Connect with us

Društvo

KRIMINAL I KORUPCIJA! Građani u BiH ne vjeruju institucijama i političarima, više od 50% mladih ŽELI DA SE ODSELI

Koalicija za slobodne i poštene izbore “Pod lupom” danas je predstavila rezultate ispitivanja javnog mnjenja o kvaliteti života građana u BiH i povjerenju građana u rad vlasti u BiH.
Istraživanje je pokazalo da građani smatraju da su ključni problemi u BiH kriminal i korupcija (22,1 odsto), loša politička situacija (18,6 odsto) i nezaposlenost (16,6 odsto).

S druge strane, tri najvažnija aspekta za svakodnevni život građana u BiH su bolja ekonomska situacija (32,5 odsto), zdravlje (24,9 odsto) i mir i sigurnost (22,5 odsto). To znači da građani smatraju da korupcija i politička nestabilnost direktno ugrožavaju njihove najvažnije prioritete.

Povjerenje građana u institucije duboko je narušeno zbog sveprisutne korupcije i loše političke situacije. Najveći broj građana nema povjerenje ni u koga u društvu u BiH (26,1 odsto), a porodica ostaje jedini stabilan oslonac u životima građana i jedina je koja uživa veći stepen njihovog povjerenja (24,7 odsto).

Ostali akteri imaju niži stepen povjerenje, uz državne institucije (7,4 odsto) i policiju (4,2 odsto) koji imaju nešto veći stepen povjerenja u odnosu na sve ostale aktere, ali i dalje nizak, što pokazuje da postoji jaz između građana i vlasti.
Većina građana smatra da vlasti rade samo za vlastiti interes (25,9 odsto) ili da ne rade ništa (22,1 odsto). To je zapravo jasan pokazatelj da vlasti ne rade na najvažnijim stvarima za svakodnevni život građana.

Ocjenjujući rad svih institucija u BiH, na državnom, entitetskom, kantonalnom i lokalnom nivou, građani su dali jedva prolaznu dvojku za rad institucija. Najveću ocjenu, trojku, građani su dali (grado)načelnicima i opštinskim savjetnicima/skupštinama opština svojih lokalnih zajednica, što jasno ukazuje da je lokalni nivo vlasti taj koji uživa najveće povjerenje građana.

Uzimajući u obzir sve navedeno, ne iznenađuje zabrinjavajući podatak da je skoro polovina građana (44,3 posto) ozbiljno razmatrala da napusti BiH. Značajna razlika postoji između građana mlađe i starije životne dobi, gdje su mlađi ozbiljno razmišljali o odlasku u 58,1 odsto slučajeva dok su stariji o tome razmišljali ozbiljno u samo 16,9 odsto slučajeva. Visok postotak mladih koji razmatraju iseljenje ukazuje na veliku frustraciju i gubitak nade u lokalne prilike. Ovaj podatak ukazuje na nastavak već prisutnog trenda “odliva mozgova” koji dodatno slabi ekonomsku i društvenu strukturu zemlje.

Posljednji lokalni izbori su pokazali da, uprkos opštem nezadovoljstvu i dubokom nepovjerenju prema vlastima i političkim strukturama, građani BiH i dalje glasaju za iste političke stranke.

Uzroci za ovakve postupke mogu biti različiti i kreću se od visokog nivoa korupcije i zarobljenosti društva u formi “uhljebljivanja” lojalnih stranačkih kadrova naspram stručnih pojedinaca, tradicionalne političke lojalnosti vezane za etnički identitet, straha od promjena kojim političko liderstvo straši birače koristeći retoriku straha i ugroženosti zajednice, preko sveprisutnih zastrašivanja i pritisaka na birače, sve do niskog nivoa političke pismenosti.

Iako postoji opšti pesimizam kod građana kada je u pitanju put kojim se kreće BiH, gdje većina građana (59,1 odsto) smatra da se BiH kreće u pogrešnom smjeru, postoje pozitivni indikatori u vezi sa podrškom za integracije u Evropsku uniju i NATO.

Sedam od deset građana, odnosno 70,4 odsto njih smatra da BiH treba postati članica Evropske unije. Značajne razlike postoje u pogledu entiteta. Građani iz FBiH smatraju da BiH treba da postane članica EU sa 79,5 odsto, dok 55,1 odsto građana iz RS smatra da BiH treba da postane članica EU. Takođe, šest od deset građana BiH, tačnije 60,1 odsto smatra da BiH treba postati članica NATO. Građani u RS značajno manje smatraju da BiH treba postati članica NATO sa 23,2 odsto naspram 81,8 odsto građana u FBiH.

Ovi podaci govore o težnjama građana za napretkom i integracijom u šire evropske i međunarodne strukture, što može biti ključni pokretač političkih i društvenih promjena. Podrška EU integracijama pruža osnovu za formiranje konsenzusa o prioritetima zemlje i potiče vlasti i političke lidere na rad u pravcu ostvarivanja tih ciljeva.

Društvo

ZABRINJAVAJUĆI PODACI Svaki deseti građanin BiH bez validnih dokumenata!

Ličnu kartu Bosne i Hercegovine trenutno nema 264.875 građana, a ni zahtjev za izdavanje nove vozačke dozvole nije podnio veliki broj njih, pa je tako bez ovog dokumenta 290.747 vozača, podaci su Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH.

Kako ističu iz ove agencije za “Nezavisne novine”, sve je jasno definisano Zakonom o ličnim kartama.

“Na osnovu Zakona o ličnim kartama državljana Bosne i Hercegovine svaki državljanin koji navrši 18 godina dužan je da podnese zahtjev za izdavanje lične karte u roku od 60 dana nakon što navrši 18 godina”, objašnjavaju oni.

Dodaju da isti zakon definiše i kada treba da se zamijeni lična karta koja je pred istekom.

“Imalac lične karte je dužan da podnese zahtjev za zamjenu lične karte najkasnije u roku od 15 dana prije datuma isteka važnosti sadašnje lične karte”, ističu oni za “Nezavisne”.

Iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH napominju da je za kršenje ove zakonske obaveze propisana novčana kazna od 30 do 300 KM ako državljanin ne podnese zahtjev za izdavanje lične karte kada je obavezan.

Podsjećamo, Pravilnikom o cijeni ličnih dokumenata propisana je visina naknade koja se plaća prilikom izdavanja ličnih dokumenata, lične karte i vozačke dozvole za građane Bosne i Hercegovine, kao i način uplate, raspodjela i namjena sredstava ostvarenih izdavanjem ovih dokumenata. Pomenutim pravilnikom propisana je visina naknade ličnih dokumenata i to za ličnu kartu 18 KM, dok je za vozačku dozvolu potrebno izdvojiti 60 KM.

Da se broj građana bez važnih dokumenata povećava može se zaključiti i kada se trenutni podaci uporede sa ranijim.

Tako su početkom godine, odnosno u januaru, “Nezavisne novine” pisale da ličnu kartu Bosne i Hercegovine tada nije imalo 248.206 građana, dok je nešto veći broj osoba bio bez vozačke dozvole, čak 258.523.

Nastavi čitati

Društvo

Danas pretežno oblačno, MOGUĆI KIŠA I SNIJEG

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladati pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini prijepodne lokalno slaba kiša. U Bosni u nižim područjima kiša ili susnježica, a u višim slab snijeg.

Prema kraju dana padavine uglavnom slabe i postepeno prestaju. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne slaba do umjerena bura, a u ostatku zemlje slab sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Jutarnja temperatura zraka od 2 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 0 do 6, na jugu zemlje od 8 do 12 stepeni.

U Sarajevu će biti pretežno oblačno vrijeme sa slabim padavinama. U nižim dijelovima grada se očekuje kiša ili susnježica, a u višim snijeg.

Temperatura zraka između 0 i 4 stepena, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, piše N1.

Nastavi čitati

Društvo

Ako se Božićna pšenica POSADI NA OVAJ DAN kuća će biti blagoslovena cijele godine

Po starom narodnom vjerovanju, trebalo bi svako da sadi svoje žito. Pšenica se sadi na praznik Svete Varvare koji se slavi 17. decembra ili Svetog Nikole, 19. decembra.
ako bi vam Božićna pšenica bila što ljepša, bogatija i gušća i tako vam osigurala dobru 2025. godinu, dajemo vam pet savjeta koji će vam pomoći u tome.

Prije sijanja pšenicu je potrebno dobro namočiti u mlakoj vodi pa je ostaviti preko noći da odstoji. Nakon toga osušite je na papirnom ubrusu pa posijte jer će tako bolje proklijati.

Pšenicu je najbolje sijati na tanjiriću ili u manjoj saksiji. Nemojte štedjeti na sjemenu i prekrijte njime dno posude tako da ne ostane praznog mjesta – čak je poželjno da se sjeme mjestimično preklapa. Zatim je prekrijte još jednim slojem zemlje.

Umjesto zemlje možete upotrebiti i sloj pamučne vate natopljene vodom i po njoj poslagati zrna pšenice. Vata je praktična jer upija višak tečnosti, piše Žena Blic.
Pšenicu nemojte držati na mjestu koje je previše blizu grijanja jer bi se mogla osušiti. Najbolje ju je staviti pored prozora, na umjereno toplo i svjetlo mjesto.
Prvih nekoliko dana, prije nego što pšenica počne nicati, prekrijte je aluminijskom folijom koja čuva vlagu. Čim počne puštati zelene izdanke, uklonite foliju i zalivajte pšenicu umjereno svaki dan. Za zalivanje tanjirića pšenice potrebna vam je otprilike jedna kašika vode, a da bi se tečnost ravnomjerno rasporedila, dobro je upotrebiti plastičnu bocu s raspršivačem, piše Krstarica.

Kada pšenica naraste, odsijecite vrhove tako da budu podjednake visine. Običaj je i vezanje ukrasne trobojne vrpce oko pšenice. Pazite da vrpcu ne stegnete prečvrsto nego tek toliko da ostane na mjestu.

Nastavi čitati

Aktuelno