Društvo
JOŠ JEDNA LAŽ REŽIMA! Novi zakon u RS SAMO PRIVIDNO povećava broj dana za njegu djece
Iako su izmjene Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju u Republici Srpskoj najavljene kao veliki iskorak u zaštiti porodice, iza povećanja broja dana odsustva za njegu djeteta sa 15 na 30 krije se birokratska zamka uslova koje malo ko može ispuniti, tvrde u Savezu sindikata RS.
Prema njihovoj analizi ovog zakona, i pored nekih dobrih rješenja koje donosi, u suštini se ne mijenja ništa i roditelji ostaju “zakucani” za broj dana koji su i do sada imali za njegu svoje bolesne djece.
Prema novim odredbama zakona, formalno se proširuje obim prava na odsustvo sa rada radi njege oboljelog člana uže porodice povećanjem ukupnog broja za njegu djece mlađe od 15 godina sa 15 na 30 dana i djece starije od 15 godina sa sedam na 14 dana.
Iako ovo rješenje na prvi pogled predstavlja pozitivan pomak sa stanovišta zaštite djeteta i usklađivanja sa stvarnim potrebama liječenja i njege, u suštini predstavlja pravu zamku za roditelje, zbog toga što će malo ko moći da ispuni ove uslove.
Kažu da su analizirajući član 73. utvrdili da on pokazuje da zakon brani jednom roditelju da iskoristi više od polovine predviđenog vremena za njegu, ostavljajući tako u istim problemima sve one koji rade na terenu, u inostranstvu, u privatnom sektoru ili su i sami bolesni i na neki drugi način onemogućeni da ravnomjerno rasporede ovo vrijeme.
Suštinski se ništa ne mijenja
“Uprkos navedenom povećanju, suštinski položaj pojedinačnog roditelja nije značajno unaprijeđen zato što se propisuje da pojedinačno učešće svakog roditelja ne može preći polovinu ukupno propisanog broja dana. U praksi to znači da svaki roditelj i dalje može koristiti najviše 15 dana, što je u suštini na nivou ranijeg zakonskog rješenja“, navode u analizi.
Prema tome, iako je ukupan fond dana formalnopravno povećan, tvrde oni, što jeste značajno sa stanovišta interesa djeteta, sa aspekta individualnog prava zaposlenog roditelja nije došlo do stvarnog proširenja prava, već je izvršena njegova preraspodjela između dva roditelja.
“Posebno je značajno ukazati da ovakvo ograničenje ne uzima dovoljno u obzir brojne životne situacije u kojima drugi roditelj, iako formalno ispunjava uslove, nije u mogućnosti da koristi odsustvo zbog prirode posla, faktičke nedostupnosti, zdravstvenog stanja, rada u inostranstvu, bolesti i liječenja, i slično. Ograničenje na polovinu ukupnog broja dana neće dovesti do ostvarenja punog obima zaštite koji mu zakon nominalno garantuje“, tvrde u sindikatu.
Napominju da predloženi zakon sadrži određene izuzetke, poput samohranih roditelja ili kada je oduzeto roditeljsko pravo ili poslovna sposobnost te je nezaposlen i nesposoban za njegu, što predstavlja dobro i nužno normativno rješenje.
“Izuzeci su toliko usko postavljeni i vezani za formalne statusne situacije, te ne obuhvataju brojne faktičke okolnosti u kojima drugi roditelj realno nije u mogućnosti da koristi pravo na odsustvo. Može se zaključiti da ograničenje individualnog korišćenja prava po roditelju relativizuje efekte povećanja“, kažu u svojoj analizi u Savezu sindikata RS.
Pozivaju da se ponovo razmotri uvođenje šire postavljenih izuzetaka koji bi omogućili da jedan roditelj koristi i veći dio ili ukupan fond dana u svim slučajevima, kada drugi iz objektivnih razloga nije u mogućnosti da koristi odsustvo.
Neka se roditelji dogovore
Predsjednik Saveza sidnikata Goran Stanković kaže da je ovo rješenje loše jer ne donosi nikakvo unapređenje. Naprotiv, roditelji koji su iz objektivnih razloga spriječeni da ga iskoriste zbog posla ili svoje bolesti, ostaće diskriminisani u odnosu na rijetke koji će moći da ga ostvare.
“Na sva usta se priča o povećanju broja ovih dana, a zapravo se vraćamo na isto. Kad se pogleda izdaleka, rješenje može da izgleda odlično, ali ono zapravo nema nikakvog konkretnog efekta i roditelji koji zbog objektivnih razloga ovo ne mogu da iskoriste su diskriminisani novim zakonom“, kaže Stanković.
Predsjednica Udruženja građana “Moje dijete” Jelena Bjelica kaže da bi roditelji trebali da imaju slobodu izbora koliko će ko iskorisititi dana za njegu djeteta, a ne da se pravi stroga podjela na 15 dana za svakog od njih.
“Ako se tako usvoji, to nije u redu. Postoje branše u kojima su uslovi rada veoma strogi i nije moguće da se na ovaj način uredi korišćenje odsustva za njegu djeteta kako to nove odredbe propisuju. Nadam se da ovo neće biti ovako usvojeno i da će se ipak ostaviti mogućnost da se roditelji rapsorede u najboljem interesu djeteta“, kaže Bjelica.
Zadržana stara rješenja o platama
Takođe, navode da se nije našlo dobro rješenje ni u dijelu proširenja i preciziranja osnova za obračun i isplatu naknade plate za vrijeme privremene spriječenosti za rad upravo u dijelu koji obuhvata njegu oboljelog člana porodice, jer su one ostale na isplati 70 odsto zarade, čime je promašena svrha zaštite porodice, djeteta i radnog odnosa.
“Odsustvo sa rada radi njege djeteta, bez obzira na konkretan osnov (bolest, liječenje u inostranstvu, pratnja tokom bolničkog liječenja), ne može se izjednačiti sa drugim osnovima privremene spriječenosti za rad. Radi se o ostvarivanju prava koje proizilazi iz posebne zaštite djeteta i porodice, što zahtijeva viši stepen materijalne sigurnosti roditelja. Umanjenje naknade na 70 odsto direktno dovodi do ekonomskog opterećenja porodice u trenutku kada su troškovi liječenja i brige o djetetu najveći“, ističe se u analizi.
Analiza je pokazala da novi Prijedlog zakona direktno relativizuje pravo na odsustvo, postavljajući barijere koje ignorišu realne životne situacije uz uske izuzetke, pa se postavlja pitanje kome su ove izmjene suštinski donijele olakšanje.
Capital
Društvo
NUKLEARNA OPASNOST PRED VRATIMA, A NAŠI POLITIČARI SPAVAJU! Hrvatska nam gura radioaktivni otpad pod prozor, iz BiH niko nije ni došao na sastanak!
U Zagrebu je održan okrugli sto na temu „Zbrinjavanje nuklearnog otpada u opštini Dvor – problemi i rješenja“. Ovom sastanku nisu prisustvovali predstavnici institucije BiH i Republike Srpske, a kako je poručeno Hrvatska ne odustaje od svoje namjere da na samoj granici sa BiH skladišti radioaktivni otpad. Okrugli sto na temu Trgovske gore imao je poseban akcenat na ekološke i bezbijednosne aspekte mogućeg odlaganja radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.
Mario Crnković predsjednik Udruženja ,,Grin tim,, koji je jedini iz Republike Srpske i BiH prisustvovao ovom sastanku kaže da su nadležni u Hrvatskoj izvršili sva terenska istraživanja prije nego što su okončali deminiranje i spremili teren.
“Sam cilj tog panela, odnosno okruglog stola je bio da se traži tzv. optimalno rješenje za izgradnju tog objekta na Trgovskoj gori što je neprihvatljivo. S druge strane imali smo dvoumljenje ako ne odemo tamo, onda će ostati tišina kada je u pitanju desna obala rijeke Une”- izjavio je Mario Crnković Predsjednik Udruženja ,,Grin Tim”.
On je istakao da je prijatno iznenađen činjenicom da je sadržajnije od njegovog bilo izlaganje dugogodišnjeg ekološkog aktiviste iz Hrvatske Tonija Vidana, koji je načeo brojne apsurdnosti u vezi sa ovim slučajem.
Dodao je da postoje nezvanične najave Hrvatske da će početkom septembra ove godine biti objavljena Studija uticaja na životnu sredinu.
“To je taj trenutak kada BiH i sve institucije i nivoi moraju djelovati sinhronizovano. Ono što sada možemo primjetiti kada je u pitanju naredni period Hrvatska je pripremila jedan set aktivnosti koje imaju za cilj da zamagle situaciju , odnosno da se zamagle svi dosadašnji propusti koji su činjeni”- rekao je on.
Trgovska gora je suštinski politička odluka iz perioda 1997-1999. godine. Više od dvije decenije Hrvatska planira i aktivno radi da na tom lokalitetu koji se nalazi nekoliko kilometara od Novog Grada odnosno BiH odlaže radioaktivni otpad.
Institucije BiH kažu građani Novog Grada nisu ništa učinile da zaštite svoje stanovništvo.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
(BN)
Društvo
SUZE I ZGARIŠTE PORODICE MAJSTOROVIĆ! Izgubili su sve u jednoj noći, Stanivuković poručio: „Moramo svi pomoći!“
Preko noći, sav trud, rad i bazična sigurnost jedne velike, čestite porodice pretvoreni su u pepeo. Stravičan čin bezumlja u Derventi, gdje je lokalni nasilnik namjerno zapalio stambeno-poslovni objekat porodice Majstorović, ostavio je trinaestoro ljudi bez krova nad glavom i krova nad budućnošću. Šteta se procjenjuje na više od milion maraka, ali bol, strah i trauma kroz koje prolaze ovi ljudi nemaju cijenu.
Dok javnost nijemo posmatra scene zgarišta koje slamaju srce, sa porukom duboke solidarnosti oglasio se gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PSS, Draško Stanivuković. On je među prvima pružio ruku pomoći ugroženoj porodici, a njegov apel prenosimo u cjelosti:
“Za PORODICU Majstorović iz Dervente moramo svi da se uključimo. Već sam to učinio, a pozivam i vas da učinite koliko možete.
Pozivam i institucije da na ovakve psihopate, spremne da učine ovako nešto, kao i na svaku, pa i najbezazleniju prijetnju, reaguju odmah i bez odlaganja!
Takođe, pozivam sve koji su u prilici da pomognu porodici, to mogu učiniti uplatom sredstava na žiro račun broj – 554303003520745 – Naša Banka, na ime Miroslav Majstorović.
Kontakt telefon: 065/670-038 (Srđan Majstorović)”, poručio je Stanivuković.
Kako možete pomoći porodici Majstorović?
Ova porodica je godinama gradila svoj život i pošteno radila, a sada su primorani da kreću od apsolutne nule. U trenucima kada institucije moraju pokazati oštrinu prema onima koji siju strah, mi kao društvo moramo pokazati ono najljepše što imamo – humanost i zajedništvo.
Svaka marka, svaka podijeljena objava i svaka topla riječ korak su bliže tome da Majstorovići ponovo imaju svoj mir i svoj dom.
Uplata na žiro račun:5543030035200745 (Naša Banka)
Ime primaoca: Miroslav Majstorović
Kontakt telefon za direktnu pomoć: 065/670-038 (Srđan Majstorović)
Ne dozvolimo da zlo i ludilo pobijede. Pokažimo porodici Majstorović da u svojoj nevolji nisu sami!
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 37 stepeni
U Republici Srpskoj i FBiH se očekuje veoma toplo vrijeme sa temperaturom vazduha do 37 stepeni, a samo ponegdje u brdsko-planinskim predjelima mogući su kratkotrajna kiša ili pljusak.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, očekuje se slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti, koja lokalno u brdsko-planinskim predjelima od jugozapada ka istoku i jugu može usloviti kratkotrajne padavine.
Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova, a u Hercegovini ujutro i uveče slaba bura, tokom dana južni vjetar. Jutarnja temperatura vazduha od 16 do 21 stepen, u višim predjelima oko 13, a najviša dnevna od 32 do 37, u višim krajevima oko 28 stepeni Celzijusovih.
-
Politika2 dana ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika7 sati agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika2 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Banjaluka3 dana agoPOVODOM VIDOVDANA! Danica Crnogorčević u Manastiru Gomionica
-
Društvo2 dana agoLOŠE VIJESTI ZA RADNIKE U NJEMAČKOJ! Vlasti spremaju novi zakon, u penziju će se ići znatno kasnije!
-
Hronika2 dana agoHOROR NA RADNOM MJESTU! Poštara izujedao pas, hitno prevezen u bolnicu
-
Društvo2 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika2 dana agoMALO LI JE? U Vladi RS angažovana 54 pomoćnika ministara
