Politika
KRIMINALNA ŠEMA U GAS RES-u: Džombiću 233.918 KM za friziranje studije o preuzimanju Comsara

Građane će, osim zasad neutvrđenog tačnog milionskog iznosa za preuzimanje Serdarovog „Comsar energy RS“, unaprijed dogovoreni posao koštati dodatnih 233.918 KM sa PDV-om. Glavni akter, potvrdio je Žurnalu izvor, je bivši premijer i njemu bliske firme.
Mi ćemo odobriti oko 60 miliona KM za prvu ratu Rašidu Serdarovu, a vi vidite kako još iz budžeta možete da nam izvučete para.
Ukratko ovo je nova priča o Vladi Republike Srpske, ruskom oligarhu i preduzeću GAS-RES.
Građane će, osim zasad konačno neutvrđenog milionskog iznosa za preuzimanje Serdarovog „Comsar energy RS“, unaprijed dogovoreni posao koštati dodatnih 233.918 KM sa PDV-om.
Glavni akter, potvrdio je Žurnalu izvor, je bivši premijer RS Aleksandar Džombić i njemu bliske firme.
Vlada je 1. aprila ove godine dala saglasnost da se iz budžeta Republike Srpske Serdarovu isplati prva tranša od 58.674.900 КM.
Samo devet, odnosno šest dana ranije GAS RES raspisao je četiri tendera za izrade studija, revizija, dubinskih analiza ovog poduhvata.
Kako je moguće da se značajne procjene o finansijskoj i pravnoj opravdanosti kupovine udjela u „Comsaru“, za oko 300 miliona KM (na koliko je Serdarov procijenio vrijednost), urade za tako kratak period?
Međutim, ističe, dokumenti traženi na tenderu unaprijed su bili završeni. Zaposleni u ovom preduzeću pod strašnim su pritiskom, od njih se očekuje da bespogovorno učestvuju u kriminalu.
„Mnogi su odbili pa su u komisiju za javne nabavke morali imenovati i vozače. Stvarna istina je da je studije uradio Aleksandar Džombić preko svojih firmi ‘Ekonomski Institut’ i ‘Grant Thornton’ i druge, a sada se radi samo o ‘namirivanju’ za tu uslugu. Uslovi u tenderu naštimani tako da samo mogu ispuniti tačno određena preduzeća, kao ‘TWC Banjaluka’.
Traženi ISO standardi 2700 (bezbjednost podataka) nemaju nikakve veze sa predmetom nabavke, a i drugi uslovi pogoduju samo određenoj firmi.
Rok za dostavljanje ponuda je samo desetak dana, kako bi se time ograničila konkurencija. Ipak, pojavilo se još nekoliko firmi, ali sada se vrši pritisak da se sve ostale ‘nedogovorene’ ponude eleminišu i da se ostave samo odabrane ponude koje će biti proglađene i jedine tehnički ispravne“, naveo je izvor Žurnala.
Realizacija je, ističe, planirana preko povezanih lica „TWC Banjaluka“ u vlasništvu Džombićevog bivšeg savjetnika i bivšeg direktora Investiciono-razvojne banke RS Jasminka Jotića, kao i „N. Consulting Sarajevo“ koji je u Džombićevom neformalnom vlasništvu, ali i firmi „BDO Business Advisory Beograd“. Svi pomenuti povezani su da se sakrije tok novca.
Zanimljivo, u zapisniku sa otvaranja ponuda za izradu revizije i analize izvještaja o procjeni vrijednosti kapitala u „Comsar Energy RS“, do kojeg je Žurnal došao, stoje baš ovi nazivi firmi.
Ostale će biti eliminisane.
Iako je na Serdarove račune već „leglo“ odobrenih 58.674.900 КM, obavještenja o dodjeli ugovora za izrade studija i analiza još ne postoje.
Nikica Vranješ, direktor „GAS RES“, naručio je fotografisanje, kako bi svaku samohvalu ilustrovao svojim portretima.
Baš kao i vrh vlasti, nema potrebu da građanima objašnjava i detaljiše o kriminalnim aktivnostima, tužilaštva ionako za ovakve priče nisu zainteresovana.
IGRANJE ZA RUSA
Inače, Serdarov je već u prvoj tranši dobio ono što je „Comsar Energy RS“ dao:
– u novembru 2013. godine uplatio je 52,93 miliona maraka na račun CERS-a;
– od decembra 2014. do novembra 2015. godine matično preduzeće „Comsar Energy Group Limited“ iz Nikozije ovdašnjem „Comsaru“ pozajmilo je oko osam miliona KM.
Ali, posao do kraja nikada nije doveo.
Štetni ugovor oligarhu i ruskoj ekipi prepuniće džepove, a „Ugljevik“ je pred gašenjem.
„Oko 50 miliona tona uglja, što je dovoljno za 25 godina rada TE, leži neupotrebljivo u ležištu ‘Ugljevik – istok 2’, koje je 2013. godine kroz koncesiju dato na korišćenje firmi ‘Comsar energy Republika Srpska’ (CERS) u većinskom vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova.
Taj ugalj je bio namijenjen za rad termoelektrane, koju biznismen iz Mahačkale u Dagestanu nikada nije izgradio. Vlada RS sada je odlučila da preko svog preduzeća ‘Gas – Res’ ide u kupovinu ‘Comsara’, a samim tim i koncesije za eksploataciju uglja.
Prema nezvaničnim informacijama i stručnim procjenama koje je naručio ‘Comsar’ da bi imao bolju pregovoračku poziciju, riječ je o sumi od oko 300 miliona maraka“, objavio je nedavno Capital.
U pismu Serdarove namjere iz 2011. godine, kada ga je predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku predstavio Duško Perović, šef Predstavništva Republike Srpske u Rusiji i osoba sa američke “crne liste”, navedeno je da je obezbijedio 400 miliona evra za gradnju termoelektrane i otvaranje rudnika.
Obećao je da će sve biti završeno u rekordno kratkom roku, uz angažman domaće radne snage i preduzeća.
Dvije godine kasnije objavljen je poziv za dodjelu koncesije, kojeg je potpisao tadašnji ministar industrije, energetike i rudarstva RS, nedavno uhapšeni pa pušteni Željko Kovačević.
Ruda bi se koristila za rad nove elektrane „Ugljevik 3“, a vrijednost ležišta procijenjena je na 443,6 miliona KM. Serdarovu je sve dato za jednokratnu naknadu od 2,59 miliona KM, uz obavezu da godišnje iz prihoda uplati naknadu ne manju od 3,2 odsto.
Naknadno, „Comsar“ je aneksima dobio i dozvolu da ugalj, osim za proizvodnju struje, može koristiti i u komercijalne svrhe. Kada je Serdarov 2018. godine zaprijetio da će odustati od investicije, koncesija mu je produžena sa 30 na 44 godine.
Vlast RS odobrila mu je 2019. godine povećanje snage TE „Ugljevik 3“, iako je to, naglasio je Capital, u suprotnosti sa Strategijom razvoja energetike Republike Srpske i politikama Energetske zajednice jugoistočne Evrope.
Projekat nikada nije zaživio, ali je u međuvremenu je u voznom parku Milorada Dodika osvanuo blindirani mercedes “S600 L Guard” vrijedan više od milion maraka.
Baš pred Vladino odlučivanje, direktor Elektroprivrede RS Luka Petrović Žurnalu je govorio o „Ugljeviku“:
„Naš cilj je da dva bazna proizvođača struje ‘Ugljevik’ i ‘Gacko’ budu na zdravim nogama. Nije jednostavno. Naravno, osamdesetih godina kopao se najbolji ugalj.
Zato je Vlada RS donijela pametnu odluku da se ispregovara otkup koncesije koju je dobio ‘Comsar’. Time ćemo dobiti sigurnih 25 godina mogućnost eksploatacije uglja u dijelu koji se zove ‘Istok 2’.“
„Koja je cijena toga“, pitao Žurnal, a Petrović shvata bukvalno:
„Cijena se isplati kako god. Polemiše se o nekim cijenama od preko 100 miliona evra. Međutim, kada to podijelite na 50 miliona kubnih metara uglja, znači da maltene dođe dva eura po toni uglja dodatna naknada.“
„Jedino je ‘Comsar’ profitirao enormno“, zaključio je Žurnal.
„Da li će profitirati ili neće i koje su njegove obaveze prema ugovoru sagledaće nadležno ministarstvo i kazne i penale i potencijalno nam je bolji svaki dogovor, nego arbitražni spor. U arbitražnim sporovima u BiH niko nije uspio“, zaključio je i Petrović.
Nekoliko dana kasnije stigla je i potvrda o profitiranju ruskog oligarha.
Politika
DOTJERALI CARA DO DUVARA! OC “Jahorina” do guše u dugovima – KASNE PLATE RADNICIMA

Računi OC “Jahorina” već mjesec dana su u blokadi zbog neizmirenih obaveza u iznosu od 320.000 KM.
Direktor OC “Jahorina” Dejan Ljevnajić već duže vrijeme izbjegava novinare, ali se u viber grupi zaposlenih u OC “Jahorina” obratio svojim kolegama, navodeći da su Uprava i on lično bili protiv zaduženja firme, jer su svjesni da kredite ne mogu samostalno vraćati, a da probleme usložnjavaju i sankcije Republici Srpskoj.
Konačnu odluku o kreditima, tvrdi Ljevnajić, donijeli su Nadzorni odbor, na čijem je čelu Nedeljko Elek, i Skupština akcionara.
U viber grupi Ljevnajić je napisao:
“Imam potrebu i odgovornost da vas kratko informišem o stanju u našoj firmi.
Više puta sam ponovio da smo kompletna Uprava i ja bili protiv zaduženja firme, svjesni da kredite za investicije ne možemo samostalno vraćati.
Međutim, konačna odluka nije zavisila od Uprave Društva, već od odluka Nadzornog odbora i Skupštine akcionara. Svi su jasno i glasno obećali podršku.
Svjesni ovog problema, dvije godine pišemo dopise, upozoravamo, tragamo za rješenjima.
Uprava je učinila sve što je mogla da spriječi blokade. Našim ogromnim zalaganjem, do sada su redovno isplaćivane plate.
Probleme u firmi trenutno usložnjava i teška situacija – sankcije Republici Srpskoj.
Ne odustajemo, svaki dan smo u kontaktu sa resornim Ministarstvom i IRB Republike Srpske i moramo naći neko rješenje, a u svim našim razgovorima i dopisima prioritet su plate za zaposlene. Znam da ste plate i više nego zaslužili i one su prioritet svih prioriteta. Želim da znate da smo kao Uprava, i ja lično uradili sve što je u našoj moći.
Stotine dopisa nalaze se kod nas sa istom molbom ka Vladi, da se plate isplate. Vjerovao sam da će Vlada da nam izađe u susret do Vaskrsa, međutim, nije. Svakodnevno smo na vezi i čim budem imao konkretnu informaciju, javiću vam. Moram da naglasim da nam je Vlada do sada uvijek pomagala kad je bilo teško, te vjerujem da će i sada.”
Kreditne obaveze OC “Jahorina” iznose 200 miliona KM. Ono što je zanimljivo jeste da finansijsko poslovanje OC “Jahorina” nikada nije kontrolisala Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske. Od javnog interesa posebno bi bila revizija učinka i isplativosti i efektima kreditnih zaduženja.
(BN) Foto: BN
Politika
SASTANAK DODIKOVIH LJUDI BEZ DODIKA! Šta se dešavalo u Doboju

U Doboju je zabilježen zanimljiv susret tri bivša komunistička druga, Nebošja Radmanović, Obren Petrović i Lazar Prodanović, koji slove naročito prva dva za važne Dodikove ljude.
Ovakvi susreti nisu česti zato i izazivaju pažnju, a u kuloarima se može čuti da ne odobravaju Dodikove poteze, iako ga prate.
O čemu su razgovarali i šta namjeravaju za sada nije poznato, ali sigurno unosi dozu nesigurnosti i kod Dodika i njegovih ljudi, jer i Radmanović i Petrović imaju svoje pristalice u SNSD.
Radmanović, Petrović i Prodanović nisu izvorni članovi Dodikovih nezavisnih socijaldemokrata.
Radmanović i Prodanović su bili u SP, a izlaskom iz nje 2000. godine su formirali Demokratsku socijalističku partiju na čijem čelu je bio Radmanović i koja je 2002. godine prišla Dodikovom SNSD-u, a Radmanović je bio jedan od ključnih Dodikovih ljudi.
Petrović je bio u na čelu dobojskog SDS, nakon što je ubijen u tom gradu Branislav Gajić, a od 2018. godine prešao je sa skoro cijeli Gradskim odborom SDS u SNSD.
Bilo kako bilo, sastanak svakako izaziva pažnju, a nije slučajno izabran ni Doboj, gdje sve konce vuče Petrović.
Petrović i Radmanović su poslanici SNSD u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, a prodanović je načelnik Bratunca.
(BN) Foto: Ustupljena fotografija
Politika
“BRACO I SINOVI”! Otkriveno od koga Vlada Srpske kupuje zgradu (KOCKARNICU) u Brčkom za 36 MILIONA

Nakon nekoliko mjeseci spekulacija, otkriveno je od koga Vlada Republike Srpske kupuje zgradu u Brčkom za vrtoglavih 36 miliona maraka. U pitanju je firma “Braco i sinovi” koja je jedina dostavila ponudu na nedavno okončanom tenderu. Ugostiteljski servis Republike Srpske je dobio saglasnost da sa njima zaključi ugovor, međutim za šta će konkretno služiti ta zgrada i zašto objekat košta enormnih 36 miliona i dalje je nepoznato.
Firma Braco i sinovi, od koje je kupljena zgrada, bavi se tehničkim pregledima vozila. Vlasnik Željko Vrkačević na telefonske pozive BN-a nije odgovarao. Ranije je novinarima portala Kapital poručio da ga ne maltretiraju i da, kako je rekao u telefonskom razgovoru, nije u toku, ne može objašnjavati niti učestvovati u tim pričama.
“To igraju igre tamo neki političari, ja nisam u tom filmu. Nemojte me molim vas, džaba kvarimo odnose. Nemojte mene upetljavati, to su neke igre druge. Ne razumijem zašto mene zovete, a ne zovete gospodu političare”, rekao je Vrkačević.
Brat Željka Vrkačevića je Dražen Vrkačević, poslanik u skupštini Brčko distrikta i predsjednik opštinskog odbora Ujedinjene Srpske. Iako, nezvanično, oni rade zajedno, i Dražen Vrkačević je poručio da ne može ništa komentarisati jer nije direktor firme.
“Bez jasnog obrazloženja, bez jasne namjene bez ičega, plus neke prilično čudne izjave vlasnika tog objekta koji kaže da nije upućen u cijelu transakciju. U hroničnoj i latentnoj nelikvidnosti našeg budžeta, iz kojih sredstava Vlada odvaja 36 miliona ako se ne zna svrha”, kaže predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić.
Iz Ugostiteljskog servisa Republike Srpske nisu odgovorili na naša pitanja: Za šta će konkretno služiti zgrada i zašto sve košta 36 miliona maraka? Ministar finansija Zora Vidović je ranije poručila da će tu raditi institucije Republike Srpske.
“Namjera je da ta zgrada bude za smještaj svih naših institucija u Brčko distriktu i tu će biti smještene sve institucije i tu će se održavati sastanci po potrebi a naravno da ima potrebe i sigurno da naši građani zaslužuju koji žive u Brčkom, a prijavljeni su u Republici Srpskoj da imaju i bolju uslugu i da budu upoznati sa propisima i radom u RS jer mnogi propisi se odnose i na njih”, rekla je Vidovićeva.
Konkretnog obrazloženja namjene i enormno visoke cijene i dalje nema, kažu ekonomisti, što dokazuje da je vlast Republike Srpske praksu da ne objašnjava kako se zadužuje, proširila i na kupovine objekata.
“Pa da se hvale da je novac za budžetske potrebe u iznosima od stotina miliona maraka obezbijeđen od nekih fantomskih prijatelja ne navodeći koji je izvor tog novca kakve su obaveze i aranžman finansiranja, sada se nastavlja u tome smjeru da se novac i troši bez da se objasni za koje namjere se troši. Jedan niz ali uobičajen kada su vlasti Republike Srpske u pitanju, da se raspolaže javnim novcem kao da je privatni”, kaže ekonomista Igor Gavran.
Ova zgrada od skoro 9 hiljada kvadrata, je trebalo da bude regionalna kockarnica, međutim objekat nakon gradnje nije proradio, sve dok ga naprasno nije zapazila Vlada Republike Srpske i ponudila 36 miliona maraka. Uslovi tendera da objekat mora imati podrum, restoran, konferencijsku salu od najmanje 300 sjedećih mjesta i 20 soba ili apartmana, potvrđuju sumnje da je nabavka krojena baš za ovaj objekat. Sve otvara pitanje: ko se i za čiji interes ovdje kocka novcem građana Republike Srpske?
(BN) Foto: BN
-
Politika2 dana ago
“OVDJE GA NEĆETE HAPSITI”: Evo kako je izgledao pokušaj PRIVOĐENJA MILORADA DODIKA u Istočnom Sarajevu
-
Politika2 dana ago
“ŠEJTANA” VLADU ZA KLJUČ GRADA NOMINOVAO UMIČEVIĆ, zauzvrat očekuje NAČELNIČKO MJESTO ZA ĆERKU na UKC-u
-
Banjaluka3 dana ago
Smiljana Babić Moravac “ŠTA ZNAČI “BREZOVA METLA” VLADE DJAJIĆA?”
-
Region3 dana ago
VUČIĆ TVRDI “Kriminalne grupe su 15. marta RADILE NA MOM UKLANJANJU”
-
Politika2 dana ago
“NEMAM NIŠTA S OVIM, NITI ZNAM KO IMA!”: Oglasila se SIPA nakon pokušaja privođenja Dodika, direktor se ograđuje: “Pokušali smo…”
-
Hronika3 dana ago
KORUPCIJA U UIO BIH: Suđenje Jeleni Majstorović i saučesnicima POČINJE DANAS!
-
Region2 dana ago
LIKVIDACIJA NA CETINJU: Ilija Bogdanović ubijen s 7 metaka pred suprugom!
-
Politika2 dana ago
“LAŽNI SPEKTAKL”: Vukanović o pokušaju hapšenja Dodika