Connect with us

Politika

Koga će poraz u oktobru odvesti u POLITIČKU PENZIJU

Od rezultata koje ostvare na predstojećim izborima direktno će zavisiti dalja politička budućnost brojnih stranačkih lidera i političara u Republici Srpskoj.

To se, prema mišljenju analitičara i dobrih poznavaoca prilika na domaćoj političkoj sceni, posebno odnosi na partijske šefove i najviše stranačke funkcionere koji su se kandidovali za inokosne funkcije, odnosno poziciju predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH.

Iako se iz najvećih političkih partija u Srpskoj zvanično ne može “iščupati” bilo kakav komentar o tome da li će njihovi lideri, u slučaju izbornog poraza, završiti svoju karijeru na čelu stranke, nezvanično, brojni ljudi iz vrha vlasti i opozicije u Srpskoj kažu nam da politička budućnost Milorada Dodika, Mirka Šarovića, Željke Cvijanović, pa čak i Jelene Trivić, umnogome zavisi od rezultata izbora koji će biti održani za mjesec dana.

Primjer SDS

Naime, sagovornici Srpskainfo iz rukovodstava najvećih stranaka iz vlasti i opozicije, koji su insistirali na anonimnosti, ističu da su predstojeći izbori od “sudbinske važnosti” za lidere njihovih partija, te da bi u slučaju izbornih poraza sigurno došlo do promjena na čelu njihovih stranaka.

– Ukoliko Mirko Šarović izgubi od Željke Cvijanović na izborima za srpskog člana Predsjedništva BiH, gotovo sigurno ga čeka sudbina Mladena Bosića i Vukote Govedarice, koji su takođe nakon izbornih poraza odlazili sa čela SDS – kažu za Srpskainfo izvori iz najveće opozicione stranke u Republici Srpskoj.

Što se tiče SNSD, naši sagovornici iz vrha te partije tvrde da bi u slučaju da Milorad Dodik izgubi od Jelene Trivić u izbornoj utakmici za predsjednika Srpske, dosadašnji neprikosnoveni stranački lider, najvjerovatnije, sam prepustio vođenje partije nekom drugom.

– Niko u vrhu SNSD nema dovoljno političkog autoriteta i snage da smijeni Dodika, ali bi u slučaju izbornog poraza Dodikova pozicija bila žestoko uzdrmana. Kruže neke priče da bi se u tom slučaju Dodik sam povukao sa čela stranke, a možda i iz politike – tvrde naši sagovornici.

Interesna organizacija

Politički analitičar Velizar Antić takođe smatra da će predstojeći izbori neminovno uticati na političku sudbinu mnogih političara u Srpskoj.

– Najveća politička partija, SNSD, postala je interesna organizacija, koja crpi snagu iz moći koju ima Milorad Dodik. Ukoliko na predstojećim izborima Dodik i SNSD izgube, ovu stranku čekaju veliki lomovi i turbulencije i vjerujem da će doći do njenog raspadanja na nekoliko novih političkih partija. U onom trenutku kada ova partija izgubi vlast i ne bude mogla da zadovolji interese članstva i rukovodilaca, doći će i do raspada takve interesne organizacije. Mislim da SNSD, u trenutku kada izgubi vlast, čeka sudbina Demokratske stranke u Srbiji. U tom slučaju ne vjerujem da će Dodik pristati da vodi političku partiju koja bi bila u opoziciji i imala pet do deset odsto podrške, tako da politička sudbina Milorada Dodika, ali i Željke Cvijanović, sasvim sigurno zavisi od predstojećih izbora. ukoliko oni izgube, možemo očekivati i njihovo povlačenje iz politike – smatra Antić.

Dodaje da u slučaju izbornog poraza slična sudbina čeka i lidera SDS, Mirka Šarovića.

– Ukoliko izgubi i ne uspije da osvoji mjesto u Predsjedništvu BiH, sasvim sigurno možemo očekivati i Šarovićevo povlačenje sa čela SDS i iz politike. Njegov eventualno loš izborni rezultat poslužio bi mlađim kadrovima u stranci kao razlog da traže njegovu smjenu sa čela partije, što bi se vjerovatno i dogodilo – procjenjuje Antić za Srpskainfo.

Liderstvo

Što se tiče lidera DNS Nenada Nešića, koji se takođe kandidovao za srpskog člana Predsjedništva BiH, Antić ocjenjuje da na njegovu poziciju u stranci predstojeći izbori neće imati toliki uticaj.

– Ukoliko DNS ostvari slabiji rezultat od očekivanog, možemo očekivati nezadovoljstvo pojedinih dijelova stranke, možda čak i njihov izlazak iz te partije, ali ne vjerujem da će oni imati veću snagu da utiču na smjenu Nešića sa čela partije – smatra Antić.

S druge strane, politički analitičar Tanja Topić za Srpskainfo kaže da uprkos “normalnoj demokratskoj praksi”, koja podrazumijeva da stranački lideri prvi snose odgovornost za izborni poraz, ovdje to nije pravilo.

– Za većinu političkih partija, posebno one koje su dominantne i maltene već decenijama na vlasti, njihovo osnovno obilježje i snaga jesu njihovi lideri. U demokratskim društvima očekivali bi da se onaj politički lider koji izgubi na izborima sam povuče iz politike ili sa čela stranke. Međutim, naše političko iskustvo i praksa ne uče nas da će se to zaista i dogoditi – kaže Topićeva.

Ona, između ostalog, ističe da nastavak političke karijere izbornih gubitnika zavisi i od toga da li će stranka kojoj su na čelu biti dio vlasti ili ne.

– Ukoliko njihova stranka participira u vlasti, to im može donijeti neku od izvršnih funkcija. Po toj logici identifikacije političkih partija sa liderom stranke, a gdje pojedine partije u nazivu čak nose i njihova imena, teško je očekivati da će takvi “snažni” lideri otići u političku penziju dobre volje i čista srca – smatra Topićeva.

Ona kao pozitivne primjere demokratske prakse, gdje gubitnici sami napuštaju liderske pozicije u stranci, navodi primjer SDS.

– Tu vrijedi pomenuti Mladena Bosića i Vukotu Govedaricu, koji su sami otišli sa pozicije predsjednika stranke nakon izbornih poraza. Najveći demokratski potencijal, u smislu lidera koji su “na vrijeme” otišli i prepustili kormilo stranke mlađima, pokazali su Mladen Ivanić i PDP. Naravno, moram da istaknem da su to stranke koje su godinama u opoziciji – kaže Topićeva.

Srpska info

Politika

VUKANOVIĆ U ČUDU: Ludak je napravio diplomatski skandal!

Ludak i monstrum pomračenog uma juče je napravio novi diplomatski skandal bez presedana, kakav se ne pamti.

U napadu bijesa i straha što je nepoželjan sagovornik i što su mu uvedene sankcije, Dodik je svojim čaušima naredio da njemačku saveznu ministarku za evropske integracije i klimu Anu Lirman proglase nepoželjnom u Republici Srpskoj, personom mom gratom, i protjeraju iz Banjaluke, gdje je njemačka ministarka danas planirala i organizovala niz sastanaka.

Ana Lirman je prethodno najavila sastanak, dobila pratnju Policije Republike Srpske i trebala je da se sastane sa liderima opozicije, te novinarima i predstavnicima nevladinog sektora ali su svi sastanci otkazani nakon skandalozne Odluke Vlade Republike Srpske, koja još jednom potvrđuje da su čelnici režima iz straha potpuno izgubili razum i dodir sa realnošću.

Ne pamti se ovakav diplomatski skandal, da je neko tokom posjete donio iznenadnu odluku na vanrednoj sjednici Vlade da protjera saveznog ministra Njemačke, vodeće zemlje Evropske Unije, uz to je i grubo izvrijeđati.

Sigurno je da će se snositi teške posledice zbog poniženja i skandala kakav se ne pamti. Iza ovakvih ludačkih poteza stoji lično Uzurpator Milorad Dodik, te njegova bolumenta i saradnici, a ne narod, što bi Ana Lirman, Vlada Savezne Republike Njemačke i Evropska Unija trebali imati u vidu, da ne kažnjavaju narod i Republiku Srpsku, njene građane i privrednike već ludake kojima su godinama tolerisali i nagrađivali.

Njemačka je strateški partner Hrvatske i HDZ-a, i Plenkovića i Čovića, pa će biti zanimljivo vidjeti reakciju lidera HDZ BIH, koji i dalje ispod žita čuva leđa Dodiku i SNSD-u, da li će i kako prokomentarisati odluku Vlade Republike Srpske i Milorada Dodika da protjera njemačku ministarku, da li je evropski protjerivati ministra Evropske Unije i da li takvu retrogradnu politiku, koja svima nanosi ogromnu štetu, treba nagrađivati, opstrukcijama i ucjenama onih koji su odgovorni, održavati zlo na vlasti?

Nastavi čitati

Politika

S KIM BI HDZ U KOALICIJU: Dok sastanči s opozicijom iz Srpske, Dodika se ne odriče

Bio je to, kako su rekli, jedan konstruktivan sastanak. Svi su iznijeli svoje zahtjeve, prohtjeve i ciljeve, spremni da krenu putem kompromisa. Ništa previše, a opet dovoljno da imaju velika očekivanja od novog sastanka, koji je, 10. aprila, planiran u Banjaluci.

Aonda je predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, stao za mikrofon i postalo je jasno da put (do) nove koalicije, neće biti tako lako prohodan. Vukanović je, u svom kratkom izlaganju, rekao da je očekivao više od sastanka opozicije iz Srpske, Trojke i HDZ BiH, koji je, podsjetimo, u srijedu, prvi put, održan u punom sastavu.

Na pitanje da li se razgovaralo o poziciji ministra bezbjednosti, za koju je predložen, još kraće je odgovorio “pitajte HDZ”.

I tu stvari postaju prilično jasne.

–Imate li osjećaj da je Dragan Čović iskren kada kaže da bi izbacio Milorada Dodika i ubacio opoziciju iz Republike Srpske? Ili samo igra igru da kasnije kaže: ja sam htio, ali niste vi htjeli podržati izborni zakon – upitao je Vukanović.

I upravo su izmjene Izbornog zakona, mimo dogovora sa bilo kim, preko delegata Marine Pendeš, upućene u proceduru. Suština je u tome da Hrvati sebi biraju člana Predsjedništva BiH, a ne da to, kao što je do sada bio slučaj, za njih rade Bošnjaci. Kod izbora člana Predsjedništva iz Republike Srpske, ne bi se mijenjalo ništa, a kada je riječ o bošnjačkom članu Predsjedništva BiH, pobijedio bi kandidat koji dobije najveći broj glasova.

Prije nego što krenemo analizirati Čovićeve namjere, valja podsjetiti i na njegovu izjavu da je koalicioni sporazum sa SNSD za sada jedini koji postoji, ali i da sumnja u to da će išta biti potpisano u Banjaluci.

Postavlja se pitanje, kakva je, onda, sudbina potencijalne koalicije? Da li će velika očekivanja završiti malim djelima? I da li bi, upravo Čović, u slučaju takvog ishoda, mogao da bude glavni osmunjičeni?

Politička analitičarka Ivana Marić za Srpskainfo kaže da Čoviću, zapravo, i nije važno ko će mu biti koalicioni partneri, sve dok oni pristaju na evropske zakone, ali i ostavljaju mogućnost da se “proguraju” izmjene Izbornog zakona.

Čović je svjestan da se SNSD ne može tako lako izbaciti iz vlasti zbog tri delegata u Domu naroda. Sve i da pokaže da ima volju za formiranjem nove koalicije, opet je pitanje kako bi oni mogli da otklone blokade od strane SNSD. Mi možemo ostati ovako zarobljeni do narednih izbora. Zanimljivo je i to što vidimo da Nebojša Vukanović, na neki način, odustaje od funkcije ministra bezbjednosti, što znači da se može naslutiti da je HDZ bio protiv njegovog imenovanja. Do sada se vrlo rijetko dešavalo da se iz stranaka upliću jedni drugima u kadrovska rješenja. HDZ, očigledno, ima nešto protiv imenovanja Vukanovića za ministra, tako da će biti zanimljivo posmatrati kako će se sve dalje odvijati, da li će se nastaviti pregovori ili će propasti prije nego što je bilo šta potpisano – kaže Marićeva, dodajući da je sve to politička trgovina.

Komunikolog Mladen Bubonjić, saglasan je da Čoviću nije stalo do koalicionih partnera, nego samo i isključivo do vlastitih interesa.

– Bio bi spreman da s bilo kim koalira, ako bi se ostvarile njegove želje i prohtjevi, a najvažniji mu je Izborni zakon. Tu je, naravno, i pokušaj da se preko opozicije iz Republike Srpske izvrši pritisak na bošnjačke političke partije, koje imaju većinu. U dosadašnjoj kalkulaciji je vjerovatno uvidio da nema neke volje da se uđe u izmjene Izbornog zakona, pa sada dalje kalkuliše – smatra Bubonjić.

Kaže da je pitanje je da li će doći do prekompozicije vlasti, onako kako je to, prvobitno, zamišljeno.

Nastavi čitati

Politika

KUDA PLOVI OVAJ BROD: BiH s evropskog puta skreće u bezbjednosnu krizu?

Živa diplomatska aktivnost zbog posjeta visokih međunarodnih zvaničnika BiH sve je više vezana za bezbjednosnu situaciju u zemlji, a sve manje za evropski put i ispunjavanje evropskih zakona.

Naime, Brisel se trudi da se fokus s ustavne krize izazvane sukobom između Banjaluke i Sarajeva oko nadležnosti i ograničavanja djelovanja bh. institucija za provođenje zakona i pravosuđa na teritoriji Republike Srpske ponovo usmjeri na evropski put, ali mu to sve teže polazi za rukom.

Kao što smo već pisali, postoji bojazan da bi, u slučaju da dođe do potrebe jačeg angažovanja EUFOR-a, to poslalo poruku skeptičnim članicama Evropskog savjeta da je BiH bezbjednosni rizik, što bi moglo usporiti, ako ne i zaustaviti evropske integracije zemlje.

Problem predstavlja činjenica da se i među druga dva naroda javlja sve veće nezadovoljstvo trenutnom situacijom.

Osim predstavnika Republike Srpske, i politički predstavnici hrvatskog naroda nezadovoljni su nedostatkom entuzijazma za izmjene Izbornog zakona BiH od strane političkih predstavnika Federacije i opozicije iz Srpske, pa se čini da se ne žure s formiranjem nove koalicije, a i pitanje novog ministra bezbjednosti se sve više dovodi u pitanje. Među strankama s centralom u Sarajevu gotovo da tinja mini-rat između stranaka “trojke” i onih okupljenih oko SDA, jer se međusobno optužuju za popuštanje Miloradu Dodiku, predsjedniku RS, i Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ BiH.

Zbog povećanog bezbjednosnog rizika nedavno je u BiH boravio i Mark Rute, novi generalni sekretar NATO-a, a NATO avioni sve češće nadlijeću prostor BiH, posebno uz granicu između BiH i Srbije, kao što je bilo i u petak, pored aviona EUFOR-a, koji već mjesecima redovno nadlijeće teritoriju BiH.

U BiH se nalaze predstavnici COWEB-a, Grupe za zapadni Balkan u okviru COREPER-a, najvažnijeg tijela na ambasadorskom nivou u okviru Evropskog savjeta, kako bi se upoznali sa situacijom u BiH, a Njemačka i Austrija uvele su sankcije najvišim zvaničnicima RS.

Uskoro u BiH dolaze i Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbjednost, i Andrej Plenković, premijer Hrvatske, kako bi pokušali oživjeti evropski proces.

Faris Kočan sa Fakulteta za društvene nauke Univerziteta u Ljubljani za “Nezavisne” kaže da mu se čini da se situacija u BiH sve više prati s bezbjednosnog aspekta, u kontekstu evroatlantskih integracija.

“Prvi aspekat je bezbjednost, i jako je vezan na ideju članstva BiH u NATO. Ako vidimo situaciju u Crnoj Gori, od kad je Crna Gora ušla u NATO, nekako postoji veće povjerenje ili manja briga međunarodne zajednice uz bezbjednosnu strukturu države”, smatra on.

Ističe da je BiH već i formalno duboko integrisana u NATO strukture, a smatra da bi članstvo moglo riješiti problem političko-bezbjednosnih kriza u državi.

“A drugi aspekat jeste vezan uz takozvano fazno pridruživanje ili diferenciranu integraciju, gdje sad postoji ideja da u kontekstu ove situacije dolazi do deblokade procesa evropskog proširenja kroz imenovanja pregovarača i usvajanja zakona na državnom nivou nužnih u kontekstu dobijanja pregovaračkog okvira. Takva su barem sad očekivanja od strane međunarodne zajednice, i u tom kontekstu razumijem angažman u BiH u posljednjim mjesecima”, smatra Kočan.

Prema njegovim riječima, vjeruje se da bi jak angažman međunarodne zajednice mogao dovesti do prevazilaženja te političke krize i do pokušaja unapređenja evropskog puta BiH.

“Pogotovo jer postoji ideja da dolaze do nekih promjena na strukturnoj razini, iako niko ne zna ni kakve će biti ni šta će se desiti”, smatra on.

Nastavi čitati

Aktuelno