Connect with us

Društvo

KAD POSKUPI STRUJA očekuje se i novi RAST CIJENA HRANE!

Prema najnovijim predviđanjima Centralne banke BiH cijene hrane na policama marketa ponovo bi mogle rasti usljed očekivanog poskupljenja struje i transporta robe, a izmjenu cjenovnika najavljuju i sami prevoznici navodeći da bi već od početka naredne godine svoje usluge mogli naplaćivati i do 25 odsto više.

U revidiranom izvještaju kretanja ekonomskih aktivnosti i inflacije koji je sačinila Centralna banka BiH navodi se da zbog poplava očekuju rast cijena transporta, koji će se odraziti i na cijene prehrambenih proizvoda.

Prema njihovim projekcijama, najveći doprinos rastu cijena u iduće dvije godine imaće administrativni troškovi, odnosno osnovne inflacije, prvenstveno cijena struje i prevoza.

– Dalja poskupljenja električne energije i prevoza mogu dovesti do lančanih poskupljenja usluga i robe široke potrošnje, usljed čega bi projekcije inflacije mogle biti revidirane naviše. U ovoj godini projektujemo inflaciju od 1,8 odsto, što je za 0,8 odsto niže u odnosu na srednjoročne projekcija iz aprila – ističu u Centralnoj banci BiH.

U toj finansijskoj instituciji procjenjuju da će godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u tekućoj godini biti 2,4 odsto, što je za 0,2 odsto niže u odnosu na proljećne projekcije.

– Korekcija ekonomske aktivnosti napravljena je na osnovu očekivanja o njenom usporavanju u posljednjem kvartalu usljed efekata poplava, a inflacije dijelom zbog službeno objavljenih podataka do septembra, koji ukazuju na stagnaciju cijena u odjeljku režijskih troškova, uprkos povećanjima cijena struje te godišnji pad cijena u odjeljku prevoza – navode iz banke i dodaju da će projekcije svakako biti podložne revizijama, kako budu pristizali zvanični statistički podaci visokih frekvencija, koji se za oktobar očekuju tek od druge polovine decembra.

Da je poskupljenje prevoza robe na pomolu tvrdi i predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić, koji za “Glas” navodi da se ni sam ne sjeća kada su posljednji put korigovali cjenovnike, međutim sve je izvjesnije da će za tim uskoro posegnuti.

– Cijena transporta trenutno se kreće od 1,05 do 1,10 evra po kilometru i imamo u vidu da se to promijeni, jer EU nije odustala niti bilo šta uradila o pitanju boravka naših vozača na njenoj teritoriji. Zbog toga bismo morali imati duple posade vozača, a da bi opstali na tržištu i ispoštovali klijente za koje vozimo prinuđeni smo da podignemo cijenu između 20 i 25 odsto. Svjesni smo da će to uticati na rast cijene robe koju prevozimo, ne želimo to, ali je neminovno – rekao je Grbić i dodao da će se to najvjerovatnije desiti počekom 2025. godine.

Grbić je naveo da su usljed prekida željezničkog saobraćaja u dijelu FBiH, izazvanog bujičnim poplavama u Jablanici i okolnim opštinama, troškovi transporta robe koja stiže u luku Ploče već povećani, jer se sada sve transportuje kamionima, čije su usluge skuplje u odnosu na željeznice.

Ekonomista Zoran Pavlović ističe za “Glas” da iz poskupljenja električne energije, osim rasta cijena svih proizvoda, proističe još jedan negativan efekat po domaću ekonomiju.

– U pitanju je gubitak konkurentnosti domaće privrede koja obavlja uslužne poslove za inostranstvo. Imajući to u vidu osnovni problem kojim bi se trebalo pozabaviti jeste kako spriječiti poskupljenje struje u zemlji, jer to utiče i na pad kupovne moći građana – rekao je Pavlović i dodao da se do sada mogla i morala sanirati pruga u Jablanici koja je uništena u poplavama, jer je problem urgentan i uvlači zemlju u još dublje probleme.

BDP
Procjena kretanja realnog BDP-a za narednu godinu, prema Centralnoj banci BiH, iznosi 2,6 odsto, a za 2026. godinu 2,8 odsto.

– Iako se lična potrošnja znatno usporava usljed demografskih promjena, koje znatno smanjuju radno sposobno stanovništvo, a time i raspoloživi dohodak i u srednjem roku je glavni pokretač ekonomskog rasta. Očekujemo da će lična potrošnja biti dodatno pod uticajem usporavanja ekonomske aktivnosti usljed poplava – ističu iz Centralne banke BiH.

Društvo

U VIŠE SELA U POTKOZARJU, dramatična klizišta ugrožavaju kuće!

U više sela u Potkozarju nakon poplave pojavila su se klizišta koja ugrožavaju kuće, pomoćne objekte i puteve.

Najteža situacija je u Grbavcima, Turjaku, Trnovcu i Šaškinovcima. Domaćinstva Zorana i Mire Ilisića iz Grbavaca zahvaćena su klizištem.

“Nisu nas ugrozile poplave zato što su naše kuće izvan područja ugroženog nabujalim rijekama i potocima. Međutim, pojavilo se klizište, zemlja je počela pucati i kliziti prema dolini. Smatrali smo da je ovo mjesto bezbjedno, da ne možemo imati takve probleme, ali se drugačije ispostavilo”, kazao nam je Miro Ilisić.

Dramatično je i u Srednjoj Jurkovici, u zaseoku Šaškinovci. Ugrožena je kuća Milana Jokića.

Pukotine su se pojavile na širokom području oko kuće. Domaćin je zabrinut.

“Ne znam šta da kažem i šta da radim. Zemlja je pukla u dvorištu, ugrožena je kuća. Pukotine su na sve strane. Zemlja klizi prema putu Turjak – Jurkovica. Očekujem stručnjake koji će mi, nadam se, objasniti ovu situaciju i preporučiti mjere”, kazao je Milan Jokić u panici i strahu za cijelu porodicu.

Milutin Grubešić iz Trnovca, gdje je klizište prekinulo seoski put, očajan je.

“Moja i još dvije kuće su odvojene od ostatka sela. Nikuda ne možemo, osim pješke, preko njiva. Put je do sada bio stabilan, uređen, ali su se, neočekivano, pojavile pukotine i zemlja je počela da klizi. Uplašeni smo. Ne znamo šta će biti dalje, jer su ovdje mnoge kuće izgrađene na brdima i potencijalnim klizištima. Takvo je selo”, rekao je Grubešić za “Nezavisne novine”.

U Gradskoj upravi Gradiška sve službe su angažovane na terenu, gdje utvrđuju situaciju, traže hitna rješenja za ugrožena područja i pomažu stanovništvu da što lakše prebrodi posljedice ove elementarne nepogode. Prioritet su naselja gdje su se pojavila klizišta i gdje su porušeni mostovi.

“Odredili smo prioritete, a to su naselja koja su najteže pogođena poplavama. Nastala je velika šteta. Za sanaciju treba mnogo novca i truda. Organizovali smo se i svaka služba jasno zna svoje zadatke. Mjesne zajednice takođe su veoma aktivne”, kazao je Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.

Iz ove uprave pozvano je stanovništvo da prijavi štetu od poplave.

Dezinfekcija na poplavljenim područjima
Na području Gradiške, u mjestima zahvaćenim poplavama, počela je dezinfekcija. To se odnosi na objekte iz kojih se voda potpuno povukla. Ovaj posao obavlja Dom zdravlja. Prema podacima Štaba za vanredne situacije, poplavljeno je 70 domaćinstava u Vrbaškoj, Krajčinovcu, Podgradcima, Lužanima, Drageljima, Grbavcima i još nekim mjestima.

“U saradnji sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, od početka pratimo epidemiološku situaciju na poplavljenom području.

Preduzimamo opsežne mjere kako bismo izbjegli zarazne bolesti i njihovo širenje”, kaže Slađana Tepavac, direktorica Doma zdravlja Gradiška.

U Vrbaškoj poplavljeno 40 kuća
U mjesnoj zajednici Vrbaška poplavljeno je 40 domaćinstava i 150 hektara obradivog zemljišta.

“Štetu je teško procijeniti, ona je veoma velika i za mnoge mještane gotovo nenadoknadiva”, kazao je Ilija Grbić, predsjednik mjesne zajednice Vrbaška.

Domaćinstvo Mile Petrovića poplavljeno je četvrti put u posljednjih 20 godina.

“Pod vodom su bili stambeni i drugi prateći objekti, automobil, plastenik, poljoprivredna mehanizacija. Još sam u šoku”, rekao nam je Petrović.

Nastavi čitati

Društvo

FOND SOLIDARNOSTI: Tri miliona KM za SANACIJU ŠTETA nastalih usljed poplava u Srpskoj

Fond solidarnosti Republike Srpske donio je odluku o izdvajanju tri miliona maraka, koja će biti usmjerena na sanaciju šteta nastalih usljed poplava u Republici Srpskoj.

Sredstva će biti doznačena gradovima i opštinama koje su pretrpjele najveće štete, među kojima su Prijedor, Banjaluka, Laktaši, Srbac, Gradiška, Kozarska Dubica i Kostajnica.

Ova mjera ima za cilj pružanje pomoći onima koji su najviše pogođeni elementarnim nepogodama, kako bi se ubrzao oporavak i obnova pogođenih područja.

Lokalne komisije u ovim opštinama i gradovima zadužene su za izradu popisa i procjene nastale štete, kako bi se pomoć usmjerila onima kojima je najpotrebnija.

Nastavi čitati

Društvo

SPREMITE SE ZA NAGLU PROMJENU VREMENA! Stižu nam minusi i moguć SNIJEG?

U Republici Srpskoj nakratko će doći do stabilizacije vremena u subotu, 5. aprila, kada će biti sunčano sa temperaturom vazduha i do 20 stepeni Celzijusovih, ali će već u noći na nedjelju doći do naglog zahlađenja, rekla je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.

Ona je navela da će kiša u nedjelju ujutro u brdsko-planinskim predjelima preći u susnježicu i snijeg, koji je moguć i u nižim krajevima.

Prema njenim riječima, razvedravanje se očekuje u nedjelju uveče, a u ponedjeljak, 7. aprila, ujutro mraz.

Đorđevićeva je rekla da će početkom naredne sedmice biti hladno uz mraz, dok će porast temperature vazduha uslijediti u utorak i srijedu, 8. i 9. aprila.

– I naredne sedmice biće dosta promenljivo – istakla je Đorđevićeva.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno