Connect with us

Društvo

Jelena Trivan odlikovana ordenom Svetog kralja Dragutina

Za odanost svojoj crkvi, ljubav i pomoć pokazanu prema svetinjama Eparhije zvorničko-tuzlanske, prema pravoslavnoj crkvi i srpskom narodu, mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije, odlikovao je Jelenu Trivan, generalnu direktorku kompanije m:tel ordenom Svetog kralja Dragutina – prepodobnog Teoktista.

U Sabornom hramu u Zvorniku, nakon svete arhijerejske liturgije koju je služio Njegovo Visokopreosveštenstvo arhiepiskop i mitropolit zvorničko-tuzlanski gospodin Fotije, 26. januara 2025. godine, dodijeljeno je i odlikovanje, jedino ovakve važnosti koju je vladika dodijelio jednoj ženi.

S naročitom isticanjem, ovom prilikom pohvaljen je njen trud da vrati i ponovo oživi tradiciju obilježavanja krsne slave kompanije m:tel – Sv. proroka Ilije.

Takođe, proslavu krsne slave, otkako je direktorka m:tel-a, Jelena Trivan vidjela je i kao priliku da pomogne manastirima u kojima se upriličava obilježavanje slave, što je u prethodnoj godini bio manastir Lovnica, koji pripada Eparhiji zvorničko-tuzlanskoj.

Od svog dolaska u m:tel, Jelena Trivan je prepoznata kao dobrotvor i prijatelj crkve, ali i običnog naroda što je istaknuto kao razlog da bude prva žena koja je dobila ovaj odren.

Društvo

MESO POSTAJE LUKSUZ: Cijene otišle u nebo, građani sve teže pune korpe

​Cijene mesa na svjetskom tržištu dostigle su rekordne nivoe, a posebno je poskupjela govedina, koja je prema podacima Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) dostigla najvišu cijenu otkako se vodi statistika.

Kako prenosi “Agroklub”, rast cijena mesa dio je šireg talasa poskupljenja hrane koji posljednjih mjeseci pogađa globalno tržište.

Prema FAO indeksu cijena hrane, ukupne cijene prehrambenih proizvoda porasle su na najviši nivo u posljednje dvije godine. Posebno su poskupjeli meso i biljna ulja, dok su cijene žitarica i šećera zabilježile blaži pad.

Govedina predvodi rast cijena

Najveći rast zabilježen je kod goveđeg mesa, čija je cijena dostigla istorijski maksimum zbog smanjene proizvodnje, velike globalne potražnje i problema u stočarskom sektoru. Pored govedine, rasle su i cijene ovčetine, dok je živinsko meso zabilježilo blaži rast.

Stručnjaci upozoravaju da je glavni razlog poskupljenja smanjenje stočnog fonda u brojnim državama, rast cijena stočne hrane i sve veći troškovi proizvodnje. Dugotrajne suše i klimatske promjene dodatno su pogoršale situaciju u poljoprivredi i stočarstvu širom svijeta.

Sve manje proizvodnje, a potražnja raste

Poljoprivredni analitičari navode da mnoge zemlje proizvode manje mesa nego ranijih godina, dok potrošnja i dalje raste. U pojedinim državama Evrope domaća proizvodnja više ne može zadovoljiti potrebe tržišta, zbog čega raste zavisnost od uvoza.

“Troškovi uzgoja životinja postali su ogromni, posebno zbog cijena kukuruza, soje i energenata”, upozoravaju stručnjaci iz agro sektora.

Prema procjenama ekonomista, dodatni problem predstavlja činjenica da farmeri sve češće odustaju od stočarske proizvodnje jer im otkupne cijene ne pokrivaju troškove rada i ulaganja. To dugoročno može dovesti do još većeg manjka mesa na tržištu.

Poskupljenja pogađaju i region

Rast cijena mesa već se osjeti i u zemljama regiona. U Srbiji i Hrvatskoj cijene svinjetine, junetine i piletine posljednjih godina kontinuirano rastu, dok pojedini proizvodi od mesa postaju luksuz za dio građana.

Ekonomisti upozoravaju da bi novi talas poskupljenja mogao dodatno povećati inflaciju hrane, posebno ako se nastave problemi u globalnoj proizvodnji žitarica i stočne hrane. Istovremeno, potrošači sve češće biraju jeftinije prerađevine ili smanjuju količinu mesa u ishrani.

FAO: Situacija i dalje neizvjesna

FAO navodi da je tržište hrane i dalje veoma nestabilno zbog geopolitičkih tenzija, klimatskih promjena i poremećaja u lancima snabdijevanja. Iako su cijene žitarica posljednjih mjeseci blago pale zahvaljujući dobroj žetvi u pojedinim dijelovima svijeta, tržište mesa i dalje ostaje pod velikim pritiskom.

Analitičari smatraju da bi se rekordne cijene mesa mogle zadržati i tokom narednih mjeseci, posebno ako se nastavi smanjenje stočnog fonda i rast troškova proizvodnje u Evropi i Sjevernoj Americi.

Nastavi čitati

Društvo

SZO UPALILA ALARM: I u Srpskoj registrovan hantavirus, evo koje organe može napasti

U Srpskoj je, unazad 3 godine, registrovano 19 slučajeva hemoragijske groznice sa bubrežnim sindromom.

To su saopštili iz Instituta za javno zdravstvo RS, iz kojeg ističu da hantavirusi predstavljaju grupu virusa koje prenose glodari, koji su rezervoar ovog virusa u prirodi.

– U pitanju su prirodnožarišne infekcije i da bi došlo do pojave bolesti potrebno je da je u određenom životnom staništu prisutna pojava glodara, koji su rezervoari. Ljudi se mogu zaraziti u kontaktu sa izlučevinama zaraženih glodara i u slučaju udisanja prašine kontaminirane česticama urina, izmeta ili pljuvačke zaraženih glodara. Andes virus, pronađen u Južnoj Americi, trenutno je jedini hantavirus za koji je poznato da postoji mogućnost prenosa sa čovjeka na čovjeka u situacijama bliskog i prolongiranog kontakta – naglašavaju u IJZ.

Objašnjavaju da su klinički oblici bolesti koji se najčešće javljaju hemoragijska groznica sa bubrežnim sindromom i hantavirusni kardiopulmonalni sindrom.

Nastavi čitati

Društvo

POČINJU “EKSPRESNI” OTKAZI! Kraj za “lažna” bolovanja u MUP-u Srpske

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske odlučilo je da stane u kraj praksi po kojoj su pojedini policajci izbjegavali odgovornost za teže povrede dužnosti čekajući da njihov slučaj “zastari” zbog bolovanja ili drugog odsustva.

Novi Prijedlog zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, koji će se pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske naći po hitnom postupku na redovnoj sjednici zakazanoj za 19. maj donosi promjenu zastara disciplinskog postupka više neće teći dok je policajac odsutan, piše Srpskainfo.

– S obzirom na zakonske rokove za pokretanje i vođenje disciplinskog postupka, u praksi su česti slučajevi nastupanja zastare za pokretanje ili vođenje disciplinskog postupka zbog odsustva policijskog službenika, zbog privremene spriječenosti za rad, te je predviđena mogućnost prekida disciplinskog postupka u slučaju odsustva policijskog službenika, u kojem rokovi zastare ne teku – navodi se u obrazloženju zakona. Osim lova na one koji izbjegavaju disciplinsku komisiju, MUP uvodi i “brzu traku” za one koji se kaju.

– Predviđena je mogućnost da se disciplinski postupak vodi po skraćenom postupku, ukoliko policijski službenik koji se tereti za težu povredu dužnosti prilikom davanja izjave u unutrašnjem postupku prizna izvršenje teže povrede dužnosti, čime se doprinosi efikasnosti i ekonomičnosti disciplinskog postupka – navodi se u razlozima za donošenje zakona.

Takođe, pooštrena su pravila i kod otkaza jer žalba više neće odgađati izvršenje rješenja o prestanku radnog odnosa, što znači da policajac odmah ostaje bez uniforme i legitimacije.

– Naime, u slučaju prestanka radnog odnosa voljom policijskog službenika, kada policijski službenik navrši 55 godina života i 40 godina penzijskog staža ili 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ako se policijski službenik u roku od pet radnih dana od dana isteka neplaćenog odsustva ne vrati na rad, gubitkom državljanstva Republike Srpske, odnosno BiH, ako je policijskom službeniku pravosnažnom presudom izrečena bezuslovna kazna zatvora i ako je policijski službenik prilikom zasnivanja radnog odnosa dao netačne i nepotpune podatke koji su od značaja za zasnivanje radnog odnosa u Ministarstvu, žalba ne odgađa izvršenje rješenja – navodi se u obrazloženju.

Nastavi čitati

Aktuelno