Društvo
Jaja najjeftinija u regionu, ali ne zadugo – POSKUPLJENJA STIŽU NAKON PRAZNIKA!

Iako je do Vaskrsa i Uskrsa ostalo nešto više od mjesec dana, živinari iz BiH kažu da će jaja biti u dovoljnim količinama za predstojeće praznike, ali ističu da građane nakon toga očekuju više cijene ove namirnice za preko 10 odsto.
Predrag Miličić, predsjednik Zajednice živinara RS, koji je ujedno i direktor preduzeća “Agreks” iz Donjeg Žabara, rekao je za “Nezavisne novine” da u Bosni i Hercegovini trenutno ima dovoljno konzumnih jaja i da nema bojazni za nestašicu iako ove godine pravoslavni Vaskrs, ali i katolički Uskrs, padaju na isti datum.
“BiH ima dovoljne količine jaja da snabdije građane za praznike koji su pred nama”, kazao je Miličić.
Kako je rekao, u ovoj godini došlo je do poskupljenja skoro svih inputa.
“Došlo je do viših cijena električne energije, došlo je poskupljenja sirovina, kao i do rasta plata”, kazao je Miličić te dodao da će, da bi proizvođači mogli pozitivno da posluju, morati korigovati cijene.
Kako je rekao, BiH trenutno ima najpovoljnija jaja u regionu, gdje se cijena kreće od 2,50 do 3,50 KM za 10 komada.
“U nekom narednom periodu, sigurno poslije praznika, možemo očekivati više cijene konzumnih jaja, sigurno i preko 10 odsto”, kazao je Miličić.
Dušan Koljibabić, vlasnik firme “Koka produkt” iz Ljubinja, kazao je da, kada bi se išlo po ekonomskoj isplativnosti, cijene konzumnih jaja trebalo bi da budu više nego što su sada.
“S obzirom na to da u BiH ima viška jaja u proizvodnji, kao i nemogućnost plasiranja na evropsko tržište, cijene su takve kakve jesu. Ali nakon praznika očekujemo da jaja poskupe minimalno 10 odsto”, kazao je Koljibabić za “Nezavisne novine”.
Dodaje da su cijene u maloprodaji nerealne u odnosu na cijene kod proizvođača, koje iznose od 15 do 20 feninga po komadu.
Jovan Rakić, zamjenik direktora firme “Rakić komerc” iz Batkovića kod Bijeljine, koja se bavi proizvodnjom i prodajom konzumnih jaja, kazao je za “Nezavisne novine” da su primorani na niske cijene uprkos rastu troškova.
“Posljednjih godinu i po dana konstantno pada cijena jaja, i za Vaskrs i Uskrs dodatno se spuste cijene, jer tada trgovački lanci od nas proizvođača traže određene akcije, tako da će sigurno pakovanje jaja od 30 komada biti dodatno na akciji”, kazao je Rakić.
Kako je pojasnio, cijene svih inputa koji su potrebni za proizvodnju jaja su u porastu.
“Jako je teško reći šta će se dešavati sa cijenama u narednom periodu”, kazao je Rakić.
Ističe da u zemljama Evropske unije nedostaje jaja zato što je tamo epidemija određenih bolesti.
Naime, prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, vrijednost izvoza jaja u 2024. godini iznosila je 9,6 miliona KM, što je povećanje od 10,2 odsto u odnosu na 2023. godinu.
“Uvoz jaja u 2024. godini iznosio je 9,06 miliona KM, što je porast od 0,35 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ukoliko posmatramo količinski, izvoz jaja je povećan za 40,5 odsto (Srbija), dok je izostao izvoz jaja bez ljuske”, kazali su iz Spoljnotrgovinske komore BiH.
Dodali su da je ukupan promet spoljnotrgovinske razmjene jaja u 2024. godini iznosio 18,7 miliona KM. Pokrivenost uvoza izvozom u 2024. godini bila je preko 100 odsto.
Društvo
ZADUŽENJE PO SVAKU CIJENU: Zašto Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu?

Republika Srpska pri zaduživanju emisijama obveznica plaća izuzetno visoke kamate u odnosu na Federaciju Bosne i Hercegovine, Hrvatsku, Crnu Goru i mnoge druge zemlje.
To nije čudno ako se u obzir uzme da raspon kamatnih stopa odražava faktore kao što su kreditni rejting, opšti ekonomski uslovi, inflacija, kao i investitorova percepcija rizika.
Najnoviji primjer zaduženja je od 5. maja kada se Srpska zadužila na berzi 120 miliona KM kroz dvije emisije obveznica.
Prvom aukcijom Vlada se zadužila duplo više nego što je planirala. Plan je bio da se zaduži 50 miliona KM, ali su prihvaćene skoro sve pristigle ponude pa je zaduženje 110 miliona KM, uz kamatu od 5,5 odsto, dok je rok dospijeća obveznica pet godina. 76. emisijom obveznica do sada, Vlada se zadužila još 10,28 miliona KM po kamatnoj stopi od 5,95 odsto, a rok dospijeća obveznica je 10 godina.
Pritisak i potreba za novcem
– Situacija oko kamata na obveznice zavisi od ponude i potražnje novca i povjerenja davalaca kapitala i novca onome ko emituje obveznice. Tu ne možete biti sigurni da li ste ispravno postupili u smislu kamate. Problem je što je Republika Srpska otišla na berzu u Beč, a potom u London sa kamatom koja je već bila definisana na 5 odsto. Kad trebaju pare, onda podignu čak i na 6 odsto. Time su na neki način pokazali da je to neka referentna cijena koja se ustanovila u Republici Srpskoj – rekao je ekonomista Zoran Pavlović.
Dodao je da u Federaciji gdje nije bio toliki pritistak i potreba za novcem, nisu davali tako visoke kamate i zbog toga je uobičajeno bilo da kamata u Federaciji bude od 3 do 4 odsto, a u Republici Srpskoj između 5 i 6 odsto.
– U Ministarstvu finansija, kada žele da dođu do novca koga u tom momentu nemaju, a zbog političke situacije, išli na varijantu da dižu kamatu na obveznice i da na taj način budu sigurni da se prikupiti sredstva. Ono što se dešava, a to je da imate poziciju da potražujete novac, da pustite obvezice, a da ih niko ne kupi. A to je onda najveća nezgoda ili blam onoga koji želi da obveznice plasira na tržištu. Zbog toga je situacija takva da, Republika Srpska, vjerovatno zbog toga što s jedne strane ima manji privredni potencijal nego Federacija, što na neki način je i više zadužena po glavi stanovnika od Federacije, Ministarstvo finansija je zaključilo da mora ići sa većom kamatom da bi privukli sredstva ili obezbijedili sredstva za ono što treba da finansiraju u svom redovnom radu – objasnio je Pavlović.
Dodao je da se “odomaćilo” to da je Republika Srpska u poziciji da plaća više, i kad ne bi to radila, vjerovatno ne bi bilo interesa u toj mjeri za plasman obveznica, a “oni neće da dođu u situaciju da im nedostajuća sredstva koja su pokušali da prikupe preko berze, ne budu uplaćena”.
Primjeri iz okruženja
Na primjer 25. marta održana je 60. aukcija obveznica Federacije BiH, a radi se o petogodišnjim obveznicama sa datumom dospijeća 26. marta 2030. godine. U sklopu 10 transakcija, metodom višestrukih cijena, upisano je ukupno 50.000 obveznica, po ponderisanoj prosječnoj prihvaćenoj cijeni 99,7927 uz kamatnu stopu 3,2455 posto, čime je za emitenta prikupljeno ukupno 49.896.390 KM.
S druge strane na primjer u Hrvatskoj građani su krajem februara i početkom marta mogli kupiti dvogodišnje državne obveznice, uz minimalni ulog od 500 eura i minimalnu kamatnu stopu 2,6 posto, a svi koji zadrže obveznice do dospijeća dobiće dodatnih 50 eura, bez obzira na visinu uplate.
Često se kao primjer navodi 2020. godina kada je Hrvatska emitovala evroobveznice s rokom dospijeća od 11 godina, sa kamatom od 1,5 odsto, dok su ove godine evroobveznice dospijeća 2037. godine izdane u ukupnom nominalnom iznosu od 2 milijarde evra uz godišnju kamatnu stopu od 3,25 odsto
Da je veliko povjerenje investitora u Crnu Goru pokazalo se i danas. Uspjeli smo da po najpovoljnijim mogućim uslovima obezbijedimo novac na međunarodnom tržištu, da bi država vratila stare pozajmice od preko 800 miliona eura, koje ovoj Vladi stižu na naplatu do kraja 2025. godine – objavila je Vlada Crne Gore 25. marta.
Dodali su da je Ministarstvo finansija uspješno realizovalo emisiju državnih obveznica u iznosu od 850 miliona evra, s rokom dospijeća od 7 godina, po kamatnoj stopi od 4,875 odsto.
Preživljavanje
Komentarišući razliku u kamatama koje plaća Srpska sa ovim primjerima iz okruženja Pavlović je rekao: “Ako imate privrednu aktivnost koja donosi poreske prihode, koji su stabilni i sigurni, i ako niste u velikoj potrebi za novcem, onda dajete nižu kamatu, jer to u prevodu znači da ste na neki način u mogućnosti da preživite i bez tih para. Ne morate po svaku cijenu da platite takav neki iznos koji je veći nego što je uobičajeno”.
– Ali, pošto je politička situacija komplikovana u Republici Srpskoj, pošto investitori ne vole da finansiraju nijedan biznis koji ima rizik u sebi, bez obzira možda je to i Republika Srpska kao entitet, onda da bi bili sigurni u Ministarstvu finansija da će prikupiti potrebna sredstva, su između ostalog i zato išli na varijantu da daju veću kamatu nego što je ona uobičajena – rekao je on.
Dodao je i da su emitovane i štedne obveznice što je dalo neki rezultat.
– Republika Srpska traži sredstva za potrebe finansiranja svog rada, ali ne radi dovoljno na tome da se pokaže koliko i kako privreda može da se ojača, jer bez dobre privrede i prihoda po tom osnovu, direktnih poreza, a troškovi vam se nameću po osnovu raznih presuda, neracionalnog trošenja dolazite u poziciju da praktično se finansirate iz kredita, a to je jedna od najgorih varijanti. Kao kada biste ušli u finansiranje stana koju hoćete da kupite, a ostanete bez posla ili potrošite novac koji treba da platite kao ratu na odlazak za godišnji odmor – rekao je Pavlović.
Istakao je da je potreban ozbiljniji pristup finansiranju potreba budžeta.
– Osnov bilo koje ekonomije je smanjivanje troškova i nepotrebnih gubitaka koji su se očigledno pojavili sa tim presudama koje sada jako opterećuju budžet. Mislim da politika zaduživanja i vraćanja nije dobra u Republici Srpskoj – dodao je on.
Društvo
SLAVE PROŠLE, CIJENE PALE! Pogledajte koliko košta prasetina

Kako je prošao Đurđevdan, tako je krenula i da pada cijena žive vage prasića u Srpskoj.
Ovih dana, prasići preko oglasa mogu da se kupe i po 7 KM, mada se, trenutno, njihova prosječna cijena kreće oko 8-9 KM.
A uoči Đurđevdana, kilogram je kod preprodavaca išao i do 12 KM. U tom periodu, kilogram žive vage kod farmera kretao između 9 i 10 KM.
U Udruženju uzgajivača svinaj Srpske ističu da je praksa da cijena kreće da pada poslije Đurđevdana.
– Za nekih desetak dana, kilogram žive vage će, u prosjeku, koštati oko 7 KM. Razlog pojeftinjenja je to što pada interes za ovom robom, odnosno potražnja – kaže predsjednik pomenutog udruženja Mišo maljčić.
Prema njegovim riječima, cijene prasića neće rasti sve do ljeta, odnosno, tamo negdje do jula.
– Kad dođe dijaspora i kad krene vrijeme slavlja, za očekivati je i da će cijena prasića ponovo početi da raste. Njihovu cijenu, u prvom redu, diktira odnos ponude i tražnje, te činjenica da na našem tržištu nema dovoljno prasića. Naime, uzgojem malo ko želi da se bavi, a pretjeran uvoz ranijih godina učinio je svoje – objašnjava Maljčić za SrpskaInfo.
Podsjetimo, prije dva mjeseca kilogram žive vage u prosjeku je koštao 6, a prije mjesec dana 8 KM.
Nije teško zaključiti da su prasići za samo dva mjeseca poskupjeli za skoro duplo.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano, u drugom dijelu dana mogući PLJUSKOVI!

U nedjelju, 11. maja 2025. godine, očekuje se pretežno sunčano vrijeme uz postepeno naoblačenje tokom dana. U poslijepodnevnim i večernjim časovima lokalni pljuskovi mogući su u centralnim, istočnim i zapadnim krajevima Bosne, kao i na sjeveru Hercegovine.
Vjetar će biti slab do umjeren. U Hercegovini i jugozapadnim predjelima Bosne duvaće zapadni i jugozapadni vjetar, dok će u ostalim krajevima prevladavati sjeverni i sjeveroistočni smjerovi.
Jutarnje temperature kretaće se između 6 i 12 stepeni Celzijusa, na jugu do 14 °C. Dnevne temperature biće u rasponu od 16 do 22 °C, dok će na jugu zemlje dostići i do 26 °C.
Građanima se preporučuje da iskoriste sunčano prijepodne, ali i da budu spremni na moguće pljuskove u drugom dijelu dana.
-
Zdravlje13 sati ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Horoskop13 sati ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Hronika3 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Politika2 dana ago
DODIK OTVORENO PROTIV VUKANOVIĆA: Podržaću svakog ko ga napadne!
-
Zanimljivosti13 sati ago
BITNA JE MJERA! Ovo su znakovi da pijete previše vode
-
Svijet2 dana ago
FICO POLETIO ZA MOSKVU! Prelazi pola Evrope da bi prisustvovao Danu pobjede
-
Politika10 sati ago
DRAMA U BRČKOM Specijalci pokušali UHAPSITI RADOVANA VIŠKOVIĆA, spremili sačekušu za njegovu pratnju
-
Politika2 dana ago
HELEZ ZABRANJUJE zvaničnicima Srpske da pristupe lokacijama ORUŽANIH SNAGA BiH