Connect with us

Politika

IZLAZAK NA BIRALIŠTA U BIH! Stav stručnjaka: Da li maloljetnicima treba dozvoliti da glasaju

Mnogi smatraju da bi i u BiH trebalo razmatrati, odnosno uvesti pravo glasa i starijim maloljetnicima.

Kada bi se takva praksa uvela kod nas, ne bismo bili usamljen primjer, jer je izlazak na birališta već dozvoljen u pojedinim evropskim zemljama.

Naime, na ovogodišnjim izborima za Evropski parlament, u Njemačkoj, Austriji, Belgiji, Malti i Grčkoj prvi put su pravo glasa imale osobe ispod 18 godina. U Grčkoj je starosna granica spuštena na 17 godina, a u preostale četiri zemlje na 16.

Prema riječima stručnjaka, da bi se to kod nas omogućilo, neophodna je izmjena propisa, što uopšte nije obiman posao. Naprotiv, u pitanju je tek par manjih korekcija.

Vehid Šehić, bivši član Centralne izborne komisije (CIK) BiH, kaže da kod nas nije razmatrana mogućnost uvođenja maloljetnika u proces glasanja, ali da treba napraviti analizu.

“Činjenica je da mladi ljudi ranije sazrijevaju nego moja ili generacija poslije mene. Razlog za to su društvene mreže, dostupnost informacija na mnoge načine. Međutim, mi nismo još uvijek zreli kao birači da glasamo po svojoj savjesti i izbornoj volji, onako kako mi smatramo, nego je kod nas ipak još uvijek podanički mentalitet prema nekoj političkoj stranci i glas se daje onako ‘bjanko’”, naveo je Šehić.

Druga stvar, dodao je, ne možemo se mi porediti s Njemačkom, gdje nema silnih kršenja zakonitosti provedbenih akata, kao što je to slučaj kod nas.

“Ali treba razmišljati o tome da li trebaju glasati maloljetnici sa 16 ili 17 godina. Ako bi se odlučivalo o tome, prema mom mišljenju, ima logike da to bude sa 16 godina. Može se o tome razmišljati. Mi smo između sebe razgovarali o tome da li bi trebalo to predložiti, ali mi moramo urediti ambijent za izbore, da se ne dešavaju stvari koje su se dešavale, treba što više ljudski faktor zamijeniti novim tehnologijama. Ali, sigurno će doći i to vrijeme, o tome razmišljaju i mnoge druge zemlje, koliko sam ja upoznat”, ističe Šehić.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je dobro za demokratizaciju društva i osvješćivanje značaja participacije u političkom i društvenom životu mlade ljude što ranije uključiti u izborni proces.

“Prvi politički koraci koji uključuju pravo glasa, učinjeni i prije 18. ljeta, bili bi i u BiH dobar početak promišljanja politike, nadajući se da im političko buntovništvo čini korak naprijed prije nego što ih političke stranke pretvore u poslušne stranačke vojnike odgojene da misle glavom partijskog šefa”, ističe Topićeva za “Nezavisne novine“.

Tu su, dodaje ona, od neprocjenjive vrijednosti uloga medija i akademske zajednice, koji će taj prostor mladim ljudima otvoriti na pravi način, ali i društvo pripremiti da bude otvoreno za njih i njihovo učestvovanje u izbornom procesu.

“Time bi se sistemski gradila participativna politička kultura i odgovornost svakog pojedinca prema društvu”, zaključuje Topićeva.

Gordana Rajić, ombudsman za djecu Republike Srpske, kaže da je pravo na participaciju zagarantovano UN konvencijom o pravima djeteta, a u najjednostavnijem smislu znači da djeca imaju pravo da odlučuju o pitanjima koja ih se tiču, odnosno da iznesu svoje mišljenje i stav o određenim temama.

“Izborni zakon je na nivou BiH i takav je da ne prepoznaje djecu, čak ni u smislu njihove zloupotrebe u političke svrhe, što je apsurd. Moramo prvo da poradimo na tim osnovnim stvarima”, ističe Rajićeva.

Djecu je, ističe, prvo potrebno zaštititi od zloupotreba, a onda im omogućiti i pravo glasa.

“Ono što je problem jeste da mladi nisu uključeni u kreiranje predizbornih programa, iako bi trebalo da imaju takvu mogućnost. Potrebno im je to omogućiti, a onda, ako već učestvuju u tome, imalo bi smisla i njihovo glasanje”, poručuje Rajićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Kada je riječ o Evropi, dakle, u nekoliko zemalja se može glasati već sa 16 godina, a pojedini stručnjaci kažu da je starenje stanovništva dovelo do toga da se politika sve više vodi za penzionere i da bi, kao balans, možda trebalo da glasaju i djeca od 14 godina.

Politika

DODIK PONOVO O MARFIJU “BiH nema profesionalne službenike, nego podanike Amerikanaca”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je svima jasno da se američki ambasador u BiH Majkl Marfi igra sa pravosuđem i pokušava da zagorča život Srbima, sve da bi se došlo do imovine.

Dodik je, povodom odluke Apelacionog vijeća Suda BiH da odbije žalbu SNSD-a na odluku Centralne izborne komisije BiH koja je priznala listić PDP-a za Dom naroda parlamenta BiH, istakao da je ovaj neustavni sud američka organizacija koja služi za obračun sa njihovim neistomišljenicima.

– Kako je moguće da dvije godine jedna osoba radi i obavlja svoje dužnosti kao delegat i sada neko kaže da to nije u redu. Po istom pitanju donose dvije različite odluke i to pokazuje da kad Marfi pritisne pravosuđe, pravo i pravda izađu kroz prozor, kao i zdrav razum – rekao je Dodik u intervjuu za “Glas Srpske”.

Predsjednik Srpske je istakao da je CIK po njihovom nalogu donosio odluke o ponovnom prebrojavanju glasova i da opet nisu uspjeli da obesmisle pravo srpskog naroda da bira jačanje Srpske i očuvanje srpskog identiteta.

– U nemogućim okolnostima, pritisaka, ucjena, kao i podmetanja i djelovanja kroz neustavne institucije u BiH, pokazali smo da možemo da ojačamo Srpsku. I ovaj njihov pokušaj je na samom startu osuđen na propast, jer budi samo veći bijes kod naroda – rekao je Dodik.

On je istakao da je njihova nesreća veća utoliko što narod vidi ko su izdajnici i nemaju nikakve mogućnosti da promijene svijest srpskog naroda.

– Odluka neustavnog suda je politička, kao i sve što se tamo radi. Politički je i proces pokrenut zbog /Kristijana/ Šmita. Sa svim što rade urušili su u potpunosti kredibilitet pravosuđa i to ćemo i dokazati – rekao je Dodik.

On je istakao da američka administracija upravlja svim procesima i drži BiH zarobljenom.

– BiH nema profesionalne službenike, nego podanike Amerikanaca – rekao je Dodik.

Srna

Nastavi čitati

Politika

IVANIĆ PORUČIO DODIKU da mu je “PUKAO BRAK” sa Amerikancima! “NEMA NIŠTA OD MIRNOG RAZDRUŽIVANJA”

Kad bi me pitali ovi iz opozicije, ja im ne bih rekao da sad u drugom dijelu mandata prave vlast sa vladajućom strukturom. Ne mislim da bi se time išta spektakularno dobilo.

To je izjavio bivši srpski član Predsjedništva BiH i počasni predsjednik PDP, Mladen Ivanić, govoreći o mogućoj prekompoziciji vlasti na nivou BiH u slučaju da SNSD žrijebanjem ostane bez četvrtog delegata u Domu naroda BiH.

Ključno pitanje je što taj četvrti već nije pripao opoziciji, nego Dodiku. Samo zato što su ovi iz Trojke vjerovali da je Dodika moguće upravljati. U početku su govorili da je to drugi Dodik, što pokazuje ili površnost ili potrebu da njega imaju kao opravdanje. Pazite, dokle god Dodik postoji, oni mogu i griješiti. Ispadaju dobri, posebno pred međunarodnim institucijama. Ispadaju, ako ne dobri, ono manje loši – izjavio je Izanić za FTV.

„Izgubio je dva izborna ciklusa“

Kako kaže, oni koji poistovjećuju Dodika i Republiku Srpsku strašno griješe.
–Dodik je izgubio zadnja dva izborna ciklusa. Nije imao podršku građana. Dakle, svašta je on nakrao. I pokrao te izborne rezultate i onda se promovisao, a međunarodne institucije, idući logikom, bolje da mi sebi ne pravimo glavobolju, ne možemo mi ništa, ako on odbije da prihvati da je izgubio, onda su oni pustili da to sve legne, ali Dodik realno gubi. Republika Srpska je drugačija od onoga što Dodik radi i govori – tvrdi Ivanić.

„Slomio se brak Dodika i Amerikanaca“
Američke sankcije prema porodici Dodik, Ivanić je uporedio sa odnosom dva partnera.

-Kad imate situaciju u kojoj su dva partnera očarana jedan drugim, a onda kad se razočaraju, to bude puno dramatičnije nego ako od starta znate da baš sve u tom odnosu ne mora biti idealno. Očito je da je sad ušlo u tu totalnu fazu razočarenja i očito je da je Dodik, podcjenjujući implikacije sankcija, koje u prvi mah nisu do kraja bile provođene, praktično natjerao SAD da ih dovedu do kraja. A one kad se dovedu do kraja, to je jako bolno. To vam je kao neka vrsta braka koji je djelovao super sretno pa se na kraju slomio. Kad se to tako slomi, onda ovi partneri više nemaju ni mogućnost neke komunikacije. Imam sjećaj da se to sada događa – smatra Ivanić.
Nema mirnog razdruživanja
Prema riječima Ivanića, mirno razdruživanje podrazumijeva da imate dvije strane koje se međusobno dogovaraju da se mirno razdruže.

–Ovdje nema druge strane koja je spremna za mirno razdruživanje. Dakle, to je samo jedna velika priča od koje nema ništa. Dugo i ona traje pa ništa konkretno još ne vidimo. Niti Dodik može obezbijediti mirno razdruživanje nezavisne RS, niti ovi mogu obezbijediti ukidanje RS. To su sve gluposti. Srbiji ne pada na pamet da su tu uključuje. Krajnje je vrijeme da se i među Bošnjacima konačno nađu lideri koji su spremni istinski i ozbiljno da sa Srbijom razgovaraju, a ne samo da prave situaciju u kojoj je Srbija kriva za sve – kaže Ivanić.
Govoreći o najavljenoj promjeni imena Srebrenice, nakon usvajanja Rezolucije u UN, Ivanić je rekao da je to „potpuno nepotrebna stvar“.
–Ja to ne bih radio. Mislim da je kao posljedica te Rezolucije, načina na koji je ona usvojena, načina na koji je to došlo unutar BiH, došlo do podjele, po prvi put poslije Dejtona, unutar naroda. Sve do sada su te igre bile definisane u političkim strukturama – poručuje Ivanić.

Na pitanje šta mu govori to što će se lokalni izbori održati po Šmitovim ravilima, Ivanić je rekao da Dodik stalno negira njegovu ulogu, ali da je provodio sve što je on uradio.

–Imam osjećaj da se on zaletio i da sad ne zna kako da se iz toga izvuče. Imamo realnu situaciju da Šmit ima moć sada da provede odluke i sam Dodik mu je dao svojim potezima tu konkretnu moć – zaključuje Ivanić.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

PARTIJE ČEKAJU ŽRIJEBANJE za petog delegata u Domu naroda, SIPA ISTRAŽUJE

Inspektori Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH nastavljaju da istražuju kako je u javnost dospjela slika spornog listića za izbor delegata u Domu naroda Parlamenta BiH iz Republike Srpske, te su po tom osnovu prethodnih dana uzeli i izjavu od predsjednika Komisije za izbor i imenovanje republičkog parlamenta Ilije Tamindžije.

Izbor delegata u Domu naroda Parlamenta BiH iz Republike Srpske ponovo je u fokusu javnosti jer je Sud BiH odbio žalbu SNSD-a na odluku CIK-a koji je krajem maja priznao listić PDP-a za Dom naroda.

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović je u januaru 2023. godine podnio prijavu protiv N. N. lica zbog nezakonitog fotografisanja ili falsifikovanja glasačkih listića prilikom izbora delegata za Dom naroda s obzirom na to da je fotografija spornog listića dospjela u javnost uprkos zabrani fotografisanja.

Tu prijavu Borenović je podnio nakon što je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić javno, gostujući u jednoj TV emisiji, sa svog telefona pokazao navodno uslikani glasački listić za izbor srpskog delegata u Domu naroda.

– Inspektori SIPA su dolazili prije desetak dana kod mene po tom pitanju. Pitali su me kako je Nikšić dobio sliku glasačkog listića i kako smo organizovali izbore. Rekao sam im da imamo zapisnik u kojem smo utvrdili način glasanja za izbor delegata u Domu naroda koji je Komisija sačinila prije samih izbora i gdje je jasno sve definisano. Svi članovi Komisije iz opozicionih redova bili su prisutni. I oni su prihvatili takva pravila. Zajednički smo ih kreirali – kazao je “Glasu” Tamindžija i dodao da je inspektorima priložio sva ta jednoglasno usvojena pravila.

Naglašava i da mu nije jasno čime se vodio CIK kada je priznao sporni listić PDP-a s obzirom na to da je u zapisniku Komisije jasno navedeno gdje i na koji način se formira biračko mjesto i kako se glasa.

– Komisija za izbor i imenovanje koja je sastavljena od predstavnika više partija, dakle i PDP-a i SDS-a, donijela je pravila kako formirati glasačko mjesto, kako da budu okrenuti poslanici koji glasaju za delegate i kako se glasa. Tu je jasna naznaka da će važeći listić biti samo onaj na kojem se u mali kvadratić upiše znak “Dž” bez ikakvih drugih oznaka, odnosno tačke, zareza i slično – kazao je Tamindžija.

Iz CIK-a su naveli da su dobili odluku Suda BiH, te da će idućih dana žrijebom odlučiti da li će mjesto petog delegata u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta BiH pripasti SNSD-u ili PDP-u.

Borenović je juče rekao da u toj stranci mirno čekaju ishod žrijeba koji će odlučiti da li će generalni sekretar PDP-a Nenad Vuković biti novi srpski delegat u Domu naroda Parlamenta BiH.

Probni balon
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je komentarišući odluku Suda BiH, koji je odbio žalbu SNSD-a na odluku CIK-a da prizna listić PDP-a za Dom naroda, da “ako su već htjeli da naprave nekakvu vrstu performansa ili problema, onda su mogli jednostavno da vrate to Narodnoj skupštini na odlučivanje”.

Stevandić smatra i da je ovo možda i probni balon da se pokuša na neki način uvesti pravilo da se odluke donose van institucija koje su za to nadležne, a to je NSRS.
Glas

Nastavi čitati

Aktuelno