Svijet
MAKRON POTVRDIO – UN sankcije Iranu ponovo na snazi
																								
												
												
											Francuski predsjednik Emanuel Makron izjavio je danas da će sankcije Ujedinjenih nacija verovatno do kraja meseca ponovo biti uvedene Iranu do jer je ponašanje Teherana tokom poslednje runde razgovora sa evropskim silama, kako je ocenio, bilo “neozbiljno”.
Makron je, govoreći u intervjuu za izraelski Kanal 12, rekao da će takozvani mehanizam brzog vraćanja sankcija biti aktiviran zbog “neozbiljnih poteza Irana u pregovorima”, preneo je Rojters.
Velika Britanija, Francuska i Nemačka, koji čine grupu E3, pokrenule su 30-dnevni proces krajem avgusta za ponovno uvođenje sankcija UN Iranu.
Oni su postavili uslove koje Teheran treba da ispuni tokom septembra kako bi ih ubedili da odlože mehanizam vraćanja sankcija.
Ponuda E3 je da se ponovno uvođenje sankcija odloži do šest meseci kako bi se omogućili ozbiljni pregovori ukoliko Iran ponovo omogući pristup nuklearnim inspektorima Ujedinjenih nacija kako bi procenili zalihe obogaćenog uranijuma, a Teheran bi takođe trebalo da započne razgovore sa SAD.
Savet bezbednosti UNtreba u petak da glasa o
rezoluciji kojom bi se trajno ukinule sankcije UN Iranu, što je korak koji dolazi nakon što je E3 pokrenuo proces. 
Prema procenama diplomata, rezolucija verovatno neće dobiti minimalnih devet glasova potrebnih za usvajanje, a ako bi dobila, Sjedinjene Države, Velika Britanija ili Francuska bi stavile veto.
Svijet
NOVE TENZIJE! Bjelorusija spremna da pošalje vojsku u Ukrajinu
														Bjelorusija je izrazila spremnost da rasporedi svoje mirovne snage u Ukrajinu kao dio sporazuma o okončanju rata, izjavio je načelnik odjeljenja za međunarodnu vojnu saradnju i mirovne aktivnosti komande snaga za specijalne operacije Oružanih snaga Bjelorusije, Aleksej Skabej.
Prema njegovim riječima, učešće vojske susjedne zemlje u međunarodnim misijama je pitanje „podizanja nacionalne zastave“ i demonstriranja otvorenosti zemlje.
„Čim dobijemo odgovarajuću odluku, bićemo spremni da se premjestimo u jedan ili drugi region kako bismo izvršili zadatke“, rekao je Skabej, napominjući da je učešće Bjelorusije u mirovnim misijama pod vođstvom UN trenutno obustavljeno.
Takođe je uvjeren da moguće raspoređivanje mirovne misije u Ukrajini zavisi od saglasnosti obje strane u sukobu.
„Nismo samo mi ti koji odlučujemo. Ako strane odluče, spremni smo da pružimo pomoć na njihov zahtjev“, dodao je predstavnik bjeloruskog Ministarstva odbrane.
Podsjećanja radi, trenutno se razmatra raspoređivanje zapadnih mirovnih snaga u Ukrajini kao garancija bezbjednosti nakon rata, ali se Rusija tome protivi.
Nedavno je portparolka bjeloruskog predsjednika Natalija Ejsmont izjavila da će ruski eksperimentalni raketni sistem „Orešnik“ biti stavljen na borbeno dežurstvo u zemlji već u decembru.
Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski izjavio je da Vladimir Putin želi da uvuče Bjelorusiju u rat i isprovocira Poljsku.
Svijet
ORBAN “Ne možemo dozvoliti da se novac Mađara ŠALJE U UKRAJINU”
														Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da je, prema procjenama koje se iznose u javnosti, Ukrajini potrebno 400 milijardi američkih dolara da bi nastavila rat sa Rusijom u naredne četiri godine i da se očekuje da će taj račun platiti Evropska unija, ali je istakao da “nije posao Mađarske da finansira Ukrajinu”, iako je njegova zemlja članica EU.
Orban je kazao da, osim EU, nema nikog drugog ko je spreman da plati račun, prenosi MTI.
– Zato je Brisel toliko uznemiren. Zato žele da zaplene zamrznutu rusku imovinu, revidiraju sistem finansiranja EU i uzmu nove kredite. Mi to odbacujemo. Nije posao Mađarske da finansira Ukrajinu. Nemamo razloga za to, ni politički, ni ekonomski, ni moralno. Nismo sami u Evropi, ali govorimo najotvorenije. Zato nas Brisel stalno napada- rekao je Orban. On je kazao, koristeći nemački izraz, da EU želi “javol vladu”, odnosno vladu koja bi samo govorila “razumijem”.
– Oni žele „javol vladu“, sa Kancelarijom evropskog javnog tužioca, ekonomskom politikom koja je u skladu sa EU, stručnjacima koje je odobrio Brisel i premijerom koga mogu da kontrolišu – ocijenio je Orban.
Najavio je da će vlada te zemlje u naredne četiri godine podržavati mađarske porodice, preduzeća i penzionere, u okviru čega će biti uvedeno poresko oslobođenje za majke sa dvoje ili troje djece, i biće vračena 14. penzija.
– Ne možemo dozvoliti da se novac Mađara šalje u Ukrajinu – zaključio je Orban.
Svijet
“MI IMAMO VIŠE OD BILO KOGA!” Tramp traži da se smanji nuklearno oružje!
														Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da bi volio da vidi smanjenje arsenala nuklearnog oružja na globalnom nivou.
“Mi imamo više nuklearnog naoružanja više od bilo koje druge zemlje. Mislim da bismo trebali učiniti nešto u vezi sa denuklearizacijom”, rekao je Tramp za Si-Bi-Es.
Tramp je naglasio da je o tome razgovarao i sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i sa predsjednikom Kine Si Đinpingom, prenio je TASS. “Imamo dovoljno oružja da raznesemo svijet 150 puta. Rusija ima dosta nuklearnog oružja, a Kina će takođe imati mnogo toga. Zasad maju nešto”, dodao je Tramp, prenosi Srna.
- 
																	
										
																			Politika2 dana agoStanivuković optužio Igora Dodika za PODMETANJE LAŽI! “Saplešćete se vi o Draškića KAO MNOGO PUTA DO SADA!”
 - 
																	
										
																			Svijet2 dana agoUHAPŠENA 3 MUŠKARCA: Satima silovali djevojku (18), njen poznanik sve snimao telefonom
 - 
																	
										
																			Estrada3 dana agoPROPALI MU NASTUPI! Poznati pjevač deportovan iz Švedske, NIJE IMAO DOZVOLU!
 - 
																	
										
																			Hronika3 dana agoPolicajci podvodili maloljetnice, USLUGE KORISTIO UNIVERZITETSKI PROFESOR?
 - 
																	
										
																			Društvo2 dana agoI UGLJEVIK VAN POGONA! Od noćas ne rade ni oni, ni RITE GACKO
 - 
																	
										
																			Hronika1 dan agoŽENA PRONAĐENA MRTVA NA PODU BOLNICE! Porodica bijesna, zaposleni se ovako pravdaju
 - 
																	
										
																			Politika13 sati agoNSRS VAŽNIJI DRAGOCJENI METALI OD LJUDI! Vukomanović: “Roditelji-njegovatelji godinama trpe nepravdu!”
 - 
																	
										
																			Politika15 sati agoCVJETINOVIĆ TVRDI “Radnici RiTE prevazilaze strah”?
 
