Društvo
Kontrola zaposlenih neće dati dobre rezultate

Najavljene kontrole spiskova radnika u javnom sektoru, sa fokusom na one koji su zaposleni, a ne dolaze na posao neće dati dobre rezultate. Pravi odgovor koliko zaista Srpska ima takvih dobili bismo da je vlast u institucije, službe, fondove i javna preduzeća poslala vanrednu inspekciju rada.
Stav je to predstavnika vlasti, ali i opozicije povodom najavljenih čistki u javnom sektoru, sa akcentom na one koji ne dolaze na posao, a primaju platu. Predsjednik Sindikata uprave RS Božo Marić naveo je da najviše takvih radnika ima u javnim preduzećima.
– Teško je to izvodljivo u Vladi RS i njenim službama, jer tu se radnici elektronski prijavljuju kada dolaze na posao. Ta pojava je više zastupljena u javnim preduzećima i to u velikim sistemima kao što su “Željeznice”, “Elektroprivreda”, “Šume” i “Pošte”, ali i na lokalnom nivou u javnim ustanovama čiji su osnivači opštine. Da imamo mnogo takvih javna je tajna – rekao je “Glasu Srpske” Marić.
Naglasio je da svi oni rukovodioci kod kojih bude utvrđeno da imaju radnike koji ne dolaze na posao treba krivično da odgovaraju.
– Poslodavac ima pravo da jednostrano raskine ugovor o radu sa svakim radnikom koji se duže od tri dana ne pojavi na poslu, a to ne opravda doznakom ili drugim dokazom – rekao je Marić.
U javnim preduzećima tvrde da kod njih nema takvih radnika na platnim listama, ali navode da će još jednom sve prečešljati.
– Ja mislim da nemamo takvih ljudi. Već u ponedjeljak ću uputiti dopis svim rukovodiocima šumskih gazdinstava da provjere da li na njihovim spiskovima ima onih koji su zaposleni, a ne dolaze na posao. Ako kojim slučajem utvrdimo da imamo takvih na platnim listama, oni će biti izbrisani i vidjećemo ko je kriv – rekao je “Glasu Srpske” direktor “Šuma” Slaven Gojković.
Isto tvrde i u “Poštama”, gdje navode da u Direkciji u Banjaluci nema onih koji ne dolaze na posao, a primaju platu.
– Od svih direktora radnih jedinaca tražiću da se izjasne i da nam pošalju liste zaposlenih – rekao je direktor “Pošta” Miladin Radović.
Sa druge strane predstavnici vlasti i opozicije u parlamentu Srpske navode da je u sve trebalo uključiti inspekciju rada.
– Ako ima takvih ljudi na platnim listama možda je trebalo preduzeti druge korake da bismo ih razotkrili. Bilo bi možda bolje napraviti vanrednu, nenajavljenu posjetu inspektora rada i onda kazniti sve one kod kojih bude utvrđeno da imaju takvih na listama. Ne znam koliko će to sada dati efekta, jer svi oni koji nisu dolazili na posao sada su čuli za to i već će od danas biti na radnom mjestu – kazao je našem listu poslanik SNSD-a u parlamentu Srpske Srđan Mazalica.
Istog stava je i SDS-ov poslanik u parlamentu Srpske Vukota Govedarica koji smatra da se ovim pitanjem trebao pozabaviti Inspektorat.
– Oni imaju nadležnost kontrole i potpuno je logično da se oni bave tim pitanjem. Da imamo uređen sistem taj vid kontrole ne bi bio potreban – rekao je “Glasu” Govedarica, koji sumnja da će će išta od spektakularno najavljenog biti urađeno.
Podvukao je da je za takvo stanje u Srpskoj, odnosno da imamo onih koji su zaposleni, a ne dolaze na posao, odgovorna vlast, jer je to, kako navodi, dozvolila.
– Za to je odgovorna Vlada Radovana Viškovića koja po komandnoj odgovornosti treba da tereti one rukovodioce koji su to radili. Čisto sumnjam da su to sve činili rukovodioci na svoju ruku, odnosno da prethodno nisu imali saglasnost pretpostavljenih – rekao je Govedarica.
Registar
Božo Marić navodi i da su tražili da bude objavljen registar svih onih koji primaju platu iz budžeta ili javnih sredstava.
– Onda bismo znali da li neko zaista radi ili samo prima platu. Međutim, Vlada ne želi da objavi javni registar iako imamo i zakon kojim je to definisano još prije četiri, pet godina. Tek kada budemo imali registar dobićemo transparentan javni sektor – rekao je Marić.
Glas Srpske
Društvo
BRAVO ZA DOBRE LJUDE! Na humanitarnoj aukciji prikupljeno više od 11.000 KM za ugrožene porodice

U Galeriji Muzeja Hercegovine večeras je održana humanitarna aukcija radova nastalih na ovogodišnjoj Međunarodnoj umjetničkoj likovnoj koloniji “Kolo”, čiji su autori 13 regionalnih i pet domaćih umjetnika, na kojoj je prikupljeno više od 11.000 KM za socijalno ugrožene porodice.
Selektor Umjetničke kolonije “Kolo” Dražen Milić rekao je novinarima da je sav prihod od aukcije slika namijenjen fondu za djecu iz socijalno ugroženih porodica.
“Ove godine 40 umjetnika izlaže, sve slikarske tehnike su zastupljene, čak imamo skulpture i mozaike”, rekao je Milić, prenosi Srna.
Slikar Lidija Živković rekla je da njena slika nosi naziv “Kapije svetlosti”, navodeći da je zlato kao materijal inspiriše, te da je riječ o kombinovanoj tehnici od 24 karatnih zlatnih listića i plave boje.
“Velika je radost biti deo ove izložbe, biti u Trebinju i doprineti humanitarnoj izložbi”, rekla je Živkovićeva.
Direktor Muzeja Hercegovine Ivana Grujić rekla je da je humanitarna kolonija počela od 2017. godine, za sve ove godine trajanja kolonije sakupljeno dosta novca za različita udruženja i pojedince.
“Ovo je zaista lepo, ovo se radi svuda u svetu, organizuju se aukcije slika koje omogućavaju ljudima da priušte umetničko delo za mnogo manje novca nego što je to na tržištu, a i ulepšaju nečiji život”, rekla je Grujićeva.
Društvo
PRAKSA SA OPASNIM HEMIKALIJAMA: Otkriveno koje voće ima NAJVIŠE OTROVA u sebi

Pune tezge i rafovi ranog povrća donose sa sobom opasnost ukoliko se ne pripreme dobro za ishranu – na domaćem tržištu jagode i zelena salata nose najveći rizik da u sebi sadrže ostatke pesticida.
Da li voće i povrće koje jedemo u sebi ima više ostataka pesticida od onoga što je dozvoljeno pitanje je koje se provlači godinama, a vrste voća u kojima bi se pesticidi najlakše mogli naći su jagode, breskve i jabuke, dok je kod povrća najrizičnija zelena salata.
Prof. dr Milan Stević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, potvrđuje da jagoda sasvim sigurno spada u najrizičnije vrste.
– Kod jagode je vrlo kratak agrotehnički rok od cvjetanja do berbe, a ona je naročito u fazi zrelosti izložena patogenima i štetočinama, kao i truleži. Vi morate da ih tretirate pred berbu – objašnjava Stević, prenosi Lepa i Srećna.

Pofesor Stević kaže da je i breskva voće kod kojeg se relativno često nalazi povećana koncentracija pesticida.
Breskva se dosta tretira. Probleme prave insekticidi, koji se koriste blizu berbe, i fungicidi. Kod breskve je stanje nešto povoljnije u odnosu na jagodu – kaže Stević.

PageBreak
Jabuka je voće koje se najviše tretira, pogotovo u zemljama iz kojih je uvozimo, kao što su Italija i Poljska.
– Oni tretiraju jabuku od 22 do 24 puta, a kod nas se tretira i do sedam puta manje – kaže Stević.
Međutim, kako objašnjava Stević, to ne znači da u njoj ima najviše ostataka pesticida.
– Jabuka ima daleko duži vegetacioni period od jagoda, a nema tretiranja na tri nedelje do berbe i najveći deo tretiranja obavi se već do maja – dodaje sagovornik.
Društvo
ŽELJEZNICE RS PREGAZILI DUGOVI! Gubitak 10,5 miliona KM za prva tri mjeseca ove godine

„Željeznice Republike Srpske“ u prvom kvartalu ove godine poslovale su sa gubitkom od 10,5 miliona KM, što je za oko četiri miliona više nego prošle godine.
Kvartalni finansijski izvještaj, koji je objavljen na Banjalučkoj berzi, pokazuje da su ukupni prihodi „Željeznica“ iznosili 10,4 miliona, a rashodi 20,9 miliona KM.
Ukupni rashodi u poređenju sa istim periodom prošle godine su se smanjili za milion KM, ali su im prihodi smanjeni za čak pet miliona, prenosi Capital.
Veliki pad bilježe prihodi od pruženih usluga, koji su smanjeni sa 10,2 miliona na 7,7 miliona KM.
Na plate, naknade i ostala lična primanja potrošeno je 11,7 miliona KM, što je za 200.000 KM manje. Troškovi bruto plata su porasli zbog povećanja minimalne plate, dok su smanjeni troškovi ostalih ličnih primanja.
Preduzeće trenutno ima 1.788 zaposlenih, što je za 166 radnika manje nego godinu ranije.
Uprkos smanjenju broja radnika, ŽRS se suočavaju sa problemima u isplati plata. Zaposlenima su u prethodnim mjesecima kasnile plate, zbog čega su prijetili štrajkom koji nije zaživio.
Uprava preduzeća i nadležni resor u Vladi Srpske garantovali su sindikatu „Željeznica“ da će im biti ispunjeni zahtjevi kao i redovno isplaćivati platu, što se nije ostvarilo.
Akumulirani gubitak preduzeća na kraju marta iznosio je 288 miliona KM.
Podsjećamo, preduzeće je od 2017. do kraja prošle godine sprovodilo proces restrukturiranja uz podršku kredita Svjetske banke vrijednog 100 miliona KM.
Jedan od uslova tog procesa bilo je smanjenje broja zaposlenih za hiljadu, što je do danas i ostvareno.
Međutim, plan da ovo preduzeće nakon restrukturiranja bude finansijski održivo i profitabilno očigledno nije uspio i ono svakim danom tone sve dublje.
-
Svijet5 sati ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region2 dana ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika2 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Hronika3 dana ago
FORENZIČAR IZ SRBIJE TVRDI “Na Slavišu Krunića pucali u vozilu!?”
-
Svijet2 dana ago
ŠIRI SE SNIMAK: “Еstonci pokušali da napadnu RUSKI TANKER, a onda se pojavio Su-35”
-
Politika2 dana ago
FIZIČKI OBRAČUN POSLANIKA U BANJALUČKOM HOTELU: Tamindžija (SNSD) nasrnuo na Vučinića (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “PDP ĆE PODRŽATI VETO srpskog člana Predsjedništva, TO JE CRVENA LINIJA koja se ne smije prelaziti”
-
Hronika2 dana ago
NA SNAZI ZABRANA LOVA! Pohapšeni dok su čekali divljač na nišanu