Connect with us

Politika

LAŽNA DIPLOMA NAČELNIKA Opštine Stari Grad Sarajevo – INSPEKTORAT PONIŠTIO DIPLOMU!

Fakultetska diploma načelnika Opštine Stari Grad Sarajevo Irfana Čengića proglašena je nevažećom.
Naime, rektor Univerziteta za poslovni inžinjering i menadžment Banjaluka objavio je sredinom maja u Službenom glasniku RS obavijest kojom nevažećom proglašava diplomu izdatu na ime Irfan Čengić.

Zbog toga se danas oglasio i Čengić navodeći da je prije dva mjeseca obaviješten da je Inspektorat Srpske donio rješenje kojim zahtijeva poništenje njegove diplome prvog ciklusa, kako je naveo, zbog grešaka u vođenju dokumentacije i priznavanju ispita položenih na Univerzitetu u Sarajevu.

– Svjestan sam motiva, tajminga i načina na koji je ova odluka donesena, ali umjesto da govorim o ‘napadima na Bošnjake’ ili pravim druga poređenja, poput slučaja gradonačelnika u drugim državama, poštujem odluke institucija. Prihvatam posljedice, ali ne i bilo kakvu odgovornost, jer ako su propusti i postojali, oni nisu moji – napisao je on.

Naglasio je kako će iskoristiti zakonska prava kako bi “dokazao ispravnost i, kao legalista, poštovat ću svaku konačnu odluku institucija”.
– Uvjeren sam da će se u toku postupka sve činjenice koje su od značaja za rješavanje ove stvari utvrde tačno i ispravno, u interesu pravde, a ne u interesu određenih grupa i pojedinaca. Ostajem na poziciji načelnika Opštine, jer za tu funkciju – kao i za svaku drugu koju sam obavljao u proteklih 13 godina kao izabrani zvaničnik – akademsko zvanje nije bilo uslov, već isključivo podrška naroda. Svaku poziciju na koju sam bio biran dobio sam isključivo voljom građana, te mi nikada uslov za obavljanje niti jedne dužnosti nije bio akademsko zvanje. Već godinu dana trpim različite napade zbog borbe protiv osuđenih kriminalnih pojedinaca i grupa – od napada bombom na moju porodicu, pritisaka na kolege koji su uz mene do političkih pritisaka. Međutim, sve ću izdržati dok imam podršku naroda. Ako podrške ne bude, sam ću otići, jer se nikada nisam nametao. Oni koji misle da će me ovako usporiti, varaju se jer sada idemo još jače kao i nakon svakog udara – dodao je on.

On je rekao da neće više davati izjave na ovu temu dok sud ne završi svoj posao.

– Svjestan trajanja sudskih procesa, neovisno o ovom slučaju, na drugom fakultetu ću obnoviti treću i četvrtu godinu prvog ciklusa studija. Posljedično tome i diploma drugog ciklusa sa Univerziteta UNSA će morati biti stavljena van snage dok se ne okonča sudski postupak. Za kraj želim jasno istaći da moj privatni problem neće osjetiti građani Starog Grada i da ću i dalje biti u potpunosti fokusiran na predan rad, što se najbolje vidjelo u protekla dva mjeseca – saopštio je Čengić.

Podsjetimo, Tužilaštvo BiH je protiv Univerziteta za poslovni inžinjering i menadžment Banjaluka podiglo optužnicu prošle godine, kojom se, ukupno 21 fizička i pravna osoba, terete za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, koruptivna krivična djela i nedopuštenu trgovinu više desetina visokoškolskih diploma, uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske, zdravstvene struke, menadžmenta i drugih profila obrazovanja.
– Prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništenje tražiti u zakonom predviđenom postupku. Tužilaštvo BiH i SIPA prikupili su dokaze da osobe koje su nezakonito kupovale diplome, u vrlo malom obimu ili čak nikako, nisu sudjelovale u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje nezakonitih diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada eura. Počinjenjem krivičnih djela nanesena je velika šteta sistemu visokog obrazovanja u BiH, kao i ugrožavanje svih građana radom i djelovanjem osoba sa nezakonito stečenim univerzitetskim diplomama. Tužilaštvo BiH će u okviru postupka tražiti da se optuženim osobama izrekne zabrana obavljanja dužnosti u visokoškolskim obrazovnim institucijama – saopšteno je u julu prošle godine iz Tužilaštva BiH.

Nakon ove optužnice, brojne diplome koje su izdate na PIM-u su poništene, a među njima je i diploma načelnika Starog Grada Irfana Čengića, prenosi Euronews.

Politika

BORENOVIĆ TRAŽI HITNU REAKCIJU: Višesatna čekanja na granicama postala nepodnošljiva za građane

Višesatna čekanja na granicama postala su nepodnošljiva i ponižavajuća za građane!

Poručio je ovo Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

– Kilometarske kolone i višesatna čekanja na graničnim prelazima postali su nepodnošljivi i ponižavajući za građane, a nedopustivi za institucije koje su dužne da obezbijede efikasan protok ljudi i robe – rekao je Borenović.

Svakodnevno, nastavlja on, svjedočimo istim scenama – nervoza, izgubljeno vrijeme i ogromna šteta za građane, privredu, prevoznike i turizam.

– Dok ljudi satima stoje u kolonama na izlazu i ulazu u zemlju, institucije i dalje nemaju ozbiljan i sistemski odgovor na ovaj problem. Zato u parlamentarnu proceduru upućujem inicijativu kojom se traži od Savjeta ministara BiH da hitno preduzme konkretne mjere za smanjenje višesatnih zadržavanja i unapređenje graničnih procedura na međunarodnim graničnim prelazima – kaže on.

Borenović dodaje da posebno zabrinjava činjenica da se primjenjuje novi Evropski sistem za evidenciju ulazaka i izlazaka putnika (EES), što dodatno usložnjava kontrole na spoljnim granicama Evropske unije.

-Zbog toga je neophodno da Savjet ministara BiH i Predsjedništvo BiH pokrenu zvanične diplomatske aktivnosti prema Evropskoj komisiji i državama članicama EU kako bi se pronašla rješenja koja će omogućiti brži i efikasniji protok putnika i robe. Istovremeno, tražimo uspostavljanje integrisanih graničnih prelaza sa Srbijom i Crnom Gorom po principu jedne kontrole dokumenata. Ako su Srbija i Sjeverna Makedonija na graničnom prelazu Preševo–Tabanovce uspjele da uvedu sistem „One Stop Control“ i značajno ubrzaju protok ljudi i robe, nema nijednog razloga da isti model ne bude uspostavljen i na najfrekventnijim graničnim prelazima između BiH, Srbije i Crne Gore – rekao je Borenović.

Građanima, kaže on, nisu potrebna nova opravdanja, već konkretna rješenja.

– Neophodno je više graničnih službenika, bolja organizacija, modernizacija prelaza, integrisane kontrole sa Srbijom i Crnom Gorom i aktivnija diplomatska uloga institucija BiH prema Evropskoj uniji. Ovo nije pitanje politike, već pitanje normalnog života, ekonomije i poštovanja građana. Vrijeme je da granice budu mjesto prolaska, a ne simbol sporosti, neefikasnosti i višesatnog čekanja – zaključio je Borenović.

Nastavi čitati

Politika

PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)

Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.

Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.

– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.

On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.

Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje

Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.

Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.

– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.

Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.

-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.

Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.

Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.

Nastavi čitati

Aktuelno