Connect with us

Društvo

KO SU NAJVEĆI PORESKI DUŽNICI U BIH: Dug dostigao 352 miliona

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), na spisku dužnika za porez na dodatu vrijednost (PDV) nalaze se 1.484 kompanije, koje su ukupno dužne 351.599.750 KM.

Naime, na prva dva mjesta nalaze se kompanije iz BiH čiji je ukupan dug oko 50 miliona KM, a ubjedljivo najveći dužnik je kompanija KJKP “GRAS” iz Sarajeva, čiji dug iznosi 27.270.968 KM.

Na drugom mjestu je “Sarajevska pivara”, koja je za PDV dužna 22.341.084 KM.

Na trećem mjestu je RU Kreka iz Tuzle, čiji dug iznosi 18.916.484 KM, na četvrtom “Bosmal” iz Sarajeva sa dugom od 13.489.687 KM, dok je peti “Monter & Co” iz Bijeljine, koji je dužan 7.651.810 KM.

Šesti dužnik na ovom spisku je brčanska kompanija “Hisar Trade”, koja je dužna nešto više od sedam miliona KM, a odmah nakon nje, na sedmom mjestu, nalazi se Javni servis RTV Bosne i Hercegovine sa dugom od 6.813.674 KM.

Na osmom mjestu je “Extrablatt” iz Gradačca sa dugom od 5.633.840 KM, dok je deveta “Fly Bosnia”, kompanija koja je trebalo da bude zvanični avio-prevoznik BiH, a za PDV je dužna 3.019.546 KM.

Na desetom mjestu se nalazi kompanija “Gulf Real Estate”, koja je izgradila “Prvi arapski grad u BiH”, a dužna je za PDV 2.756.126 KM.

Kako navode iz UIO BiH, prinudna naplata indirektnih poreza, ostalih prihoda i taksi u nadležnosti je organizacione jedinice Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a sprovodi se na način i pod uslovima propisanim zakonom.

“Grupe za prinudnu naplatu u regionalnim centrima UIO postupak prinudne naplate pokreću i vrše po službenoj dužnost (za dugovanja koja proizlaze iz razreza koji je izvršio UIO period prinudne naplate počinje narednog dana od dana isteka roka za dobrovoljno plaćanje, tj. do petnaestog u mjesecu nakon isteka mjeseca u kojem je izvršen razrez, a kad je u pitanju prijava samooporezivanja, početak perioda prinudne naplate počinje teći narednog dana od dana isteka roka za podnošenje poreske prijave). Postupak prinudne naplate počinje kada se dužniku uruči nalog za prinudnu naplatu, te ukoliko dužnik ne plati iznos koji je naveden u nalogu za prinudnu naplatu u ostavljenom roku, UIO nastavlja da plijeni dužnikovu imovinu”, navode iz UIO BiH.

Kako dodaju, zapljena imovine regulisana je odredbama Zakona o postupku prinudne naplate, gdje je propisan i redoslijed namirenja, te je po redu prvenstva određena pljenidba gotovine ili sredstava na računima otvorenim kod banaka ili drugih finansijskih institucija.

“Dalje mjere prinudne naplate nad glavnim dužnikom su pljenidba novca deponovanog u finansijskim institucijama, prenos sredstava sa blokiranih računa kod banaka ili drugih finansijskih institucija, pljenidba dužnikovih nenaplaćenih potraživanja i prava dužnika, pljenidba plata, naknada, zarada i penzija, pljenidba zakupnina, posebna šema dužnika – naplaćeni dug, prodaja oduzete imovine – aukcija, prodaja oduzete imovine – direktna prodaja, prodaja HOV putem ovlaštenog berzanskog posrednika, naplaćena potraživanja u postupku restrukturiranja, stečajnom postupku i likvidacionom postupku i naplaćeni iznos u sudskom izvršnom postupku”, navode iz UIO BiH.

Kako dodaju, nakon što se iscrpe sve mjere prinudne naplate, postupak prinudne naplate indirektnih poreza se pokreće i za odgovorna lica, odnosno osnivače u pravnom licu, donoseći prijedlog odgovornosti, pojedinačne i solidarne odgovornosti, te u konačnici i donošenje rješenja o proglašenju pojedinačne i solidarne odgovornosti kojim se odgovorna lica, odnosno osnivači u pravnom licu terete za dug glavnog dužnika.

Igor Gavran, ekonomista, za “Nezavisne novine” ističe da vlasti na svim nivoima nonšalantno dozvoljavaju nelegalno poslovanje.

“Vidjeli smo sada u slučaju kamenoloma u Jablanici kako vlasti na svim nivoima nonšalantno dozvoljavaju nelegalno poslovanje i kada to može ugroziti živote, pa me nimalo ne čudi da se toleriše i neplaćanje poreza. Primjer ‘vodeće’ kompanije na listi takođe pokazuje i kako su priče o preporodu gradskog prevoza u Sarajevu tek djelomično tačne, ali suštinske promjene još nema. Naime, zaista imamo sve više vrhunskih novih vozila, ali gradski prijevoz kao kompanija i sistem i dalje nisu reformirani i ustrojeni kako treba. S javnim preduzećima zaista ne bi smjelo biti nikakvog strpljenja, jer za njihovo poslovanje je direktno odgovorna politika i nedopustivo je da duguju i jednu marku”, kazao je Gavran.

Prema njegovim riječima, kada su u pitanju proizvodne firme poput “Sarajevske pivare”, potrebno je razmotriti opcije reprograma dugova i pokušati očuvati radna mjesta i proizvodnju, ali takođe ne beskonačno i ne smije se diskriminisati ostatak privrede.

“Ima sigurno i prostora za smanjenje poreza i drugih opterećenja, što bi pomoglo svima, ali na kraju se mora poslovati legalno i izmiriti sve obaveze. Sramotno je da vlasti ne tragaju posebno u slučajevima kada su u pitanju porezi koje grad, kao i potrošači uredno plaćaju i ne mogu izbjeći, a onda neko taj nas novac zadržava za sebe”, zaključuje Gavran.

Društvo

TRGOVCI IZ FEDERACIJE NEĆE DA RADE NEDJELJOM! U obzir ne dolaze ni vikend ni praznik

Trgovci u Federaciji BiH poručili su juče na proestu u Sarajevu da nisu saglasni da se uvede 16 do 18 radnih nedjelja, kao i da ni pod kojim uslovima ne prihvataju mogućnost rada u dane praznika.

Učesnici protesta nosili su transparente “Ne damo nedjelju”, “Nećemo smjenu, hoćemo mir, ne kupujte nedjeljom, jer to je hir”, “Nedjelja je za odmaranje dan, nije za radni plan”.

Protest je organizovao Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti u FBiH čiji je predsjednik Mersiha Beširović istakla je da je nedjelja neradna za trgovce, kao i da se namjerno zaboravlja i ne pominje praznik.
“Neću pominjati imena, znamo ih, to su oni eksperti koji su govorili da će propasti zemlja, biti krah ekonomija, a mi svi biti na ulici – zbog neradne nedjelje. Kako nije bilo svega toga, onda su iskopali inflaciju kako bi i nju fakturisali neradnoj nedjelji”, istakla je Beširovićeva.

Prema njenim riječima, Sindikat neće dozvoliti da im se iznosi jedan plan, a onda iza zatvorenih vrata, bez predstavnika trgovaca, pravi drugi.

Ona je istakla da je ovo vrijeme protesta uvod u štrajk i bojkot, naglasivši da neće dozvoliti da se radnicima oduzme ono što su čekali 30 godina. Učesnici protesta okrivili su pojedine parlamentarce i ekonomiste da su lobisti velikih tržnih lanaca i da rade protiv interesa radnika.

Okupljene je podržao i federalni ministar trgovine Amir Hasičević koji je poručio da se bez njih neće donijeti nijedna odluka.

Ispred zgrade “Doma sindikata” bili su i mališani sa transparentom “Ne dam mamu nedjeljom”.

Nastavi čitati

Društvo

UPOZORENJE! Stižu pljuskovi i olujni udari vjetra

Promjenljivo vrijeme sa kišom i vjetrom očekuje se narednih dana u Republici Srpskoj.

U Republici Srpskoj i FBiH sutra će preovladavati oblačno vrijeme uz pljuskove i jak vjetar ponegdje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Jutro će biti svježe i preovladavaće umjereno oblačno vrijeme, a na sjeveru i zapadu uz slabu kišu ponegdje.

Prije podne će biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni razvoj oblaka koji će od sredine dana donijeti povremenu kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.

U prvom dijelu dana na jugu i istoku biće sunčano. Tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku, te će padavine ponegdje biti jače.

Duvaće slab do umjeren vjetar zapadnih smjerova, a pri pljuskovima i jak.

Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Malo toplije i sunčanije biće u utorak, 20. maja, u prvom dijelu dana, a od podneva se nastavlja promjenljivo vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom koji će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ponegdje će biti i jačih pljuskova, dok će na jugu biti pretežno sunčano.

Jutarnja temperatura vazduha od šest do 12, u višim predjelima od tri, a dnevna od 21 do 27, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Slično vrijeme biće i u srijedu, 21. maja, kada će kiša i pljuskovi prvo zahvatiti zapadne i južne predjele, a tokom dana i većinu ostalih krajeva. Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 13, u višim predjelima od šest, dnevna od 17 na jugozapadu do 24 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda sa povremenom slabom kišom i pljuskovima očekuje se u četvrtak, 22. maja, ali će biti malo toplije.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 14, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 26, a u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

OVO JE POSTALO UOBIČAJENO! Gužve na ovim graničnim prelazima u BiH

Pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradiška, Donja Gradina, Brod, Izačić, Velika Kladuša i Orašje na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Saobraćaj se u Republici Srpskoj odvija po suvim i mjestimično vlažnim kolovozima.
Iz AMS-a skreću pažnju vozačima na moguće odrone na dionicama u usjecima.

Nastavi čitati

Aktuelno