Connect with us

Svijet

KIM DŽONG UN OTVARA GRANICE: Sjeverna Koreja zove turiste

Sjeverna Koreja krajem godine očekuje da ponovo dočeka međunarodne turiste, ali prema trvrdnja turističkih agencija, to bi moglo veoma lako biti ugroženo zbog političkih tenzija i surovih zima u zemlji.

Severna Koreja je zatvorila svoje granice i zabranila međunarodne posjetioce ubrzo nakon što je pandemija Covid-19 počela da se širi početkom 2020. godine, plašeći se da bi virus mogao dodatno oslabi već krhke zdravstvene usluge, prenosi Nova.rs.

Zatvaranje je pogodilo trgovinu sa Kinom i uskratilo režimu prihod od turizma, dok je lider Kim Džong Un navodno boravio u svojoj ljetnjoj rezidenciji na obali.

Iako su međunarodni letovi u i iz Severne Koreje obnovljeni prošle godine, i oko 100 ruskih turista učestvovalo je u privatnoj turi u februaru, zemlja je zapravo ostala zatvorena za strance.

Odluka da se spusti most je dočekana sa oduševljenjem od strane turističkih kompanija, ali neki posmatrači Sjeverne Koreje smatraju da su planovi za ponovni početak turizma nakon skoro pet godina pandemijskog izolovanja puni problema.

Kim je pokazao lični interes za razvoj turističke infrastrukture i izrazio želju da dočeka posjetioce iz “prijateljskih” zemalja, Kine i Rusije.

Zvanični motivi su se malo promjenili otkako je Sjeverna Koreja zabranila strane turiste 2020. godine – naime, da pokaže modernu, srećnu zemlju koja se temelji na nepopustljivoj odanosti tri generacije dinastije Kim.

Prvi posjetioci se očekuju u Samdžijonu, gradu blizu kineske granice, koji Sjeverna Koreja opisuje kao “socijalističku utopiju” i “model visoko civilizovanog planinskog grada”.

Ova destinacija, koja navodno ima nove stanove, hotele i skijalište, je ulazna tačka za planinu Paektu, najviši vrh na poluostrvu i mjesto koje se smatra mitskim rođenjem ujedinjenog korejskog naroda – mjesto hodočašća koje podržava kult ličnosti oko porodice koja vlada čvrstom rukom od osnivanja zemlje 1948. godine.

Korjo Turs, koja je bila primorana da obustavi posjete na početku pandemije, dočekala je izvještaje o ponovnom pokretanju turizma, dodajući da će se vjerovatno proširiti i na ostatak zemlje.

“Nakon više od četiri godine čekanja da objavimo ovu vijest, Korjo Turs je veoma uzbuđena zbog ponovnog otvaranja turizma u Sjevernoj Koreji”, navela je firma sa sjedištem u Pekingu na svojoj veb stranici, dodajući da će njihov lokalni partner potvrditi datume u narednim nedjeljama.

Druga turistička agencija, KTG Turs iz Šenjanga, takođe je najavila da će turisti moći da posete Samdžijon ove zime.

Međutim, neki stručnjaci smatraju da bi planovi mogli biti ugroženi zbog surove zime koja pogađa udaljeno područje Samdžijona, zajedno sa lošom lokalnom infrastrukturom i, za zapadnjake, zbog nesklonosti da putuju u zemlju koja je u posljednjim godinama postala agresivnija.

“Ne vidim kako bi Samdžijon, kao jedno od izolovanijih turističkih odredišta, mogao biti prvi izbor za Korejce da otvore turističko tržište”, rekao je Rouan Beard, menadžer “Young Pioneer Tours-a”.

Zvaničnici turističke industrije očekuju da će prvi talas turizma činiti pretežno kineski državljani, a u svijetlu Kimovih nedavnih sastanaka sa Vladimirom Putinom, i ljudi iz Rusije.

“Sumnjam da vlasti u Pjongjangu vjeruju da je vrijeme da se otvore granice kao što su to učinile sve druge ‘normalne’ nacije nakon završetka pandemije”, rekao je prof. Din J. Olet, stručnjak za turizam u Sjevernoj Koreji sa Instituta za dalekookoistočne studije Univerziteta Kjungnam.

Stručnjaci kažu da je rekordnih 300.000 stranih turista posjetilo Severnu Koreju 2019. godine, donoseći zemlji između 90 miliona i 150 miliona dolara.

Turizam u Sjevernoj Koreji bio je strogo ograničen prije pandemije, pri čemu su turističke kompanije navele da je oko 5.000 zapadnih turista posjetilo zemlju svake godine. Amerikanci su činili oko 20% tržišta prije nego što su SAD zabranile svojim građanima da putuju kao turisti nakon smrti studenta Otta Varmbera 2017. godine.

“Glavni sistem ostaje nepromijenjen, sa vođenim turama i bez slobodnog kretanja bez vodiča”, rekli su iz turističke organizacije.

Svijet

POLICIJA ISTRAŽUJE SLUČAJ! Izbio požar u kući britanskog premijera

Britanska policija istražuje požar u privatnoj kući premijera Kira Starmera u sjevernom Londonu, objavio je list Tajms, dodajući da niko nije povrijeđen u incidentu koji je otklonjen tokom noći i koji je oštetio vrata.

Vatrogasci navode da je policija dobila obavještenje od londonske vatrogasne brigade u 01.35 ujutru “na stambenoj adresi u ulici Kauntes Roud, NW5”.

Britanski mediji navode da je to adresa na kojoj je Starmer živio sa suprugom i djecom prije nego što se preselio u Dauning strit broj 10 nakon izborne pobjede.

“Policija je izašla na lice mjesta. Pričinjena je šteta na ulazu u objekat, niko nije povrijeđen. Požar se istražuje i kordoni ostaju na mjestu dok se istraga nastavlja”, saopštila je policija.

Policija je pokrenula hitnu istragu kako bi utvrdila uzrok požara. Ulica Countess Road, gdje se nekretnina nalazi, ostaje zatvorena dok se istraga nastavlja. Stanovnicima i svjedocima je upućen apel da se jave sa bilo kakvim informacijama koje bi mogle pomoći u istrazi.

Nekretnina je četvorosobna kuća koju je Starmer kupio 2004. godine i koju trenutno izdaje. Vrijednost kuće procjenjuje se na oko 2 miliona funti, piše Tajms.

Istraga o požaru je u toku, a vlasti još nisu objavile da li se incident tretira kao slučaj podmetanja požara ili nesrećni slučaj.

Nastavi čitati

Svijet

Masovna hapšenja djece po Evropi, MALOLJETNIČKI EKSTREMIZAM UZEO MAHA!

Vještačka inteligencija, koliko god bila korisna, sve je veći faktor u radikalizaciji mladih, pokazuju slučajevi tinejdžera koji su u Evropi u posljednjih nekoliko godina planirali terorističke napade.

Američki “Wall Street Journal” piše da je u posljednjih nekoliko mjeseci nekoliko desetina mladih osoba, među kojima su neki strosti od samo 14 godina, uhapšeno širom Evrope, pod optužbom da su zbog ideološke radikalizacije, planirali napade na muzičke dvorane, trgovačke centre i vjerske objekte.

Jedno od najalarmantnijih područja je Belgija. Naime, trećina svih slučajeva terorizma u Belgiji između 2022. i 2024. uključivala je maloljetnike.

U Britaniji je gotovo svaki peti osumnjičeni za terorizam bio dijete.

“Novost je broj mladih koji su direktno uključeni u planiranje nasilnih napada, uključujući i vrlo mlade pojedince”, rekao je za “Wall Street Journal” Tomas Renard, direktor Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma u Hagu.

Gotovo svi mladi radikaliziraju se putem interneta, a internet se pokazao delotvorniji i u ubrzanju procesa radikalizacije.

Prema Globalnom indeksu terorizma, prosječno vrijeme potrebno za radikalizaciju 2002. godine bilo je 16 mjeseci, a godine 2015. to se vrijeme skratilo za 40 odsto, pa je danas za to dovoljno samo nekoliko sedmica.

Primjer tipičnog ekstremiste iz generacije Z je mladić kom se trenutno sudi u Belgiji. Abdul Kerim Gadaev, 19-godišnji čečenski izbjeglica, radikalizovao se nakon što mu je otac deportovan iz Francuske u Rusiju.

Nakon deportacije počeo je da se osjeća otuđeno u školi. Na internetu je pisao da želi da ponovi “Bataklan”, teroristički napad iz 2015. u kojem je ubijeno 90 ljudi.

On je na internetu pronašao grupe vršnjaka koje su zanimali sport i religija, posebno na TikToku gdje su njegovi krugovi postajali sve više politički.

U februaru prošle godine pridružio se operativnom kanalu na aplikaciji Signal gdje su članovi počeli da planiraju napad, prema riječima tužioca.

Neki su bili u dobi od samo 13 godina.

Raspravljali su o tome kako da se nabavi oružje i dijelili su fotografije cilja – koncertne dvorane u središtu Brisela.

Gadaev je izjavio da je bio spreman da učestvuje, pod uslovom da napad bude dobro pripremljen.

U martu 2024. belgijska savezna policija uhapsila je Gadaeva i još troje maloljetnika širom Belgije.

“Već neko vrijeme govorimo da je složenost naših istraga veća nego prije, a širina i dubina onoga s čime se suočavamo je izvanredna”, rekla je Viki Evans, glavna koordinatorka britanske protivterorističke policije, te pozvala tehnološke kompanije da pomognu u rješavanju problema.

Naime, algoritmi društvenih mreža imaju snažan privlačni momenat na mlade, predlažući im sve nasilniji sadržaj i stvarajući digitalne “rupe bez dna”.

Vještačka inteligencija dodatno pogoršala taj problem, rekla je Julia Ebner, stručnjak za internet radikalizaciju iz Instituta za strateški dijalog i Univerzitet Oksford.

“Videozapisi i slike koje stvara vještačka inteligencija pogađaju vrlo duboke emocije i ljudsku prirodu. AI i algoritmi uveliko obavljaju posao harizmatičnog regrutera, samo stotinu puta uspješnije”, upozorila je Ebner.

Mnogi slučajevi ne dopru do javnosti, ali oni koji jesu, uključuju 14-godišnju djevojčicu iz Crne Gore koja je uhapšena u Austriji u maju prošle godine pod optužbom da je planirala napad na “nevjernike”.

U njenom domu su pronađeni sekira, nož i propagandni materijali Islamske države.

U februaru iste godine uhapšen je njen vršnjak koji je planirao napad na željezničku stanicu.

Najpoznatiji je ipak slučaj trojice tinejdžera koji su prošle godine planirali napad na tri koncerta Tejlor Svift u Beču.

“U prvih osam mjeseci nakon početka rata u Gazi, u Evropi je zbog terorizma uhapšeno 60 islamističkih ekstremista, od kojih su dvije trećine tinejdžeri”, rekao je Peter Njuman, profesor bezbjednosnih studija na King‘s koledžu u Londonu, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Svijet

PANIKA U LONDONU! Nestalo struje u toku evakuacija

Londonska transportna mreža “Transport za London” suočava se danas sa velikim nestankom struje.

Linije metroa su obustavljene i došlo je do velikih kašnjenja.

Osoblje na stanici Kovent Garden obavještava putnike da je cijelo londonski metro u kvaru zbog nestanka struje.
Navodno su putnici evakuisani sa stanice Totenhem Kort Roud.

Nestanak struje u Britaniji uslijedio je nakon niza nestanaka struje u Španiji posljednjih mjesec dana i na Kanarskim ostrvima prošlog mjeseca.

Čak 3,23 miliona ljudi koristi metro svakog dana, dostižući četiri miliona određenim danima.

Nastavi čitati

Aktuelno