Connect with us

Svijet

KAFA ĆE BITI LUKSUZ? NOVO POSKUPLJENJE izvjesno zbog haosa u Vijetnamu i Brazilu

Ljubitelji kafe u Еvropi se pripremaju za povećane cijene jer su prirodne katastrofe pogodile dvije najveće svjetske zemlje koje proizvode kafu.

Suše u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču kafe i jaki tajfuni u Vijetnamu su značajno poremetili globalne lance snabdijevanja kafom, povećavajući troškove proizvodnje koji se probijaju do potrošača.

Kao jedna od najvećih svjetskih regija u kojima se pije kafa, evropskim ljubiteljima će posebno teško pasti povećanje cijena.

Еvropljani čine skoro 33 odsto ukupne svjetske potrošnje kafe, prema njemačkoj kompaniji za podatke o potrošačima “Statista”.

Brazil, odgovoran za oko 40 odsto svjetske proizvodnje kafe, bori se s jednom od najgorih suša u posljednjih nekoliko decenija. U ciklusu usjeva 2023-2024. već je zabilježen nagli pad proizvodnje, a neke procjene govore da bi proizvodnja mogla pasti za čak jednu petinu, navodi “Juronjuz”.

Uticaj se najviše osjeća u Minas Geraisu, najvećoj brazilskoj državi koja proizvodi kafu i domovini visokokvalitetnog zrna arabike koja je mjesecima imala ispodprosječne padavine.

Dok Brazil dominira tržištem arabike, Vijetnam je vodeći svjetski proizvođač jeftinijeg zrna robusta – koji se koristi u instant kafi. Ranije ovog mjeseca, ključne regije u zemlji za uzgoj kafe u Centralnoj visoravni desetkovane su tajfunom Jagi, u kojem je poginulo najmanje 60 ljudi, a stotine je povrijeđeno.

Rane procjene ukazuju na to da su hiljade hektara plantaža kafe bile pogođene, uz značajne gubitke kako za sadašnju žetvu tako i za budući proizvodni potencijal jer će oštećenom drveću trebati godine da se oporavi.

Kombinovani efekti brazilske suše i vijetnamskog tajfuna izazvali su nagli porast globalnih cijena kafe. Međunarodna organizacija za kafu (ICO), međuvladino tijelo sastavljeno od zemalja izvoznica i uvoznica kafe, saopštila je da su cijene porasle za skoro 20 odsto u trećem kvartalu 2024. godine, dostižući najviši nivo u gotovo jednoj deceniji.

Neizvjesno tržište

Еfekti rasta troškova posebno su izraženi u Еvropi. U Njemačkoj, najvećem evropskom tržištu kafe, maloprodajne cijene mljevene kafe i kafe u zrnu porasle su u prosjeku za 10 posto od 2022. godine, navodi “Statista”.

Istraživanje Еvropske federacije za kafu (ЕCF) sa sjedištem u Briselu pokazalo je da je skoro 65 posto kafića u Еvropi podiglo cijene za između pet i 15 posto od početka 2023. godine. Istraživači su primijetili da je povećanje vjerovatno uzrokovano rasponom faktora izvan cijene zrna kafe jer je inflacija podigla cijene ostalih osnovnih namirnica kao što su mlijeko, šećer i čaše za jednokratnu upotrebu.

Dok se dva velika svjetska proizvođača kafe bore da se oporave od svojih kriza, izgledi za globalno tržište kafe ostaju neizvjesni.

Svijet

MEDVEDEV PODRŽAVA LE PEN! “Kažnjena je da bi je eliminisali sa izbora!”

Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev rekao je da je svrha sudske kazne lideru francuskog Nacionalnog okupljanja Marin le Pen njeno eliminisanje uoči predsjedničkih izbora.

“Glavna poenta ove brzo izmišljene odluke je da se eliminiše lider jedne od najvećih francuskih partija uoči predsjedničkih izbora 2027. godine”, objavio je Medvedev na društvenim mrežama.

On je dodao da se Francuska “konačno diskreditovala tako što je krenula putem nesofisticiranog odvratnog politikantstva” i da je čitav svijet nedavno bio svjedok slične sramote u Rumuniji.

Sud u Francuskoj osudio je lidera pokreta Nacionalno okupljanje Marin le Pen uslovno na četiri godine zatvora, proglasivši je krivom za zloupotrebu javnih sredstava, prenosi Srna.

Ona je dobila i novčanu kaznu od 100.000 evra, uslovnu kaznu zatvora u trajanju od dvije godine i dvije godine sa elektronskom narukvicom izvan zatvora.

Zabranjeno joj je obavljanje javnih funkcija u narednih pet godina, čime joj je onemogućeno da se kandiduje na predsjedničkim izborima u Francuskoj 2027. godine.

Nastavi čitati

Svijet

BURA SE NE STIŠAVA! Prijetnje sudijama poslije presude Le Penovoj

Visoki pravosudni savjet Francuske saopštio je da su neprihvatljive prijetnje sudijama uključenim u proces vođen protiv lidera pokreta Nacionalno okupljanje Marin Le Pen.

U saopštenju se navodi da prijetnje sudijama ne mogu biti prihvatljive u demokratskom društvu.

Savjet je izrazio zabrinutost zbog žestokih reakcija na odluku, rekavši da bi to moglo da dovede u pitanje nezavisnost pravosuđa.

Le Penova je proglašena krivom za pronevjeru sredstava Evropskog parlamenta i zabranjeno joj je da se kandiduje za javnu funkciju u narednih pet godina. Pored toga, dobila je i novčani kaznu, kao i uslovnu zatvorsku kaznu, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

PROVOKACIJA ILI…? U italijanskom gradu osvanule jugoslovenske zastave (FOTO)

U italijanskom gradu Goriciji, smještenom na granici sa Slovenijom, uveče 29. marta dogodio se nesvakidašnji incident. Na prozorima jedne zgrade u ulici Korzo Đuzepe Verdi osvanule su zastave bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ).

Kako prenosi italijanski portal Il Piccolo, autori ovog čina za sada su nepoznati, ali se događaj već ocjenjuje kao provokacija.

“Ko god da su provokatori, oni će biti identifikovani. To je jadan gest podrške jednom od tri totalitarizma”, izjavio je predstavnik opštinske uprave.

Iako motivi postavljanja zastava SFRJ nisu poznati, treba napomenuti da se jugoslovenska zastava u Italiji povremeno koristi kao simbol otpora prema jačanju fašizma i revizionizmu istorije, prenosi Klix.

Brojni italijanski antifašisti i ljevičari izražavaju poštovanje prema Narodnooslobodilačkoj borbi Jugoslavije, posebno u sjevernim dijelovima Italije, gdje su poslijeratni teritorijalni sporovi ostavili dubok trag.

U februaru 2023. godine, tokom studentskih protesta u Firenci nakon napada neofašista na srednjoškolce, demonstranti su takođe nosili zastave SFRJ. Taj prizor izazvao je veliku pažnju na Balkanu.

Postavljanje jugoslovenskih zastava u centru Goricije dolazi u vrijeme kada je italijanska politička scena duboko polarizovana. Vlada premijerke Đorđe Meloni, poznata po desničarskim stavovima, često je optuživana za istorijski revizionizam, što dodatno podstrekava ljevičarske grupe na simbolične akcije otpora.

Među italijanskim fudbalskim navijačima, posebno onima iz ljevičarski orijentisanih klubova poput Livorna, Bolonje i određenih frakcija Rome, jugoslovenska zastava se koristi kao simbol antifašizma i internacionalizma.

Nastavi čitati

Aktuelno