Connect with us

Region

IZMJENE U ZAKONU OBRAZOVANJA U SRBIJI! Pooštrene mjere za učenike – SILEDŽIJE

Izmena i dopuna Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja sada su povećane obaveze i kazne za nasilne učenike, ali i roditelji nasilne djece će loše ponašanje svoje djece morati mnogo više da plate – umjesto dosadašnjih 10.000 do čak 100.000 dinara (1.673 KM). I ne samo to, moraće i mnogo više da se uključe u rješavanje problema. Ovo je osam najznačajnijih promjena koje donosi novi zakon kada su u pitanju nasilni đaci

1. Ne može da promijeni školu dok se ne završi vaspitno-disciplinski postupak
Nakon što se desi slučaj nasilja u školi, roditelji uglavnom smatraju da je nasilni đak taj koji treba da pređe u novu školu. Međutim, u tom slučaju stara škola obustavlja disciplinski postupak, a nova nema osnova da ga pokrene, i tako nasilna djeca uglavnom prolaze bez ikakvih posljedica. Sada se to mijenja, u smislu da će primjenom novog zakona biti nemoguće da do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka nasilnik promijeni školu. Dakle, sada nasilnik ostaje u staroj školi i duže nego prije. Roditelji zamjeraju upravo to što se nasilnik ne premješta u drugu školu jer ga tako i žrtva viđa, što dodatno otežava cijelu situaciju, ali će, primjenom novog zakona, barem postupak protiv nasilnika morati da bude završen, a kazna izrečena.

U Zakonu se navodi i da učenik ili roditelj na to nemaju pravo žalbe, ali da imaju pravo na sudsku zaštitu u upravnom sporu.

“Škola će donijeti rješenje kojim se izdavanje ispisnice odlaže do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka” – piše u izmenama Zakona.

Ukoliko dijete koje je tokom školovanja imalo izrečene vaspitne i vaspitno-disciplinske mjerama, one moraju biti unijete u ispisnice prilikom upisivanja u drugu školu u toku školske godine.

2. Bahato ponašanje – udaljavanje iz škole i onlajn nastava 5 dana, roditelj dužan da prati proces
Udaljavanje učenika sa nastave mnogi su vidjeli kao konačno rješenje za đake koji se bahato ponašaju u školi, maltretiraju drugu djecu, ali i nastavnike, uništavaju školsku imovinu ili imovinu drugih đaka. Rješenje o udaljavanju učenika sa nastave donosi direktor škole i on prelazi na onlajn nastavu pet dana.

Predsjednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov smatra da bi najveći strah suspendovanom učeniku trebalo da bude činjenica bi sljedeća mera nakon suspenzije, mogla biti isključenje.

“Učenik ima pet dana da razmisli i da shvati da škola može da funkcioniše i bez njega, da vidi da može biti vrlo lako isključen. Ovo se njemu računa kao opravdani izostanak, ali na osnovu njih se on izvodi na razredni ispit”, pojasnio je on.

Tokom isključenja dobija materijale za učenje, “ali na njemu je da li će da uči ili ne”. Bitna izmena u ovom članu Zakona je što je roditelj “dužan da se informiše o toku nastavnog procesa”.

Dakle, nasilni učenik ne da dobije pet dana odmara, već da uči od kuće, a i roditelji će morati da se uključi u ceo taj proces.

3. Ako se roditelj ne odazove, direktor postavlja psihologa da zastupa učenika
Ukoliko se pokrene vaspitno-disciplinski postupak, učenik, roditelj, učesnici i svjedoci moraju biti saslušani i dati pisanu izjavu.

Ukoliko se roditelj ne odazove tom postupku, direktor škole postavlja odmah, a najkasnije narednog radnog dana, psihologa, odnosno pedagoga ustanove da u tom postupku zastupa interese učenika, o čemu odmah obaveštava centar za socijalni rad.

4. Ocjena iz vladanja ulazi u prosjek

Još jedna velika novina jeste da se ocjenjuje i vladanje učenika, i da za učenike od drugog razreda osnovne škole i svih razreda srednje škole utiče i na opšti uspjeh, te da se ocenjuje brojčano u toku i na kraju prvog i drugog polugodišta. Dakle ulazi u prosjek!

Za učenike prvog razreda vladanje se ocenjuje u toku i na kraju prvog i drugog polugodišta opisnom ocjenom koja ne utiče na opšti uspjeh učenika.

5. Ako donese alkohol, cigarete ili drogu u školu slijedi suspenzija
Iako se donekle podrazumijevalo da u školu ne treba donositi alkohol, oružje, cigarete ili psihoaktivne supstance, izmjenama Zakona to sada spada u teže povrede obaveza učenika. Osim toga što ne smije da uništi ili ukrade imovinu škole ili svojim ponašanjem ugrozi svoju ili tuđu bezbjednost, učenik može zbog posjedovanja, korišćenja i davanja psihoaktivnih supstanci, alkohola i cigareta biti udaljen sa nastave minimum pet dana, a maksimum do okončanja disciplinskog postupka.

Takođe, u teže povrede spada i upotreba mobilnog telefona u svrhe kojima se ugrožavaju prava drugih ili u svrhe prevare u postupku ocjenjivanja. Škola je dužna da opštim aktom propiše upotrebu elektronskih uređaja.

6. Ako se nasilje desi van škole pojačava se vaspitni rad
Nakon što je učenicu 7. razreda novobeogradske osnovne škole “Jovan Dučić” drug iz razreda šutnuo u glavu i polomio nos, ima strah od povratka u učionicu. Slučaj komplikuje činjenica da se nasilje desilo nedaleko od škole, pa to umanjuje ingerencije škole u vidu kažnjavanja učenika.

Iz škole su se na pitanje da li je dječak kažnjen, pozvali na izmjene Zakona koje i dalje ne propisuju obaveze škole da reaguje u većoj mjeri od toga da pojača vaspitni rad sa nasilnim djetetom.

Kako su saopštili, “on će razgovarati sa odjeljenskim starješinom, pedagogom i psihologom škole. Učenik će uraditi i prezentaciju vezanu za toleranciju koju će predstaviti drugovima i drugaricama svog odjeljenja, a roditelji učenika će dolaziti na razgovore kod odjeljenskog starješine i stručne službe”.

“Sa učenikom koji van prostora škole, odnosno drugog prostora u kome škola ostvaruje obrazovno-vaspitni rad, učini povredu zabrane iz čl. 110–112. ovog zakona (nasilje, diskriminacija, vređanje ugleda i dostojanstva… prim. nov.), škola u skladu sa izvještajem spoljašnje mreže zaštite pojačava vaspitni rad, uz preduzimanje drugih aktivnosti u skladu sa propisima kojima se uređuju: kriterijumi za prepoznavanje oblika diskriminacije, postupanje ustanove u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminativnog ponašanja i vrijeđanja ugleda, časti i dostojanstva ličnosti, kao i protokola postupanja u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje”, navodi se u Izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

7. Pojačane odgovornosti roditelja
U odnosu prema vršnjacima i nadređenima, odgovornost nije samo na učenicima, već i roditeljima. Njihovo učestvovanje u procesu školovanja je od velikog značaja, a sada su njihove obaveze povećane, ali sa tim i kazne za nepoštovanje. Jedna od njih je da roditelj na poziv škole uzme aktivno učešće u svim oblicima vaspitnog rada sa učenikom (u realizaciji operativnog plana zaštite i plana pojačanog vaspitnog rada). Takođe, treba da učestvuje u predlaganju sadržaja vannastavnih aktivnosti i programa na nivou ustanove.

U izmenama Zakona je propisano da učestvuje u postupku izbora udžbenika, u skladu sa zakonom kojim se uređuju udžbenici.

8. Kazne za roditelje do 100.000 dinara
Osim odgovornosti, povećanje su i kazne za nepoštovanje određenih odredaba Zakona, a koje idu i do 100.000 dinara! Neke od njihovih odgovornosti su i da dete redovno pohađa nastavu, informiše školu ukoliko je spriječeno da dođe, pravda izostanke…

Novina je da su kazne predodređene i ukoliko na poziv škole ipak ne učestvuje u realizaciji operativnog plana zaštite i plana pojačanog vaspitnog rada. Kaznu može platiti zbog težih povreda obaveza učenika. Za povredu ovih propisa kazna ide od 10.000 do 100.000 dinara. Kazne od 40.000 do 100.000 dinara sleduju roditeljima ukoliko učenik vrši fizičko, psihičko, socijalno, seksualno, digitalno i svako drugo nasilje. Тakođe, kazniće se i zbog ponašanja deteta koje vređa ugled, čast ili dostojanstvo.

(Mondo/Blic)

Region

MAJKA NAPADAČA! “Bio je na liječenju, molili smo doktora da ga ne pušta”

Majka napadača u zagrebačkoj osnovnoj školi kazala je da noćima nisu spavali od straha, a pokušavali su mu pomoći.

Mladić (19) je u petak ujutro upao u školu i napao djecu i učiteljicu. Jedno je dijete preminulo

“Molila sam doktora da ga ne pušta van jer nije za van. On ima emocionalno nestabilnu ličnost, uz to ima dvije dodatne dijagnoze i rezao se i sve”, ispričala je za 24sata majka osumnjičenog za tragičan napad u školi u Prečkom.

Kazala je da je čula što se dogodilo, ali da ne zna sve informacije.

“Rečeno mi je da je napadač moj sin. Jutros ga je tata odveo na dnevnu bolnicu u devet sati, krenuo je ponovno na te dnevne bolnice. Bio je na psihijatriji par puta. Prije mjesec i pol dana je mene i majku zatočio u stanu, uzeo nam je mobitele, ključeve i ponovno završio na Jankomiru. Molila sam doktora da ga ne pušta van jer nije za van”, kazala je.

“On ima emocionalno nestabilnu ličnost, uz to ima dvije dodatne dijagnoze i rezao se i sve. Doktor ga je hladnokrvno pustio van da mi brinemo o njemu. Noćima smo spavali u strahu, napravili smo sve što smo mogli da se to dijete spasi. On je očito napustio dnevnu bolnicu i uzeo nož i napravio to što je napravio. Ne znam zašto je to napravio on je u tu školu išao prije pet godina. Ne znam koji je razlog. Čula sam da je i sebe izbo”, dodala je.

Podsjetimo, u jutarnjim satima je mladić (19) ušao u prostorije škole i oštrim predmetom napao učiteljicu i učenike. Prema prikupljenim obavijestima, jedno dijete preminulo, dok je troje povrijeđenih učenika upućeno u zdravstvene ustanove. Učiteljica i počinilac su u bolnici. Nad svima se provodi medicinska skrb. Počinitelj je 19-godišnjak koji je prije bio učenik te škole i trenutno živi u blizini škole. Okolnosti i dinamika događaja se utvrđuju. Uviđaj i druge radnje, inoformativni razgovori i izuzimanje snimaka s kamera su u toku.
Nezavisne

Nastavi čitati

Region

UŽAS U ZAGREBU! Monstruozan napad u ŠKOLI! Jedna osoba stradala, PETORO DJECE povrijeđeno (FOTO)

Jedna osoba je ubijena, a sedam osoba je povrijeđeno, među kojima petoro djece, u napadu nožem u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu, javljaju hrvatski mediji.

Napad se dogodio jutros kada je, kako se navodi, učenik nožem izvršio napad.

Na licu mjesta su jake snage policije i šest vozila Hitne pomoći, a angažovan je i helikopter za brzo prebacivanje povrijeđenih u bolnice.

Nastavi čitati

Region

BRNABIĆ UVIJEK UZ ŠEFA! “Njegova ostavka bi bila POGUBNA ZA SRBIJU”

Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da bi ostavka predsjednika Aleksandra Vučića bila pogubna za Srbiju, ali da može da razumije da Vučić razmišlja o tome s obzirom na napade na njega i njegovu porodicu.

Ona je ocijenila da je u istoriji svjetske politike nezabilježena mržnja prema jednom čovjeku kao prema Vučiću.

Brnabić je za TV Pink rekla da pokušaji destabilizacije i slabljenja Srbije traju od 2014. godine kada je Vučić postao predsjednik vlade, a da su intenzivirani od 2017. godine kada je postao predsjednik Republike.
-Tada su ovi kojima se ne sviđa Srbija koja je samostalna, nezavisna, ekonomski prosperitetna, koja doživljava uspehe kakve nismo videli u našoj istoriji, shvatili nakon tih predsedničkih izbora 2017. godine kakvo poverenje Aleksandar Vučić uživa u narodu i tada kreću protesti i demonstracije svake godine’ – rekla je Brnabić. Ona je rekla da su napadima i mržnji izloženi svi članovi Vučićeve porodice, od najmlađeg sina Vukana do njegovih roditelja.

-Niko nije izostavljen. Jedno vreme je to bilo fokusirano na njegovog brata Andreja i na starijeg sina Danila, ali kako su videli da Aleksandar Vučić trpi sve to i da ima podršku porodice, da ljudi prepoznaju šta se dešava i da je sve veća podrška Vučiću koji trpi sve te napade i nastavlja da se bori za Srbiju, onda su širili te mete, da se u poslednjoj kampanji pred izbore došlo do toga da se priča da Vukan ne postoji, da je Vukan hologram. I to traje i traje… – rekla je Brnabić.

Navela je da Vučić nema odmor, nijedan praznik niti vikend i da danas, na dan svoje slave, nije sa porodicom, već je u Briselu ističući da je ponovo stavio Srbiju na prvo mjesto.
-On je u Briselu zbog Srbije, nije zbog sebe sigurno. Ne znam ko bi izabrao da svoju porodičnu slavu slavi van granica Srbije ili u nekom drugom gradu – rekla je Brnabić.

Ona je rekla da bi ostavka Vučića bila pogubna za Srbiju, jer do 2027. godine treba završiti četiri velike stvari, a „prva je da se pripremimo za EKSPO 2027 i da ugostimo svet u Srbiji“.

-Da pokažemo kako izgleda Srbija, šta smo sve postigli od 2012. godine. Nestvarno je šta se u zemlji dešava u smislu ekonomskog i infrastrukturnog napretka, da smo pobedili za EKSPO 2027, da predsedavamo Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, a pre deset godina nije nas bilo na tehnološkoj mapi – rekla je Brnabić.

Kako kaže, država treba da ispuni ono što je obećala građanima pred izbore, a to je da prosječna plata u Srbiji 2027. godine bude 1.400 evra, prosječna penzija 650 evra, a minimalac 650 evra.

-To su za mene četiri ključne stvari i za to nam je potreban Aleksandar Vučić – rekla je Brnabić.

Dodala je da je važno imati ozbiljnu i odgovornu opoziciju koja kandiduje rješenja i tako primorava vlast da radi više i bolje, ali da u Srbiji nije takva situacija, jer opozicija nema nijedan prijedlog niti rješenje.

-U toj situaciji Aleksandar Vučić se svaki dan takmiči sam sa sobom, nalazi ideje kao što su stanovi za mlade, kao što je dodatna podrška da se vraćaju naši ljudi iz dijaspore, dodatna podrška da investiraju u Srbiji – rekla je Brnabić.

Nastavi čitati

Aktuelno