Connect with us

Društvo

IZVOZ STRUJE PAO ZA 400 MILIONA KM, ceh plaćaju privreda i građani

Izvoz električne energije iz Bosne i Hercegovine u 10 mjeseci ove godine manji je za čak 400 miliona KM u odnosu na isti period lani.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), u periodu januar-oktobar ove godine izvoz električne energije je iznosio 527.269.462 KM.

Ipak, u istom periodu prošle godine izvoz struje je iznosio 927.307.940 KM.

Sa druge strane, uvoz električne energije je povećan.

U 10 mjeseci ove godine uvezeno je struje u iznosu od 213.161.362 KM, dok je u istom periodu prošle došlo za 192.234.049 KM.

Ipak, drastično je smanjen izvoz električne energije u susjedne zemlje u koje smo najviše plasirali struje.

Tako je u Srbiju prošle godine izvezeno električne energije za 323 miliona KM, a u 10 mjeseci ove 191 milion KM.

U Hrvatsku je 2023. godine plasirano struje za 306 miliona KM, a u 10 mjeseci ove 123 miliona KM.

Ove godine smo još izvozili u Sloveniju za 88 miliona KM, Crnu Goru 65 miliona, Švajcarsku 57 miliona, Mađarsku za nešto više od milion KM, te Albaniju za 337.666 KM.

Najviše je uvezeno iz Hrvatske za 99 miliona KM, Slovenije 46 miliona KM, Srbije 42 miliona KM, Mađarske 10 miliona KM, Crne Gore devet miliona KM, te Albanije za oko pola miliona KM.

Postavlja se pitanje kako će Bosna i Hercegovina nadoknaditi 400 miliona KM koje je za godinu dana izgubila.

To će, naravno, sve građani i privreda plaćati kroz više cijene električne energije.

Više cijene struje za domaćinstva i ostalu potrošnju od 1. avgusta već plaćaju korisnici “Elektroprivrede BiH”.

Podsjećamo, Regulatorna komisija za električnu energiju (FERK) krajem juna dala je saglasnost “Elektroprivredi BiH” za linearno povećanje cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja.

“Linearno povećanje cijene električne energije iznosi 10% za domaćinstva i 8,1% za ostalu potrošnju na 0,4 kV, uključujući energiju i mrežarinu”, naveli su ranije iz “Elektroprivrede BiH”.

I iz “Elektroprivrede Republike Srpske” su tražili da cijene električne energije od 1. januara naredne godine budu veće.

Luka Petrović, generalni direktor EP RS, ranije je rekao da će struja biti skuplja za pet do 12 odsto.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, kaže za “Nezavisne novine” da je ovo zabrinjavajući podatak i da su na ovakvu situaciju svi stručnjaci ukazivali ranije.

“Od izvoznika ćemo postati uvoznik. Na kraju godine će izvoz struje biti sigurno duplo manji nego što je bio prethodne godine. Jednostavno, polako ćemo početi ubirati plodove nerada i svega što se dešavalo prethodnih godina. Odsustvo izgradnje energetskih objekata kod državnih kompanija je problem, dok su privatne kompanije mnogo brže radile. Biće još gore. Evropa ne vidi budućnost termoelektrana na ugalj. To je ono sa čim ćemo se morati suočiti, a posebno sa taksama koje dolazi za prljavu energiju od 1. januara 2026. godine. Prognoze nimalo nisu dobre, i čak je ovo i dobra godina kakve bi trebale biti naredne”, naglasio je Bečarević.

Dodao je da će ovaj iznos biti nadoknađen preko leđa građana.

“Već imamo najave da će ‘Elektroprivreda Republike Srpske’ povećati cijene struje. Što se tiče Federacije BiH, svi oni subjekti koji nisu bili na tržnom poslovanju, a sada prelaze na njega, novim Zakonom o električnoj energiji plaćaće više cijene, a pored toga, gotovo sigurno će biti povećanje cijena struje za minimalno 10 odsto od naredne godine jer elektroprivrede nemaju gdje drugo da kompenziraju pad izvoza električne energije. Takođe, očekujem da će u drugoj polovini 2025. godine i jedna i druga elektroprivreda ponovo povećati cijene građanima. Dizati ponovo cijene privredi će dovesti do kolapsa jer je električna energija baza za sve proizvode”, istakao je Bečarević.

Prijavljeni policajci time su, piše, počinili krivično djelo – nepružanje pomoći, u sticaju sa krivičnim djelom nesavjestan rad u službi.

Predloženo je saslušanje više osoba – počev od brata ubijenih Velibora Madžgalja, Branislava Kljajevića zvanog Čiko, a na okolnosti “da je duži period u kafani sedio sa Alijom, koji mu je saopštio zbog čega se odmeće u šumu”.

Predlaže se i saslušanje Luke Delić iz Kičave, koji je, kako se navodi, policiji uputio više prijava protiv izvršioca krivičnog djela (prije ubistva), inspektora OB BIjelo Polje Vladana Draškovića na okolnosti zaprimljenih prijava i saznanja ko je sa terena Sokolac 25. oktobra naredio povlačenje patrole policije koja je izašla na poziv Rada Sinđića, kako i saslušanje tog lica, Vukomana Furtule i Svetozara Krsmanovića, Milete Zejaka, na okolnosti prijavljivanja naoružanog lica na području Sokolca.

Prijavom se predlaže i saslušanje policajca Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje Željka Madžgalja, od koga je patrola “na dan 25. oktobar dobila naredbu da se povuku sa terena sela Sokolac”.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno