Politika
KALINIĆ POZIVA OPOZICIJU DA SAČUVA OBRAZ! Prestanite izigravati Kalimera koji stalno uzvikuje “nepravda”
Opozicija u Republici Srpskoj treba da prizna ko je bio bolji i politički vještiji na proteklim izborima i sačuva bar malo obraza, ocijenio je savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Dragan Kalinić i dodao da snažno pozicioniranje Milorada Dodika na mjesto predsjednika Republike Srpske omogućava da se Srpska nastavi razvijati.
Kalinić je ocijenio da oni koji Dodika ne vole teško da će imati valjan odgovor na ovu platformu i zato prijete impotentno ili prizivaju njegovu fizičku likvidaciju.
“Ima ko da ga štiti, neka se ne igraju glavom. A, njegova najveća zaštita i snaga leži u politički zrelom i patriotski opredijeljenom narodu, koji je za njega masovno glasao”, istakao je Kalinić.
Kalinić smatra da su ubjedljivi pobjednici proteklih izbora Milorad Dodik, Željka Cvijanović i koalicija predvođena SNSD-om, svjesni teških i neizvjesnih vremena koja čekaju srpski narod, bez političke nadmenosti pružili ruku svima spremnim da se okupe u borbi za opstanak Republike Srpske.
“To se, naravno, ne odnosi na one pojedince iz opozicionih redova koji su sa zapadnim strancima i probošnjačkom političkom elitom suludo radili o glavi i Republici Srpskoj i pobjedničkim liderima. Ali, to se odnosi i na onaj dio našeg naroda koga su opozicioni demagozi zaveli u slijepu ulicu mržnje i želje za osvetom”, izjavio je Kalinić Srni.
Kalinić je izrazio ubjeđenje da izborni pobjednici neće biti poneseni trijumfom i da će na pastirski način pokušati da vrate najveći dio ovog zaludjelog i zalutalog naroda na put pomirenja i pod zajednički krov jedine srpske kuće, kao davnih devedesetih.
“Valjda će se i u frustriranoj opoziciji uskoro naći neko koji će kazati – ne ponižavajmo se dalje, prestanimo izigravati Kalimera koji stalno uzvikuje `nepravda`, `nepravda`”, nada se nekadašnji lider SDS-a.
On je poručio opoziciji da treba sačuvati bar malo obraza i priznati ko je bio bolji i politički vještiji.
“Nismo brate odgovorili zadatku, a i novcu koji su nam dali stranci i probosanski lobisti, jer su nas vodili čaršijski miljenik i neharizmatični Šarović, `agenturni` (predsjednik PDP-a Branislav) Borenović i zalutala (potpredsjednik PDP-a) Jelena (Trivić). Što bi rekli – vidimo se u nekom drugom filmu!”, kaže Kalinić.
Podsjećajući na narodnu izreku “u pobjedi se ne ponesi, u porazu se ne ponizi”, Kalinić je sugerisao da se sada što prije treba okrenuti vremenima koja dolaze.
“Protekli izbori su u fokus vratili takozvane nacionalne stranke (SDA, SNSD, HDZ) i po ko zna koji put, uprkos željama zapadnih stranaca, pokazali da je nacionalna homogenizacija u ovim turbulentnim vremenima jedina realnost BiH”, rekao je Kalinić.
On je ocijenio da je propao pokušaj nasilne transformacije višenacionalne u građansku, odnosno unitarnu, postdejtonsku BiH.
“Dakle, slaba vajda od predizbornog `saveza` zapadnih mentora, raznoraznih unitarističko-bošnjačkih opcija i srpskih vazala poput SDS-a, PDP-a i sličnih.
Neće im u tome pomoći ni (Denis) Bećirović, ni (Željko) Komšić, koji su na volšeban način dospjeli u Predsjedništvo BiH, pa šta god da pokušaju u naredne četiri godine”, rekao je bivši predsjednik Narodne skupštine.
On je ukazao da je na djelu paradoksalna situacija – ubjedljiva pobjeda nacionalnih stranaka i, naspram toga, dva, tobože, građanska člana Predsjedništva BiH.
“Zbog toga će Predsjedništvo i dalje teško funkcionisati, jer Željka Cvijanović je svojom više nego ubjedljivom pobjedom nad čaršijskim miljenikom (Mirkom) Šarovićem jasno stavila do znanja da je adresa sa koje dolazi i na koju će se pozivati kad god bude potrebno Republika Srpska i politika vladajuće koalicije predvođene SNSD-om, kojima je narod dao moćan mandat”, konstatovao je Kalinić.
Prema njegovim riječima, snažno pozicioniranje Milorada Dodika na mjesto predsjednika Republike Srpske, sa osloncem na većinu u Narodnoj skupštini i Vladi, omogućava mu da se ova zemlja i u sadašnjim turbulentnim vremenima nastavi demokratski konsolidovati, jačati ekonomsku samoodrživost i unapređivati socijalnu pravičnost i da nastavi razvijati i širiti političke i ekonomske odnose sa brojnim inostranim partnerima na realnoj osnovi i u obostranom interesu.
“Vjerujem da će Dodik predsjednički mandat sa dugogodišnjim političkim iskustvom i njemu svojstvenim pragmatizmom upotrijebiti za dobrobit svih građana Republike Srpske. Bez sumnje nastojaće da ovu zemlju još više osposobi za samostalan život, naravno ukoliko je moguće u okvirima izvornog dejtonskog Ustava BiH, kao i da proširi na međunarodnom planu broj njenih poštovalaca”, naglasio je Kalinić.
On je zaključio podsjećanjem na svojevremenu kolumnu Vukote Govedarice, jednog od “mrtvozornika nekadašnje državotvorne, a sada ozbiljno bolesne SDS”, koji je Dodiku, Cvijanovićevoj i drugima prognozirao da će na kraju izbora “kao maratonci trčati poslednji krug”.
“Desilo se, na svu sreću, obrnuto. Sada znamo ko će, nakon proglašenja rezultata, `trčati počasni krug`, a ko `posljednji`. Vukoti i partnerima ne preostaje ništa drugo nego da i dalje treniraju možda dvije, ali još vjerovatnije četiri godine, kao i da nauče nešto iz iskustva opozicije u Srbiji”, zaključio je Kalinić.
Politika
POSLJEDNJE PRIPREME U TOKU! Sve će biti odrađeno na vrijeme za prijevremene izbore u Srpskoj
Širom Republike Srpske u toku su posljednje pripreme za prijevremene izbore, te sve ide predviđenom dinamikom, potvrđuju iz gradskih izbornih komisija.
Ima još obaveza
Dubravko Malinić, predsjednik Gradske izborne komisije (GIK) Banjaluka, kaže da je odrađeno sve što je do sada trebalo da bude realizovano.
– Biće sve spremno. Ima još obaveza, koje će biti odrađene na vrijeme. U toku su posljednje pripreme, imamo dovoljno kadra. Građani će moći da glasaju na 254 redovna biračka mjesta, a tu je i 25 mobilnih timova – rekao je Malinić.
Siniša Terzić, predsjednik Gradske izborne komisije (GIK) Trebinje, rekao nam je da sve ide u skladu sa planom.
– Završili smo obuke biračkih odbora, sve ide bez problema i nadam se da će tako biti do dana izbora. Građani Trebinja moći da glasaju na 48 redovnih biračkih mjesta, a formirali smo i pet mobilnih timova. Pravo glasa ima 32.115 birača – rekao je Terzić.
Bez poteškoća
Dijana Savić Božić, predsjednica GIK Bijeljina, kaže da zasad nemaju poteškoća na terenu.
– Malo je problem pošto mi moramo da obezbijedimo 700 ljudi za rezervu, ali borimo se, ide dobro – rekla je Savić Božićeva.
Prema njenim riječima, za izbore će 23. novembra biti otvorena 183 biračka mjesta, a radiće i sedam mobilnih timova putem kojih glasa 246 lica. Pravo glasa u Bijeljini ima 111.679 građana.
Pravo glasa u Prijedoru ima 85.504 birača koji će glasati na 129 redovnih biračkih mjesta, a tu su i dva mobilna tima.
– Što se tiče same pripreme, mi smo uglavnom imenovali sve članove biračkih odbora. Izvršili smo provjeru svih biračkih mjesta. Imenovali smo posmatrače, kojih ovaj put baš i nema puno, ali u svakom slučaju, i ta aktivnost je završena – rekao je za “Nezavisne novine” Željko Škondrić, predsjednik Gradske izborne komisije Prijedor.
Izborna kampanja u Republici Srpskoj za prijevremene predsjedničke izbore, koji će biti održani 23. novembra, počela je u subotu, 8. novembra, i trajaće do 22. novembra do sedam časova, kada počinje izborna tišina.
Kandidati
Kandidati za predsjednika Republike Srpske su Siniša Karan iz SNSD-a, Branko Blanuša iz SDS-a, Dragan Đokanović iz Saveza za novu politiku, Nikola Lazarević iz Ekološke partije Srpske, te Igor Gašević i Slavko Dragičević koji su nezavisni kandidati.
Prethodno je Centralna izborna komisija (CIK) BiH oduzela mandat predsjednika Republike Srpske Miloradu Dodiku, pošto je pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od godinu dana i šest godina zabrane obavljanja javne funkcije, zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.
U centralni birački spisak za prijevremene predsjedničke izbore, koji je potvrdio CIK, upisana su 1.264.364 birača sa pravom glasa, pišu Nezavisne.
Politika
“Petrović se malo umorio na ovom poslu!” Minić tvrdi da neće biti poskupljenja struje DO KRAJA GODINE – IDUĆU NE SPOMINJE!
Premijer Republike Srpske Savo Minić izjavio je da do kraja ove godine neće biti poskupljenja struje u Srpskoj.
“Nisam bio informisan o zahjtevu generalnog direktora `Elektroprivrede Republike Srpske` Luke Petrovića o poskupljenju struje koji je upućen regulatoru. Petrović se malo umorio na ovom poslu i radi na neki način stereotipno”, rekao je Minić novinarima u Banjaluci, prenosi SRNA.
On je istakao da nije sporno uputiti zahtjev za poskupljenje struje, ali da za tako nešto mora postojati saglasnost Vlade i razgovar sa socijalnim partnerima.
“Bićemo i dalje najpovoljniji kada je riječ o cijeni struje, a ako bude moralo doći do poskupljenja, ne smije biti ugrožena privreda, niti građani koji su socijalno ugroženi”, dodao je Minić.
Politika
GOVOR MRŽNJE SKUPO KOŠTA! SNSD kažnjen 30.000 KM zbog Dodika, ovo je posljednje upozorenje!
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) kaznila je danas, 18. novembra, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) sa 30.000 KM zbog govora koji je Milorad Dodik, predsjednik ove stranke imao na predizbornom skupu u Istočnom Sarajevu, održanom 10. novembra, a na kojem je vrijeđao pripadnike bošnjačkog naroda po nacionalnoj osnovi.
Ovaj postupak je pokrenut po službenoj dužnosti.
“Ovdje se radi o kršenju odredbi člana 7.3 stav 1, tačka 7, Izbornog zakona BiH od strane SNSD. CIK BiH je na osnovu saznanja o govoru Milorada Dodika, predsjednika SNSD, održanom 10. novembra 2025, provela postupak i donijela prijedlog da CIK donese odluku kojom se SNSD proglašava odgovornom što je Milorad Dodik, pristalica i predsjednik SNSD, koristio govor mržnje pa mu se s tim u vezi izriče novčana kazna u iznosu od 30.000 KM”, rečeno je na sjednici CIK BiH.
Arnautović tražio da se SNSD oduzme ovjera kandidature
Suad Arnautović, član CIK BiH, poručio je da se radi o skandaloznim izjavama Milorada Dodika, koje je strogo zabranjeno Izbornim zakonom BiH.
“Govor je koji izaziva ili potiče mržnju, dikstiminaciju ili nasilje protiv jedne etničke grupe. Ovaj govor sije strah i mržnju i sije netrpeljivost prema muslimanima”, rekao je, između ostalog, Arnautović.
On je zatražio i da se CIK BiH izjasni o poništenju ovjere kandidature SNSD na prijevremenim izborima za predsjednika Republike Srpske, ali to nije usvojeno.
Željko Bakalar, član CIK BiH, smatra da je kazna pravedna.
Kalaba: Posljednje upozorenje SNSD
Jovan Kalaba, predsjednik Centralne izborne komisije BiH, istakao je da on takođe nije bio za prijedlog da se SNSD oduzme ovjera za učešće na izborima za predsjednika Republike Srpske, jer bi na taj način bio kažnjen kandidat SNSD, Siniša Karan, a koji nije učestvovao u spornoj tribini u Istočnoj Sarajevu.
“On nije učetvovao u govoru mržnje. Ova kazna od 30.000 KM je najadekvatnija, pogađa političku stranku”, naveo je Kalaba.
Poručio je da je ovo posljednje upozorenje za SNSD.
“Ovo je posljednji slučaj koji možemo tolerisati prije poništavanja političkog subjekta za ove izbore”, kazao je Kalaba.
Hadžiabdićeva: CIK dobro procijenio kaznu
Irena Hadžiabdić, član CIK BiH takođe smatra da se radi o elementima govora mržnje.
“Ovo je bio manipulativan govor, očito zbog ličnih frustracija i okolnosti koje su prethodile raspisivanju prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske. Nisam za poništenje ovjere, jer za takvu vrstu sankcije moraju biti ispunjeni svi elementi govora mržnje, koji trebaju uključivati ne samo netrpeljivost i diskriminaciju, već pozivanje na linč, izazivanje straha koje može dovesti do nasilja. Zato govorim ovu vrstu manipulacije i nisu svi elementi ispunjeni da se takva mjera sprovede”, navela je Hadžiabićeva.
Dodala je da je kazna od 30.000 KM sasvim dovoljna u ovom slučaju.
Vanja Bjelica Prutina, član CIK BiH, sugerisala je da, iako je postupak pokrenut po službenoj dužnosti, treba navesti i sve inicijative i prigovore koji su po ovom pitanju takođe podneseni.
“Saglasna sam da ovo prelazi sve moguće okvire političke komunikacije u BiH. Ispunjeni su uslovi propisani IZ koji definišu govor mržnje. Mislim da je kazna adekvatno odmjerena jer je ovo prva sankcija za govor mržnje u ovom izbornom ciklusu”, naglasila je ona.
Rogić: Bila četiri prijedloga za kaznu SNSD-u
Vlado Rogić, član CIK BiH, dodao je da se ovdje radi o evidentnom primjeru koji treba da se kazni.
Otkrio je da su postojala četiri prijedloga o tome kako SNSD treba da se kazni, te da je lično on bio da se kazna od 30.000 KM smanji.
CIK odbio prigovor SDS-a
Takođe, CIK BiH je odbila je prigovor SDS-a na to što se Milorad Dodik, predsjednik SNSD pojavljuje u predizbornom spotu Siniše Karana, kandidata za predsjednika Republike Srpske.
Iz SDS su smatrali da se Dodik na spotu predstavlja lažno kao kandidat za predsjednika Republike Srpske, ali iz CIK je poručeno da nisu utvrdili kršenje odredbi Izbornog zakona BiH.
-
Politika2 dana ago(NE)SPOSOBNI MINISTAR! Dok je Karan vodio MUP RS presuđeni PEDOFILI POBJEGLI policiji pred nosom!
-
Hronika2 dana agoBRUTALNOM UBISTVU PRETHODILE PRIJETNJE! Djevojka bježala od ubice, on utrčao za njom u toalet hotela i ubio je
-
Hronika3 dana ago“NIJE SAV SVOJ KAD POPIJE, SA SVIMA SE POSVAĐAO ZBOG OVACA” Predsjednik mjesne zajednice otkrio detalje o čovjeku koji je ubio oca i sina u Babušnici
-
Politika3 dana agoVelika Britanija šalje vojsku u BiH, EVO ZBOG ČEGA!
-
Društvo2 dana agoNOVI UDAR NA GRAĐANE! ERS traži poskupljenje struje za 20 odsto
-
Društvo1 dan agoNESREĆA MOGLA ZAVRŠITI TRAGIČNO! Policajac spasio život Danijelu (15) iz Prijedora, SEKUNDE SU BILE U PITANJU
-
Svijet3 dana agoMAĐARSKA ĆE BLOKIRATI sve odluke EU koje eskaliraju sukob
-
Region3 dana agoVUČIĆ GRAĐANIMA “Po svaku cijenu IZBJEĆI OTIMANJE RUSKE IMOVINE u NIS-u”
