Društvo
JAVNOST ZGROŽENA, ALI TO NE SPASAVA DJECU: Hitno zabraniti otkup zatvora za pedofiliju
Krivični zakon FBiH treba hitno mijenjati kako bi se onemogućilo otkupljivanje zatvorskih kazni onima koji su pravosnažno osuđeni za polne delikte nad maloljetnicima.
Smatra to stručna javnost, nakon što je procurio slučaj glumca Moamera Kasumovića, koji je osuđen pod optužbama da je bludničio nad maloljetnikom, te kaznu otkupio, umjesto da je provede iza rešetaka.
Glumac popularne serije “Lud, zbunjen, normalan” je, kao što je poznato, osuđen zbog bludnih radnji nad četrnaestogodišnjakom. U zatvor ga je sud poslao na godinu dana, ali se presuda do godinu dana može novčano otplatiti, što je Kasumović i iskoristio.
To mu je omogućio Krivični zakon FBiH, dok Krivični zakonik Republike Srpske ne predviđa takvu mogućnost.
Naime, u Krivičnom zakoniku Republike Srpske, u izmjenama iz avgusta prošle godine, navodi se da se zatvorska kazna ne može mijenjati novčanom za nekoliko krivičnih djela, kao što su, između ostalih, krivična djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, terorizam, te krivična djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Srpske.
Istovremeno, kako su nam potvrdili pravnici u FBiH, u Krivičnom zakonu FBiH razlika nije napravljena – ko god je, za šta god, osuđen na zatvor do jedne godine, umjesto da ide u zatvor, može kaznu da otplati.
“Krivični zakon FBiH omogućava optuženima da zatvorsku kaznu u trajanju do jedne godine zamijene novčanom, s tim što nije određeno da se pravi razlika u odnosu na djela. Dakle, važi za sva djela”, rekla je za “Nezavisne novine” advokatica Marsela Bajramović.
Takva praksa je za nevladine organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava nedopustiva.
“Kazne za seksualne delikte se ne bi smjele otkupljivati, bilo da su ti delikti počinjeni na štetu djece, bilo na štetu odraslih”, kaže za “Nezavisne novine” Radmila Žigić, direktorica Fondacije “Lara” Bijeljina.
Udruženje “Zemlja djece u BiH” pokrenulo je online peticiju za izmjenu i dopunu Krivičnog zakona FBiH.
“U svjetlu šokantnih informacija o osobi iz javnog života koja je osuđena za bludničenje nad maloljetnikom, pozivamo sve građane, institucije i organizacije da se pridruže našem hitnom apelu za izmjenu i dopunu Krivičnog zakona FBiH. Ovaj zakon mora biti usklađen s Konvencijom Savjeta Evrope o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja kako bismo zaštitili našu djecu od sličnih zlostavljanja”, saopštili su iz Udruženja “Zemlja djece u BiH”.
Kako dodaju, radna grupa Federalnog ministarstva pravde, koja je 2022. radila na novim zakonskim rješenjima, odbila je da prihvati njihov prijedlog za ukidanje mogućnosti zamjene kazne zatvora novčanom kaznom za krivična djela protiv polne slobode i morala, učinjena na štetu djeteta, i za krivična djela protiv braka, porodice i omladine.
“Ova opasna sudska praksa mora prestati”, navelo je Udruženje “Zemlja djece u BiH”.
Da su slučajevi polnog iskorištavanja djece česti, pokazuje i statistika Tužilaštva Kantona Sarajevo.
“Prema dostupnim podacima Tužilaštva KS, u proteklih pet godina postupajući tužioci podigli su 16 optužnica zbog krivičnog djela silovanje, a od tih 16, dvije optužnice su na štetu maloljetnika. Za spolni odnos s djetetom podignute su četiri optužnice. Zbog krivičnog djela bludne radnje podignute su 33 optužnice u proteklih pet godina, a na štetu maloljetnika ih je 25. Za krivično djelo zadovoljenje pohote pred djetetom ili maloljetnikom podignuta je jedna optužnica”, rekla je za “Nezavisne novine” Azra Bavčić, portparolka ovog tužilaštva.
Treba naglasiti da, ipak, postoji politička volja da se i u Krivični zakonik FBiH ugrade odredbe koje će onemogućiti da se zatvorske kazne mijenjaju novčanim u slučajevima kada se radi o polnim deliktima nad maloljetnicima. Najavili su to, naime, iz SDP-a, stranke na čijem je čelu aktuelni premijer FBiH Nermin Nikšić.
“U aktuelnom Krivičnom zakonu FBiH, nažalost, postoji mogućnost da se zatvorska kazna za neke od ovih krivičnih djela zamijeni novčanom kaznom. Međutim, novim izmjenama i dopunama, koje bi se uskoro mogle naći u parlamentarnoj proceduri, određena krivična djela se neće moći zamijeniti novčanim otkupom kazne”, naveli su iz SDP-a.
Društvo
Stiže nam i do METAR SNIJEGA
Danas je, podsjećaju, i kalendarski počela zima, a vrijeme u narednom periodu biće pravo zimsko.
Društvo
Vlada Srpske porazila i iznevjerila medicinske sestre, situacija NA KORAK OD OPŠTEG HAOSA
Povećanjem plate za 100 KM smo poraženi i iznevjereni! Ako Vlada Srpske ne pristane na naš zahtjev da cijena rada bude 200 KM, suočiće se sa protestima medicinara, koji više nemaju šta da izgube.
To poručuje predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Srpske Mirko Šerbedžija, koji upozorava da će Vlada Srpske koja je, praktično, poslodavac zdravstvenim radnicima, snositi potpunu odgovornost za ono što slijedi.
– I kao sindikalac i kao radnik, osjećam se poraženo, iznevjereno, prevareno. Jednostrana odluka Vlade o povećanju plata medicinskim sestrama i tehničarima za 100 KM, bez socijalnog dijaloga i dogovora sa sindikatom, izazvala je ogroman bijes radnika u zdravstvu. To je bila njihova kap kojom su pokušali da ugase požar ogorčenja sestara i tehničara, a samo su ga dodatno rasplamsali – naglašava Šerbedžija.
Neko će reći-bolje išta, nego ništa…
U poslednje dvije i po godine nismo imali nikakvo povećanje plata. Iz epidemije korone izašli smo kao heroji u bijelim mantilima, koji su činili nadljudske napore da pomognu pacijentima. Nadali smo se da će, nakon toga, naša vlast sistemskim rješenjima pokazati volju da zadrži zdravstvene profesionalce na ovim prostorima i da ćemo dočekati neke bolje dane. A onda je uslijedio hladan tuš. Sve što smo dočekali, jeste pomenuta odluka Vlade koja će, sigurno, samo pojačati volju ljudi da odu. Čak i onih koji nikad o tome nisu razmišljali…
Koliko dugo tinja nezadovoljstvo medicinara?
Podsjetio bih da smo 2008. imali najbolji kolektivni ugovor u regionu, kojim su bili obuhvaćeni svi radnici u zdravstvu. Tada nije bilo nezadovoljnih. Već u 2009. su nam plate smanjene, bez ikakvog povećanja u narednih 10 godina. A svi znamo koliko je sve poskupjelo i koliko je aktuelnim platama teško, praktično nemoguće, sustići troškove života.
Do čega je ovakva situacija dovela?
Do toga da je ogroman broj naših stručnjaka već napustio ove prostore, dok mnogi pakuju kofere. Naši medicinari odlaze u druge profesije, rade u kladionicama, supermarketima, parfimerijama, jer je tamo manje stresa, a primanja su veća. Takođe, više su cijenjeni kao trgovci, nego kao zdravstveni radnici. Podsjetio bih da su oni ranije odlazili u zemlje zapadne Evrope, gdje su imali veće plate i bolje uslove za rad i, generalno, život. Poražavajuće je da danas u Federaciju BiH gledamo kao u zapad. A, kako i ne bismo, kad su tamo plate daleko veće nego kod nas. Ovdje ne mislim samo na Sarajevu, nego i na mnoge manje opštine.
O kojoj razlici u platama je riječ?
U zdravstvenim ustanovama u FBiH sestre imaju i po 800 KM veću platu nego kod nas, plus topli obrok i regres. Dakle, kad se sve sabere, primanja kod njih veća su za preko duplo nego u Srpskoj. Zato naše sestre i tehničari, posebno iz opština koje graniče sa Federacijom, sve masovnije odlaze da rade tamo. Razlika je u tome da do posla putuju 5-10 minuta duže, možda ni toliko. S druge strane, u kućni budžet za mjesec dana donesu duplo više para, nego kad su radili u Srpskoj.
Kako komentarišete to što menadžeri naših bolnica u javnim istupima u prvi plan stavljaju opremljenost klinika, dok se o deficitu kadra slabo priča?
Naravno da je bitna i oprema, ali samo ako njome ima ko da radi i da liječi ljude. Mi idemo ka scenariju da će nam džaba biti sva moderna tehnika, jer nam se stručnjaci osipaju, a plašim se da će u narednom periodu ovaj problem eskaliratiti. Već sada se suočavamo sa ozbiljnim deficitom srednjeg stručnog kadra.
Šta to znači za pacijente?
Nažalost, naše društvo stari, lagano se pretvaramo u jedan gerijatrijski centar. Dok mladi odlaze, ostaju oni kojima je zdravstvena zaštita najpotrebnija. Plašim se da već u narednoj godini nećemo moći da odgovorimo na sve potrebe naših pacijenata. Takođe, naš zdravstveni sistem leži na sestrama i tehničarima koji su 60. i 70. godišta. Oni koji nisu napustili ove prostore, odlaze u penziju ili se za nju spremaju, dok mlađi, svjesni da ovdje neće dočekati bolje sutra, uče strani jezik i planiraju da odu. Već sad, zbog manjka osoblja, angažujemo penzionere da rade. Deceniju i po smo upozoravali da ćemo se naći u ovom problemu koji, očigledno, nadležne uopšte ne brine.
Na to sve, dobili ste povećanje od 100 KM… Kakvu vam je poruku Vlada poslala ovim potezom?
Kao prvo, da nismo potrebni ovom društvu. Kao drugo, željeli su da u javnost ode poruka da vlast, ipak, ima dobru volju da nam pomogne. Međutim, mi ne možemo da budemo zadovoljni tom sićom. Pa, kad nam se iz plate izuzme naknada za topli obrok i regres, zarađujemo manje od minimalca? I šta, u tom slučaju, znači povećanje od 100 KM?! Apsolutno ništa!
Koje bi povećanje nešto značilo?
Na sastanku sa ostalim sindikatima radnika u zdravstvu, zaključeno je da bi bilo realno da cijena rada sa 159,5 bude povećana na 200 KM. U tom slučaju, plata medicinske sestre bila bi povećana za nekih 240-270 KM. Smatramo da naš zahtjev nije nerealan, a na manje nećemo pristati. Takođe, van snage treba staviti Zakon o platama zaposlenih u zdravstvu, a vratiti kolektivno pregovaranje.
Koji je sljedeći potez?
Dali smo rok Vladi 7 dana da se oglase u vezi sa našim zahtjevom, a to je povećanje cijene rada na 200 KM. Ako se ogluše o njega, slijedi još jedan sastanak sindikalnih vođa, te naše okupljanje pred republičkim institucijama. Posle toga, sasvim je izvjesno da uslijediti masovnije iskazivanje nezadovoljstva zdravstvenih radnika. Ono što nam daje vjetar u leđa, jeste činjenica da su, nakon 17 godina, svi sindikati u zdravstvu ponovo ujedinjeni oko istog zahtjeva.
Jeste li optimistični kad je riječ o odgovoru vlasti na vaš zahtjev?
Iskreno, i nisam. U svakom slučaju, sestre će pokazati svoje nezadovoljstvo, sa ili bez sindikata. Previše su ogorčeni, da ih ne treba posebno motivisati na iskazivanje nezadovoljstva. Plašim se da se već stvorila atmosfera koja je blizu opšteg haosa.
Društvo
NAJVEĆI STEČAJ U BANJALUCI, “EKVATOR” potonuo, Davidović pod istragom ZA VIŠE OD 20 KRIVIČNIH DJELA!
Ispitno, ali i izvještajno ročište kompanije “Ekvator” Đorđa Davidovića zakazano je za 23. januar iduće godine, potvrdio je za “Nezavisne novine” Saša Zubović, stečajni upravnik.
“Imam stotine pristiglih prijava od strane povjerilaca, ne dižem bukvalno glavu od obilne dokumentacije”, kazao je Zubović i dodao da je ovo jedan od najvećih stečaja na kojima je ikad radio.
Kako je rekao, na tom ročištu koje je zakazano za januar planirano je i da se predstavi njegov izvještaj.
“Izvještaj bi trebalo da sadrži određene odluke u kojem pravcu će se nastaviti stečaj”, kazao je Zubović.
Kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, firma “Standard Prva” iz Bijeljine u martu je podnijela prijedlog za stečajni postupak kompanije “Ekvator”, ali i drugih firmi koje su povezana pravna lica, te je stečaj u ovoj kompaniji otvoren u novembru.
“Razlog za ovaj potez je neuspostavljanje saradnje sa vlasnikom Đorđem Davidovićem”, potvrdio je tada za “Nezavisne novine” Miloš Stevanović, vlasnik firme “Standard Prva”, i dodao da se nisu mogli dogovoriti sa Davidovićem na koji način da im vrati dugove koji su otkupljeni.
Podsjetimo, Stevanović je od Investiciono-razvojne banke (IRB) Republike Srpske u novembru prošle godine otkupio 180 miliona maraka potraživanja za 30 miliona maraka, a u tom paketu su se našla i dugovanja koja je Davidović imao prema IRB-u.
Stevanović ističe da smatraju da je stečajni postupak jedini ispravni put da se to naplati.
“Svjesni smo da postoje i drugi povjerioci koji nas stalno pozivaju i izražavaju svoju zabrinutost. Nadamo se da će sud biti taj koji će staviti konačnu tačku na brojne nepravilnosti kada je u pitanju funkcionisanje te kompanije”, rekao je tada Stevanović za “Nezavisne novine”.
Kako je dodao, ne može da polemiše u vezi s tim što je policija podnosila izvještaje protiv vlasnika “Ekvatora”, te ističe da to nije u njihovoj nadležnosti. Ali, kako kaže, siguran je da će svi građani koji su kupili stanove od Davidovića i imali uredne papire moći da ostvare svoja prava putem stečajnog postupka.
Dorđe Davidović, vlasnik preduzeća “Ekvator”, kazao je za “Nezavisne novine” da je “u pregovorima sa ozbiljnim investitorima”.
“Očekujem da ću zaključiti ugovor sa strateškim partnerom i izmiriti svoje obaveze i prekinuti stečaj”, izjavio je Davidović.
Podsjetimo, u aprilu je banjalučka policija podnijela prijavu tužilaštvu protiv firme “Ekvator” i njenog vlasnika Đorđa Davidovića zbog sumnje da su počinili 20 krivičnih djela kojima su pribavili imovinsku korist od 8,2 miliona maraka. Tim izvještajem su ih teretili da su to uradili od 2015. do kraja 2021. godine na štetu više građana i firmi.
-
Region1 dan ago
MAJKA NAPADAČA! “Bio je na liječenju, molili smo doktora da ga ne pušta”
-
Hronika1 dan ago
UBIJENO DIJETE (7), učiteljica i počinitelj zločina se bore za život! ZAGREB ZAVIJEN U CRNO
-
Svijet1 dan ago
NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji
-
Region20 sati ago
POZNATO STANJE UBICE IZ ŠKOLE! Govorio samo o svojim povredama, jedna stvar posebno šokira
-
Hronika1 dan ago
ŽRTVE ZAGREBAČKOG MONSTRUMA PRVAČIĆI I UČITELJICA! Oprečne informacije o poginulima
-
Politika2 dana ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Banjaluka1 dan ago
KRESOJEVIĆ “Predložiću pomoć Vlade od 100.000 KM za četvoročlane porodice, PO UGLEDU NA SRBIJU”
-
Region1 dan ago
UŽAS U ZAGREBU! Monstruozan napad u ŠKOLI! Jedna osoba stradala, PETORO DJECE povrijeđeno (FOTO)