Connect with us

Svijet

JOŠ NAM TO TREBA! Njemačka bi mogla razviti nuklearno oružje

Njemačka bi u slučaju političke odluke mogla da razvije nuklearno oružje, najopasnije naoružanje na svijetu, u roku od nekoliko mjeseci, ocijenio je generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi.

Govoreći o globalnim nuklearnim pitanjima u intervjuu za više evropskih medija, Grosi je naveo i da je Ukrajina donijela ispravnu odluku kada je nakon raspada Sovjetskog Saveza 1990-ih predala svoje nuklearno oružje Rusiji, jer bi, kako je rekao, u suprotnom međunarodna zajednica mogla da odbije da prizna njen suverenitet, prenijela je poljska “Republika”.

Grosi je govorio i o izazovima koje predstavljaju Iran i Sjeverna Koreja, navodeći da međunarodna zajednica mora da održi dosljednost u nadzoru i inspekcijama, ali nije iznio konkretne detalje u vezi s aktuelnim stanjem u tim zemljama, prenosi Tanjug.

Posebno se osvrnuo na nuklearnu elektranu Zaporožje, koja se nalazi u ratnoj zoni na jugu Ukrajine i koja je trenutno pod ruskom kontrolom.

Iako je elektrana van funkcije, on je upozorio da opasnost ne dolazi iz tehničkih nedostataka, već iz rizika od vojnog udara.

“Za razliku od Černobilja, koji je koristio zastarjelu tehnologiju i imao ozbiljne bezbjednosne manjkavosti, Zaporožje koristi modernija rješenja iz 1990-ih, uključujući zaštitne kupole i savremenije reaktore. Međutim, problem je što se nalazi u zoni sukoba”, rekao je Grosi.

Istakao je da se u elektrani nalazi šest reaktora i velika količina upotrijebljenog nuklearnog goriva, što bi u slučaju direktnog napada moglo da dovede do ozbiljnog zagađenja i regionalne nuklearne katastrofe. Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je ranije da će raditi na tome da omogući svojoj zemlji da izgradi najjaču konvencionalnu vojsku u Evropi, i da ponovo učini njemačku ekonomiju “lokomotivom rasta”.

Naglasio je da će nemačka vlada “obezbijediti sva finansiranja koja su Bundesveru potrebna da postane najjača konvencionalna vojska u Evropi”.

“Naši prijatelji i partneri to očekuju od nas, i više od toga – oni to zapravo zahtijevaju od nas”, kazao je tada Merc.

Rekao je i to da će Njemačka “ispuniti svoje obaveze”, u interesu Njemačke i NATO-a.

Merc je priznao da bezbjednost i uticaj Njemačke u svijetu zavise od “ekonomske snage” te zemlje.

Njemačka vlada planira uvođenje nove forme vojne obaveze koja bi se na početku temeljila na dobrovoljnoj bazi, prenijeli su nedavno njemački mediji.

Njemački ministar odbrane Boris Pistorius je grupi parlamentarnih zastupnika predstavio nacrt zakona o vojnoj obavezi koja bi se temeljila na dobrovoljnosti.

Zakon predviđa skraćeni dobrovoljni vojni rok u trajanju od šest mjeseci, koji bi bilo moguće produžiti prema ličnoj želji.

Period od šest mjeseci omogućava obuku većeg broja vojnika od dosadašnje dvanaestomjesečne vojne službe.

Tokom ove skraćene vojne obuke regruti bi bili pripremani za jednostavnije zadaće poput kontrola ili čuvanja objekata. Svako produženje roka bi sa sobom donosilo dodatno stručno usavršavanje.

Prema medijskim izvorima, nacrt zakona predviđa ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka u slučaju da se na dobrovoljnoj bazi ne uspiju pokriti potrebe Bundesvera, prenijela je Hina.

Upitnici kojima bi se regrutovali novi dobrovoljni regruti bili bi podijeljeni svim pripadnicima jedne generacije koji bi se tim putem izjašnjavali o tome jesu li spremni na vojni rok ili ne.

Za muškarce bi ispunjavanje upitnika bilo obavezno, a za žene ne.

Pistorius planira povećanje sadašnjeg saziva Bundesvera na ukupno 460.000 pripadnika.

Stručnjaci smatraju da Bundesver neće uspjeti doći do potrebnog broja vojnika isključivo na dobrovoljnoj bazi.

Zato postoje zahtjevi da se u nacrt zakona ubaci klauzula koja bi omogućavala automatski prelazak na obavezno služenje vojnog roka u slučaju da dobrovoljno služenje ne pokrije potreban broj vojnika.

Svijet

NEMA KRAJA! Tramp poslao još sedam pisama o carinama

Američki predsjednik Donald Tramp poslao je danas pisma o carinama za još sedam trgovinskih partnera SAD – Filipinima, Bruneju, Moldaviji, Alžiru, Libiji, Šri Lanki i Iraku.

Prema Trampovim pismima, carine na uvoz iz Šri Lanke, Libije, Iraka i Alžira u SAD iznosiće 30 odsto, iz Moldavije i Bruneja 25 odsto, a sa Filipina 20 odsto, počev od 1. avgusta, prenosi AP.

Tramp je takođe dodao da će kasnije u toku dana objaviti carine na uvoz robe iz iz drugih zemalja.

Pisma su objavljena na Trampovoj mreži Truth Social nakon isteka 90-dnevnog pregovaračkog perioda, a Tramp je juče rekao da neće biti novih produženja rokova za zemlje koje prime pisma.

Evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič rekao je poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu da je EU pošteđena povećanih carina sadržanih u pismima koje je poslao Tramp i da bi produženje razgovora do 1. avgusta pružilo ”dodatni prostor za postizanje zadovoljavajućeg zaključka”.

Tramp je 2. aprila predložio carine od 20 odsto za robu iz EU, a zatim je zaprijetio da će je povećati na 50 odsto, a zatim je predložio početne carine od 10 odsto, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

NOVA SMJENA U RUSIJI! Putin smijenio Bogdanova

Ruski predsjednik Vladimir Putin smijenio je Mihaila Bogdanova sa mjesta zamjenika ministra spoljnih poslova Rusije i specijalnog predsjedničkog izaslanika za Bliski istok i Afriku, prema ukazima objavljenim na portalu pravnih akata.
“Razriješiti Mihaila Leonidoviča Bogdanova sa mjesta zamjenika ministra spoljnih poslova Rusije. Razriješiti Mihaila Leonidoviča Bogdanova sa dužnosti specijalnog predsjedničkog izaslanika za Bliski istok i Afriku”, navodi se u dokumentima.

Ukazi stupaju na snagu danom njihovog potpisivanja, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

KINA MENJA PRAVILA IGRE! AI mreža u svemiru otključava novu eru obrade podataka!

Lansiran je prvi klaster od 12 satelita koji će činiti osnovu buduće mreže od 2.800 letjelica, prvi svjetski pokušaj da se obrada podataka vrši u vakuumu svemira pomoću vještačke inteligencije i prirodnog hlađenja.

Time se zaobilaze centri na Zemlji i gubitak informacija u prenosu, prenosi Live science.

U trenutku kada energetski intenzivni AI sistemi postaju ključni za budućnost nauke, tehnologije i odbrane, Kina pravi radikalan iskorak – pomjera granicu obrade podataka izvan Zemlje.

Sa lansiranjem 12 satelita sa kosmodroma Điućuan, Kina je započela izgradnju Three-Body Computing Constellation, svemirske mreže koja će brojati 2.800 AI satelita i koja će, po prvi put u istoriji, vršiti obradu sirovih podataka direktno u orbiti, bez oslanjanja na ograničeni kapacitet zemaljskih stanica, prenosi Telegraf.rs.

Sateliti koriste koncept tzv. “edge computing“-a, u kome se podaci ne šalju na Zemlju na analizu, već se odmah procesuiraju na samom mjestu nastanka. Svaka jedinica opremljena je AI modelom sa osam milijardi parametara i sposobnošću obrade od 744 tera operacija u sekundi (TOPS), dok zajednički kapacitet cijelog lansiranog klastera prelazi pet peta operacija u sekundi. Za poređenje, najnoviji AI laptopovi iz Microsoftove Copilot+ serije dostižu do 40 TOPS — više od sto puta manje po jedinici.

U hladnoći svemira, sateliti prirodno odbacuju toplotu, bez potrebe za konvencionalnim sistemima hlađenja, a napajaju se isključivo solarnom energijom, što značajno umanjuje ekološki otisak u poređenju sa tradicionalnim data-centrima. Pored laserske međusobne komunikacije, jedan od satelita nosi i polarizacioni detektor X-zraka, namijenjen proučavanju izuzetno energetskih kosmičkih pojava poput gama-zračenja.

Naziv konstelacije inspirisan je “problemom tri tijela“, jednim od klasičnih nelinearnih problema iz mehanike, ali i istoimenom trilogijom kineskog pisca Ljoa Cišina, koja je popularizovala ideju svemira kao arene haosa i kompleksnosti. Upravo taj kontekst — nepredvidivost, višestruke sile i međunarodna međuigra — oslikava i ambiciju projekta.

Direktor laboratorije Zhejiang Lab Vang Đien izjavio je da je svemir ponovo postao granica na kojoj se odlučuje tehnološka budućnost.

“Vrijeme je da razmislimo šta AI može da uradi u orbiti, a ne samo u vašem telefonu ili laptopuu”, kazao je Đien.

Naglasio je i da će infrastruktura biti otvorena za međunarodnu saradnju, kako bi i druge zemlje mogle koristiti svemirske superračunare za sopstvene naučne ciljeve.

Dok su SAD i Evropa do sada testirale pojedinačne AI module u svemiru, Kina je prva koja pokreće operativni sistem na ovoj skali. Paralelno, bivši izvršni direktor Gugla, Erik Šmit, ulaže u slične planove — kupivši udio u Relativity Space, i zagovarajući svemirske data-centre koji bi mogli ublažiti energetsku krizu izazvanu sve većom potrošnjom AI centara na Zemlji. Šmit upozorava da će do 2030. godine industriji biti potrebno dodatnih 67 gigavata struje.

U budućnosti, ovakve orbitalne konstelacije mogle bi postati srž globalne infrastrukture vještačke inteligencije, ali i nova tačka saradnje – ili takmičenja – među svjetskim tehnološkim silama.

Nastavi čitati

Aktuelno