Connect with us

Društvo

KLIMATSKI EKSTREMI SVE ČEŠĆI U BUDUĆNOSTI: „Trebaće nam decenije da stabilizujemo klimu“

Sve učestaliji sušni i kišni periodi, olujne nepogode kao i talasi tropskih vrućina, pokazuju da su klimatske promjene tu, u svom najnegativnijem svjetlu.

Јaki olujni vjetrovi, koji obaraju stabla i nose krovove, praćeni gradom i grmljavinom, ali i visoke temperature u oktobru i novembru posljedica su globalnih klimatskih promjena, koje je izazvala nekontrolisana upotreba fosilnih goriva i povećanje ugljen dioksida u atmosferi, smatraju stručnjaci.

„Očigledno je da su klimatske promjene zahvatile i naše prostore. To povećanje temperature se odražava zadnje dvije ili tri decenije, a za sobom povlači promjene osnovnih klimatskih elemenata. Upravo to povećanje temperature uslovilo je ove visoke temperature za oktobar, ali i novembar“, kaže za Mondo klimatolog i profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci Goran Trbić.

Podsjetio je i da je oktobar u Banjaluci bio najtopliji u zadnjih 57 godina, ali da su i juni, juli i avgust bili topliji u odnosu na uobičajeni temperaturni prosjek.

„Promijenio se obrazac ponašanja za godišnja doba, mi smo nekada imali izražena četiri godišnja doba, međutim danas je to drugačije, jesen i proljeće su dosta kraća godišnja doba, ljeta su duža i toplija, a sa druge strane imamo sve blaže zime sa sve manje padavina“, kaže Trbić.

Kao glavni uzrok za klimatske promjene navodi sagorijevanje fosilnih goriva, dominatno uglja i nafte što je, kako tvrdi, glavni okidač za povećanje temperatura i klimatske promjene.

„Ono što nije dobro je što i dalje imamo povećanje tog ugljen dioksida (CO2) u atmosferi što dovodi do daljeg povećanja temperatura. S obzirom na to, očekuje nas sve češće izraženiji klimatski ekstremi u budućnosti“, smatra Trbić.

Glavni krivci za stanje na koje se, prema njegovim riječima, moramo prilagođavati, su najrazvijenije zemlje svijeta, ali smatra da svako od nas mora biti odgovoran na svoj način i preduzeti mjere da se emisija CO2 počne smanjivati.

„Imamo obavezu i potrebu za smanjivanjem CO2, a s druge strane moramo naći način kako se prilagođavati na novonastale klimatske uslove“, kaže Trbić.

Naglašava da bez zaustavljanja CO2 ne možemo očekivati da se klima vrati u period od prije tri decenije.

„Ako dođe do stabilizacije CO2, tek tad možemo očekivati za deceniju ili dvije umirenje klimatskih uslova odnosno vraćanje klime na one obrasce ponašanja koje smo imali prije dvije ili tri decenije“, tvrdi naš sagovornik.

Povećanje temperature, tvrdi, dovodi i do povećanja isparavanja, te u atmosferi imamo veliku koncetraciju vodene pare, što za posljedicu na našim prostorima može imati pojavu olujnih vjetrova.

„Uzevši u obzir i naše geografsko područje, u budućnopsti su moguće česte pojave intezivnih padavina, poplava, sve češćih i dužih toplotnih talasa. Svakako je za očekivati porast tih ekstrema ukoliko ne dođe do stabilizacije ugljen dioksida“, poručuje Trbić.

STRATEGIJA PRILAGOĐAVANJA KLIMATSKIM PROMJENAMA

Savjet ministara BiH usvojio je u februaru 2023. godine Strategiju prilagođavanja klimatskim promjenama i niskoemisijskog razvoja Bosne i Hercegovine za razdoblje 2020 – 2030. godine, koja predstavlja sistemski okvir za rješavanje izazova klimatskih promjena s kojima se BiH suočava.

Usvajanje Strategije, kako su tada naveli, predstavlja važan korak ka održivoj „zelenoj ekonomiji“ u Bosni i Hercegovini i olakšava dobijanje međunarodne podrške za sprovođenje daljnjih aktivnosti u ovoj
oblasti.

“Opšti cilj Strategije jeste da Bosna i Hercegovina do 2030. postane održivo i napredno zeleno
društvo, te suzbijanje trenda porasta emisija gasova staklene bašte i značajno smanjenje emisija do 2030. godine uz istovremeni ekonomski rast”, naveli su tada iz Savjeta ministara.

Podsjećamo, BiH je 2016. godine potpisala Pariški sporazum čime se obavezala će do 2030. smanjiti emisije gasova staklene bašte za najmanje 40 odsto kako bi se ublažila posljedica globalnog zagrijavanja i zaustavio daljnji rast temperature zraka.

Društvo

“NI ZA FRTALJ KIFLE”: Koliko će iznositi uvećani BORAČKI DODATAK u Srpskoj

Borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećan u avgustu ove godine, a isplata povećanja uslijediće od septembra.

Ovo je prije nekoliko dana izjavio predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, “hvatajući muštuluk” bivšim borcima Vojske RS. Međutim, on nije želio da otkrije koliko će to povećanje iznositi, odnosno da li će biti 5 odsto, kako je to početkom ove godine najavljivao predsjednik Srpske Milorad Dodik, ili će, možda, biti veće ili manje.

– Pozvaćemo ovih dana sve te socijalne i boračke partnere na razgovor o povećanju boračkog dodatka od avgusta mjeseca sa isplatom u septembru. Bilo bi neozbiljno da licitiram koliko će to iznositi, jer onda ne bi ni trebalo da se sastajemo – rekao je Višković.

Ako se ispuni najava predsjednika Srpske i lidera SNSD Milorada Dodika, koji je borcima obećao povećanje mjesečnog dodatka za 5 odsto, to bi, praktično, značilo da će na postojeće 3 KM, koliko iznosi borački dodatak po mjesecu učešća u zoni borbenih dejstava, ratni veterani VRS dobiti dodatnih 15 feninga.

“Velikodušno” obećanje predsjednika Srpske, koji je bivšim borcima najavio povećanje prihoda od kojeg neće moći da kupe ni “frtalj kifle”, tada je, očekivano, izazvalo ogorčenje u najvećem dijelu boračke populacije. Međutim, ne i kod svih “zastupnika” boračkih prava.

Udruženje građana “Veterani Republike Srpske”, koje predvodi Duško Vukotić, zahvalilo je premijeru Radovanu Viškoviću što je, kako se navodi u njihovom saopštenju, javno istakao zalaganje ovog udruženja za povećanje boračkog dodatka, kao i za reviziju Registra boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata putem instituta boračke legitimacije.

Iz ovog udruženja, takođe, ogradili su se od “sve češće zloupotrebe njegovog naziva” od, kako su naveli, nekih “neodgovornih pojedinaca koji istupaju u dnevnopolitičke svrhe, a predstavljaju se kao veterani”.

Potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov, za Srpskainfo kaže da se iz najave premijera Viškovića o povećanju boračkog dodatka “teško može razabrati šta će se desiti”.

– Milorad Dodik je najavio povećanje boračkog dodatka za 5 odsto, što je mizerno i podcjenjivački. Moguće je da sada Vlada Srpske želi da ispravi tu Dodikovu izjavu i da daju više. Međutim, koliko znam, Ustavni sud ranije je donio odluku da Vlada RS ne može određivati visinu boračkog dodatka – podsjeća Klincov.

Dodaje da u njegovom udruženju posjeduju informacije da je formirana Radna grupa za izradu novog Zakona o pravima boraca, ali da se u njoj, prema njegovim riječima, nalaze samo “odabrana” boračka uduženja.

– Pravno gledano, sva udruženja su registrovana na republičkom nivou, pa tako i naše Udruženje “Veterana odbrambeno-otadžbinskog rata RS”. Međutim, nismo dobili bilo kakav poziv da učestvujemo u aktivnostima te radne grupe – kaže Klincov.

On, takođe, tvrdi da je Vlada za taj posao “svjesno odabrala samo poslušne organizacije i udruženja” s kojima, kako navodi, može lakše da manipuliše.

Što se tiče poruka iz Udruženja “Veterani RS”, gdje se tvrdi da se “neodgovorni pojedinci predstavljaju kao veterani”, Klincov smatra da se te prozivke direktno odnose na “Veterane odbrambeno-otadžbinskog rata RS”.

– Što se tiče priče da smo “lažni veterani”, neka Duško Vukotić javno kaže koliko odbora ima njegovo udruženje u Republici Srpskoj? Radimo svoj posao i ne obaziremo se na njihov rad. Vukotićev je problem to što je postao miljenik vlasti i što je borce prodao za lični interes. Dobro se sjećamo šta je prije desetak godina pričao na protestima u Parku Mladen Stojanović, a onda je odjednom promijenio ploču – kaže Klincov.

Nastavi čitati

Društvo

PAKAO NA GRADILIŠTIMA! Radnici rade po +40, inspekcija otkrila HOROR USLOVE!

Prilikom izvođenja radova na otvorenom poreporuka poslodavcima je da prilagode radni proces kako bi zaštitili radnike koji rade izloženi suncu i visokoj temperaturi, rečeno je Srni u Inspektoratu Republike Srpske.

Iz Inspektorata navode da je preporuka poslodavcima da prilagode radni proces s obzirom na to da u ljetnim mjesecima radnici u građevinarstvu ili poljoprivredi koji obavljaju poslove na otvorenom rade u nepovoljnim uslovima.

Poslodavac može organizovati rad u fazama, u jutarnjim i večernjim časovima i primjeniti niz organizacionih mjera kako ne bi došlo do obolijevanja zaposlenih.

Poslodavacu se preporučuje rotacija poslova, izbjegavanje rada radnika u najtoplijem dijelu dana od 11.00 do 15.00 časova, češće pauze uz obezbjeđivanje velikih količina tečnosti, organizovanje rada u smjenama, uvođenje dodatne radne snage kod ekstremnih uslova.

Kada je riječ o izvođenju građevinskih radova u vrijeme vrućina važećim zakonima nije konkretno definisano pri kojoj temperaturi bi poslodavci morali obustaviti radove u određenim djelatnostima.

Svakodnevnim preventivnim radom na terenu inspektori nastoje da pored preduzimanja korektivnih mjera, kroz savjetodavno djelovanje upoznaju poslodavce i radnike sa njihovim pravima, obavezama i načinom na koji mogu zajedno unaprijediti uslove rada u Republici Srpskoj.

“U prethodnom periodu primjećen je napredak u pogledu primjenjivanja preventivnih mjera kod izvođača koji za obavljanje građevinskih poslova moraju posjedovati odgovarajuće licence za građenje izdate od nadležnog ministarstva. Veći rizik trenutno je uočen kod malih izvođača radova koji najčešće obavljaju određene završne radove u građevinarstvu, adaptacije, dogradnje i slično”, pojašnjavaju u Inspektoratu.

Iz Inspektorata podsjećaju da je republička inspekcija rada i zaštite na radu, uključujući i integrisane inspekcijske preglede u 2024. godini i ovoj godini obavila je 2.180 kontrola sprovođenja propisanih mjera zaštite na radu, od čega su u 948 slučajeva utvrđene nepravilnosti, te izrekla kazne u ukupnom iznosu 474.400 KM.

U Inspektoratu naglašavaju da su od ukupnog broja kontrola u oblasti građevinarstva u 2024. i ovoj godini obavljene 102, od čega je 49 bilo sa nepravilnostima.

“U 2024. godini u oblasti zaštite na radu, uključujući i integrisane inspekcijske preglede, izvršeno je više od 1.500 kontrola, od čega je 650 bilo sa utvrđenim propustima. Po tom osnovu izrečene su kazne od 361.650 KM. Od ukupnog broja kontrola, u oblasti građevinarstva izvršeno je 330, od čega je 146 bilo sa nepravilnostima”, navodi se u saopštenju.

Kako je naglašeno, u ovoj godini u oblasti zaštite na radu izvršeno je 680 kontrola, od čega je 298 bilo sa utvrđenim propustima i po tom osnovu izrečene su kazne od 112.750 KM.

Inspekcijske kontrole pokazale su da se najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mjera zaštite na radu, uređenje gradilišta, osposobljavanje radnika za bezbjedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada.

Kako se navodi, u prošloj godini u oblasti građevinarstva dogodile su se 24 teže povrede na radu i dvije povrede sa smrtnim ishodom, a u ovoj godini 10 težih povreda na radu i jedna sa smrtnim ishodom.

U zavisnosti od utvrđenih nepravilnosti, naglašava se, inspektori preduzimaju korektivne mjere i nalažu otklanjanje uočenih propusta, te ukoliko je riječ o prekršajima izriču i novčane kazne.

Nastavi čitati

Društvo

IMA LI KRAJA POSKUPLJENJIMA? Kafa u Republici Srpskoj za godinu dana skuplja 61,2 odsto

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cijene pojedinih prehrambenih proizvoda u maju ove godine znatno su porasle u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Tako kafa bilježi najveći rast, cijena joj je viša za čak 61,2 odsto. Čokolada je poskupjela 58,8 odsto, dok je kakao skuplji za 30,6 odsto.

Naime , ovi podaci pokazaju na značajan rast cijena proizvoda koji spadaju u kategoriju luksuznih ili poluluksuznih prehrambenih artikala, a razlog za to su, između ostalog, poremećaji na svjetskom tržištu i rast cijena sirovina.

Nastavi čitati

Aktuelno