Connect with us

Region

KRIZA U HRVATSKOJ! Do marta otkaz za 800 zaposlenih na HRT-u

Uoči usvajanja plana konsolidacije poslovanja i rada Hrvatske radio-televizije (HRT), hrvatsko Ministarstvo kulture i medija osvrnulo se i na “Novi smjer”, strateški dokument uprave HRT-a predstavljen prošle godine u martu kojim se, između ostalog, navodi da će tokom 2025. i 2026. “biti nužno smanjivanje broja zaposlenih za 30 odsto”.

Drugim riječima, piše agencija Hina, uprava HRT-a najavila je odlazak više od 800 od oko 2.700 trenutno zaposlenih i to u dokumentu koji je, kako se u uvodu navodi, “prvi korak u saradnji s Vladom, publikom, širom javnosti, osobljem, kreativnim sektorom i ostalim učesnicima”.

Na pripremama za izradu novog Zakona o HRT-u pristupiće se po usvajanju plana konsolidacije ove medijske kuće, što se očekuje tokom februara, potvrđeno je Hini iz Ministarstva kulture i medija.

U ministarstvu pritom ističu i ciljeve koji se očekuju sprovođenjem plana konsolidacije HRT-a, a oni se mogu podijeliti na tehnološke, među kojima se izdvaja i razvoj nove medijske platforme, te programske, u kojima se navodi postavljanje i držanje profesionalnih standarda.

“HRT treba podsticati na primjenu i razvoj novih tehnologija, razvoj nove medijske platforme, da bi bio relevantan za sve generacije i držao priključak u digitalnom okruženju“, ističu u ministarstvu.

Zbog svega toga HRT, dodaju, mora postavljati i držati profesionalne i uredničke standarde, težiti perfekciji i originalnosti u svakom programu koji proizvodi i naručuje i biti partner najvećim talentima kojima će omogućiti da se izraze putem njegovih brojnih platformi.

“Kako bi se postigao cilj u današnjem vremenu u kojem se informacije dobijaju preko društvenih mreža potrebno je osigurati uslove za promjene i konsolidaciju rada i poslovanja HRT-a u svim segmentima”, kažu u ministarstvu.

Za otpuštanje zaposlenih u hrvatskom javnom servisu vlada je iz državnog budžeta osigurala 28 miliona evra, ali, ističe agencija, na pitanje o tačnom broju planiranih otkaza i koliko je zaposlenih pozvano ili se dosad odazvalo na razgovor o otpremninama, iz HRT-a zasad nije stigao službeni odgovor.

Međutim, kako se nezvanično saznaje, odlukom o uslovima i visini otpremnina koju je glavni direktor Robert Šveb donio početkom januara, utvrđeni su uslovi i visina otpremnina za radnike HRT-a, u slučaju “prestanka ugovora o radu u periodu do 31. marta 2025. godine, a u cilju optimizacije poslovanja HRT-a”.

Kako Hina saznaje, maksimalan iznos otpremnina ne može biti više od 90.000 evra bruto po radniku, a radnike koji ostvaruju uslove za sticanje prava na otpremninu odrediće poslodavac.

Kriterijum za to će biti da zaposlenog nije potrebno zamijeniti zapošljavanjem drugog radnika van HRT-a, da ima minimalni staž na HRT-u od pet godina i da nema manje od 24 mjeseca do navršenih 65 godina života.

Zaključuju i da je rok za sprovođenje te odluke do 31. Marta.

Tanjug

Region

Brnabić o zahtjevima studenata: NEMOGUĆE IH JE ISPUNITI!

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je sinoć, nakon što je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu objavilo dodatnu dokumentaciju u vezi sa zahtjevima studenata u blokadi, da je za nju kompleksno pitanje da li će građanskom buntu sada doći kraj jer su, kako je ocijenila, zahtjevi takvi da ih je praktično nemoguće ispuniti.

Brnabić je tako odgovorila na pitanje na TV Pink da li se poslije objavljivanja dokumentacije može izvesti zaključak da je jednoj fazi građanskog bunta, ovim objavljivanjem dokumentacije, došao kraj, jer se može pretpostaviti da su njihovi zahtjevi ispunjeni.

“To je za mene vrlo kompleksno pitanje. Ja mislim da su zahtevi na kraju takvi da ih je praktično nemoguće ispuniti zato što ne postoji dijalog, zato što vi ne znate u stvari nekad šta je druga strana, ko je druga strana i ne možete da komunicirate sa drugom stranom, tako da je uvek moguće da bude ona stara fora naše birokratije koja je nestala zajedno sa elektronskom upravom koju smo mi uveli, a to je FT1P, fali ti jedan papir”, rekla je Brnabić, prenosi Tanjug.

Kako je dodala, mjesec dana se čekalo da se pregleda dokumentacija, pa je onda neko rekao da još nešto fali.

“Ako pogledate na primer u privredi – due diligence proces, neko kaže objavite sve što ima veze sa tim i tim, vi objavite sve, taj pogleda i kaže dobro, ok, onda fali mi još samo ovo”, rekla je Brnabić.

Brnabić kaže da je vidjela da studenti smatraju da zahtjev u vezi sa povećanjem budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto nije ispunjen.

“Videla sam sada da su oni smatrali i da ovaj zahtev od 20 odsto povećanja iz budžeta nije potpuno ispunjen, zato što su oni misli na 20 odsto nečeg drugoga, ne 20 odsto materijalnih troškova, a u stvari kada se vlada srela sa rektorima koji su podržali ove zahteve, ni oni tada nisu tačno umeli da objasne šta je 20 odsto od čega, pa je vlada smatrala, ministarstvo prosveta i ministarstvo finansija da je to 20 odsto materijalnih troškova, ali dobro, evo sada smo došli nakon mesec dana i do toga na šta su u stvari mislili”, rekla je Brnabić.

Kako je navela, sada je vlada na potezu i dodala da je razumjela poruku predsjednika Aleksandra Vučića od juče koji je rekao da se četiri zahtjeva studenata u plenumu ispune.

“Ja očekujem da će oni na kraju krajeva kao mladi ljudi biti fer i reći – da, to je sada ispunjeno, ili svakako da će te zahteve, ako su oni i nakon toga politički, naći politički način da usmere te zahteve i da onda to usmeravaju ka institucijama”, rekla je Brnabić.

Ona je primijetila da je predsjednik Vučić pokazao nevjerovatan nivo tolerancije.

Brnabić je kazala da je nije problem sa zahtjevima tih studenata, već sa nedostatkom dijaloga i komunikacije.

“Jako je teško da vi radite nešto što je očigledno jako važno, a da nemate dijalog i komunikaciju da vam neko objasni ako taj zahtev nije ispunjen, u kom delu i kako on nije ispunjen, pa da možete da ga ispunite, a ne da se nagađa”, rekla je Brnabić.

 

Nastavi čitati

Region

SAMO NAM JOŠ TO TREBA! Rama tvrdi “U Tirani se formira VJERSKA DRŽAVA po uzoru na Vatikan”

Albanija će formirati suverenu muslimansku državu u Tirani za muslimanski vjerski poredak bektaše, po uzoru na Vatikan u Rimu, kako bi očuvala i promovisala vjersku toleranciju, izjavio je premijer Edi Rama.

“To bi bila enklava islamskog sufijskog poretka, jedna od najmanjih država na svijetu i imala bi sopstvenu administraciju, ali bez poreza ili policije i ne bi dovodila u pitanje suverenitet Albanije”, rekao je Rama na ceremonije povodom obilježavanja 95 godina od preseljenja sjedišta Svjetskog centra bektaša u Albaniju iz Turske.

Ovim bi Bektašijski red, islamsko derviško bratstvo, dobilo suverenu mikrodržavu nalik na Vatikan u Rimu.

Rama je rekao da će simbolična država biti bez zidova, policije, vojske, poreza ili drugih atributa, ali će biti duhovna država.

On nije iznio detalje o tome kada namjerava da sprovede takvu namjeru, dok bi u isto vreme i albanski parlament morao da odobri plan.

Nova mikrodržava bi se prostirala na 27 hektara teritorije današnjeg Svjetskog centra bektaša, koji se od 1930. godine nalazi se u istočnom dijelu albanske prijestonice. Po površini bi bila gotovo pet puta manja nego Vatikan.

Rama je ranije rekao da je cilj da Svjetski centar bektaša pretvore u suverenu državu – novi centar umjerenosti, tolerancije i mirne koegzistencije.

Osnovan u Otomanskom carstvu u trinaestom vijeku kao izdanak sufizma, Bektašijski red ima sjedište u Albaniji od 1929. godine, nakon što ga je novostvorena Turska Republika Kemal Ataturk spriječila da radi.

Razvoj ovog pokreta povezan je sa pojavom janičara u Osmanskom carstvu i “dankom u krvi” – odvođenjem dječaka i mladića sa Balkana na školovanje u današnju Tursku.

Rama je prošle godine rekao da Albanija planira da formira državu u istočnom dijelu glavnog grada zemlje kao duhovni centar Bektašijskog reda, čiji su članovi rasuti širom regiona na Kosovu u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji, kao i u Albaniji.

Prema posljednjem popisu, oko 10 odsto stanovništva zemlje pripada ovom redu, prenosi “Srna”.

Nastavi čitati

Region

TEŠKO NASILJE U ZAGREBU! Roditelji “Učenici opkolili i udarali dječaka!” DIREKTOR TVRDI “IGRALI SU SE”

Ponovo je došlo do vršnjačkog nasilja u jednoj osnovnoj zagrebačkoj školi. Prije nekoliko dana roditelji su se žalili na problematično ponašanje jednog učenika. Sada se nasilje ponovilo u istom razredu gdje je došlo do naguravanja između grupe učenika, pri čemu je jedno dijete zadobilo udarac u glavu.

Roditelji su medijima napomenuli kako u ovom incidentu nije učestvovao učenik na čije su se ponašanje već do sada žalili Upravi škole te o kojem je “Index” prvobitno izvještavao.

“Taj dan smo imali roditeljski sastanak zbog sve češćih problema u tom razredu, gdje se zaključilo kako će im se dati veća pažnja te da su se ovo polugodište djeca malo primirila. Ali svega nekoliko sati nakon roditeljskog sastanka djeca su se posvađala i došlo je do naguravanja gdje je jedan učenik pao.

Dijete mi je ispričalo da ga je troje učenika opkolilo i počelo udarati gdje je on govorio da ga puste na miru. Jedan prijatelj ga je branio, ali onda se jedan učenik popeo na klupu i skočio na njega. Tada je dječak udario glavom o radijator.

To su stariji radijatori s oštrim ivicama, moglo se svašta desiti. I šta onda? Treba reagovati na vrijeme, a ovdje se ne reaguje na vrijeme, ali ni kako bi trebalo. U tom razredu nije jedno dijete problem. Nažalost više ih je. Jednostavno se ne slažu i potrebno ih je stalno držati pod nadzorom”, smatra roditelj.

Nekoliko roditelja reklo je kako je razmišljalo o prebacivanju djece u druge razrede ili škole, ali brinu se kako će to uticati na njih zbog prilagođavanja.

“Od ćutanja i zataškavanja nemamo ništa. Može biti samo gore. Teško nam je ovo sve slušati od naše djece i strijepiti hoće li me zbog mog djeteta nazvati iz škole. Mislim da bi škola i sistem trebali bolje voditi računa o problemima i spriječiti vršnjačko nasilje.

Oni misle da su riješili problem ako im daju pedagošku mjeru. Kad pogledate, u tom razredu je dosta djece izrečena pedagoška mjera. Ali stanje se ne popravlja. Ne želimo da se dogodi neka veća nezgoda jer djeca nemaju autoritet u školi”, požalio se roditelj.

“Indexu” je direktor škole potvrdio da se učenik povredio te rekao kako su igrali igru “lovice” za vrijeme malog odmora.

“Škola je odmah preduzela potrebne korake – obavljen je razgovor s roditeljima uključenih učenika, a i djeca su upozorena na potencijalne opasnosti koje ovakve igre mogu izazvati. Takođe želimo naglasiti da učenik o kojem ste ranije slali upite nije bio uključen u ovaj događaj.

U skladu sa zakonskim propisima i zaštitom prava djece, ne možemo dijeliti pojedinosti o pedagoškim ili drugim mjerama preduzetima u njegovom, ali i drugim eventualnim sličnim slučajevima. Kao što smo naveli, škola je zatražila podršku Zavoda za socijalni rad i Agencije za odgoj i obrazovanje te postupa po njihovim uputstvima, u skladu s ovlastima koje imamo”, rekao je direktor.

Podsjetimo, ranije ove sedmice roditelji su upozorili na problematično ponašanje jednog učenika za kojeg je direktor potvrdio kako mu je izdan niz pedagoških mjera u protekle dvije godine. Učenik je, kako navode roditelji, druge gađao makazama i jednu učenicu povredio olovkom. Roditelji su se tom prilikom požalili i na Upravu škole, jer smatraju kako probleme gura pod tepih.

“Otkad nam se prije četiri godine promijenio direktor, to je postao Teksas. Ne samo u ovom razredu nego u cijeloj školi. Djeca su shvatila da mogu napraviti glupost bez da budu kažnjena i to se iz dana u dan pogoršava. Znalo se dogoditi da učenici hvataju jedni druge za vrat i nasilno guraju hranu u grlo. Bilo je i tuča na hodniku. Imali smo slučaj gdje je jedan učenik četvrtog razreda iscipelaren u WC-u. Puno toga se zataškalo”, rekao je roditelj.

“Index” je zbog vršnjačkog nasilja u ovoj školi poslao upit resornom Ministarstvu, Gradu Zagrebu kao osnivaču škole, ali i Pravobraniteljici za djecu. Do objave članka iz Ministarstva nisu dobili odgovor.

Iz Grada Zagreba kazali su kako kao osnivači škole imaju ograničenu ulogu zbog Protokola koji je donesen u aprilu prošle godine.

“Osnivači su dobili ovlast opšte podrške školi, koordinacije, preventivnih aktivnosti i slično, ali nisu dobili ovlasti postupanja u pojedinačnim slučajevima. Spomenuta je škola postupala skladno Protokolu te je svim nadležnim tijelima, uključujući i Gradsku kancelariju za obrazovanje, sport i mlade ove školske godine uputila tri prijave”, kazali su.

Oko 60 hiljada učenika pohađa osnovne škole Grada Zagreba, a ove je školske godine, prema navodima osnivača, do današnjeg dana zabilježeno 115 prijava vršnjačkog nasilja. Zaključili su kako je taj broj uporediv s prošlom godinom.

“Primjetno je određeno povećanje prijava vršnjačkog nasilja u odnosu na period prije pandemije. Upravo zato, u 2024. donijeli smo Akcijski plan za prevenciju vršnjačkog nasilja, a s UNICEF-om i gradskom ustanovom Centar Luka Ritz započeli smo projekat koji se u inicijalnoj fazi sprovodi u 27 osnovnih škola, a nakon toga i u svim ostalim školama u Zagrebu.

Finansiranje Centra Luka Ritz udvostručeno je u odnosu na 2023., na više od 650 hiljada evra, a povrh toga svim smo školama osigurali i dodatnu podršku u vidu privremenog angažmana stručnjaka pojedinih profila za teže slučajeve inkluzije.

Konačno, jedan od ciljeva uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja u zagrebačke škole bio je prevencija i osvješćivanje učenica i učenika o problemima vršnjačkog i drugih vrsta nasilja te razvoja odgovornog i nenasilnog ponašanja prema sebi, drugima i zajednici”, rekli su iz Grada Zagreba.

Iz Kancelarije pravobranitelja za djecu zasad nemaju službene informacije o slučajevima vršnjačkog nasilja u spomenutoj školi. Ali rekli su kako će zatražiti izvještaj nadležnih tijela te pratiti njihovo djelovanje kako bi saznali cjelovitu reakciju sistema na događaje te konačne ishode preduzetih mjera.

“Pritom je važno da niko, pa ni škole, ne zatvaraju oči pred pojedinim slučajevima te da djeluju, odnosno da u svim slučajevima nasilja među i nad djecom primjenjuju Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima.

Isto tako, u obavezi je odgojno-obrazovnog sistema kontinuirano edukovati nastavnike o novim oblicima nasilja i postupanju te ih osposobljavati za sprovođenje preventivnih programa i aktivnosti.

U preventivne aktivnosti spada i razvijanje socio-emocionalnih kompetencija kod djece te razvoj empatije za druge ljude i za vršnjake. Ako djeca nemaju priliku ove vještine sticati u porodici, škola u tom procesu ima tim veću i naglašeniju ulogu u kompenzaciji propusta roditelja i nepodsticajnog porodičnog okruženja”, zaključili su iz Kancelarije pravobranitelja za djecu, prenosi “Index”.

Nastavi čitati

Aktuelno