Banjaluka
KUVALJA RASPLAKAO NACIJU “Ja sam kao dijete razvedenih roditelja, STANIVUKOVIĆ NE DA PARE za problem koji je već riješen” (FOTO. VIDEO)

Direktor Tehničke škole u Banjaluci Vladimir Kuvalja zakukao je u programu RTRS-a kako gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković neće da mu pomogne i da se osjeća kao dijete razvedenih rodutelja. Iako je pare za krov dobio od Vlade Republike Srpske, Kuvalja se i dalje drži mračne priče o Stanivukoviću po nalogu “nove mu slike na zidu” Vlade Đajića.
Nakon što je tvrdio da mu škola čiji je direktor prokišnjava zabrinuti Kuvanja je spakovao kofere i otišao put Rusije odakle se veselo smiješio sa Instagrama, a onda javnost na društvenim mrežama od tamo informisao da je dobio tražena sredstva za renoviranje krova od Vlade Republike Srpske.
Sada nakon hvalospjeva Miloradu Dodiku, Kuvalja kaže da se osjeća kao dijete razvedenih roditelja.
-Imamo Vladu RS koja nas podržava i koji nas kontaktiraju svakodnevno i imamo grad sa kojim nismo uspjeli, kaže Kuvalja. Mi smo pozvali gradinačelnika na naše proslave, jel, kako ti i ide, ipak je gradonačelnik Banjaluke. On nam nije dao novac za krov, i zamislite sad da smo istjerali na ulicu 400 učenika zbog nekih 80, 90 ili 100 hiljada maraka, u dahu je izgovorio Kuvalja ispustivši činjenicu da su Vlada i resorno Ministarstvo adresa za riješavanje ovakvih problema.
Preletač Kuvalja nema blam da laže i izvrće činjenice jer što ne prođe kod jednog šefa, proći će kod drugog, a kod Đajić prolazi sve!
Iako je još u maju ove godine javno zahvaljivao Drašku Stanivukoviću, te se trudio da mu se približi na sve moguće načine (jer je navikao da se okreće kao suncokret) Kuvalja je ponovo pljunuo na sve iza čega je juče stajao.
– Kada sam došao na mjesto direktora nisam čekao pomoć grada i institucija već sam uz pomoć prijatelja i privrednika odlučio da pokrenem školu sa mrtve tačke. Kao dugogodišnjem profesoru bilo mi je jasno da ću sa timom ljudi, mojih kolega, imati pune ruke posla, ali smo bili odlučni i već sada kada se okrenemo iza sebe imamo šta da vidimo. Za deset mjeseci uspjeli smo da skupimo oko 340.000 KM donacija, naravno ne u novcu, već u opremi, te radovima na obnovi infrastrukture. Putem projekta resornog ministarstva uspjeli smo da obnovimo i kabinete – rekao je prije mjesec dana Kuvalja.
Podsjećamo pored hodanja po Rusiji o trošku države Kuvalja voli da obilazi i Đajićeve kotlićijade, a za koji dinar i da kaže sve što smisli veliki um Vlade Đajića.
Od Kuvalje ipak teško šta može da nas iznenadi imajući u vidu da mu nije strana “prodaja vjere za večeru” te da je naprasno napustio SPS zbog pogađate, nove funkcije. Vlada Republike Srpske tada je imenovala Gorana Bobara za v.d direktora Javne ustanove “Srednjoškolski dom” u Banjaluci, koji je na tom mjestu zamijenio Vladimira Kuvalju iz SPS nakon čega je Kuvalja napustio Selaka i prešao u SNSD te dobio utješnu nagradu u vidu mjesta direktora Tehničke škole u Banjaluci.
Danas Kuvalja “služi” Đajiću za potkusurivanje sa aktuelnom gradskom vlašću dok mu iznad glave u kancelariji visi Dodikova slika.
Banjaluka
TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.
Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.
Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.
Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.
– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:
S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.
-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.
– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.
– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.
Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.
– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.
Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.
Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.
-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.
Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.
-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.
-
Banjaluka3 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika3 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka3 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika3 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika3 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Svijet3 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Društvo3 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja
-
Svijet3 dana ago
ONI SU ŠAMPIONI! Velika Britanija uvela 100 novih sankcija Rusiji