Politika
Ko će u Parlament BiH direktno, a ko lovi kompenzaciju?
Od devet direktnih poslaničkih mandata u Predstavničkom domu Parlamenta BiH koji se biraju u tri izborne jedinice u Srpskoj, pet će osvojiti SNSD, tri će pripasti SDS-u, a jedan PDP-u, dok će se za pet kompenzacionih mandata voditi pravi rat.
Prema analizi portala mojabanjaluka.info razlika u odnosu na prije četiri godine je u tome što će DNS ostati bez direktnog mandata koji je tada osvojio Nenad Nešić u izbornoj jedinici tri, a sada će taj mandat pripasti SNSD-u.
Kada se računa po izbornim jedinicama, u prvoj (prijedorsko-banjolučkoj) lider PDP-a Branislav Borenović sigurno će osvojiti novi mandat i to će ponovo biti jedini direktan mandat PDP-a.
Po jedan mandat će osvojiti SNSD i SDS pri čemu nosilac liste SDS-a Miladin Stanić nema ozbiljnog protivkandidata unutar svoje stranke, dok nosiocu liste SNSD-a Nebojši Radmanovića za vrat duvaju dva jako ozbiljna kandidata.
Jedan je aktuelni predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija za koga mnogi unutar stranke smatraju da je trebao da bude nosilac liste i koji će zbog toga sigurno dati sve od sebe da napravi što bolji rezultat, a drugi je direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić.
Kojić je 2018. godine sa više od 23.000 osvojenih glasova ostvario odličan rezultat koji je predstavljao svojevrsno iznenađenje, a s obzirom na to da je za protekle četiri godine u javnosti dodatno ojačana pozitivna slika o poslu koji radi Centar na čijem je čelu, njegov odličan rezultat na ovogodišnjim izborima nikoga ne bi trebao da iznenadi.
Drugim riječima, ukoliko SDS podbaci i ostane bez direktnog mandata u ovoj izbornoj jedinici, što je teško, ali nije isključeno, jer je SDS prije četiri godine kampanju izgradio na tadašnjoj popularnosti Dragana Mektića koje sada nema, dakle u slučaju da SDS podbaci, borba za dva mandata SNSD-a vodiće se između Radmanovića, Tegeltije i Kojića.
Iz SDS u SNSD
U drugoj izbornoj jedinici (dobojsko-bijeljinskoj) situacija je potpuno jasna. S obzirom na to da je kompletno rukovodstvo dobojskog SDS-a zajedno sa članstvom poslije opštih izbora 2018. godine prešlo u SNSD, ta stranka će kao i prije četiri godine, samo sada mnogo uvjerljivije, osvojiti dva direktna mandata. Ta dva mandata će pripasti Obrenu Petroviću i Sanji Vulić, dok će treći direktni mandat iz ove izborne jedinice osvojiti nosilac liste SDS-a i bivši lider te stranke Mladen Bosić.
Kada je riječ o trećoj izbornoj jedinici (Birač, sarajevsko-romanijska regija i Hercegovina), rezultat će takođe biti 2:1 u korist SNSD-a. Nosilac liste SDS-a Darko Babalj osvojiće direktan mandat SDS-a, dok će u poslaničke fotelje ispred SNSD-a nosilac liste te stranke i aktuelni premijer Radovan Višković i bez imalo sumnje funkcioner zvorničkog SNSD-a i dugogodišnji poslanik u Narodnoj skupštini RS Obren Marković. Nije isključeno da zbog njegovog ponašanja u vezi sa prodajom potraživanja FG „Birač“ kompaniji „Pavgord“ Višković ostane bez podrške zvorničkog SNSD-a, ali to ipak ne bi trebalo da dovede u pitanje njegov poslanički mandat.
Glasovi nisu garancija
To je kada je riječ o direktnim mandatima, ali mnogo zanimljivija situacija i mnogo žešća borba će se voditi za pet kompenzacionih mandata. Na jedan siguran „kompenz“ može da računa samo SNSD kome su 2018. godine pripala dva mandata, a čiju kompenzacionu listu, kako nezvanično saznajemo, sada nosi nosi Radovan Višković.
Na siguran kompenz može da računa i bošnjačka koalicija pod nazivom Pokret za državu, odnosno njen nosilac Adil Osmanović, a zbog izuzetno zamršene matematike nezahvalno je prognozirati ko će osvojiti tri preostala kompenza.
O tome svjedoči činjenica da je SDS prije četiri godine sa više od 160.000 osvojenih glasova osvojio tri direktna, ali je ostao bez ijednog kompenzacionog mandata, dok je po jedan kompenz pripao SP-u sa 31.321 osvojenim glasom (4,69%) i SDA koja je osvojila 29.673 (4,45%) glasa. S obzirom na to da bošnjačke stranke ove godine nastupaju sa jedinstvenom listom pod nazivom Pokret za državu, Adil Osmanović će kao nosilac kompenzacione liste sigurno ponovo osvojiti mandat.
Za preostala tri kompenza ravnopravno će se boriti sve stranke, prije svega SDS, PDP, US, SP, DNS i Demos, dok u SNSD-u očekuju da im ponovo pripadnu dva kompenzaciona mandata.
Najveće šanse da joj pripadne jedan od tri mandata ima PDP-ova Mira Pekić koja je, kako nezvanično saznajemo, ponovo druga na kompenzacionoj listi, odmah iza lidera stranke Branislava Borenovića koji će sasvim sigurno osvojiti direktan mandat. Nosilac kompenzacione liste SDS-a je Miladin Stanić, a druga je Aleksandra Pandurević. Pošto će Stanić po svim prilikama osvojiti direktan mandat, to praktično znači da Pandurevićeva ponovo u Parlament BiH ako SDS-u pripadne jedan kompenzacioni mandat, ali može se vrlo lako desiti da SDS ponovo ostane bez ijednog kompenzacionog mandata.
Velike šanse da osvoji kompenzacioni mandat i da se iz Narodne skupštine Srpske preseli u Parlament BiH ima nosilac kompenzacione liste Ujedinjene Srpske Milan Petković, jer US ima najveći rast podrške birača, što su pokazali i lokalni izbori 2020. godine.
Za kompenzacioni mandat se bori i Aleksandar Glavaš iz DNS-a kome na ruku ne ide to što su se glasovi na osnovu kojih je DNS prije četiri godine osvojio direktan poslanički mandat u međuvremenu rasuli na Demos koji sada ima svoju kandidatsku listu i NPS Darka Banjca koji će glasove dati SNSD-u.
Kome će dati Selak
Socijalistička partija Petra Đokića prije četiri godine je osvojila kompenzacioni mandat koji je pripao Jakovu Galiću, a ove godine nosilac kompenzacione liste je direktor Fonda za dječiju zaštitu RS Nedeljko Jović. On će imati manje šanse od Galića zato što se SP u međuvremenu podijelio, jer je Goran Selak formirao SPS.
Interesantno je da SPS neće imati svoje kandidatske liste za Parlament BiH, ali će biti još interesantnije čuti kome će Selakovi socijalisti dati svoje glasove za Parlament BiH. Kako stvari stoje, moguće je da odu na tri adrese – Zoranu Tegeltiji i SNSD-u, zatim nosiocu liste Demosa Slobodanu Stanareviću ili čak šefu PDP-a Branislavu Borenoviću, a nije isključeno da će SPS ostaviti svojim biračima da sami odluče kome će dati glas za Parlament BiH.
I na kraju, šansu da osvoji mandat u Parlamentu BiH vidi i direktor RiTE Ugljevik Čedomir Stojanović koji je nosilac kompenzacione liste Demosa.
Plata profesionalnog poslanika u Parlamentu BiH, računajući paušal i ostale prinadležnosti, iznosi oko 5.000 maraka. To znači da se za četvorogodišnji mandat u džep stavi oko 240.000 KM, tako da je jasno zašto se vodi žestoka borba za poslaničku fotelju na nivou BiH.
Izvor: Mojabanjaluka.info
Politika
VLADAJUĆA KOALICIJA NA KLIMAVIM NOGAMA! Hoće li Igor Dodik razoriti koaliciju?
Burna dešavanja i uzavrela atmosfera unutar vladajuće koalicije u Republici Srpskoj ne samo da ne jenjava, nego svakim danom stanje postaje sve više napeto. U SNSD-u su najavljena povjereništva, dok mnoge manje stranke u koaliciji pucaju po šavovima.
Da li je u pitanju zbijanje redova u vlasti ili kažnjavanje svih onih koji nisu u potpunosti odani Miloradu Dodiku ili čak njegovom sinu i organizacionom sekretaru SNSD-a Igoru Dodiku?
Sve veće trzavice i previranja unutar stranaka vladajuće koalicije. U SNSD-u uvode povjereništva za Banjaluku i Bijeljinu. Dosadašnji predsjednik Gradskog odbora Vlado Đajić je poručio da će se ponovo kandidovati za ovu funkciju, međutim pitanje je da li će je i dobiti, jer u ovoj stranci kažu da nisu zadovoljni izbornim rezultatom na posljednjim izborima.
“Ono što treba definitivno napomenuti je da smo mi kao grad od 2018. pa do danas svaki put izgubili izbore za inokosnu funkciju pričamo i o gospođi Cvijanović 2018, Radojičiću 2020, Dodiku 2022, Šobotu 2024. i sigurno da ovdje postoji mnogo prostora za napredak da se konkretne stvari kako bi se povjerenje koje su u SNSD imali Banjalučani vratilo tamo gdje i pripada”, kaže poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Mladen Ilić.
Mnogi smatraju i da Đajić nije u dobrim odnosima sa Igorom Dodikom, koji od oca preuzima sve veći uticaj u SNSD-u i planira da smijeni stare kadrove i dovede nove, mlađe funkcionere.
“U SNSD-u se očigledno nešto dešava. Da li je to zdravstveno stanje predsjednika ili neke druge političke promjene to ne bih znala reći, ali ono što je evidentno je da se nešto dešava, da problema ima i u koaliciji i u stranci i u javnim ustanovama, a ono što je najvidljivije da se tu pojavljuje jedna osoba jedno novo staro ime da je tu Igor Dodik. Ono što smo ironično govorili da će Dodika naslijediti njegov sin ispostavilo se da je danas tačno”, kaže poslanik PDP-a Tanja Vukomanović.
Ključa i u Demosu. Ovu stranku je napustilo dvoje poslanika koji su prešli u SNSD. Ostali poslanici sada traže da Nedeljko Čubrilović ode sa mjeste predsjednika te stranke, ali i sa mjesta ministra saobraćaja i veza.
Čubrilović je odbio da odstupi, većina funkcionera za sada ćuti, međutim generalni sekretar ove stranke za BN kaže da će u Demos-u uskoro biti zakazani unutarstranački izbori, međutim za sada ne otkriva da li će on biti kandidat.
“Dogovor je se vjerovatno u drugoj polovini januara održi sjednica Glavnog odbora Demosa i da se raspišu unutarstranački izbori. Poslanici su imali svoj zahtjev što se tiče toga Čubrilović ostaje na čelu Demosa on nije podnio ostavku jer je njega birala skupština Demosa tako da se sve vraća u okvire stranke”, smatra generalni sekretar Demosa Boran Bosančić.
Sukob SNSD-a i Demosa je krenuo kada su odbornici ove stranke u Zvorniku i na Palama okrenuli leđa SNSD-u. Takođe pominje se i da Čubrilović nije prihvatao da mu autoritet bude Igor Dodik, što će ga po svemu sudeći skupo koštati. Zanimljivo je da su poslanici Demos-a u Narodnoj skupštini formirali Klub sa Socijalističkom partijom Srpske bez znanja i odobrenja Nedeljka Čubrilovića.
“Dosta ljudi iz Demosa kada se formirao zajednički poslanički klub je pristupilo nekim drugim partijama ali i SPS-u, demokratsko pravo svakog čovjeka da pristupi tamo gdje treba da bude”, kaže predsjednik SPS-a Goran Selak.
Upravo ovakav stav predsjednika SPS-a potvrđuje navode da se na ovome neće stati i da je cilj i promjena u Vladi Republike Srpske gdje se mnogim ministrima fotelja ozbiljno trese.
“Treba uzeti u obzir suštinu tih stranaka, način na koji su nastali i Ujedinjena Srpska i Demos i SPS. To su sve stranke koje su u jednom trenutku služile za razvaljivanje matičnih stranaka, uz spekulacije da je tome kumovao prvi čvojek u RS i da je napravio kombi te stranke kako bi da bi sebi omogućio lakšu vlast u koaliciji, tako da kako su nastale najvjerovatnije će tako i nestati. Ne voljom birača nego onoga ko je stvorio te stranke”, kaže komunikolog Mladen Bubonjić.
Dok u vladajućim redovima na korak do ključanja, u opoziciji drugačija atmosfera. PDP je dobio novog predsjednika, koji najavljuje da će ta stranka biti alternativa vladajućim, dok su u SDS-u u fazi ponovnog slaganja karata unutar stranke.
izvor: BN
Politika
Miličević ostaje predsjednik: Glavni odbor SDS donio 9 zaključaka, traže hitan SASTANAK SA VUČIĆEM i patrijarhom Porfirijem
Iako se prethodnih dana u pojedinim medijima spekulisalo da bi današnja sjednica Glavnog odbora SDS mogla da bude “subonosna” za Miličevića, te da bi članovi tog stranačkog tijela mogli da pokrenu proceduru za smjene Miličevića, to se nije desilo.
Umjesto smjene aktuelnog šefa, na sjednici Glavnog odbora SDS usvojeno je čak 9 zaključaka, a među prvima je onaj u kojem ova stranka traži hitan sastanak rukovodstva SDS sa predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem.
“Vučić treba biti upoznat sa složenom političko – ekonomskom situacijom i ustavnom pozicijom Republike Srpske”, navodi se u prvom zaključku.
Dalje, Glavni odbor SDS izražava želju da o izazovima sa kojima se suočava srpski narod u Srpskoj i BiH upozna i Srpsku paravoslavnu crvkvu i Njegovu Svetost patrijarha srpskog gospodina Porfirija, cijeneći ulogu i ugled Srpske pravoslavne crkve koja je u svim teškim vremenima bila uz svoj narod.
“GO SDS poziva predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića da zakaže hitnu sjednicu kako bi se poslanici izjasnili o novom Zakonu o zaštiti ličnih podataka i Zakonu o graničnoj kontroli čija se primjena odnosi i na MUP RS. Neophodno je da se Narodna skupština, u skladu sa svojim ranijim zaključcima, izjasni da li u predloženim zakonima ima prenosa nadležnosti”, stoji u trećem zaključku.
GO SDS upozorava na naprasnu koperativnost zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara Staše Košarca koji je, dan po stavljanju na OFAK listu, sam u ime Republike Srpske usvojio ANP za 2023. godinu, odnosno Program reformi za NATO.
Poziv Pranjiću
Iz SDS zato zahtijevaju od SNSD da objavi taj dokument kako bi javnost bila upoznata sa obavezama koje su preuzeli u ime Republike Srpske.
Kao četvrti zaključak, GO SDS navodi da daje punu podršku gradonačelniku Bijeljine Ljubiši Petroviću, svojim načelnicima i poslanicima da nastave borbu za rušenje nepravednih izmjena Zakona o budžetskom sistemu kojima se narodu Bijeljine i Banjaluke otima 10 miliona KM.
Republika Srpska, kako navode, mora biti pravedno i socijalno odgovorno društvo, i Bijeljina i Banjaluka spremne su se solidarisati sa jednom trećinom sredstava za nerazvijene opštine, dok ostatak treba obezbijediti iz drugih izvora.
“Besramno je da budžet predsjednika RS iznosi 77 miliona КM, dok teret ekonomske krize nose građani i opštine, kao što je besramno da grant za solarne elektrane iznosi 25,5 miliona КM a znamo da je resorni ministar direktno involviran u te poslove” ističu u SDS.
Glavni odbor SDS poziva potpredsjednika RS Davora Pranjića, kojeg je predsjednik Republike ovlastio za donošenje ukaza o stupanju na snagu zakona, da u skladu s članom 80. tačka 4) Ustava Republike Srpske zahtijeva od Narodne skupštine da ponovo razmotri Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske.
Ukoliko potpredsjednik Republike Srpske ipak donese ukaz, SDS i njeni funkcioneri podnijeće apelaciju Ustavnom sudu Republike Srpske za ocjenu njegove ustavnosti.
“GO SDS upozorava na urušavanje elektro-energetskog sistema Republike Srpske i ističemo da je neprihvatljivo povećanje cijene električne energije dok EPRS istovremeno krpi budžetske rupe kupovinom trezorskih zapisa Vlade Republike Srpske i desetine miliona КM daje firmama u vlasništvu porodica funkcionera SNSD. Prije nego što EPRS doživi potpun kolaps i sudbinu Šuma RS, tražimo hitnu nezavisnu reviziju poslovanja EPRS, RiTE Gacko i RiTE Ugljevik”, stoji u šestom zaključku.
Pritisak na opoziciju
Dalje, GO SDS traži od Vlade Republike Srpske hitne mjere za poboljšanje položaja zdravstvenih radnika, policajaca, radnika u prosvjeti i kulturi, i pravosuđu.
Takođe, traže od Vlade Republike Srpske da odmah i prioritetno preduzme mjere za zaustavljanje odliva ljekara iz bolnica u Istočnom Sarajevu, Trebinju i Foči. Jer 200.000 ljudi koji gravitiraju ka tim medicinskim ustanovama, zbog odlaska ljekara, ostaju bez adekvatne i pravovremene medicinske zaštite.
GO SDS osuđuje zloupotrebu institucija Republike Srpske za vršenje pritisaka na opštine i gradove u kojima opozicija ima vlast.
“Demokratskim društvima je neprihvatljiva policijska tortura i prijetnje odbornicima i načelnicima radi rušenja skupštinskih većina, kao i zloupotreba pravosuđa radi povlačenja kroz blato funkcionera SDS. Upozoravamo da je riječ o čistoj zloupotrebi službenog položaja i ovlašćenja, i da će pravna država kad-tad zaživjeti”, ističe se u osmom zaključku.
Na kraju, GO SDS osuđuje i odbacuje svaku vrstu međunarodnog intervencionizma u BiH. Ističu da je poveljom UN zabranjen protektorat nad članicama UN i spoljnje miješanje u unutrašnja pitanja suverenih država.
“Prema sadašnjem stanju, BiH ne bi mogla biti članica UN. Stanje protektorata u direktnoj je koliziji sa evropskim putem BiH. Pozivamo sve strane u BiH na reset odnosa i zaustavljanje politike maksimalističkih zahtijeva i guranja prsta u oko, koje za posljedicu imaju masovno iseljavanje stanovništva. BiH budućnost može graditi samo na unutrašnjem dogovoru i dijalogu utemeljenom na Opštem okvirnom sporazumu za mir”, navode u SDS.
Posebno osuđuju, kako kažu, politiku guranja prsta u oko od strane dva člana Predsjedništva BiH iz Federacije, koji su samo iz politike inata Srbima, ugostili Aljbina Kurtija tzv. premijera tzv. Kosova koje BiH nije i neće priznati. Politika ”da komšiji crkne krava” nije politika gradnje povjerenja i budućnosti BiH.
Politika
DRINIĆ NA LITURGIJI U DRAKULIĆU “Djetinjci simbolizuju porodične veze”
Odbornik u Skupštini grada Banjaluke Nebojša Drinić prisustvovao je liturgiji u Hramu Svetog Georgija u Drakuliću.
– Sabranje radi služenja Bogu – najvažnija je dužnost vjerujućeg naroda. Gospod nam je rekao da se okupljamo u njegovo ime i On će biti sa nama. “Gdje su dva ili tri sabrana u moje ime, onda sam i ja među njima”, Mt.18, 20) – rekao je Drinić.
Sa sveštenikom Igorom Stankovićem obišao je parohijski dom koji je u izgradnji za koji je donirao novac za vrata.
Kum parohijskog doma i donator temelja je gradonačelnik Draško Stanivuković.
– Današnji praznik Djetinjci simbolizuje čvrste porodične veze koje treba da jačamo. Porodica je ključ svega i tvrđava koju treba da branimo – naglasio je Drinić.
Dodaje da je i Banjaluka porodica i da Grad kroz brojne mjere djeluje preventivno, pokazuje brigu o roditeljima i djeci kako bi osnažio porodicu.
-
Region2 dana ago
MAJKA NAPADAČA! “Bio je na liječenju, molili smo doktora da ga ne pušta”
-
Hronika3 dana ago
UBIJENO DIJETE (7), učiteljica i počinitelj zločina se bore za život! ZAGREB ZAVIJEN U CRNO
-
Region2 dana ago
POZNATO STANJE UBICE IZ ŠKOLE! Govorio samo o svojim povredama, jedna stvar posebno šokira
-
Svijet3 dana ago
NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji
-
Hronika3 dana ago
ŽRTVE ZAGREBAČKOG MONSTRUMA PRVAČIĆI I UČITELJICA! Oprečne informacije o poginulima
-
Društvo2 dana ago
IPAK NAS ČEKA BIJELA NOVA GODINA? Stiže nam i do METAR SNIJEGA
-
Region3 dana ago
UŽAS U ZAGREBU! Monstruozan napad u ŠKOLI! Jedna osoba stradala, PETORO DJECE povrijeđeno (FOTO)
-
Banjaluka3 dana ago
KRESOJEVIĆ “Predložiću pomoć Vlade od 100.000 KM za četvoročlane porodice, PO UGLEDU NA SRBIJU”