Connect with us

Svijet

London uveo nove sakcije Moskvi

Velika Britanija proširila je danas listu sankcija Rusiji, uključujući firme koje proizvode vojnu opremu i nekoliko pojedinaca “povezanih” sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, saopštila je danas Vlada te zemlje.

“Ministar spoljnih poslova (Velike Britanije Džejms Kleverli) odobrio je danas nove sankcije ruskoj vojsci i eliti Kremlja”, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se ističe da paket sankcija Londona ukupno pogađa šest subjekata koji obezbjeđuju vojnu opremu kao što su bespilotne letjelice za rusku specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, kao i osam pojedinaca i jedno pravno lice povezano sa finansijskim mrežama koje pomažu u održavanju bogatstva i moći među elitama Kremlja”, navodi se u saopštenju.

Kako se navodi u saopštenju, sankcionisane kompanije su proizvođač dronova CST, “RT-Komplekt”, koji obezbjeđuje opremu za helikoptere, kompanija za logistiku i transport “Oboronlogistiks”, softverska kompanija “Topaz”, te proizvođači opreme za protivvazdušne raketne sisteme “Univerzalmaš” i “Lipetsk”.

Na ažuriranoj listi su i pojedinci “povezani” sa Kremljom, uključujući predsjedničkog komesaraza prava preduzetnika Borisa Titova, zajedno sa njegovim sinom biznismenom Pavelom Titovom.

Na listi su još bivši zamjenik šefa najveće privatne naftne rafinerije u Rusiji Nikolaj Egorov, vlasnik medijske kuće “Regum” Sergej Rudnov, dioničar u Banci Rusije Svetlana Krivonogih, vlasnik ruske kompanije za održavanje i popravku aviona “Aerostart” Viktor Mjačin, predsjedavajući odbora ruske farmaceutske kompanije “R-farm” Aleksej Repik, i bivši pomoćnik predsjednika i zamjenik predsjednika upravnog odbora kompanije “JSC Sistem operator jedinstvenog energetskog sistema” Jevgenij Školov.

Svijet

IRANSKI MINISTAR SPOLJNIH POSLOVA: Sankcije EU Iranu su za žaljenje

Sankcije Evropske unije, za koje je prošle nedjelje postugnut načelan dogovor da se uvedu Teheranu nakon iranskog napada na Izrael, su za “žaljenje” jer je Iran djelovao u samoodbrani, naveo je danas iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahijan.

On je u objavi na platformi X napisao da je “za žaljenje” što EU odlučuje tako brzo da sprovede još više “nezakonitih restriktivnih mjera protiv Irana”, samo zato što je Iran iskoristio prvo na samoodbranu, nakon, kako je naveo, “bezobzirne izraelske agresije”, prenosi Rojters.

Iran je 13. aprila ispalio više od 300 dronova i projektila na Izrael, navodeći da je to odmazda za izraelsko bombardovanje iranskog konzulata u Damasku, kada je ubijeno 13 ljudi, prenosi Tanjug.

U ponedjeljak su se ministri spoljnih poslova EU dogovorili načelno da prošire sankcije Iranu i da produže restikrivne mjere Teheranu na izvoz oružja, dronova ili raketa iranskim saveznicima i Rusiji

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA ODOBRILA IZVOZ ORUŽJA u iznosu od 5,2 milijarde evra

Njemačke vlasti su, prema preliminarnim procjenama, u prvom kvartalu 2024. izdale dozvole za izvoz oružja u ukupnom iznosu od 5,2 milijarde evra, objavilo je danas Ministarstvo ekonomije Njemačke.
Njemački izvoz oružja je više nego udvostručen u odnosu na prvi kvartal 2023. kada je iznosio 2,4 milijarde evra.

U prvom kvartalu 2024. je ukupno 74 odsto izvoza oružja, u vrijednosti od 3,8 milijadi evra, odobreno za Ukrajinu, prenosi Tanjug.

Vlasti u Njemačkoj su u istom periodu odobrile izvoz oružja za Singapur u iznosu od 584 miliona evra, kao i u Indiju 143 miliona evra, Saudijsku Arabiju 126 miliona evra i Katar 97 miliona evra.

Izdate su dozvole za 3,9 milijardi evra za izvoz samog oružja, konkretno tenkove, oklopna vozila, vojne avione, brodove, artiljeriju, mitraljeze, municiju i slično.
Dozvole za još 1,7 milijardi evra izdate su za drugu vojnu robu, uključujući pištolje i revolvere, radio opremu, radare, eksplozive itd.

Njemačka je u cijeloj 2023. izdala dozvole za izvoz oružja u ukupnom iznosu od 12,2 milijarde evra.

Nastavi čitati

Svijet

U Srbiji i BiH pada podrška EU INTEGRACIJAMA

U Bosni i Hercegovini i Srbiji došlo je do pada podrške evropskim integracijama, dok je u drugim zemljama zapadnog Balkana podrška EU porasla, pokazuje istraživanje koje je naručio američki Međunarodni republikanski institut (IRI).

Istraživanje je sprovela organizacija IPSOS za IRI-jev Centar za istraživanje javnog mnjenja tokom februara i marta kroz lično ispitivanje učesnika u posjetama njihovim kućama.

Ovo obimno istraživanje pokazuje da je u BiH podrška evropskim integracijama pala na 68 odsto, dok je u istraživanju prije dvije godine podrška iznosila čak 78 odsto. Što se tiče Srbije, prije dvije godine podrška EU je bila na 44 odsto, a danas iznosi samo 40 odsto.

Najveća podrška EU je u Albaniji, gdje 92 odsto stanovništva podržava članstvo zemlje u EU. Edi Rama, albanski premijer, ranije je u nekoliko navrata objašnjavao izuzetno visoku popularnost EU u njegovoj zemlji višedecenijskom izolacijom od spoljnog svijeta tokom komunizma, te da građani žele što je moguće veću otvorenost prema svijetu. S druge strane, pad podrške EU među srpskom populacijom u regionu istraživači i stručnjaci tumače politikom prema Kosovu od strane Zapada, kao i sjećanjem na NATO bombardovanje.

Kada je riječ o samoproglašenom Kosovu, popularnost EU je prije dvije godine iznosila 85 odsto, a ove godine iznosi 89 odsto. S obzirom na to da Albanija nije bila uključena u IRI-jevo istraživanje prije dvije godine, nema podataka o eventualnim promjenama u odnosu na 2022. U Crnoj Gori je podrška EU prije dvije godine iznosila 71 odsto, a danas je porasla na 79 odsto, a u Sjevernoj Makedoniji je danas podrška EU na 68 odsto, dok je prije dvije godine bila na 66 odsto. Građani Srbije i BiH najskeptičniji su kada je u pitanju ozbiljnost EU da primi zemlje regiona u članstvo – samo 30 odsto građana Srbije i 44 odsto građana BiH vjeruje da je EU ozbiljna, a zanimljivo je i da građani Sjeverne Makedonije imaju nizak nivo povjerenja u ozbiljnost EU da primi njihovu zemlju u članstvo, što se barem djelimično može pripisati bugarskim blokadama od prije nekoliko godina u vezi sa početkom pregovora njihove zemlje za članstvo, iako su Makedonci pristali čak i da promijene ime svoje zemlje.

Prema mišljenju građana, najvažniji saveznici BiH su Turska i Srbija, dok su najvažniji saveznici Srbije Rusija i Kina, jer više od polovine stanovništva ove dvije zemlje vidi u tom svjetlu. Samo dva odsto građana Srbije smatra Ameriku najvažnijim saveznikom. Prema mišljenju građana, najvažniji saveznik Sjeverne Makedonije i Crne Gore je Srbija, kako smatra trećina građana, a dvadesetak odsto njih kao najvažnijeg saveznika vide SAD. Očekivano, najvažniji saveznici, prema mišljenju građana na Kosovu i u Albaniji su SAD, ali zanimljivo je da takvo mišljenje ima samo polovina građana Albanije, dok to mišljenje dijeli čak 80 odsto stanovništva na Kosovu. Kao najveću prijetnju Srbiji trećina građana vidi SAD, dok su najveća prijetnja BiH, prema mišljenju njenih građana, Srbija i Amerika.

Samo deset odsto građana Srbije smatra da bi spoljnopolitički kurs zemlje trebalo da bude isključivo prozapadni, 12 odsto ih smatra da bi trebalo da bude isključivo proruski, dok se ostatak zalaže za neku kombinaciju prozapadnog i proruskog kursa. Oko 39 odsto građana BiH želi da zemlja vodi isključivo prozapadnu politiku, a osam odsto prorusku, dok se ostatak građana u različitim omjerima zalaže za kombinaciju oba kursa.

Slična situacija je i kad je u pitanju članstvo u NATO-u – samo dva odsto građana Srbije je za punopravno članstvo, dok se u BiH za punopravno članstvo zalaže polovina građana. Gotovo polovina građana Srbije ne želi nikakve odnose s NATO-om, kako smatra i 24 odsto građana BiH. U odnosu na istraživanje prije dvije godine, odnos prema NATO-u u Srbiji se nije promijenio, dok je u BiH, prema IRI-jevom istraživanju, došlo do blagog pada podrške.

U svim zemljama regiona korišten je stratifikovani metod ispitivanja, a uzete su u obzir i sve regionalne posebnosti.

Nastavi čitati

Aktuelno