Connect with us

Društvo

JAVNA TAJNA NA JAHORINI! Pritisak velikog kriminala na malog čovjeka

Javna je tajna da se na dijelu Jahorine, koji je obuhvaćen spornim Regulacionim planom, odavno zida, gradi, betonira bez ikakvog plana i reda pa je očito taj Regulacioni plan bio prilika da se sve to legalizuje.

Opština Trnovo u julu prošle godine, uprkos brojnim pritužbama od strane vlasnika malih objekata na Jahorini, usvojila je Regulacioni plan za područje Jahorine. Krajem februara ove godine Ustavni sud Republike Srpske tu odluku proglasio je neustavnom uz ocjenu da nije u saglasnosti sa Ustavnom Republike Srpske i Zakonom o uređenju prostora i građenja. Na nezakonitosti Regulacionog plana upozpravali su i građani koji žive na području koje je obuhvatio sporni Regulacioni plan ali opštinari su se stavili na stanu krupnog kapitala.

,,Oko naših kuća planirane su zgrade. Nisu ostavili čak ni onaj minimalni prostor koji, po svim pravilima, mora biti oko objekta.Oni su izmeđi naših kuća ,,uglavljivali” zgrade od 5-6 sprarova i u potpunosti su nas planirali zagraditi, betonirati 20 hektara planine ”, kaže Jasmina Matić koja živi u jahorinskom  naselju Obućina bare.

Javna je tajna da se na dijelu Jahorine, koji je obuhvaćen spornim Regulacionim planom, odavno zida, gradi, betonira bez ikakvog plana i reda pa je očito taj Regulacioni plan bio prilika da se sve to legalizuje. Ko može graditi na planini bez papira, pa tražiti od lokalne zajednice da to legalizuje? Samo onaj ko ima pare i moć. Vlasnici krupnog kapitala povezani sa političarima.

,,Krupni kapital povezan sa politikom nama, malim ljudima nije blizak”, kaže Jasnina Matić i dodaje da su se oni borili za svoja prava sredstvoma koja im zakon dozvoljava.

,,Mi jedino tako možemo da se borimo, nikako silom kao neki”, poručuje Matić.

Moćnici silom još nisu krenuli, ali novcem da, jer po njima sve i svako može da se kupi.

Savo Bojanoivić advokat vlasnika malih objekata na Jahorini kaže da su mu nudilo novac da bi odustao od zastupanja svojih klijenata.

,, Zvali su, naravno nisu se predstavljali, i nudili da će platiti više samo da odustanem. Nisam pristao. Dolazili su čak i neki moji poznanici da mi prenesu poruke da bi neki navodno investitori htjeli samnom da popričaju, i to sam odbio”, tvrdi Bojanović.

U trci za kvadratima, novim apartmanima, kaficima i restoranima niko ne vodi računa o infrastrukturi,a to je  gotovo sve iz vremena Olimpijade kada je na Jahorini bilo znatno, znatno manje objekata.

Kanalizacija sa planine uliva se direktno u Paljnsku Miljacku, vode je svaki dan sve manje a sa jahorinskih izvora vodom se napaja Istočno sarajevo i dio Sarajeva.

Ekonomski analitičar Slaviša Raković kaže da je obaveza lokalnih zajednica i Vlade Republike Srpske da se brinu o infrastrukturi na planini ali je očito da oni to ne rade.

,,To su izuzetno skupe investicije a ne donose nikavu dobit. Bar ne kratkorično, ali dugoročno će se tek vidjeti koliko je infeastruktura značajna i za one koji grade ali i za sve koji  žive ovdje,’’, ističe Raković o upozorava da je, u trci za kvadratima i brzom zaradom, infrastruktura zapostavljena što će imati nesagledive posledice.

(BN) Foto: BN

Društvo

UŽASNA SITUACIJA U TREBINJU! Radnice ponovo dobile otkaze, RADILE ZA 700 KM

Radnice nekadašnjeg trebinjskog “Novoteksa”, u čijim pogonima pod zakupom radi firma “Trendteks” iz Doboj Juga, za koju njih četrdesetak šiju HTZ opremu otkako je prethodna firma otišla u stečaj, po drugi će put izgubiti posao jer su im poslodavci poručili da 7. maja u 11 časova dođu po radne knjižice.

Većina ovih švalja, koje su do prije 15 godina izrađivale pantalone visoke mode za njemačko tržište, došle su u dogovoreno vrijeme pred svoju firmu, ali su vrata bila zaključana pa su, izrevoltirane zbog otkaza, bile dodatno uznemirene činjenicom da se neko i na ovaj način poigrava s njima jer do podneva im niko nije otključavao, niti im se obraćao.

One su, kažu, nakon stečaja “Novoteksa” nastavile da rade za “Trendteks” za manje plate koje su u posljednje vrijeme iznosile tek oko 700 maraka, a nakon obraćanja poslodavcu da bi trebalo da prime barem republički minimalac – uslijedio je poziv za otkaz.

Njih su, kako kažu, još krajem aprila pozvali da potpišu sporazumno rješenje o otkazu, iako, kako tvrde, ono nije bilo ni sporazumno, niti su ga razumjele u prvom momentu, bez vremena da o tome razmisle i studioznije ga pročitaju, uz ucjenu da ako odmah ne potpišu neće imati nikakva prava sa berze rada, iako su prethodno pristale da nastave posao i u Bileći, gdje je takođe isti poslodavac.

One su nakon žalbi na niske plate koje ni sa minulim radnim stažom i toplim obrokom nisu prelazile 700 do 800 maraka, dobijale odgovore da nemaju izvršenje rada, da je loš kvalitet, da im se javljaju reklamacije po kojima, poslije 30 godina staža za šivaćim mašinama, ne znaju šiti.

“Mi smo se obratile advokatu sa dobrim namjerama da nam se da barem minimalac jer naša primanja sa toplim obrokom i svim beneficijama nisu bila tolika, pa je možda to izazvalo revolt. Ni platne liste nikada nismo dobijali, pa smo sve to tražili da se konačno realizuje”, kaže predstavnica radnica Milanka Rajak, dodajući da su prije tri mjeseca potpisale i pristanak da im se organizuje prevoz i da idu u Bileću da rade, na šta su pristale.

Na sve ovo i ona i njene koleginice gledaju kao na ucjenu, ali dodaju da su inače omalovažavane, bez mogućnosti da na pristojnom nivou razgovaraju sa predstavnicima firme, da im se onemogućavala bilo kakva pravna konsultacija i traženje rješenja na taj način, te je njih desetak odlučilo da angažuju advokata Dejanu Pikulu, koja je i sama čekala pred zaključanim vratima sa radnicama, a rješenja o otkazu ugovora o radu su, po njenom mišljenju, vrlo paušalna i štura.

“Ni plate se ne obračunavaju na ispravan način, dakle ne isplaćuje se ni minimalna plata zakonom propisana, već one rade za 600 do 700 maraka, a očito se ne poštuje ni Zakon o radu, ne pominje im se ni u kom roku mogu pokrenuti radni spor, te je očito da se izbjegava radniku dati ispravna, zakonita pouka, pa je i to nezakonito”, kaže advokat Pikula, napominjući da radnice ovoga puta nisu samoinicijativno došle pred zaključana vrata, već su ih poslodavci pozvali.

Advokatica Pikula je, dodaje, prije mjesec i po uputila jedan dopis upozorenja poslodavcu – da se prestane sa kršenjem prava radnika, ali nikada nisu dobili nikakav odgovor.

“Radnicima se ne dostavljaju ni platne liste koje predstavljaju izvršnu ispravu na osnovu koje mogu na jednostavan način, ako ima nepravilnosti, pokrenuti izvršni postupak”, kaže ona, napominjući da će pokrenuti postupak pred sudom i tražiti poništenja ovako nezakonitih rješenja.

Ispred zaključanih pogona “Trendteksa” bio je parkiran sivi mercedes, za koji su radnice tvrdile da ga vozi direktorica Senka Starčević, ali, budući da je sve bilo zaključano, do nje ni radnice ni novinari nisu mogli doći, a nije nam se javljala ni na telefonske pozive.

“Trendteks” je prije 14 godina u Trebinju krenuo sa velikim ambicijama i vlasnik Šućko Hadžijakupović je medijima izjavljivao da je zadovoljan radom radnica, najavljujući da će zaposliti njih oko 150 koje su šile u “Novoteksu”, ali od toga nije bilo ništa, a i sve mlađe radnice koje su počinjale ovdje raditi brzo bi napuštale posao zbog uslova rada i nemogućnosti postizanja visokih normi pa je sa nekadašnjih oko 100 broj zaposlenih spao na oko 40.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Red kiše, red sunca, red mraza!

U narednih 10 do 15 dana temperature će biti ispod uobičajnih za mjesec maj.

Naredne sedmice lokalno moguć mraz.
Meteorolozi ističu da je započeo duži period nestabilnog vremena, temperature su u većini krajeva već osjetno niže, a hladnije vrijeme potrajaće kroz dobar dio ostatka mjeseca.
Pogotovo brine naredna sedmica kada bi, uz dotok još svježijeg vazduha sa istoka kontinenta i u kombinaciji sa eventualno vedrom noći, u pojedinim krajevima bilo i mraza, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo. Zasada, kako prognoziraju meteorolozi, najhladnije će biti u višim krajevima.

Riječ je o, uglavnom, prizemnom i slabom mrazu.

Vrijeme u narednom periodu bez značajnije stabilizacije, pa bi uz izmjenu oblačnih i sunčanih intervala, povremeno bilo kiše i lokalnih pljuskova sa grmljavinom, piše Srpskainfo.

Nastavi čitati

Društvo

NA OVO UPOZORAVAJU DEMOGRAFI: Republika Srpska je po prvi put pala ispod milion stanovnika!

Na ovo upozoravaju demografi, naglasivši da je lani u Republici Srpskoj bilo 995.107 ljudi, što je za oko 175.000 manje nego prije deceniju.

Naime, Srpska je, po popisu, 2013. godine imala 1.170.342 stanovnika.

Za desetak godina, odavde je pobjeglo najmanje 100.000 građana.

Statistika pokazuje da smo u ovom periodu, na razlici broja rođenih i umrlih izgubili oko 70.000 ljudi, piše Srpskainfo.

Prošle godine, rođeno je 9.227, a umrlo 14.136 ljudi…

Nastavi čitati

Aktuelno