Svijet
LISTA NAPUŠTENIH MJESTA ŠIROM EVROPE: Ovih šest gradova duhova kriju jezive priče, ali turisti mogu da ih posjete

Širom Evrope i danas postoje gradovi i mjestašca gdje je vrijeme stalo.
Kada zakoračite u neko napušteno mjesto, čini vam se kao da je vrijeme stalo. Trotoari koji su nekada bili puni ljudi, sada su zarasli korovom. Zgrade koje se ruše, s krovovima koji se klate i razbijenim prozorima, djeluju sablasno. U takvim mjestima često vlada neprijatna tišina koju povremeno prekida samo šapat vjetra dok se provlači kroz puste ulice.
Ovi gradovi duhova, kojih ima širom Evrope, ostaci su davno prošlih vremena, zaboravljeni od mnogih, ali i dalje postoje kao jezive uspomene na živote koji su se nekad odvijali u njima.
U posljednje vrijeme, međutim, mnogi turisti u potrazi za avanturom, odluče da posjete baš ovakva mjesta. Estetska privlačnost propadanja u kombinaciji sa osjećanjem da koračaju kroz zaboravljeni svijet je baš ono što ih privlači.
Ovo je nekoliko gradova duhova širom Evrope
Tragično sjećanje na Oradur-sur-Glan, Francuska
Na primjer, Oradur-sur-Glan, selo u Francuskoj, ostalo je napušteno nakon strašnog masakra 10. juna 1944. godine, kada su nacistički vojnici ubili 642 stanovnika. Umjesto da ga obnove, selo je očuvano u porušenom stanju kao memorijal, jeziv podsetnik na zločine počinjene tokom Drugog svjetskog rata.
Lični predmeti poput bicikala i šivaćih mašina i dalje leže među ruševinama, pružajući uvid u život prije tragedije. Novo selo je kasnije izgrađeno u blizini, ali originalno mjesto ostaje večni spomen žrtvama.
Imber, Engleska – selo koje služilo za vojne treninge
Godine 1943. mještani sela Imber u Engleskoj dobili su samo 47 dana da napuste svoje domove jer je Britanska armija preuzela to područje za vojne treninge. Stanovnici se nikada nisu vratili, a Imber je ostao uglavnom netaknut, dostupan javnosti samo na određene datume.
Ovaj zamrznuti trenutak prošlosti pruža uvid u ratnu Englesku, podsjećajući na to kako vojne potrebe ponekad zauzimaju i oblikuju zajednice, ostavljajući njihova sećanja zamrznuta u vremenu.
Pripjat, Ukrajina – černobilska katastrofa
Grad duhova Pripjat u Ukrajini napušten je nakon černobilske katastrofe 1986. godine. Pripjat je izgrađen da primi radnike obližnje nuklearne elektrane. Brza evakuacija nakon katastrofalne eksplozije bila je toliko nagla da sada izgleda kao da je vrijeme stalo. Udžbenici i dalje leže na školskim klupama, a igračke su rasute po podovima porodičnih kuća.
Irbene, Letonija – sovjetski relikt
Još jedno napušteno mjesto u Evropi nalazi se u Letoniji, u Irbeneu, gdje grad duhova pokazuje koliko su tajnoviti bili dani Sovjetskog Saveza. Irbene je nekada bio sovjetska radarska baza, dizajnirana u potpunoj tajnosti za nadzor – ali više nije.
Irbene je napušten nakon raspada Sovjetskog Saveza, označivši nagli kraj cijele jedne ere evropske istorije. Ovaj iznenadni prekid odražava velike promjene koje su oblikovale Evropu prelaskom iz Hladnog rata ka ujedinjenijem i otvorenijem kontinentu.
Piramidin, Norveška – zamrznut u vremenu
Piramidin u Norveškoj, smješten na udaljenom arhipelagu Svalbard, grad je duhova koji nudi zamrznuti prikaz sovjetskih ambicija. Nekada naselje za rudare uglja, Piramidin je naglo napušten 1998. godine zbog ekonomskih izazova, ostavljajući za sobom potpuno opremljen grad sa kulturnim centrima, sportskim objektima i simbolima sovjetske ere.
Danas posjetioci ovog pustog mjesta nailaze na ostatke jedinstvenog poglavlja istorije, očuvane u ledenim pejzažima dalekog sjevera.
Oživljavanje La Buliera, Francuska
Pol Mapli i Jip Vord, baštovani iz Velike Britanije, pronašli su selo La Bulier u Normandiji koje je bilo na prodaju za tek 26.000 evra.
La Bulier je malo naselje, manje od sela, bez crkve ili značajnije infrastrukture. Uz viziju oživljavanja nekadašnjeg šarma mjesta, Pol i Jip preuzeli su monumentalni zadatak rušenja i obnove oronulih kuća koje čine selo.
Njihovi napori deo su projekta “Help! We Bought a Village” (Pomoć! Kupili smo selo), dokumentarne serije na britanskom kanalu Channel 4, koja prikazuje rastući trend revitalizacije napuštenih sela širom Evrope.
Planirate da posjetite ovakva mjesta?
Napuštena sela poput Oradur-sur-Glana u Francuskoj, Imbera u Engleskoj i Pripjata u Ukrajini mogu se posjetiti. Međutim, posjete često zahtijevaju pridržavanje strogih pravila ili vođene ture zbog istorijskih i bezbjednosnih razloga.
Uvijek obratite pažnju na pravila i uslove ulaska, budite oprezni zbog mogućih opasnosti i poštujte ovakva mjesta kao podsjećanja na prošlost. Na kraju, ne pokušavajte da ponesete suvenir jer bi to moglo biti nezakonito ili se smatralo znakom nepoštovanja onih koji su nekada živjeli u tom mjestu.
Svijet
PAKISTAN NAPAO INDIJU: Napadnute vojne baze nadzvučnim raketama

Noćas je došlo do nove eskalacije između Pakistana i Indije. Pakistan je optužio Indiju da je napala njegove vojne baze te je objavio da je pokrenuo veliku osvetničku operaciju protiv Indije.
Indijske vlasti optužile su Pakistan da je koristio nadzvučne rakete za napad na njihove vojne baze, dok istovremeno iz indijskog dijela Kašmira stižu izvještaji o pogibijama, uključujući i jednog visokog zvaničnika.
Portparolka indijske vojske, pukovnica Sofija Kureši, jutros je na brifingu izjavila da je Pakistan ciljao indijske vazdušne baze tim raketama. Optužba dolazi nekoliko sati nakon što je Islamabad objavio da je Indija napala tri pakistanske vojne baze raketama, uključujući onu blizu glavnog grada.
Obratila se i oficirka indijskog ratnog vazduhoplovstva Viomika Sing, koja je izjavila da je Pakistan sproveo “agresivne akcije koristeći više prijetnji istovremeno” na zapadnoj granici Indije. Prema njenim riječima, korišten je velik broj različitog naoružanja, uključujući bespilotne letjelice i oružje dugog dometa, s ciljem napada na civilna područja i vojnu infrastrukturu.
“Pakistanska vojska ciljala je i vazdušne institucije, koristeći dronove i tešku artiljeriju uzduž Linije kontrole”, dodala je Sing.
Indijski ministar vanjskih poslova Vikram Misri izjavio je da Pakistan redovno provocira.
“Već sam mnogo puta rekao da upravo pakistanske akcije predstavljaju provokacije i eskalacije. Indija na njih odgovara odgovorno i odmjereno. I jutros smo svjedočili nastavku tog provokativnog i eskalatornog obrasca”, rekao je Misri.
Premijer teritorija Džamu i Kašmir, Omar Abdulah, potvrdio je da je u granatiranju iz Pakistana poginuo Raž Kumar Tapa, pomoćnik načelnika okruga Ražouri. Prema njegovim riječima, Tapin dom pogođen je tokom granatiranja u subotu rano ujutro.
“Strašna vijest iz Ražourija. Izgubili smo predanog službenika uprave Džamua i Kašmira”, objavio je Abdulah na platformi X.
Lokalni zvaničnici izjavili su za “BBC” da su u napadima u Džamuu poginule još najmanje dvije osobe, oboje civili, prenosi “Index”.
Svijet
NAJJAČI U ZEMLJI! Samo 13 kompanija nosi njemačku ekonomiju

U Njemačkoj svega 13 kompanija – ili samo 0.4 odsto od ukupno 3.000 analiziranih – zaslužno je za čak 65 odsto ukupnog rasta produktivnosti između 2011. i 2019. godine.
Nova studija Mekinzi instituta obuhvatila je više od 8.300 kompanija u Njemačkoj, SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu, a za analizu je odabran period prije ekonomskih šokova izazvanih pandemijom i ratom u Ukrajini, piše “WiWo”.
Njemački prvaci u rastu produktivnosti, navodi se, ne temelje svoje uspjehe primarno na štednji i rezovima, već na strateškim ulaganjima u inovacije, nove tehnologije i modernizaciju poslovnih modela.
Među njima su se našli online trgovac Zalando, trgovački lanac Rewe, tehnološka grupa Carl Zeiss, logistička kompanija Hapag-Lloyd, proizvođač motora MTU Aero Engines kao i evropski proizvođač aviona Airbus.
Za razliku od Njemačke, u SAD visoka produktivnost dodatno je podstaknuta izlaskom manje efikasnih firmi s tržišta, što oslobađa kapital i radnu snagu za uspješnija preduzeća. Njemačka, upozorava Mekinzi, i dalje trpi zbog “produktivnih kočnica” – preduzeća s niskim učinkom koja se rijetko restrukturiraju ili napuštaju tržište, što usporava sveukupni ekonomski napredak.
“Njemačka mora da preispita svoju strategiju. Nije važna masa prosječnih kompanija, već skaliranje malog broja izuzetno dinamičnih firmi” poručuje Jan Miške, jedan od autora studije.
Dodaje da uz efikasnost, fokus mora da bude na inovacijama, posebno u kontekstu vještačke inteligencije (AI).
“Ako AI koristimo samo za rezanje troškova, propuštamo njegov puni potencijal” dodaje on.
Studija je i svojevrsni signal njemačkoj vladi, a iz Mekinzija apeluju na strukturne reforme i liberalizaciju tržišta kako bi se podstaklo brže preusmjeravanje resursa prema produktivnijim sektorima. To bi, zaključuje Mekinzi, moglo ponovno da pozicionira Njemačku na vrh globalne ljestvice produktivnosti, prenosi “24Sedam”.
Svijet
RADILI U AMBASADI Budimpešta protjerala dva ukrajinska špijuna

Mađarska je protjerala dva špijuna koja su radila pod diplomatskom pokrićem u Ambasadi Ukrajine u Budimpešti, rekao je ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
“Danas smo protjerali dva špijuna iz Mađarske koji su radili pod diplomatskom pokrićem u Ambasadi Ukrajine u Budimpešti”, naveo je Sijarto u video-poruci objavljenoj na “Fejsbuku”.
Sijarto je rekao da je odluka već predata ukrajinskom ambasadoru u Budimpešti, prenosi Srna.
-
Zdravlje2 sata ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Horoskop2 sata ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Hronika3 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Politika2 dana ago
DODIK OTVORENO PROTIV VUKANOVIĆA: Podržaću svakog ko ga napadne!
-
Svijet2 dana ago
FICO POLETIO ZA MOSKVU! Prelazi pola Evrope da bi prisustvovao Danu pobjede
-
Politika3 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Politika3 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Region3 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ POLETIO ZA MOSKVU: Kremlj najavio razgovor sa Putinom