaznu ako u narednih pet godina ne počine novo krivično djelo. Visoka škola Union iz Mostara dužna je isplatiti novčanu kaznu od 50 hiljada maraka. Za ostale optužene, iako su priznali krivicu i potpisali sporazum sa Tužilaštvom BiH, Sud BiH je donio rješenje:

“Odbacuju se tri sporazuma o priznanju krivice zaključene između tužilaštva BiH i optuženih Vladimir Stojanović, Vojislav Škrbić i pravno lice univerzitet “Viktoria internešnl”, priznanje iz ovg sporazuma ne može se koristiti kao dokaz u krivičnom postupku”, rekao je sudija Suda BiH Mirslav Janjić.

Tako će pred Sudom BiH biti nastavljeno suđenje za ova lica. Prema prikupljenim dokazima izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma licima koja nisu studirala, po cijenama od 3500 do 10000 maraka. Sud BiH je donio rješenje o spajanju ovog postupka sa postupkom protiv Zorana Kalinića, bivšeg rektora na Nezavisnom univerzitetu u Banjoj Luci.

“Postupak koji se vodi protiv optuženih Vladimirа Stojanovića, Vojislava Škrbića i pravnog lica univerzitet Viktorija Internešnl vodio pred pretresnim vijećem Suda BiH spaja se sa postupkom koji se vodi protiv Zorana Kalinića pred ovim pretresnim vijećem”, istakao je Janjić.

Akcija “Klaster” počela je u februaru 2023. godine, a rezultirala je optužnicom protiv 21 osobe. Optuženi su da su prodavali diplome medicine, prava, šumarstva, ekonomije i brojnih drugih zvanja. Privatni univerziteti su djelovali na području Banje Luke, Mostara i Brčko distrikta, piše BHRT.

Nastavi čitati

Društvo

“HOĆEL’ TA PROMJENA”: Sutra protest u Sarajevu zbog Jablanice

Neformalna grupa studenata “Hoćel’ ta promjena – HTP” najavila je za sutra veliki studentski protest ispred zgrade Vlade Federacije BiH u Sarajevu.

Razlog je, kako su naveli, nedopustive ćutnje i izostanaka reakcije vlasti nakon katastrofalnih klizišta i poplava koje su u oktobru prošle godine pogodile Donju Jablanicu, Konjic i Fojnicu.

Mirni protest počinje u 11.30 i trajaće do 13.00 časova, najavili su organizatori.

Ni šest mjeseci nakon što je u katastrofalnom nevremenu u Donjoj Jablanici, u opštini Jablanica, poginulo 19 ljudi za to niko nije odgovarao.

Ostalo je nejasno šta su istražioci utvrdili kada je riječ o poslovanju kamenoloma iznad ovog naselja, niti da li nekog terete za ovu strašnu tragediju koja se dogodila u noći između 3. i 4. oktobra.

“Ne samo što Vlada FBiH nije odgovorila na naše zahtjeve koji se odnose na katastrofalne poplave, već nije odgovorila ni na zahtjeve i molbe stanovnika ovih područja. Posebno je to vidljivo u Donjoj Jablanici, gdje su mještani potvrdili da ih niko iz Vlade FBiH nije posjetio, već tek nakon popravke dijela željezničke pruge, kako bi se uslikali. To je sve”, istakli su organizatori.

Ova neformalna grupa studenata je kao razlog protesta navela katastrofalno i poražavajuće stanje u koje su dovedeni stanovnici Donje Jablanice, kao i okoline Fojnice i Konjica.

Oni podsjećaju da je u oktobru 2024. godine 29 osoba, uključujući dvije nerođene bebe, izgubilo živote u poplavama koje su zadesile okolinu Jablanice, Konjica i Fojnice.

Forenzičari su utvrdili da je za žrtve bilo kobno zapušenje grkljana i dušnika zemljom i muljem ili su stradale od mehaničkih povreda, odnosno teških preloma od stijena i drugog materijala koji je padao po njima.

Iz Kantonalnog tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona kažu da su postupajući tužioci u stalnom kontaktu sa vještakom geološke struke i da je sačinjavanje nalaza vještaka još u toku.

Ranije su naveli da tim njihovih tužilaca “stručno i na profesionalan način preduzima sve zakonom propisane mjere i radnje iz svoje nadležnosti”, s posebnim akcentom na prirodnu elementarnu nepogodu i na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora.

U toku su, kako su naveli, istražne radnje, koje imaju za cilj “utvrđivanje osnova sumnje o počinjenje krivičnog djela, te da se rad na ovom predmetu kontinuirano obavlja, a da li će doći do podizanja optužnice, zavisiće o rezultatima provjera, nalaza vještaka i dokaza koji će biti prikupljeni”.

Nastavi čitati

Društvo

CIVILIZACIJSKI SUNOVRAT: Novi udar na djecu s poteškoćama, ZAPALJENO IGRALIŠTE U SARAJEVU

Načelnik sarajevske Opštine Centar Srđan Mandić objavio je na Fejsbuku da su nepoznati vandali zapalili novoizgrađeno igralište namijenjeno djeci s poteškoćama u razvoju.

Samo nekoliko sati nakon što su radovi završeni, sprave i plastična podloga su zapaljeni.

– Nažalost, odmah nakon objave snimka okončanih radova na igralištu u krugu JU ‘Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju’ dobio sam informaciju o vandalizmu. Naime, zapaljene su nove, tek postavljene sprave i plastična podloga. Šta reći – napisao je Mandić.

Mandić je rekao kako nadzorne kamere na ovoj lokaciji već postoje i snimak incidenta je proslijeđen policiji, prenosi Crna-hronika.info.

– Nažalost, sve više je ovakvih slučajeva, huligana, vandala… Mi ćemo popraviti i ovo i nastaviti praviti i popravljati. Ali društvo i nas same možemo popraviti samo zajedno. Samo zajedno, uporno i strpljivo. Inače nam spasa nema… -poručio je Mandić, prenosi Glas Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno