Region
IZMJENE U ZAKONU OBRAZOVANJA U SRBIJI! Pooštrene mjere za učenike – SILEDŽIJE

Izmena i dopuna Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja sada su povećane obaveze i kazne za nasilne učenike, ali i roditelji nasilne djece će loše ponašanje svoje djece morati mnogo više da plate – umjesto dosadašnjih 10.000 do čak 100.000 dinara (1.673 KM). I ne samo to, moraće i mnogo više da se uključe u rješavanje problema. Ovo je osam najznačajnijih promjena koje donosi novi zakon kada su u pitanju nasilni đaci
1. Ne može da promijeni školu dok se ne završi vaspitno-disciplinski postupak
Nakon što se desi slučaj nasilja u školi, roditelji uglavnom smatraju da je nasilni đak taj koji treba da pređe u novu školu. Međutim, u tom slučaju stara škola obustavlja disciplinski postupak, a nova nema osnova da ga pokrene, i tako nasilna djeca uglavnom prolaze bez ikakvih posljedica. Sada se to mijenja, u smislu da će primjenom novog zakona biti nemoguće da do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka nasilnik promijeni školu. Dakle, sada nasilnik ostaje u staroj školi i duže nego prije. Roditelji zamjeraju upravo to što se nasilnik ne premješta u drugu školu jer ga tako i žrtva viđa, što dodatno otežava cijelu situaciju, ali će, primjenom novog zakona, barem postupak protiv nasilnika morati da bude završen, a kazna izrečena.
U Zakonu se navodi i da učenik ili roditelj na to nemaju pravo žalbe, ali da imaju pravo na sudsku zaštitu u upravnom sporu.
“Škola će donijeti rješenje kojim se izdavanje ispisnice odlaže do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka” – piše u izmenama Zakona.
Ukoliko dijete koje je tokom školovanja imalo izrečene vaspitne i vaspitno-disciplinske mjerama, one moraju biti unijete u ispisnice prilikom upisivanja u drugu školu u toku školske godine.
2. Bahato ponašanje – udaljavanje iz škole i onlajn nastava 5 dana, roditelj dužan da prati proces
Udaljavanje učenika sa nastave mnogi su vidjeli kao konačno rješenje za đake koji se bahato ponašaju u školi, maltretiraju drugu djecu, ali i nastavnike, uništavaju školsku imovinu ili imovinu drugih đaka. Rješenje o udaljavanju učenika sa nastave donosi direktor škole i on prelazi na onlajn nastavu pet dana.
Predsjednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov smatra da bi najveći strah suspendovanom učeniku trebalo da bude činjenica bi sljedeća mera nakon suspenzije, mogla biti isključenje.
“Učenik ima pet dana da razmisli i da shvati da škola može da funkcioniše i bez njega, da vidi da može biti vrlo lako isključen. Ovo se njemu računa kao opravdani izostanak, ali na osnovu njih se on izvodi na razredni ispit”, pojasnio je on.
Tokom isključenja dobija materijale za učenje, “ali na njemu je da li će da uči ili ne”. Bitna izmena u ovom članu Zakona je što je roditelj “dužan da se informiše o toku nastavnog procesa”.
Dakle, nasilni učenik ne da dobije pet dana odmara, već da uči od kuće, a i roditelji će morati da se uključi u ceo taj proces.
3. Ako se roditelj ne odazove, direktor postavlja psihologa da zastupa učenika
Ukoliko se pokrene vaspitno-disciplinski postupak, učenik, roditelj, učesnici i svjedoci moraju biti saslušani i dati pisanu izjavu.
Ukoliko se roditelj ne odazove tom postupku, direktor škole postavlja odmah, a najkasnije narednog radnog dana, psihologa, odnosno pedagoga ustanove da u tom postupku zastupa interese učenika, o čemu odmah obaveštava centar za socijalni rad.
4. Ocjena iz vladanja ulazi u prosjek
Još jedna velika novina jeste da se ocjenjuje i vladanje učenika, i da za učenike od drugog razreda osnovne škole i svih razreda srednje škole utiče i na opšti uspjeh, te da se ocenjuje brojčano u toku i na kraju prvog i drugog polugodišta. Dakle ulazi u prosjek!
Za učenike prvog razreda vladanje se ocenjuje u toku i na kraju prvog i drugog polugodišta opisnom ocjenom koja ne utiče na opšti uspjeh učenika.
5. Ako donese alkohol, cigarete ili drogu u školu slijedi suspenzija
Iako se donekle podrazumijevalo da u školu ne treba donositi alkohol, oružje, cigarete ili psihoaktivne supstance, izmjenama Zakona to sada spada u teže povrede obaveza učenika. Osim toga što ne smije da uništi ili ukrade imovinu škole ili svojim ponašanjem ugrozi svoju ili tuđu bezbjednost, učenik može zbog posjedovanja, korišćenja i davanja psihoaktivnih supstanci, alkohola i cigareta biti udaljen sa nastave minimum pet dana, a maksimum do okončanja disciplinskog postupka.
Takođe, u teže povrede spada i upotreba mobilnog telefona u svrhe kojima se ugrožavaju prava drugih ili u svrhe prevare u postupku ocjenjivanja. Škola je dužna da opštim aktom propiše upotrebu elektronskih uređaja.
6. Ako se nasilje desi van škole pojačava se vaspitni rad
Nakon što je učenicu 7. razreda novobeogradske osnovne škole “Jovan Dučić” drug iz razreda šutnuo u glavu i polomio nos, ima strah od povratka u učionicu. Slučaj komplikuje činjenica da se nasilje desilo nedaleko od škole, pa to umanjuje ingerencije škole u vidu kažnjavanja učenika.
Iz škole su se na pitanje da li je dječak kažnjen, pozvali na izmjene Zakona koje i dalje ne propisuju obaveze škole da reaguje u većoj mjeri od toga da pojača vaspitni rad sa nasilnim djetetom.
Kako su saopštili, “on će razgovarati sa odjeljenskim starješinom, pedagogom i psihologom škole. Učenik će uraditi i prezentaciju vezanu za toleranciju koju će predstaviti drugovima i drugaricama svog odjeljenja, a roditelji učenika će dolaziti na razgovore kod odjeljenskog starješine i stručne službe”.
“Sa učenikom koji van prostora škole, odnosno drugog prostora u kome škola ostvaruje obrazovno-vaspitni rad, učini povredu zabrane iz čl. 110–112. ovog zakona (nasilje, diskriminacija, vređanje ugleda i dostojanstva… prim. nov.), škola u skladu sa izvještajem spoljašnje mreže zaštite pojačava vaspitni rad, uz preduzimanje drugih aktivnosti u skladu sa propisima kojima se uređuju: kriterijumi za prepoznavanje oblika diskriminacije, postupanje ustanove u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminativnog ponašanja i vrijeđanja ugleda, časti i dostojanstva ličnosti, kao i protokola postupanja u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje”, navodi se u Izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
7. Pojačane odgovornosti roditelja
U odnosu prema vršnjacima i nadređenima, odgovornost nije samo na učenicima, već i roditeljima. Njihovo učestvovanje u procesu školovanja je od velikog značaja, a sada su njihove obaveze povećane, ali sa tim i kazne za nepoštovanje. Jedna od njih je da roditelj na poziv škole uzme aktivno učešće u svim oblicima vaspitnog rada sa učenikom (u realizaciji operativnog plana zaštite i plana pojačanog vaspitnog rada). Takođe, treba da učestvuje u predlaganju sadržaja vannastavnih aktivnosti i programa na nivou ustanove.
U izmenama Zakona je propisano da učestvuje u postupku izbora udžbenika, u skladu sa zakonom kojim se uređuju udžbenici.
8. Kazne za roditelje do 100.000 dinara
Osim odgovornosti, povećanje su i kazne za nepoštovanje određenih odredaba Zakona, a koje idu i do 100.000 dinara! Neke od njihovih odgovornosti su i da dete redovno pohađa nastavu, informiše školu ukoliko je spriječeno da dođe, pravda izostanke…
Novina je da su kazne predodređene i ukoliko na poziv škole ipak ne učestvuje u realizaciji operativnog plana zaštite i plana pojačanog vaspitnog rada. Kaznu može platiti zbog težih povreda obaveza učenika. Za povredu ovih propisa kazna ide od 10.000 do 100.000 dinara. Kazne od 40.000 do 100.000 dinara sleduju roditeljima ukoliko učenik vrši fizičko, psihičko, socijalno, seksualno, digitalno i svako drugo nasilje. Тakođe, kazniće se i zbog ponašanja deteta koje vređa ugled, čast ili dostojanstvo.
(Mondo/Blic)
Region
VUČIĆ ĆE VEČERAS saopštiti ime mandatara za SASTAV VLADE SRBIJE

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratiće se javnosti u 20 časova povodom izbora mandatara za sastav nove vlade.
Predsjednik Vučić obratiće se u 20 časova iz Palate Srbija, navodi se u saopštenju iz Predsjedništva.
“Na osnovu ustavnih ovlašćenja, predsjednik Republike predložiće Narodnoj skupštini kandidata za predsjednika Vlade, pošto je saslušao mišljenja predstavnika izabranih izbornih lista”, saopšteno je iz Predsjedništva.
Rok za izbor nove vlade u Narodnoj skupštini ističe 18. aprila u ponoć.
Nakon konsultacija sa parlamentarnim strankama koje su održane u srijedu i četvrtak, predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević rekao je da je ta stranka za to da se ide u formiranje nove vlade i dodao da je izbor za mandatara sveden na dvije osobe.
Predsjednik Vučić je u četvrtak rekao da su ga predstavnici SNS-a pitali za mišljenje, kao i da se još “lome” da li da idu sa stranačkim kandidatom za predsjednika vlade ili da idu sa nestranačkim kandidatom.
“Nisam želio da presudno utičem, osim što sam im rekao koji su to važni zadaci pred budućom vladom, šta ta vlada sve mora da uradi, koliko mora da radi, koliko mora da se nadoknadi sve ono što smo izgubili u mjesecima terora”, istakao je Vučić.
Predsjednik Vučić je ranije najavio da će na skupu u Beogradu, koji je najavljen za 12. april u 19 časova, biti predstavljen pokret za narod i državu.
Istakao je da “moramo da vratimo sigurnost u naše domove, djecu u škole i moramo da vratimo Srbiju u tokove uspjeha i pobjeda kojih smo imali bezbroj u prethodnim godinama”.
Region
REAGOVALA AMBASADA SRBIJE U AMERICI! “Netačne tvrdnje Helšinske komisije, važni su svi elementi Dejtona”

Ambasada Srbije u SAD saopštila je da Srbija odlučno odbacuje svaku optužbu ili insinuaciju da je postupala suprotno interesima regionalnog mira i stabilnosti, reagujući na tvrdnje Helsinške komisije u kojima se osuđuju nedavne navodne, “destabilizujuće i secesionističke akcije predsednika Republike Srpske Milorada Dodika”, navodeći da su one omogućene podrškom Rusije i Srbije.
U saopštenju objavljenom na platformi Iks, navodi se da su tvrdnje Helsinške komisije činjenično netačne i da je Srbija bila, i ostaje, jedan od najkonzistentnijih i najlojalnijih pobornika stabilnosti, dijaloga i saradnje na Zapadnom Balkanu.
“Kao potpisnica i garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, Srbija je tokom godina odgovorno i uzdržano ispunjavala svoje obaveze i to čini i danas, uvijek se zalažući za očuvanje mira i integriteta okvira sporazuma. Srbija i dalje nedvosmisleno podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Istovremeno, naglašavamo značaj poštovanja svih elemenata Dejtonskog sporazuma, uključujući ustavne nadležnosti dve entitetske jedinice BiH i prava njena tri konstitutivna naroda, uključujući i prava Republike Srpske. Ovo nisu apstraktni principi, već pravno obavezujući temelji za upravljanje državom i njenu dugoročnu stabilnost”, navodi se u saopštenju.
Region
BLIŽI SE IZBOR NOVE VLADE: Vučić danas saopštava ko će biti novi mandatar

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će danas saopštiti ko će biti novi mandatar.
Uopticaju su dva imena od kojih je jedno nestranačka ličnost.
Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je da su oba kandidata konkurentna i da mogu da dobiju mandat od predsjednika Republike.
Vučević je rekao da je bilo više imena za novog mandatara, ali da je izbor sužen na dva imena ističući da oba zaslužuju pažnju i povjerenje, ali da ne može da govori o njihovim imenima jer, kako kaže, nije fer prema članovima Predsjedništva i Glavnog odbora.
On je istakao da je veoma izazovno za budućeg mandatara kratko vrijeme za formiranje kabineta, odnosno izbor vlade, i dodao da se radi o danima.
Vučević smatra i da ne bi bilo dobro da rasprava bude na Veliki petak ili Veliki četvrtak, a to kada će biti zakazana sjednica Skupštine Srbije, kako kaže, zavisi od dogovora predsjednice parlamenta i novog mandatara.
– Mislim da smo mnogo bliže izboru nove vlade, ali ne mogu da isključim mogućnost da će se ići u pravcu izbora u slučaju da se ne postigne dogovor i da mandatar ne može da zaključi cijelu priču u smislu postavljanja čitavog kabineta, odnosno vlade – rekao je Vučević.
Kako je rekao, da se u politici apsolutno isključe izbori kao opcija, nekorektno je i netačno.
On je istakao da budući mandatar nema lak zadatak i da nije jednostavno da se za sedam, osam ili 10 dana pripremi ekspoze, kabinet, i da javnost Srbije i narodne poslanike obavijesti svakako šta će biti u fokusu politike, navodi “24Sedam”.
-
Politika3 dana ago
OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE! Dodik opet obećao pomoć poplavljenim Prijedorčanima, JAVOR SE BLAMIRA ZA SVE PARE!
-
Politika2 dana ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Banjaluka3 dana ago
SNSD-ova “GENIJALNA” ideja! Preduzeće za naplatu parkinga u Banjaluci novi način za JOŠ JEDNU PLJAČKU!
-
Politika3 dana ago
CRNADAK O NOVIM SANKCIJAMA “Da li je trojka Dodik-Višković-Stevandić shvatila poruku?”
-
Društvo2 dana ago
PARADOKS KOJI IZAZIVA NEVJERICU! Doktor ima platu 1.930 KM, a POLICAJAC SA SREDNJOM ŠKOLOM 1.878 KM
-
Svijet3 dana ago
ŠOK ODLUKA VIKTORA ORBANA: Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda u Hagu
-
Politika1 dan ago
MIHAJILICA PITA: Gdje je završilo dodatnih 7 miliona KM za garažu UKC-a?
-
Politika3 dana ago
DODIK O MOSKVI “Tamo vidim čiste ulice i nasmijane ljude, U EVROPI TOGA NEMA”