Connect with us

Svijet

KRIZA U NAJAVI Ako SAD potone u recesiju, NIKOME SE NE PIŠE DOBRO!

Tone li Amerika u recesiju, pitanje je koje već danima zaokuplja svjetsku javnost, a ako se to desi, što mnogi predviđaju kao moguć scenario, niko neće ostati imun, pa ni BiH, stav je stručne javnosti.

Istina, za razliku od ponedjeljka, kada su stizale, najblaže rečeno, dramatične vijesti sa svjetskih berzi, juče su prognoze bile nešto optimističnije, pa je najavljen i oporavak evropskih berzi, ali se, kada se podvuče crta, može reći sve, samo ne da su globalna ekonomska kretanja pod kontrolom.

Na berzama širom Evrope i Azije, podsjetimo, prethodno je zabilježen snažan pad, podstaknut strahovima da američka privreda ide prema usporavanju.

Pad je uslijedio nakon objave loših podataka o zapošljavanju u SAD u petak, a što je na svim tržištima kapitala izazvalo zabrinutost za najveću svjetsku ekonomiju.

Domaći stručnjaci podsjećaju da se svaka dosadašnja kriza odrazila i na BiH, tako da nas neće zaobići ni ova najnovija, ako do nje dođe.

“Ono u šta sam siguran jeste to da u slučaju teške recesije u SAD niko u svijetu ne bi bio imun na određene efekte iako bi, naravno, posljedice bile različite ovisno o tome koliko je neka ekonomija ovisna o SAD, a koliko vezana za druge svjetske ekonomije. U slučaju BiH direktna veza sa SAD je minimalna i direktno efekti ne bi bili tako značajni. Međutim, mi smo potpuno ovisni o EU, a EU je ovisna o SAD i zbog toga bi posredno preko negativnih efekata na EU i BiH osjetila negativne efekte, možda s nekom manjom odgodom, ali sigurno bi ih bilo”, kaže ekonomista Igor Gavran.

Prema njegovim riječima, za razliku od ove eventualne transmisije efekata koja je izvjesna, mnogo je neizvjesnije da to li će uopšte biti teške recesije u SAD ili je riječ o blažim i privremenim poremećajima. Jer, kako je istakao, recimo, u Japanu smo imali dramatičan pad vrijednosti dionica u ponedjeljak, a već dan kasnije i oporavak mnogih od njih.

“Tako da se ja još ne bih usudio prognozirati da je riječ o recesiji, a pogotovo teškoj, dok ne bude poznato više podataka i u malo dužem vremenskom roku vidimo trendove u realnoj ekonomiji, a ne samo trenutne poremećaje na berzama. U svakom slučaju, sve je ovo još jedna potvrda da je velika greška svake ekonomije da se veže samo za jedno tržište koliko je BiH vezana za EU, a EU za SAD, i da se najteži efekti kriza jedino mogu izbjeći diverzifikacijom, odnosno ravnomjernijim rasporedom rizika i ekonomskom saradnjom uravnoteženom sa različitim ekonomijama i zonama”, ističe Gavran.

Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka, kaže da bi, kao i ranijih godina, svaka kriza, prouzrokovana na američkom ili evropskom tržištu, imala konsekvence na kompletnu ekonomiju EU, pa time indirektno i na ekonomiju Srpske, kojoj je EU najvažniji spoljnotrgovinski partner.

“Podsjetiću vas 2018. godine, kada je zabilježena kriza koja je nastala kao proizvod određenih američkih bankarskih plasmana. Ona je prouzrokovala veliku ekonomsku krizu koja je imala konsekvence i na privredu Republike Srpske, jer smo zavisni od tržišta EU. Ne treba sumnjati da će se, ako dođe do recesije u Americi, to odraziti na kompletnu evropsku i svjetsku ekonomiju”, rekao je Račić za “Nezavisne novine”.

Naše privrednike, međutim, ne brine samo ono što se dešava u Americi. Neki od njih su zagledani i u aktuelna dešavanja u Njemačkoj i još nekim evropskim državama.

“Naša spoljnotrgovinska razmjena je u stvari puno više okrenuta prema evropskm zemljama nego prema Americi. Nas puno više treba da brinu Njemačka, Švajcarska, Austrija itd., nego Amerika. Mada, sasvim sigurno je da će i potencijalna kriza u Americi imati uticaj na bh. ekonomiju”, kaže za “Nezavisne novine” Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Dodaje da je stava da su dešavanja na evorpskom tlu puno bitnija za BiH, a već sada imamo na sceni pad izvoza odnosno kompletne razmjene.

“Ja mislim da je Njemačka već u ozbiljnoj recesiji, ali oni to neće naglas da kažu. Ono što vidimo jeste da je u tom dijelu svijeta ozbiljna kriza”, ističe Smailbegović.

Prema informacijama svjetskih medija, pad indeksa Nikkei 225, koji skuplja rezultate 225 japanskih javnih kompanija, na berzi u Tokiju osjetio se širom svijeta.

Uslijedili su i padovi u cijenama dionica giganata poput “Applea” i “Intela”. Uz to, izvještaj o stanju zaposlenosti u SAD, koji je bio ispod očekivanja ekonomskih analitičara, probudio je strahove od recesije, prvo u Americi, a onda i cijelom svijetu.

Svijet

DRAMATIČNO NA ISLANDU! Dva jaka zemljotresa nakon erupcije vulkana (VIDEO)

Dva jaka zemljotresa jačine 5,3 i 4,7 stepena po Rihteru pogodili su danas Island.

Meteorološka agencija Islanda danas je saopštila da je u blizini Rejkjavika pod zemljom počela erupcija vulkanske magme, ali da je trenutno nema na površini.

– Za sada magma nije stigla na površinu, ali će vjerovatno doći do erupcije – navodi se u saopštenju.

Pored podzemne erupcije magme, ovo područje takođe je pogodilo više od 100 malih zemljotresa.

Lokalna policija je saopštila da je evakuisana obližnja luksuzna banja “Plava laguna”, kao i ribarski grad Grindavik, u kojem se nalazi oko 40 kuća, prenosi AP.

Meteorološka agencija je saopštila da je zapremina magme ispod vulkana Svartsengi na najvišem nivou od serije erupcija u decembru 2023.

– Akumulacija magme se nastavlja, ali je stopa podizanja usporila posljednjih nedelja – saopštila je agencija.

Seizmička aktivnost se postepeno povećavala posljednjih nedjelja, što ukazuje da pritisak na mjestu erupcije raste, navodi se na sajtu agencije. Island, poznat kao “zemlja leda i vatre” zbog brojnih glečera i vulkana, suočio se sa 10 erupcija južno od Rejkjavika od 2021. godine, a ovo bi mogla da postane 11. erupcija u toj oblasti.

Za sada nema značajnog širenja pepela u stratosferu, zbog čega nije došlo do prekida vazdušnog saobraćaja.

Nastavi čitati

Svijet

JOŠ NIJE KRAJ! Nova istraga protiv Marin Le Pen

Francuske vlasti pokrenule su novu istragu protiv lidera desničarske stranke Nacionalno okupljanje Marine Le Pen koja je juče proglašena krivom u slučaju pronevjere sredstava iz Evropskog parlamenta, prenosi AFP, pozivajući se na pravosudni izvor.

Nova istraga pokrenuta je nakon što su prijetnje upućene sudijama pariskog krivičnog suda, koji su u ponedeljak osudili Marin Le Pen na petogodišnje lišavanje prava da učestvuje na izborima uz trenutno izvršenje kazne – navodi se u izvještaju.
Uoči Vrhovnog sudskog savjeta Francuske rečeno je da su sudije zadužene za slučaj Marin Le Pen dobile prijetnje. Kancelarija prvog predsjednika Apelacionog suda, Žaka Boularda, takođe je na društvenim mrežama izvještavala o “ličnim napadima na tri sudije u panelu”.

Ministar pravde, Gerald Darmanin, sa svoje strane, nazvao je takve prijetnje neprihvatljivim, a premijer Fransoa Bajru rekao je da je nemoguće kritikovati odluke državnog organa.
Le Pen je juče francuski sud osudio na četvorogodišnju kaznu zatvora, od čega dvije godine uslovno, kao i na novčanu kaznu od 100.000 evra.

Osim Le Pen, za pronevjeru javnih sredstava osuđeno je još osam poslanika njene stranke RN.

RIA Novosti

Nastavi čitati

Svijet

„RUSIJA ODBILA TRAMPOV PLAN“ Putin i dalje ne prihvata sporazum o prekidu sukoba u Ukrajini

Zamjenik ministra inostranih poslova Rusije Sergej Rjabakov otkrio je da je Rusija i zvanično odbila plan američkog predsjednika Donalda Trampa za okončanje rata u Ukrajini.
Rjbakov je rekao da Amerika “nije uzela u obzir glavni zahtjev Rusije” te da neće prihvatiti plan kojeg je napravila Trampova administracija.

– Još nismo vidjeli signal od Trampa za Kijev da se ovaj rat treba okončati – rekao je Rjabakov za ruski magazin International Affairs.

Rekao je još da je Rusija “samo vidjela neke šeme” koje bi “vodile drugim šemama” i da od toga “na kraju ne bi bilo ništa.”

Iako je Donald Tramp u svojim planovima isključio mogućnost da Ukrajina uđe u NATO, što je bio jedan od ključnih zahtjeva Rusije za okončanje rata, predsjednik Rusije Vladimir Putin i dalje ne prihvata bilo kakav sporazum za kraj sukoba u Ukrajini.
Tramp je ranije žestoko kritikovao Vladimira Zelenskog, lidera Ukrajine, zbog toga što je bio skeptičan o planovima da se okonča rat u Ukrajini.
Ipak, Zelenski je pod velikim pritiskom pristao i prihvatio sporazum kojim bi se obustavile borbe na mjesec dana, te druge dogovore, primarno onaj kojim bi SAD imale kontrolu nad eksproprijacijom i prodajom ukrajinskih rijetkih minerala.

Bez obzira na to, Rusija nije prihvatila planove za okončanje rata, te je čak i prekršila, kako tvrdi Zelenski, dogovoreni prekid udara na energetsku infrastrukturu, što je bio plod razgovora u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno