Connect with us

Društvo

MALI TRIKOVI, KOJI MNOGO ZNAČE! Kako odlazak na ljetovanje učiniti što jeftinijim

Građani Republike Srpske koji tokom ovog ljeta odluče da svoj godišnji odmor provedu na moru, recimo u Crnoj Gori ili Grčkoj, trebalo bi da dobro isplaniraju gdje će sipati gorivo, jer u zavisnosti od mjesta gdje to urade, mogli bi proći jeftinije za čak 160 maraka.

Ovo planiranje posebno ima smisla ukoliko se neko odluči da automobilom krene put Grčke, do koje, u zavisnosti od toga koji dio poželite da posjetite, ima oko 1.200 kilometara. Ako, recimo, neko krene iz Banjaluke, preko Srbije i Sjeverne Makedonije pa do Grčke, najjeftinija varijanta jeste da odmah napuni do vrha rezervoar, a drugi put u Sjevernoj Makedoniji, prije nego što uđe u Grčku. U ovom slučaju, ovaj put, bar što se tiče potrošnje, odnosno izdataka za gorivo, koštaće oko 250 maraka bez plaćenih putarina.

Ova računica je napravljena pretpostavljajući da je potrošnja jednog  automobila oko osam litara na 100 kilometara, a što onda znači da će do Grčke vaš automobil potrošiti između 95 i 100 litara goriva.

Kalkulacije

Ukoliko, međutim, kojim slučajem odlučite da gorivo drugi put sipate u Srbiji ili, recimo, u Grčkoj, račun će biti znatno veći –  za 80 maraka u jednom pravcu. Ako ovome dodamo i povratak, ako se dobro ne isplanira ovo putovanje, mogli biste skuplje proći za čak 160 maraka.

Zbog toga je preporuka da odmah napunite rezervoar prije kretanja na odmor, a drugi put u Sjevernoj Makedoniji, u kojoj je cijena goriva približno ista kao i u Republici Srpskoj, te da eventualnu dopunu obavite u Srbiji. Cijene goriva u Grčkoj trenutno se kreću oko 1,9 evra po  litru, što je oko 60 centi više od cijene na ovim prostorima.

Određene uštede se mogu ostvariti i prilikom putovanja u Crnu Goru, u kojoj su trenutne cijene goriva na benzinskim pumpama više za 40 do 50 feninga od onih u Republici Srpskoj i kreću se oko tri marke. U ovom slučaju takođe je najbolja varijanta, naisplativija, da odmah natočite pun rezervoar, koji vam je dovoljan do Crne Gore, do koje u prosjeku ima oko 440 kilometara, te da taj postupak ponovite u povratku.

Kada su u pitanju svi troškovi putovanja, računajući i putarinu, odlazak i povratak iz Grčke, troškovi iznose oko 450 maraka, bez kupljenih sendviča i vode. I ovo je najjeftinija varijanta.

Troškovi

Grčka je, inače, jedna od najpopularnijih destinacija za ljetovanje kod Srba već duži vremenski period, a svake godine ugosti oko 30 miliona posjetilaca iz cijelog svijeta. Cijene smještaja variraju u zavisnosti od turističke destinacije, blizine mora i vrste smještaja. Hotelski smještaj košta između 30 i 200 evra po noći, u zavisnosti od kategorije hotela, dok je cijena jednosobnog apartmana od 30 do 100 evra po noći, a dvosobnog od 60 do 150 evra. Kada se podvuče crta, jednoj prosječnoj porodici za odlazak u Grčku automobilom na desetodnevni odmor neophodno je između 1.600 i 2.500 maraka, ne računajući troškove hrane. Cijena girosa je između tri i 4,50 evra, ali negdje ide i do deset, pice oko 12, a roštilja 14 evra, navodi se na portalu “Grčka info”. Pivo – pet evra, pa do čak osam evra.

Neki koji su već bili na ljetovanju u Grčkoj razočarani su visokim cijenama. Prema riječima jedne Banjalučanke, ulaz na jednu od  plaža plaćala je osam evra uz dodatnih tri za ležaljku. Za vikend je taj komplet 14 evra. Tapacirane, bolje ležaljke su i do 20 evra. Ukazala je da u pojedinim ugostiteljskim objektima malo pivo košta čak osam evra, koliko košta jedna mala gajba u prodavnici.

Šta je zabranjeno

U Grčku je, inače, zabranjen unos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda. To znači da na more u Grčku ne možete nositi viršle, šnicle, šunku, sir, mlijeko, jogurt, pavlaku… Takođe, nije dozvoljeno nositi kuvana i pržena jela i kvarljive namirnice. Granični službenik ima pravo da vam ove namirnice oduzme i baci. Može se ponijeti do pet kilograma svježeg voća i povrća, osim krompira, do dva kilograma mlijeka u prahu za bebe, kao i do dva kilograma hrane za kućne ljubimce.

Takođe, niko neće zamjeriti ako se ponese i riža, kečap, gotova jela, makaroni, keks, čokolada, voda, sokovi, sve dok vrijednost ovih namirnica ne prelazi 300 evra po putniku (150 evra za mlađe od 15 godina). Putnici treba da imaju u vidu da se od njih može zahtijevati da na carini dokažu da je roba kupljena samo za ličnu upotrebu.

Dozvoljen je i jedan boks cigareta, ali i do 10.000 evra u gotovini. Iznos preko toga mora se prijaviti na granici. Iznošenje antikviteta iz Grčke je strogo zabranjeno i kažnjivo bez posebne dozvole Arheološke službe u Atini. Od bitnih informacija potrebno je napomenuti da je zbog velikih vrućina opasnost od požara velika, te je u funkciji broj 112 koji obavještava sve o potencijalnoj opasnosti. Poruke koje stižu sa ovog broja dostupne su na grčkom i engleskom jeziku.

Montenegro

Slična ograničenja postoje i u Crnoj Gori. Putnici mogu prenijeti tri kilograma svježeg voća i povrća, osim krompira, jedan buket ili vijenac, jedan kilogram lukovica i gomolja ukrasnog bilja, kao i tri saksije sobnog bilja, ukrasnog grmlja, osim bonsaija.

Kada je riječ o lijekovima, u Crnu Goru putnik sa sobom može unijeti količinu medikamenata koja mu je potrebna najviše za šest mjeseci. Ukoliko lijek sadrži drogu, može se unijeti u količini koja pokriva 30 dana, a za to je potrebna potvrda ljekara ne starija od 90 dana.

Putnik u Crnu Goru može unijeti, pa tako i iznijeti, bez prijavljivanja carinskom organu novac u evrima ili valuti koja nije evro u ukupnom iznosu, odnosno protivvrijednosti iznosa do 10.000 evra.

Kada je riječ o hrani, putnik u Crnu Goru može unijeti hranu za lične potrebe u količini koja ne prelazi jedan kilogram sušenog voća, povrća, sušenih gljiva, sirove kafe, kakaoa u zrnu, začina ili čajeva. Takođe, odobren je unos za alkoholna pića u originalnoj ambalaži u količini od jednog litra, ostalih pića u originalnoj ambalaži dva litra i flaširane vode u originalnoj ambalaži do pet litara. Zabranjen je unos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda.

Građani koji planiraju da provedu odmor duž crnogorske obale treba da ostave dio novca i za dnevno plaćanje parking mjesta za automobil, bez obzira na to što će boraviti u hotelu. Isto važi i za plaćanje ležaljki i suncobrana. Za obje stavke potrebno je izdvojiti po deset do 15 evra dnevno.

Putarina

Oni koji se odluče da automobilom krenu put Grčke, preko Beograda do Preševa, moraće za putarinu izdvojiti 28 maraka. Kada je u pitanju Sjeverna Makedonija, putarina se plaća u tri navrata po 1,5 evra, a u slučaju Grčke ova naknada se kreće oko 2,5 evra.

Cijene namirnica u Grčkoj

Hljeb od 1,10 do 1,90 evra

Litar mlijeka od 1,12 do 2,80 evra

Jaja (pakovanje od 12 komada) do 3,50 evra

Suncokretovo ulje do 2,60 evra

Kilogram paradajza 2,10 evra

Kilogram paprika 3,80 evra

Kisela sedam evra

Kada je riječ o cijenama u Crnoj Gori, veliku pažnju nedavno je privukao jedan post ogorčenog turiste koji boravi u Tivtu. On je istakao da je u jednom od kafića dva espresa, jednu kiselu vodu i dvije rakije platio čak 24 evra. Kisela sedam evra. Čovjek je bio prilično iznenađen, a ovaj račun je podijelio na društvenoj mreži “Iks”, gdje su mnogi komentarisali objavu.

U komentarima su ga jedni upitali šta je očekivao kada je odlučio da sjedne u kafić u tako popularnom i opštepoznatom i skupom mjestu, dok su drugi govorili da ni u najpoznatijim evropskim metropolama cijene nisu tako visoke. “Ni u Rimu espreso ne košta tri evra”, “Ovo je klasično udaranje po ušima”, “Kafa ne bi smjela da košta više od 2,5 evra, a kisela preko četiri”, “’Šljiva’ skuplja nego ‘burbon’“, bili su samo neki od mnogobrojnih komentara.

Društvo

Znate li LEGENDU o mostu u Trapistima? Zbog jednog razloga njegova osnovna konstrukcija NIJE mogla da se promijeni (FOTO)

Stari most u Trapistima, koji je obnovljen prošle godine, krije jednu zanimljivu priču.

Naime, riječ je o ostavština koja je Banjaluci ostala od monaškog reda Trapista.

Legenda kaže da je most napravljen uz pomoć posebne tehnologije koju su znali ovi monasi, te da je svaki pokušaj kasnije da se isti most napravi (odnosno prebaci) malo niže, završio tako što je Vrbas, svojom brzinom i jačinom, most odnio. Tako da se na kraju od toga odustalo, te je osnovna konstukcija mosta ostala ista.

U fotografijama možete pogledati kako most izgleda danas.

U blizini se nalazi i kafić sa pogledom na Vrbas.

Malo više od ove lokacije nalazi se i prva hidrocentrala izgrađena u Banjaluci, piše Blink.

Nastavi čitati

Banjaluka

“BANJALUKA IMA ČIME DA SE PONOSI” Gradonačelnik čestitao Stevi Grabovcu na ovogodišnjoj nagradi „Vladan Desnica“ (FOTO)

Gradonačelnik Draško Stanivuković čestitao je književniku Stevi Grabovcu na ovogodišnjoj nagradi „Vladan Desnica“.

-Čestitam našem književniku Stevi Grabovcu na nagradi “Vladan Desnica” koju dodjeljuje Narodna biblioteka Srbije. Veliko priznanje koje pisci dodjeljuju piscima. Banja Luka ovih dana ima mnogo toga čime se treba ponositi – kazao je gradonačelnik.

Naime, književnik Stevo Grabovac, koji je autor romana „Poslije zabave“ u izdanju „Imprimatura“, treći je laureat nagrade „Vladan Desnica“ koju dodjeljuje Narodna biblioteka Srbije.

Riječ je o jedinoj književnoj nagradi u Srbiji koju pisci dodjeljuju piscima, a na čelu devetočlanog žirija bio je akademik Dušan Kovačević.

Stevo Grabovac je za ovo djelo početkom godine osvojio i NIN-ovu nagradu.

Naime, nagrada „Vladan Desnica“ ustanovljena je u Narodnoj biblioteci Srbije 2022. godine, od kada se svake godine dodjeljuje najboljem romanu koji je prvi put objavljen u toku prethodne kalendarske godine.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA BILA DOMAĆIN TRKE Rikardo Kuhar pobjednik biciklističkog ultramaratona „B-HARD“

Rikardo Kuhar iz Hrvatske pobjednik je šestog izdanja prestižnog biciklističkog ultramaratona “B-HARD Ultra Race & Brevet”, savladavši stazu dužine 1215 kilometara i više od 16 hiljada metara visinske razlike, u ukupnom vremenu od 58 sati i 3 minute.

-Kuhar je stari-novi šampion, jer je već trijumfovao 2022. godine, a ove godine je želio da se okuša na još izazovnijoj stazi i protiv još jače konkurencije. Kao drugoplasirani, sa vremenom od 61 sat i 46 minuta, na cilj je stigao Mirko Pribanić, takođe iz Hrvatske, koji je ujedno trijumfovao u kategoriji mladih vozača (do 30 godina), ispred 21-godišnjeg Njemca Bjorna Viršinga. koji je bio najmlađi učesnik ove godine. Poređenja radi, najstariji učesnik ima 61 godinu – navedeno je u saopštenju organizatora.

Ističu i to kako je trećeplasirani u“ B-RACE Solo“ kategoriji vozač Saša Psajner iz Njemačke, koji se ozbiljno pripremio za ovogodišnju trku.

-Ove godine je zabilježen i rekordan broj domaćih učesnika, od kojih je fantastičan rezultat postigao Stanko Ćelić iz Aleksandrovca, koji je osvojio peto mjesto u generalnom plasmanu. Najbrža žena je bila Suzana Markof iz Finske, dok su u kategoriji parova pobjedu odnijeli Tomas Aleksander Hen i Andreas Gastiger, obojica iz Njemačke. Prvoplasirani u kategoriji vozača preko 50 godina je Mića Ivanović iz Srbije. Posljednji učesnik koji je uspješno došao na cilj je 61-godišnji Stefan Klajn iz Francuske, s vremenom od 131 sati i 8 minuta – navode organizatori.

Poručuju i to kako se već sada prirpremaju za trku naredne godine.

-Vidimo se i naredne godine, na još boljem i većem, sedmom po redu izdanju “B-HARD Ultra Race & Brevet” te petom po redu izdanju Velike banjalučke biciklijade – Svi na bicikle.

Nastavi čitati

Aktuelno