Connect with us

Svijet

KRAJ ZA OLAFA ŠOLCA U Njemačkoj vlada haos, SLIJEDE IZBORI, a Trampova pobjeda samo otežala situaciju

Njemačka Slobodna demokratska stranka (FDP) povući će sve svoje ministre iz njemačke vlade, čime će biti okončana takozvana semafor koalicija.
Do razdora je došlo zbog neslaganja oko ekonomskih reformi što je uzrokovalo da kancelar Šolc smijeni ministra finansija Kristijana Lindnera.

Kao razlog Šolc je naveo nezadovoljstvo radom Lindnera. I najavio da će zatražiti da se 15. januara u Bundestagu glasa o povjerenju vladi. Ukoliko joj prema očekivanju bude izglasano nepovjerenje, novi izbori mogli bi da se održe najkasnije krajem marta 2025. godine!

Posljednji put kada su u Njemačkoj održani prijevremeni izbori bilo je 2005. godine. Sazvao ih je tadašnji kancelar Gerard Šreder, da bi potom izgubio od Angele Merkel. Da li je ekonomija isključivi razlog krize u Vladi Njemačke? Da li je samo bilo pitanje vremena kada će pući semafor koalicija? Da li su na ovu odluku uticali i loši rezultati pokrajinskih izbora?

– Sada je sasvim izvjesno u pravnom smislu da njemačka vlada još uvijek nije pala, ali da kažemo u nekom de facto smislu pala je. Evo danas je Olaf Šolc uručio otkaz sada bivšem ministru finansija Kristijanu Lindneru, prvaku FDP, Partiji liberala. Već je na njegovo mjesto i na druga mjesta postavio druge ministre i zanimljivo je da od četiri ministra koji su bili iz redova ove stranke, jedan nije poslušao partijsku disciplinu, Folker Vising je ostao i dalje da bude na raspolaganju Olafu Šolcu, ali naravno to sve neće spasiti od prijevremenih izbora, a kada će se oni desiti, sada će se najviše zavisiti od samog Olafa Šolca – rekao je Vidić za Blic.
Novi mandat Trampa će usporiti njemačku privredu
Paralelno se odvija i kriza izazvana ukrajinskim ratom i inflacijom, kao i političkim promjenama u SAD.
– Već je najavljeno da će novi mandat Donalda Trampa usporiti njemačku privredu za 1,6% prirodnog rasta. Sve su to faktori koji su uticali na neslaganja i razilaženja. Nijemci su užasnuti rezultatom ovih izbora, jednostavno znaju i svjesni su. Evo, prilikom zadnje posjete Olafa Šolca prije nekih mjesec, mjesec i po dana u SAD-u, Tramp je otvoreno poručio njemačkoj autoindustriji: ‘Izvolite, investirajte u proizvodnju u SAD-u, imaćete odlične uslove. Ako to ne uradite, mi idemo na povećanje carina.‘ Već sada se nagovještava da će povećati carine na uvoz aluminijuma i čelika – objasnio je Vidić.
Bilo pitanje vremena kada će Vlada pući
Ankete su pokazale da je 54% Nijemaca za prevremene izbore, a svega 85% građana nije bilo zadovoljno radom vlade. Vidić ističe da je bilo samo pitanje vremena kada će Vlada pući.

– Te ankete koje su gotovo u zadnje dvije godine izlazile iz sedmice u sedmicu pokazivale pad, pad, pad… Veliko čudo je očekivati da ova vlada u ovom sastavu i uopšte u ovom ambijentu ostane i dočeka sljedeće redovne izbore. I sada je zapravo pitanje svih pitanja kada će se to desiti – kaže Vidić.

Svijet

ČVRST STAV RUSIJE! Lavrov otkrio šta je Putin potvrdio Trampu tokom razgovora

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu posvećenost Moskve postizanju pravednog rješenja sukoba u Ukrajini, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Lavrov je podsjetio na čvrst stav Rusije o “pravednom rješavanju ukrajinske krize koju je stvorio Zapad”, naglašavajući da je taj stav juče još jednom jasno potvrdio Putina nakon telefonskog razgovora sa Trampom, prenio je TASS.

Putin je ranije novinarima rekao da je razgovor sa Trampom trajao više od dva sata i da je bio “sadržajan i iskren”.
To je bio treći telefonski razgovor lidera Rusije i SAD od početka godine.

Putin je dodao da je Tramp u razgovoru istakao da Rusija teži mirnom rješenju u Ukrajini, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

TENZIJE SE MOGU REZATI NOŽEM! Koja zemlja ima najjaču vojnu silu u Evropi?

Evropske države, predvođene Njemačkom, najavljuju značajno povećanje ulaganja u odbranu – čak do pet odsto BDP-a.

Ovaj zaokret dolazi kao odgovor na rastuće bezbjednosne prijetnje u svijetu, ali i kao rezultat ambicija da se vojna moć na kontinentu ojača i modernizuje.

Njemačka planira istorijski zaokret u svojoj vojnoj politici, najavljujući povećanje izdvajanja za odbranu na čak pet procenata BDP-a.
Njemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful najavio je ovu odluku na sastanku NATO-a u Antaliji, naglašavajući da je cilj stvoriti “konvencionalno najjaču vojsku u Evropi”.

Bundesver trenutno ima oko 182.000 vojnika, sa planom da se taj broj poveća na 240.000 do 2031. godine.

Vlada je već izdvojila poseban fond od 100 milijardi evra za modernizaciju opreme, zamjenu starih tenkova, aviona i ratnih brodova, te unapređenje digitalizacije i komandnih sistema.
Linker
Ipak, stručnjaci upozoravaju da će dvostruko veći izdaci značajno opteretiti njemački budžet, prenosi Deutsche Welle.

Poljska: Bedem istočne Evrope

Poljska je u posljednjih nekoliko godina uložila ogromna sredstva u modernizaciju svoje vojske, sa ciljem da postane najjača kopnena sila na kontinentu. Prošle godine, čak 4,12% BDP-a izdvojeno je za odbranu, što je jedan od najvećih procenata u Evropi.

Poljska vojska trenutno broji oko 150.000 vojnika, ali je plan da se do 2035. taj broj poveća na 300.000.
Varšava je takođe naručila više od 600 tenkova iz Južne Koreje i SAD, kao i savremene raketne sisteme HIMARS, dronove i borbene avione F-35. Dok je kopnena vojska među najjačima, poljska mornarica ostaje najslabija karika.

Francuska: Nuklearna sila sa globalnim ambicijama

Francuska je jedina nuklearna sila unutar Evropske unije, sa jasnim ciljem da očuva globalno vojno prisustvo i stratešku nezavisnost.

U njenoj vojsci služi oko 203.000 vojnika, uz dodatnih 175.000 pripadnika žandarmerije i 26.000 rezervista.

Francuska mornarica ponosi se nuklearnim nosačem aviona “Šarl de Gol”, strateškim podmornicama i borbenim avionima rafal, koji su sposobni da nose nuklearno oružje.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je od 2017. značajno povećao vojni budžet, naglašavajući opasnost od “ruske prijetnje”. Zahvaljujući snažnoj domaćoj industriji i državnom podsticanju, Francuska je izgradila vojsku koja je visoko efikasna i borbeno spremna, prenosi Nova.

Velika Britanija: Dobro naoružana, ali ranjiva

Velika Britanija ulaže 2,4% BDP-a u vojsku, sa fokusom na visokotehnološku opremu poput dronova, vještačke inteligencije i laserskih sistema.

Kraljevska mornarica raspolaže sa dva nosača aviona, iako je samo jedan trenutno operativan.

Britanske vazduhoplovne snage su među najmodernijima u Evropi, predvođene američkim avionima F-35B, kojih London planira da nabavi ukupno 138.

Ipak, sa oko 140.000 vojnika, britanske oružane snage ostaju relativno male, a njihova zavisnost od američke tehnologije, naročito u nuklearnom naoružanju, predstavlja ranjivost.

Italija: Vazdušna i pomorska sila, slaba na kopnu

Italija trenutno ulaže 1,49% BDP-a u odbranu, ali premijerka Đorđa Meloni planira da taj procenat značajno poveća. Italija raspolaže sa 165.000 vojnika, dva nosača aviona i modernom vazduhoplovnom flotom.

Međutim, kopnene snage se smatraju zastarjelim i zahtijevaju ozbiljnu modernizaciju. Italija je već naručila više od 1.000 novih borbenih tenkova od njemačkog “Rajnmetala”, s ciljem da ojača svoje pozicije na evropskoj vojnoj sceni. Fokus Italije ostaje na bezbjednosti Mediterana i očuvanju trgovinskih ruta.

Nastavi čitati

Svijet

LEONID SLUCKI “Zelenski ne želi mir jer zna da su za njega razgovori KARTA U JEDNOM SMJERU”

Vladimir Zelenski ne želi mir sa Rusijom jer je svjestan da bi razgovori za njega mogli da znače ili presudu ili kartu u jednom smjeru, izjavio je predsjedavajući Odboru za međunarodna pitanja u ruskoj Državnoj dumi Leonid Slucki.

On je za televiziju “Rusija-24” rekao da je Zelenski žrtvovao Ukrajinu i Ukrajince zarad interesa kolektivnog Zapada koji je ranije predvodio bivši predsjednik SAD DŽozef Bajden, te da odatle potiče njegova opsesivna želja da ostane na vlasti, prenosi Srna.

“Jasno je da bi razgovori za njega mogli značiti kartu u jednom smjeru ili presudu i zato Zelenski ne želi mir, kao ni evropski huškači.

Rat do posljednjeg Ukrajinca je gruba fraza, ali odslikava trenutni pristup Zelenskog”, istakao je Slucki, koji je i lider Liberalne demokratske stranke Rusije.

Prema njegovim riječima, Zelenski je, zapravo, bio potresen kada je shvatio da je predsjednik SAD Donald Tramp izgradio konstruktivan odnos sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da američki lider poziva na mir i naredni krug pregovora u Istanbulu, prenio je TASS.

Slucki je izrazio uvjerenje da je Zelenski svjestan da ga Tramp neće beskonačno ubjeđivati.

“Štaviše, SAD bi mogle da pokušaju da prebace teret vojne podrške kijevskom režimu na Evropu, koja može samo da priča o velikim stvarima.

Evropske zemlje, gdje zamah uzima desničarsko osjećanje, teško da mogu da nose taj teret i smanjenje američke podrške moglo bi da definitivno znači predaju za Zelenskog, bez mogućnosti vraćanja pregovorima koje danas nudimo”, zaključio je Slucki.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno