Connect with us

Politika

KOVAČEVIĆ EVROPSKOM PARLAMENTU “Prvo sankcionišite Šmita”

Ukoliko Evropski parlament ima toliku želju da nekoga u BiH sankcioniše zbog ugrožavanja integriteta i suvereniteta onda treba da počne od Kristijana Šmita, stranih sudija u Ustavnom sudu BiH i određenih stranih predstavnika, izjavio je portparol SNSD Radovan Kovačević.
Na prvom mjestu je Kristijan Šmit, pa onda strane sudije u Ustavnom sudu BiH, i još određeni strani predstavnici koji umjesto građana i njihovih demokratski izabranih predstavnika konstanto donese odluke i to odluke koje su veoma često suprotne Ustavu BiH i Dejtonskom mirovnom sporazumu – rekao je Kovačević.

Komentarišući rezoluciju koju su usvojili poslanici Evropskog parlamenta, a u kojoj se poziva na uvođenje sankcija predsjedniku Republike Srpske i drugim visokorangiranim zvaničnicima Srpske zbog, kako je navedeno, “secesionističke retorike i postupaka u BiH, uključujući i obilježavanje praznika koje je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim”, Kovačević je rekao da su poslanici Evropskog parlamenta pozvali da se uvedu sankcije i to je jedino što oni mogu da rade.
– Ako su oni počeli nazivati narušavanjem teritorijalnog integriteta to što Milorad Dodik radi, da zaštiti Ustav BiH, da štiti Dejtonski mirovni sporazum, da poziva da svi poštuju Ustav i Dejtonski mirovni sporazum onda smo, kaže Kovačević, u velikom problemu.
– Potpuno smo sigurni da oni u svojim zemaljama traže da se poštuje ustav njihovih zemalja, kao što Dodik i svi mi iz Republike Srpske tražimo da se u BiH poštuje Ustav onako kako je napisan, a ne kako neko želi da ga vidi ili kako nam često oni govore o nekakvim duhovima. Mi u Republici Srpskoj u duhove ne vjerujemo i tu su stvari potpuno jasne – poručio je Kovačević.

Napominjući da EU ne može da uvede sankcije, te da smo taj slučaj već imali prošle godine bez konsenzusa svih članica EU, Kovačević je rekao da je potpuno siguran da do takvog konsenzusa ne može da dođe, ali da bez obzira na to ni ovo nisu dobre poruke.

– Želimo da napravimo dijalog sa EU. BiH je i kandidat za članstvo u EU, i to nije način da se komunicira sa demokratski izabranim liderima jedne zemlje koja je kandidat. Pozivamo na dijalog, na razgovor i da sa nama, konačno, razgovaraju umjesto što o nama razgovaraju jer kada budu sa nama razgovarali veoma brzo će uvidjeti da su naši argumenti i te kako osnovani i da su zasnovani na najbitnijem – na Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu – zaključio je Kovačević.

Politika

Sve izvjesniji izbori po “ŠMITOVIM PRAVILIMA”

Akti koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na posljednjoj sjednici, između ostalog i Izborni zakon Republike Srpske, dostavljeni su Vijeću naroda, gdje će Klub Bošnjaka pokrenuti pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, i sve izvjesnije je da će se izbori i u Republici Srpskoj sprovoditi po Izbornom zakonu BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika BiH.

“Mi ćemo održati sjednicu našeg kluba u Vijeću naroda RS i razmotriti sve zakone koje su nam dostavili. Ono što mogu prije kazati jeste da pretpostavljam da će Klub Bošnjaka pokrenuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa, kada je u pitanju Izborni zakon, zato što nije u skladu sa Ustavom BiH i nije u skladu sa Izbornim zakonom koji je na nivou BiH”, rekao je Adil Osmanović, delegat u Klubu Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske dodajući da je moguće da se, osim toga, pokrene i pitanje vitalnog nacionalnog interesa i na Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi, kao i Zakon o imunitetu Republike Srpske.

Kada je riječ o Izbornom zakonu Republike Srpske, i sam zakonodavac, odnosno vlast, bila je svjesna da se uobičajeni rokovi ne mogu ispoštovati i iz tog razloga ih je praktično suspendovala. Primjera radi, odredba Izbornog zakona Republike Srpske da se izbori raspisuju 150 dana od dana održavanja je suspendovana, isto kao i odredba da politička stranka podnosi prijavu za ovjeru Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 135 dana prije održavanja izbora. Takođe, suspendovan je i rok koji kaže da Republička izborna komisija ovjerava prijavu političke stranke za učestvovanje na izborima, ako su ispunjeni uslovi utvrđeni ovim zakonom, najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema prijave.

Iz nezvaničnih razgovora sa zvaničnicima izborne administracije i politike može se zaključiti da će izbori u Bosni i Hercegovini biti održani, i to po Izbornom zakonu BiH koji je nametnuo Šmit, osim u slučaju da lideri koji čine vlast na nivou BiH ne dogovore nova pravila.

“Čitao sam Ankes 3 Dejtonskog mirovnog sporazuma, gdje je tačno definisano da će BiH u budućem periodu definisati stalnu izbornu komisiju, naravno, CIK koji će u budućnosti sprovoditi izbore u državi koja se zove BiH. I kada vidimo Aneks 3, konkretno u ovom slučaju, i kada vidimo način na koji aktuelna vlast pokušava da manipuliše građanima, onda ćemo zaključiti da je to sigurno prostor koji ima ozbiljan sukob s Aneksom 3 Dejtona i to nam sigurno ne ide u prilog”, rekao je Vukota Govedarica, šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Što se tiče eventualnog dogovora lidera koji čine vlast na nivou BiH o Izbornom zakonu BiH, samo u slučaju tog dogovora Izborni zakon BiH koji je nametnuo Šmit neće se primjenjivati, ali to je teško očekivati.

“Izborni zakon BiH treba izmijeniti do dana raspisivanja izbora. Ako se to ne uradi, kada se raspišu izbori, oni se sprovode po Izbornom zakonu BiH koji je vrijedio na dan kada su raspisani izbori i to piše jasno u zakonu. Imali smo takav slučaj 2004. godine u vezi s nacionalnim manjinama. Tada smo raspisali izbore, a nekoliko dana nakon toga usvojen je i stupio na snagu novi zakon, međutim te odredbe za nacionalne manjine primjenjivale su se tek na izborima 2008. godine”, rekao je Vehid Šehić, bivši član Centralne izborne komisije BiH.

Dakle, da bi se izbori u BiH sproveli po Izbornom zakonu BiH koji usvoje domaće vlasti, kompletna procedura morala bi se sprovesti do 6. maja, što je malo vjerovatno, posebno ako se uzme u obzir da u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH stranke “trojke”, odnosno SDP, NiP i Naša stranka, nemaju četiri delegata i da glavnu riječ u tome vode SDA sa partnerima DF-om i SBiH.

Nastavi čitati

Politika

Ako bude usvojena, rezolucija o Srebrenici SAHRANJUJE BIH

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da rezolucija o Srebrenici, ako bude usvojena u Generalnoj skupštini UN, definitivno sahranjuje BiH, jer sahranjuje mogućnost da se dva naroda pomire, a oni koji podrže njeno usvajanje to rade iz spekulativnih razloga.

To je dosipanje soli na ranu. Bošnjaci muslimani neće dobiti ništa od toga osim likovanja, a Srbi će to odbiti i ništa od toga neće primjenjivati, rekao je Dodik u intervjuu za “Rusiju danas”, prenosi Srna.

Predsjednik Srpske je ukazao da su strani faktori počeli da kvalifikuju ponašanje Srba kao genocidno i prije nego što se išta desilo, te da su najavljivali da se Srbi navodno pripremaju za genocid.

Na pitanje koje će države osim Rusije glasati protiv rezolucije o Srebrenici, Dodik je rekao da vjeruje da će biti oko 40 zemalja koje “razumiju situaciju”.

Ne bih licitirao, ali po onome što ja znam, oko 40 zemalja će biti protiv. To nije malo kada uzmete u obzir da će njih 70, a možda i više biti uzdržano. Onda to znači da definitivna većina u Generalnoj skupštini UN neće glasati “za” – rekao je Dodik.

Ako u zbiru natpolovična većina glasova bude uzdržana i protiv rezolucije, kaže Dodik, onda to znači da većina globalne zajednice ne misli da se u Srebrenici desio genocid.

– To onda znači da oni koji su “za”, to rade iz spekulativnih razloga – rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske vjeruje da je inicijativa o rezoluciji o Srebrenici usklađena sa odlukom Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope o prijemu Kosova u Savjet Evrope, da bi se tako izvršio pritisak na srpski narod.

– U Statutu Savjeta Evrope piše da zemlje članice mogu biti samo članice UN, a Kosovo to nije. To kršenje pravila u trenutku kada njima to odgovara govori koliko oni sve smišljaju. Apsolutno mislim da je to koordinisano, a na kraju krajeva isti su promoteri svih tih događaja – rekao je Dodik.

Podsjetio je da je Sud za ljudska prava, koji je uspostavljen na nivou međunarodnog faktora u BiH, svojevremeno zatražio da se naprave dva izvještaja – za Srebrenicu i za Sarajevo.

– Onaj koji je bio za Srebrenicu je tretirao samo stradanje Bošnjaka muslimana, a ne i Srba na prostoru Srebrenice, kojih je bilo oko 3.500 – podsjeća Dodik i pita šta je sa izvještajem o stradalim Srbima u logorima u Sarajevu koje su držali muslimani, a kojih je bilo više nego stradalih Bošnjaka u Srebrenici.

Dodik je rekao da ga je iznenadilo što je Ruanda jedan od inicijatora rezolucije.

– U Srebrenici imate dokaze da je Vojska Republike Srpske odvojila žene i djecu i prebacila na teritoriju koju su kontrolisali muslimani. U Ruandi je ubijeno 970.000 pripadnika jednog naroda od strane drugog naroda. Ubijeni su žene, djeca, starci, muškarci, niko nije pravio razliku. Sada Ruanda, vjerovatno perući svoju istoriju pokušava da se stavi na stranu rezolucije. Sram ih bilo – rekao je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

GRADONAČELNIK SA VUČEVIĆEM OBIŠAO OŠ “Kosovo i Metohija”! Neraskidivi BRATSKI ODNOSI (FOTO)

Gradonačelnik Draško Stanivuković zajedno sa potpredsjednikom Vlade Srbije, ministrom odbrane i mandatarom za sastav nove Vlade, Milošem Vučevićem, gradonačelnikom Novog Sada, Milanom Đurićem i predsjednikom Vlade Republike Srpske, Radovanom Viškovićem posjetio je novoizgrađenu školu „Kosovo i Metohija“ u naselju Ada.

Gradonačelnik je iskoristio priliku da zahvali predsjedniku Srbije, Aleksandru Vučiću i ministru Vučeviću na naporima koji su uložili, kako bi Banja Luka nakon više od dvije decenije dobila novu školu, koja nosi naziv „Kosovo i Metohija“.

-Sa budućim premijerom Republike Srbije, gospodinom Milošem Vučevićem, obišli smo ovaj prelijepi objekat. Škola je sagrađena ove godine, a već je postala istorijska. Prvo zbog toga što predstavlja prvu izgrađenu osnovnu školu u Banjoj Luci nakon 22 godine. Drugo što je sagrađena zajedničkim snagama Srpske i Srbije. Treće što nosi naziv srca Srbije – Kosovo i Metohija – kazao je gradonačelnik Stanivuković.

Kako je istakao – ovaj projekat je simbol neraskidivih veza između srpskog naroda i još jedna potvrda da su granice samo linije na mapama i u atlasu.

-U ime Grada Banje Luke, svih građana i u svoje lično ime upućujem iskrenu zahvalnost predsjedniku Republike Srbije, Aleksandru Vučiću i našem bratskom narodu preko Drine na značajnoj donaciji kojom smo realizovali ovaj veliki projekat – poručio je gradonačelnik.

Potpredsjednik Vlade Srbije, ministar odbrane i mandatar za sastav nove Vlade Srbije, Miloš Vučević izrazio je zadovoljstvo što je danas u Banjoj Luci.

-Čestitam 79. godina od oslobođenja naše Banje Luke, jer svi mi bez obzira na to sa koje strane Drine dolazimo doživljavamo Banju Luku kao naš grad. Naravno, ovo je i lep povod da obiđemo ovu novu školu i da se još jednom uverimo da ćemo biti Republika Srbija biti uz Republiku Srpsku i kada je nešto lakše i kada je nešto teže. Nastavićemo i dalje da radimo na projekte koje poboljšavaju kavlitet života gražana Repiblike Srpske – poručio je Vučević.

Kako je kazao, u Banjoj Luci su vidljeve velike promjene i napredak, to je grad u punom smisliu te riječi.

-Ključna poruka jeste da zadržimo ljude ovde. Izazov za sve nas kao društvo jeste da imamo dovoljno dece tj. da imamo još više dece. Ne vredi nam ni infrastruktura, ni škole ako nemamo ljude, ako nemamo decu – kazao je Vučević.

Predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković uz čestitke gradonačeniku i građanima Banje Luke za Dan grada, zahvalio je Republici Srbiji za donaciju.

-Ovakve i slične donacije imamo širom Republike Srpske. Nije bitno finansijski kolika je ta donacija, nego da imate starijeg brata koji će da vam pritekne u pomoć. Svi dobronamjerni koji pogledaju Banju Luku prije deset ili 15 godina i sada, to su dva različita grada i to se ne može ni porediti – kazao je Višković, ističući da je ovom školom i naselje Ada sada dobilo sasvim novu dimenziju.

Najavio je zajedno sa Gradom izgradnju još jedne škole na Paprikovcu.

Podsjećamo, u cilju unapređenja saradnje između gradova Beograda i Banje Luke, a uz podršku Vlade Republike Srbije ranije je potpisan sporazum o finansiranju projekata Grada Banje Luke u vidu jednokratne finansijske pomoći za izgradnju osnovne škole u naselju Ada u vrijednosti od 4 miliona i 300 hiljada KM.

Ukupna korisna površina izgrađenog objekta je nešto više od dvije hiljade metara kvadratnih sa 10 učionica, zbornicom, bibliotekom, kancelarijama, kuhinjom za produženi boravak i nastavno osoblje, a ukupna vrijednost svih izvedenih radova do danas iznosi oko pet i po miliona KM.

Škola u naselju Ada, kao najmodernija i najnovija škola u Republici Srpskoj, predstavlja simbol jednistva i podrške bratske Srbije, a kojoj je Grad neizmjerno zahvalan na podršci.

Nastavi čitati

Aktuelno