Connect with us

Politika

MALO PRIČE, A PUNO NOVCA! Evo ko je od bh. parlamentaraca prešutio 2024.

Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine i bh. parlamentarci u 2024. su radili lošije u odnosu na prethodnu, ako se uzme u obzir broj zasjedanja oba doma bh. Parlamenta i broj usvojenih zakona

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH održao je tek 15 sjednica, a Dom naroda osam. Osim budžeta usvojen je jedan novi zakon i izmjene i dopune četiri postojeća.

No aktivnosti zastupnika i delegata mjere se i brojem postavljenih pitanja, upućenih inicijativa i raspravama na sjednicama domova Parlamenta BiH. Neki od njih nisu se u tome proslavili. Štaviše, bilo ih je koji su prešutali cijelu godinu.

Sudeći po podacima s web stranice Parlamentarne skupštine BiH, nijedno pitanje i nijednu samostalnu inicijativu u 2024. godini nisu imali zastupnici Darijana Filipović (HDZ), Denijal Tulumović (SDA), Čedomir Stojanović (Demos), Milan Petković (Ujedinjena srpska), Miroslav Vujičić (SNSD), Obren Petrović (SNSD), Vlatko Glavaš (DF) i Amor Mašović (SDA).

Podaci portala Parlameter pokazuju da se većina pobrojanih njih nije javljala ni za raspravu na sjednicama Zastupničkog doma. Bez rasprave su, prema tim podacima, bili Filipović, Tulumović, Petrović, Glavaš i Mašović, dok se Stojanović javio za riječ na samo jednoj sjednici, Petković na četiri, a Vujičić na dvije.

Slabo aktivni su bili i zastupnici Elvisa Hodžić (NES) koja nije imala rasprava i postavila je tek dva pitanja, Ljubica Miljanović (SNSD) koja se nije javljala za riječ i postavila je samo jedno pitanje za cijelu godinu, a isti rezultat kao Miljanović imao je Slavko Matić (HDZ).

Kada je u pitanju Dom naroda, lakše je reći ko je u ovoj godini uputio inicijativu. Radi se o Zlatku Miletiću (Za nove generacije) i Džemalu Smajiću (SBiH).

Pitanja je bilo nešto više. No nijedno, kako se može vidjeti u podacima Parlamenta, ipak nisu postavili Zdenko Ćosić (HDZ), Sredoje Nović (SNSD), Radovan Kovačević (SNSD) i Safet Softić (SDA).

Nažalost, parlamentarci nisu plaćeni po učinku. Njihova mjesečna primanja su redovna i prelaze 7.000 KM. Tu su, reklo bi se, samo da podignu ruku.

Politika

KRESOJEVIĆ “120.000.000 KM za 1 Komsar, 0 KM za 35 nerazvijene opštine!”

Najgori rebalans u istoriji Republike Srpske otkriva impresivnu bahatost i diskriminaciju, izjavio je narodni poslanik i član PSS Bojan Kresojević.

– Prije 12 mjeseci digla se kuka i motika od strane SNSD-ovih prvaka da je potrebna pomoć nerazvijenim opštinama. Bilo je to upravo u vrijeme kada se Baňaluci i Bijeljini pokušalo uzeti 9.000.000 KM, na diskriminatoran i neustavan način, u cilju političke osvete.

Kada se pokazalo da je ova ideja za slabljenje Banjaluke i Bijeljine neustavna, od tada nikoga nije briga za nerazvijene opštine.

– U ovom rebalansu: 0 KM za 35 nerazvijenih opština, ali za 1 Komsar čak 120.000.000 KM.
Kneževo, Jezero, Šipovo i ostale nerazvijene lokalne zajednice – nije da nema novca, već ovoj vlasti jednostavno niste bitni! – istakao je Kresojević.

Ovo je još jedan dokaz da politika prioritete postavlja po partijskoj liniji, dok mali i nerazvijeni opštinski budžeti ostaju zapostavljeni i zaboravljeni.

Nastavi čitati

Politika

BEZOBRAZLUK BEZ PREMCA! “Samo da RiTE Ugljevik izdrži muku do 1. aprila”?

Luka Petrović, generalni direktor MH “Elektroprivreda Republike Srpske”, rekao je da će rudarske mašine RiTE Ugljevik uskoro ući u koncesiono polje “Ugljevik-Istok 2”, ali da neće moći doći do uglja za još nekoliko mjeseci, te da očekuje da RiTE izdrži u kopanju polja “Ugljevik-Istok 1” do 1. aprila 2026. kada počinje remont u tom preduzeću.

On je za “Nezavisne novine” kazao da je dio mašina već upućen u “Ugljevik-Istok 2”. “Međutim to polje je ogromna površina i da bi se došlo do nje, potrebno je izmjestiti još jedan put, treba napraviti tri pristupna puta za mještane tih sela u dužini od 4,5 km, onda treba riješiti neku vodovodnu infrastrukturu i ima nekoliko domaćinstava gdje je u toku potpisivanje sporazuma i do nove godine će se izvršiti isplata kako bi se domaćinstva iselila sa tih lokaliteta. U tom smislu će se ući u ‘Ugljevik-Istok 2’, ali nećemo doći do uglja sigurno za par mjeseci iz tog ‘Istoka 2’. Do toga trenutka ćemo eksploatisati ‘Istok 1’, koji je nažalost na više lokacija, rasprostranjen na liniji od nekoliko kilometara i zato je otežano snabdijevanje ugljem”, tvrdi Petrović.

“Rudarski posao u RITE je zapušten”
Odgovarajući na pitanje koliko na način “dan za dan” može funkcionisati RiTE i da li je to normalno, Petrović odgovara riječima da je preduzeće došlo u ovu situaciju zato što je “zapušten rudarski posao u tom kolektivu”.

“Očito da rudarski poslovi nisu bili prioritetni u odnosu na neke druge poslove i naravno da je to stvar za analiziranje i preispitivanje. Svakako i traženja odgovornosti zašto je došlo do zapuštanja i nedostatka uglja”, kazao je Petrović.

Na pitanje ko su ti odgovorni, on kaže:

“Oni koji su rukovodili tim segmentima u preduzeću”.
Nezavisne

Nastavi čitati

Politika

SLIJEDI NOVI ENORMAN LANAC POSKUPLJENJA! Koliki će nam biti računi za struju ako poskupi mrežarina?

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) traži saglasnost Vlade Republike Srpske za nove cijene mrežarina, koje će, kako nezvanično saznaje CAPITAL, biti više za 20 odsto.

Udio mrežarine u ukupnom računu za električnu energiju iznosi oko 50 odsto, što znači da će računi od 1. januara naredne godine, pod uslovom da Vlada da zeleno svjetlo biti veći za 10 odsto. Iz RERS nisu potvrdili, ali ni demantovali saznanja Capitala.

– REERS je analizirao zahtjeve ODS-ova za povećanje cijene mrežarine i preliminarne analize dostavio Vladi kao većinskom vlasniku kapitala i koja vodi energetsku i socijalnu politiku RS – naveli su u odgovoru na upit.

Distributivna preduzeća u sklopu Elektroprivrede Republike Srpske, odnosno Operateri distributivnih sistema (ODS) tražili su poskupljenje mrežarine za čak 46 odsto.

Dobro upućen izvor CAPITAL kaže da je od početka bilo jasno da je taj zahtjev nerealan, ali da se svjesno išlo na taj procenat da bi se u javnosti povećanje od 20 odsto predstavilo kao nešto prihvatljivo.

Capital.ba

Nastavi čitati

Aktuelno