Politika
LIJEPO SU TO SMISLILI! Vlast teret neuplaćenih doprinosa prebacuje na radnike
Vlasti u Republici Srpskoj naumile su da prebace odgovornost za neuplaćene doprinose sa nesavjesnih poslodavaca na bolesne radnike koji će uskoro morati iz svojih džepova finansirati svoje liječenje, a onda tražiti refundiranje troškova sudskim putem.
Ovako ugrubo zvuče nove odredbe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske koji iz temelja mijenjaju prirodu socijalne sigurnosti i tjeraju radnike na bolovanjima da snose odgovornost za izbjegavanje obaveza njihovih poslodavaca.
Prema ovim odredbama, radnik je dužan da sam plati liječenje, a zatim da potražuje naknadu od poslodavca.
Ovakva izmjena nije puko tehničko uređenje načina ostvarivanja prava, već suštinski mijenja pravnu prirodu prava na zdravstvenu zaštitu, dovodeći u pitanje njegovu ustavnu i sistemsku zasnovanost, tvrde u Savezu sindikata Republike Srpske, koji je uradio detaljnu analizu prijedloga ovog zakona.
“Obavezno zdravstveno osiguranje počiva na načelu solidarnosti i uzajamnosti, pri čemu se pravo osiguranika ne može uslovljavati ponašanjem trećeg lica (poslodavca). U konkretnom slučaju, zakonodavac uvodi faktički uslov koji nije u sferi uticaja osiguranika – urednost uplate doprinosa od strane poslodavca. Tako se derogira osnovno pravilo da se prava iz obaveznog osiguranja stiču po osnovu statusa osiguranika, a ne po osnovu izvršenja obaveza uplatioca doprinosa“, navode u svojoj analizi i napominju da je pravo na zdravstvenu zaštitu zagarantovano ustavom i mora biti dostupno svima pod jednakim uslovima.
Kažu da se izmjenom ovog člana direktno propisuje da radnik nema pravo na zdravstvenu zaštitu na teret osiguranja ako nisu uplaćene sve dospjele obaveze po osnovu doprinosa, za šta on lično nije niti može biti odgovoran.
Predsjednik Saveza Goran Stanković objašnjava da se plata mora sagledavati kao bruto zarada, od koje poslodavac preusmjerava dio nadležnim fondovima za zdravstveno i penziono osiguranje.
Ako poslodavac ne uplati doprinose, kaže Stanković, nije radnik kriv, jer on o tome ništa ne odlučuje. Nekad ni ne zna da li su mu doprinosi uplaćeni.
“Iako RS ima sve mehanizme u svojim rukama da preko kontrolnih organa natjera poslodavca da uplati doprinose, jer može da mu blokira račune ili imovinu, oni hoće da radnik, koji je bolestan, sam iz svojih sredstava finansira liječenje. Odakle radnik to da plati? Rješenje koje nude, mogućnosti da mu poslodavac refundira ili da ide na sud i tamo traži povrat, jednostavno nije prihvatljivo, jer svi znamo kako funkcioniše naše pravosuđe. Radnik do tih sredstava može doći tek za nekoliko godina“, kaže Stanković.
Ističe da analize sindikata pokazuju da svake godine osam do deset hiljada radnika nije pokriveno zdravstvenim osiguranjem zato što im poslodavac ne uplaćuje poreze i doprinose. Zato će ovaj zakon, kaže Stanković, udariti po radnicima koji su osnovni izvor finansiranja ovih fondova.
“Poslodavci će te doprinose svakako morati da plate, samo je pitanje da li će platiti i troškove liječenja radnika. Mislimo da ovo rješenje zaista nije dobro i da ne bi trebalo da radnik, pogotovo onaj koji ide na liječenje, dobije još i ovakvo opterećenje“, kaže Stanković.
Inače, u analizi se posebno ističe i da je uplata doprinosa zakonom utvrđena obaveza poslodavca. Propisivanjem da radnik snosi troškove liječenja, a potom potražuje naknadu od poslodavca, dolazi do faktičkog prenosa finansijskog rizika na radnika, derogiranja sistema javnopravne naplate doprinosa, uvođenja privatnopravnog mehanizma (regresnog zahtjeva) umjesto javnopravne zaštite.
Ovo je suprotno prirodi doprinosa kao javnih prihoda čiju naplatu obezbjeđuje država, a ne pojedinac.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske naći će se pred narodnim poslanicima 19. maja, a Vlada ga je utvrdila po hitnom postupku.
Međutim u obrazloženju zakona nismo pronašli detaljnije objašnjenje zašto se pribjeglo ovim rješenjima, pogotovo ako imamo u vidu da je Srpska prije mnogo godina usvojila i krivične odredbe prema kojim je neuplaćivanje doprinosa radnicima krivično djelo.
Umjesto toga navodi se da se ovim zakonom naglašava odgovornost uplatilaca doprinosa koji kršenjem zakona ugrožavaju prava obveznika i dovode ih u nemogućnost korišćenja prava na zravstvenu zaštitu.
Pod ovim izgovorm bi radnik mogao ostati bez liječenja zbog duga za koji nije odgovoran, dok bi država umjesto prinudne naplate doprinosa građane upućivala na višegodišnje sudske sporove.
Drugim riječima, država priznaje da poslodavci krše zakon, ali posljedice ne prebacuje na njih, već na radnike kojima je nezakonito uskraćena zdravstvena zaštita.
CAPITAL
Politika
PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)
Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.
– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.
On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.
Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje
Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.
Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.
– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.
Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.
-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.
Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.
Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
Politika
PSS TRAŽI UDALJAVANJE KLADIONICA OD ŠKOLA: Više od 5.000 građana već dalo podršku
Predsjednica Gradskog odbora Pokreta Sigurna Srpska Mirna Savić Banjac i odbornik PSS-a Dragan Milanović održali su konferenciju za novinare posvećenu mjerama usmjerenim na podršku porodici, mladima i stvaranju zdravijeg okruženja za odrastanje. Poseban akcenat stavljen je na inicijativu za udaljavanje kladionica i kockarnica od osnovnih i srednjih škola, kao i na niz drugih mjera koje se odnose na obrazovanje, bezbjednost i demografsku politiku.
Savić Banjac istakla je da su porodica, mladi i demografija u samom središtu politika Pokreta Sigurna Srpska.
„U toku je i javni poziv za prijavu na civilni rok u Banjoj Luci i interesovanje je veliko. Želimo da naglasimo da je to projekat koji smatramo važnim za čitavu Republiku Srpsku.
Ne radi se ni o kakvom vojnom roku, niti o bilo čemu što ima veze sa vojskom. Riječ je isključivo o humanitarnom karakteru, solidarnosti i jačanju osjećaja zajedništva. Danas se suočavamo sa brojnim izazovima, od klimatskih promjena do elementarnih nepogoda, a institucije često ne prate dovoljno brzo savremene potrebe društva.
Želimo da mladi znaju kako reagovati u kriznim situacijama, da budu solidarni i aktivni članovi zajednice. Civilni rok upravo podstiče takve vrijednosti i doprinosi stvaranju zdravih navika kod mladih ljudi“, kaže ona.
Govoreći o obrazovanju, Savić Banjac podsjetila je na mjere koje su već pokrenute u Banjoj Luci.
„Završene su javne nabavke za nabavku školskih uniformi i polica za knjige. Godinama se nije radilo na ozbiljnoj reformi obrazovanja. Banja Luka je pokrenula promjene i kada je riječ o preteškim školskim torbama, a sada idemo korak dalje. U toku je javna nabavka polica na koje će učenici odlagati mobilne telefone tokom nastave“, ističe Savić Banjac i dodaje:
„Svi znamo da djeca provode previše vremena na telefonima i da im nije mjesto u učionici tokom nastavnog procesa. Telefoni će biti odloženi za vrijeme časova, a planirana je i aplikacija koja će omogućiti kontrolu i ograničenje neprimjerenog sadržaja za djecu i omladinu do 16 godina.
Takođe, pokrenuli smo i projekat zdrave ishrane u školama. Angažovani su nutricionisti koji su osmislili zdravije obroke i užine koje će biti dostupne učenicima, umjesto hrane koja podstiče stvaranje nezdravih navika“, kaže ona.
Ona je podsjetila i na izmjene Zakona o stvarnim pravima.
„Naredne sedmice počinje raspisivanje javnog poziva za dodjelu besplatnih placeva. To su konkretne mjere koje smo sproveli.
Istovremeno, na narednoj sjednici Skupštine grada ponovo ćemo predložiti odluke koje su već dale rezultate u drugim sredinama, a odnose se na udaljavanje kladionica i kockarnica od škola, kao i na regulisanje njihovog reklamiranja. Ne smijemo dozvoliti da kockanje postane nešto što je normalno i prihvatljivo našoj djeci“, navodi Savić Banjac.
Milanović je naglasio da je regulisanje igara na sreću jedna od važnih politika Pokreta Sigurna Srpska.
„Prije dvije godine pokušali smo da, u okviru nadležnosti lokalne zajednice, pokrenemo ovu temu, ali nismo dobili podršku skupštinske većine.
Ovo nije udar ni na koga niti obračun sa bilo kojom privrednom granom. Riječ je o pokušaju da se zaštite građani, a posebno mladi ljudi. Kockanje je postalo ozbiljan društveni problem koji sve više pogađa mlađu populaciju“, kaže Milanović i dodaje:
„Naš cilj nije zabrana igara na sreću, već njihovo uređivanje. Želimo da država kontroliše ovu oblast, ali i da zaštiti najosjetljivije kategorije stanovništva. Zato predlažemo da kladionice i kockarnice budu udaljene od škola.
Često čujemo argument da ova industrija puni budžete. To jeste tačno, ali smatramo da su mnogo važniji zdravlje i budućnost naših građana. Sredstva koja se ostvaruju na društvenoj i socijalnoj patologiji imaju previsoku cijenu“, navodi on.
Milanović ističe da postoje pozitivni primjeri i dobra rješenja.
„U BiH već postoje gradovi koji su sproveli ovakve mjere i pokazali da je moguće zaštititi javni interes. Mi ne radimo ništa mimo zakona, već tražimo da se ova oblast reguliše na odgovoran način.
Samo za dva dana u Banjoj Luci prikupljeno je više od pet hiljada potpisa podrške inicijativi za izmjene propisa. To pokazuje da su građani zabrinuti zbog sve većeg broja kladionica i njihovog agresivnog prisustva u javnom prostoru“, kaže on.
Ako kladionice nisu problem, kaže Milanović, onda ne bi trebalo da bude problem ni njihovo udaljavanje od škola.
„Ukoliko nisu na putu od kuće do škole i nisu dostupne djeci tokom velikog odmora, smanjuje se mogućnost da mladi uopšte dođu u kontakt sa ovom vrstom zavisnosti.
Ne možemo riješiti sve probleme odjednom, ali možemo početi od onoga što je u nadležnosti lokalne zajednice. Ovo je odgovoran pristup i značajan korak u zaštiti javnog zdravlja, porodice i mladih ljudi“, kazao je on.
-
Politika2 dana agoPALE MASKE U BIJELJINI! “Najžešći” opozicionar POKAZAO PRAVO LICE! Ljubiša Petrović nakon 6 godina glume pao u zagrljaj SNSD-u! (FOTO)
-
Politika1 dan agoRASPAD U REŽIMSKIM REDOVIMA: SNSD-ovci zaratili međusobnim optužbama za korupciju i nesposobnost!
-
Hronika1 dan agoCRNI DAN NA CESTI: Tri života ugašena u teškoj nesreći kod Banjaluke
-
Politika2 dana agoU SVIJETU OSTAVKA I ZATVOR, KOD NAS FOTELJA I NAGRADA! Šokantna istina o političarima u Srpskoj! Što veća afera, to bolja POZICIJA
-
Svijet2 dana agoINCIDENT ISPRED SUPERMARKETA U NJEMAČKOJ: Tromjesječna beba oteta iz kolica, dignuti helikopteri
-
Region3 dana agoPREPISKA MAJKE I DJEČAKA UBICE “Mrzim te! Miljana je njemu napisala: “J*** se sine”, “Stvarno me se sramotiš?”
-
Društvo3 dana agoMJESEC DANA OD OBRUŠAVANJA: Stari most u Gradišci i dalje zatvoren, sanacija neizvjesna
-
Društvo2 dana agoTREĆI ŠAMAR MINISTARSTVU: Sud ponovo srušio dozvolu za rudnik kod Prijedora, mještani traže odgovornost
